51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Cześć!

Zakupiłem niedawno Nową Erę i powiem szczerze, że średnio zadowolony jestem z jej zakupu. Ilość błędów w instrukcji + na kartach jest przerażająca. Mogłem zostać przy starym dobrym Race For The Galaxy... No nic:) Podwijam rękawy i do boju z Nową Erą. Na początek takie 2 pytania:

1. Jak to jest w końcu z tymi podbojami za akcję z karty frakcyjnej Borgo. Jedni mówią, że bez problemu można nią najechać kartę przeciwnika jakby była zwykłą kartą z ręki, a z wypowiedzi Trzewiczka wynika inaczej. W nieoficjalnym FAQ z BGG napisał, że podboje czyichś lokacji muszą być za żetony, aby dać czas przeciwnikowi na przygotowanie się... Pierwsze strony forum mówią co innego, jak to w końcu jest ?

2. Siedziba Borgo (chyba tak się karta zowie). Dostajemy bonus podbijając inną lokację. W instrukcji i karcie pomocy wyraźnie zaznaczono, że musi to być LOKACJA PRZECIWNIKA. Na forum kilkukrotnie wspomniano o dowolnej lokacji również z ręki.

Pozdrawiam,
Marcin
Focus!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Bea »

Tygrys69 pisze:Cześć!

Ilość błędów w instrukcji + na kartach jest przerażająca.
Serio? A ile tych błędów jest?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

1. Instrukcja mówi, że aby podbić lokację przeciwnika, należy odrzucić żetony podboju.
Karta Frakcyjna umożliwia wykonanie natychmiastowego podboju tylko własnej karty z ręki.

2. Siedziba Borgo daje bonus przy podboju lokacji przeciwnika. Póki co obowiązuje w tym zakresie instrukcja, a nie forum.


Też jestem ciekaw tych "wielu" błędów. Ja pamiętam w instrukcji do NE jeden błąd i trzy błędy na kartach (przy czym te na kartach dla uważnego gracza są bez znaczenia).
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

Tygrys69 pisze:podbojami za akcję z karty frakcyjnej Borgo.
Nie kumam. Nie ma takiej frakcji Borgo w NE. Chodziło Ci o podbój karty Borgo? Karty frakcji, czy z karty akcji?

W instrukcji nie ma "przerażającej" ilości błędów. Jest po prostu mało przejrzyście napisana. Z błędnych kart kojarzę teraz tylko Kaplicę. Race ma naprawdę zbliżoną złożoność i próg wejścia. Nie zrażaj się, bo naprawdę gra jest warta wysiłku włożonego w jej poznanie.

Podboju nie musisz koniecznie robić za żetony. Na karcie akcji masz po dwa symbole: symbol żetonu kontaktu i akcji kontaktu. Mutanci mają np. 3pkt ataku. Możesz w swojej akcji albo wziąć żeton 3, albo od razu atakować lokację o odległości 3, nie ważne czy z ręki czy przeciwnika.

Z tym "przygotowaniem" przeciwnika chodzi po prostu o to, że jeśli zasadzasz się na jakąś lokację przeciwnika, która ma wysoką obronę, to musisz ciułać żetony. Jeśli przeciwnik obserwuje co robisz, to wie, że coś się święci i może spasować.

A tak między nami, to nie lepiej zamiast przyłączać Siedzibę Borgo, zawrzeć z nią umowę i dostawać 1PZ co turę?...
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

TomB pisze:Karta Frakcyjna umożliwia wykonanie natychmiastowego podboju tylko własnej karty z ręki.
A możesz zacytować odpowiedni fragment z instrukcji? Bo wg mnie, nie ma takiego ograniczenia.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Wynika to pośrednio z opisu podboju lokacji innego gracza:
Podbój Lokacji innego gracza
Jeśli gracz zdecyduje się na Podbój karty Lokacji wystawionej
jako część obszaru innego gracza, deklaruje, z jaką siłą Podbija
jego Lokację i przedstawia na to żetony Podboju o odpowiedniej,
zadeklarowanej wartości.
Przy podpisywaniu umowy z lokacją innego gracza nie ma takiej wzmianki, więc można zrobić to bezpośrednio z karty frakcyjnej.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Serio? A ile tych błędów jest?
O ilości błędów świadczą chociażby posty w tym temacie. Zawodowo pracuje jako programista, mam ciągle odczynienia z produkcją i nie wyobrażam sobie oddania produktu z tak rażącymi błędami (błędy w instrukcji / na kartach). W swojej kolekcji posiadam 30 gier planszowych z czego 28 nie ma błędów z winy wydawcy. 2 posiadające jakiekolwiek to właśnie Nowa Era oraz kolejna gra portalu Neuroshima 2.0 (błąd w żetonach armii Borgo).

Co do podbijania lokacji za akcję: Strona 11 instrukcji mówi o podboju żetonami. Dodatkowo sam twórca gry mówił, że czyjeś lokacje podbijamy tylko zbierając żetony. Moje wątpliwości pojawiły się po przeczytaniu postów z kilku pierwszych stron. Tam wyraźnie napisano, że plusem Mutantów jest podbijanie lokacji przeciwnika za akcje...

mate00 dzięki za odpowiedź. Nie zraziłem się do gry (właśnie ją rozkładam na szybkie solo). Po prostu czytając forum od pierwszych stron pojawia się wiele sprzeczności. Wspieram się forum portalu, ale tutaj za wiele odpowiedzi nie znalazłem http://www.wydawnictwoportal.pl/forum/v ... 0&start=20 Po za tym, że stwierdzono, że w instrukcji jest błąd co do Siedziby Borgo i można nią podbijać karty z ręki. Tu pojawia się kolejny błąd na karcie pomocy. Na stronie z językiem angielskim pada słowo po prostu LOKACJA w polskiej LOKACJA PRZECIWNIKA...

BTW słyszałem, że gra jest dobra i chce ją rozkminić. Nie chcę aby jakieś zasady były na czuja lub niedopowiedziane. Co do RFTG to jej próg wejścia wydaje mi się mniejszy. Przy drugiej rozgrywce w ogóle nie zaglądaliśmy do symboliki w instrukcji.

Pozdrawiam,
Marcin
Focus!
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

Tak, masz rację, że ilość pytań i wątpliwości świadczy o tym, że instrukcja jest do bani. Właśnie przewertowałem ją kolejny raz. Przyznaję TomB rację. Co prawda opisie karty kontaktów nie jest wprost napisane, że nie można za jej pomocą podbijać lokacji innych graczy. Jednak użyto tam sformułowania, że podbijamy lokację o odległości, a nie odległości obronnej, zatem mówimy tylko o podboju z ręki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Ano prawdą jest, że instrukcja mogłaby być napisana lepiej i na pewno będzie, jeśli dojdzie do wydania w formie Big Boxa, o którym wydawca myśli. Obecnie najwięcej problemów może sprawiać niekonsekwentna terminologia (najazd/podbój, umowa/współpraca itp.) oraz brak przykładów "jak chłop krowie na rowie" - choćby w dyskutowanym przed chwilą podboju własnej karty i cudzej lokacji.

Błąd w instrukcji to różne opisanie analogicznych kart: Plac budowy (s.18) i Cysterna (s.19). Właściwy opis ma Cysterna.

---
Co do porównań z RftG - ja najpierw poznałem 51.Stan i nie miałem kłopotów z ogarnięciem ikon i zasad, a RtfG nie mogłem sobie przyswoić. Pewnie wynika to z pozornych podobieństw, ale zupełnie innego charakteru rozgrywek. Dzisiaj uważam, że zarówno instrukcja, jak i ikonografia lepsze są w przypadku RtfG, czas zatem na poprawki i nową edycję.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Ja również otworzyłem ponownie instrukcję i poszperałem po necie. Owoc jest taki, że (zakładam) cecha karty Siedziba Borgo odnosi się do podbojów również z ręki. W instrukcji jest po prostu błąd. Zagalopowali się po karcie Siedziba Gagu, nie zatrzymali się na polskiej karcie pomocy, a dopiero na jej obcojęzycznej stronie. Teraz zabieram się za bonusy w fazie produkcji, a bonusy z otrzymania dobra w jakiejkolwiek fazie.

Urodziło się pytanie:

Plac Budowy, a Cysterna. Czy jesteście pewni, że opis cysterny jest prawidłowy ? Plac Budowy posiada symbol produkcji okraszony strzałką oznaczająca akcje. Z tego wynika, że chodzi o akcję produkcji, czyli w tym wypadku to opis na karcie cysterna jest niewłaściwy, a powinno stosować się zasadę z Placu Budowy.
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Nie ma akcji produkcji. Oznaczenie na Cysternie można odczytać jako "Za każdy żeton zdobyty w wyniku przeprowadzenia dowolnej akcji".

(Tu mała uwaga: W dodatku Zima są karty, które mają identyczne oznaczenie, ale produkują tylko w fazie produkcji. Różnica wynika z tego, że Cysterna jest kartą z cechą, natomiast karty w Zimie, takie jak Ekipa Juggiego, są kartami produkcji. Taką różnicę łatwo przegapić i warto byłoby ją w przyszłości udoskonalić graficznie.)


Co do Siedziby Borgo - faktycznie w wersji angielskiej można dostać bonus za złupienie swojej karty o odległości 3. Ja się trzymam polskiej instrukcji, ale niekonsekwencja istnieje. Choć może masz rację, bo gdyby chodziło o podbój lokacji przeciwnika to karta Siedziba Gangu powinna mieć z lewej strony oznaczenie takie samo, jakie jest na Siedzibie Borgo.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Dzięki TomB za odpowiedź. Masz rację, nie ma akcji produkcji. Muszę pozbierać wszystko do kupy przed pierwszą rozgrywką z ekipą. Tak trochę odstępując od zasad. Zaskoczyliście mnie, że ma być wydanie big box. Gra mi się naprawdę podoba. Kocham klimaty Neuroshimy. Posiadam podręczniki, Hex + dodatkowe armie (dziś zakupiłem Missisipi:) ), a teraz Nową Erę. Jeżeli big box z poprawionymi kartami i instrukcją faktycznie miałby się ukazać... to chyba muszę sprzedać moją Nową Erę i ostrzyć na to zęby :)

Nie chcesz przynudzać, ale mam parę (podejrzewam, że banalnych) pytań:

1. Karta Lombard. Czy mogę odrzucić 2 dowolne surowce czy 2 żetony dowolnego surowca aby dostać 1 PZ ?

2. Zauważyłem, że nie ma kart które by dawały PZ za zdobywane surowce TYLKO podczas fazy produkcji. Cysterna, Los Banditos, Stara Huta dadzą je w fazie produkcji i w pozostałych fazach, tak ?

3. Takie combo: "Mam na stole Iron Gate oraz Starą Hutę. Posyłam chłopka do Iron Gate i zdobywam za to 2 surowce złomu. Stara Huta daje mi 1PZ za każdy surowiec, pozyskałem 2 surowce więc za każdy z nich kładę 1PZ na karcie Stara Huta. Dobrze rozkminiam?

4. PZ pozyskane z kart lądują zawsze na kartach, a dopiero po przebudowie na karcie frakcji ?

5. Garaże Gildi. Wykonuję akcję (z karty frakcji lub płacąc żetonem) nawiązania umowy i otrzymuje kartę ze stosu ?

Pozdrawiam i dzięki z góry za odpowiedzi,
Marcin

EDIT: Znalazłem wypowiedź I.Trzewiczka co do Cysterny. Potwierdza, że punkty dostaje się we WSZYSTKICH fazach.
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

W sprawie big boxa nie ma żadnych decyzji, ale Portal tu i tam przebąkuje, że myśli na ten temat. Radzę na razie nie sprzedawać gry, bo to może być kwestia lat.

1. Lombard - dwa dowolne surowce, w tym dwa żetony dowolnego surowca. Żeton dowolnego surowca to nie jest piąty, uniwersalny surowiec, lecz konkretny surowiec, tyle że w dowolnym momencie wybierasz, czym on tak naprawdę jest.

2. W NE chyba nie ma, w dodatku Zima/Winter już są.

3. Dobrze, za wykonanie akcji w Starej Hucie na Iron Gate kładziesz dwa żetony 1PZ.

4/5. Zgadza się.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Ok jestem po kilku rozgrywkach i muszę przyznać, że gra mi się podoba coraz mocniej. Mam kolejną garść pytań:

1. Czy po podpisaniu umowy z lokacją przeciwnika nadal mogę wysyłać do niej robotników ?

2. Czy akcji przebudowy mogę używać w turze kilkukrotnie (z żetonów) ?

3. Czy gildia handlarzy nie jest trochę za mocna ?

4. Czy dodatek Winter dużo zmieniał ? Da się go jeszcze dorwać ?

W sumie wydaje mi się, że na pierwsze 2 pytania odpowiedź jest twierdząca:) Ale muszę to potwierdzić u Was:)

Pozdrawiam i dzięki za pomoc,
Marcin
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

1. Możesz.
2. Możesz. Limit jest tylko dla przebudowy za pomocą budulca.
3. Jak każda, Panie Kolego, jak każda. Do czasu, aż się przegra. Poważnie mówiąc - kwestia stylu. Ja lubię Mutantów - szybki atak, łatwy zysk, a żona chce zawsze grać Nowym Jorkiem.
4. Winter dużo zmieniał. Liderzy z 51. Stanu wracają do gry, losowość ich dociągu okiełznana, podobnie ma się rzecz z kartami natychmiastowymi umów i najazdów. Gra na 6 rund, a nie do 30 pkt. i super karty. Niektóre o mocach dyskusyjnych, ale nadal super.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Dzięki kolego, TomB, za odpowiedzi:) Jak gra przypadnie mojej żonie do gustu to zacznę szukać Wintera:) Dyskusyjność kart w Winter ? Masz na myśli ich siłę czy sposób działanie ?
Focus!
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: mate00 »

O rany, a jaką strategię ma Twoja żona na Nowy Jork? Dla mnie to najbardziej nijaka frakcja i jestem ciekaw jak można by nią efektywnie grać.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Tygrys69 pisze:Dyskusyjność kart w Winter ? Masz na myśli ich siłę czy sposób działanie ?
Mam na myśli siłę tzn. są karty, które potrafią robić mega rzeczy, zwłaszcza gdy kilka z nich wpadnie na rękę (Karawaniarze, Dark Visions + karty akcji dające 5 pkt.). Ale nie jest tak, że te karty psują grę, raczej należy uważać, czy przeciwnik je ma i starać się przeciwdziałać.
mate00 pisze:O rany, a jaką strategię ma Twoja żona na Nowy Jork? Dla mnie to najbardziej nijaka frakcja i jestem ciekaw jak można by nią efektywnie grać.
Na przykład - za jeden złom wystawiała kartę o odległości jeden, dwóch robotników wysyłała po budulec i przebudowywała pierwszą kartę na jakąś fabrykę, zgarniając tym samym dwa punkty. Start był szybki, bo mi z kolei zdarzało się nie wystawić mutantami/kupcami żadnej karty nawet w pierwszych dwóch rundach.
Grając z Winterem nie ma to już takiego znaczenia, ale żona i tak woli "wróbla w garści", czyli pewność wystawienia karty na stół tanim kosztem.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Tygrys69 »

Powiem skromnie: TA GRA JEST ZA**BISTA:) Bardzo mi się spodobała ilość kombinacji. Na razie gram w pojedynkę według wariantu solo z 51 stanu. We wtorek skocze po "Ruiny" i zastanawiam się nad zdobyciem "Winter-a":).

Mam pytanko co do surowca uniwersalnego: Pozyskuje, żeton uniwersalny i w momencie gdy chce go użyć określam czym on jest. Czy wtedy żeton staje się surowcem ? Co więcej "surowcem pozyskanym" ? Czy karty, które generują PZ za określony typ surowca się odpalają ? Na razie gram, że nie. Wydaje mi się, że nie jest to surowiec pozyskany...

Gdzieś trafiłem hasło, żeton uniwersalnej przebudowy. Takie były w 51 stanie, tak ?

Pozdrawiam,
Marcin
Focus!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Nam też się wydaje, że nie jest to surowiec pozyskany.

W 51. Stanie istnieje pojęcie uniwersalnej przebudowy, ale nie ma do niej żetonu. Są tylko żetony "normalnej" przebudowy.
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: coldsoul »

Mam 2 pytanka…

1) Odnośnie podliczania punktów zwycięstwa… dziwna ta instrukcja… jak to rozumieć?
" Punkty Zwycięstwa podliczane są w każdej z tur od nowa (nie sumują się z wynikiem otrzymanym w poprzedniej turze)."

2) Jak to w koncu jest z tymi planszami frakcji?
Mozna uzyc planszy, zeby od razu kogos zaatakowac/ podpisac z nim umowe? Czy to tylko dotyczy podbojow i wspolpracy kart z reki? A jesli chodzi o atak/wspolprace z innym graczem musze zbierac zetony?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Firenski »

ad1. Po prostu pod koniec każdej tury w fazie podliczania punktów zwycięstwa (faza 4) podliczasz od nowa wszystkie swoje punkty, które dotychczas zdobyłeś. Nie sumujesz ich z wynikiem otrzymanym we wcześniejszych turach. Po każdej turze robisz nowe podliczanie i to jest Twój wynik. Teoretycznie może być tych punktów nawet mniej niż w poprzedniej turze.

ad2. To dotyczy podbojów i współpracy kart z ręki. Aby zaatakować innych graczy musisz uzbierać odpowiednią ilość żetonów.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: coldsoul »

W przypadku podpisywania umowy z innym graczem też muszę uzbierać niebieskie żetony, a natychmiastowa akcja z planszy nie działa? Przepraszam, tak dla pewności...

???
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Firenski »

Tak, też musisz uzbierać żetony. Tym razem niebieskie. Natychmiastowa akcja z planszy nie działa.
Ależ proszę, nie ma sprawy :) Miałem od razu napisać, że dotyczy to podboju i współpracy, a został tylko atak :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
coldsoul
Posty: 222
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: coldsoul »

Firenski pisze:Tak, też musisz uzbierać żetony. Tym razem niebieskie. Natychmiastowa akcja z planszy nie działa.
Ależ proszę, nie ma sprawy :) Miałem od razu napisać, że dotyczy to podboju i współpracy, a został tylko atak :)
Dzięki wielkie Firenski !
ODPOWIEDZ