Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: ghostdog »

Chyba już nigdzie nie kupisz poza rynkiem wtórnym.
Ja bardzo lubiłem w nią grać, szczególnie z uwagi na bardzo ładną planszę.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

Mam wersję z dodatkiem. Przygotowuje się do pierwszej rozgrywki - na 2 osoby (nie ma innej opcji chwilowo). I tu pytanie - jak to ugryźć? Myślałam żeby wziąć najpierw podstawowa planszę, ale z kartami dodatku. Czy lepiej całość?

Ponadto myślałam nad zaciesnieniem planszy przez wariant z bgg który każe ograniczać liczbę dostępnych pól. Grał ktoś?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

Rany, zagraj najpierw normalnie, bez dodatku. Jeszcze nie zagrałeś nawet pół gry, nie znasz zasad, a już chcesz wprowadzać warianty?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Pierwsza grę faktycznie zagraj sama podstawka. Naprawdę idzie sie pogubić, dodatek doda tak 1/3 warstwy skomplikowania. We 2 osoby nie warto pelnego dodatku grać. Ale rzemieślników, karty surowców i wydarzeń można dodać.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Vester »

Na dwie osoby FZ są takim sobie pomysłem. To nie jest jedna z gier, która się idealnie skaluje. Zaproś sąsiada. :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

szczudel pisze:Pierwsza grę faktycznie zagraj sama podstawka.
Drugą, trzecią,... i dziesiątą też. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Bez przesady. To nie jest dodatek pokroju Storm of Swords. Dodatkowa Mapa to rozszerzenie pełną gębą (i powinna być grana od 4 graczy) ale są elementy które można wżenić już po kilku partiach w podstawkę.

Filary to gra która nabiera tempa. W pierwszych rundach zdobywa się po 2/3 punkty, w ostatniej można zdobyć 2X. Dodatek przyśpiesza tempo, a i łata kilka niedopatrzeń (dodatkowe karty surowców). Jednak skłaniam się do grania pierwszej gry czystą podstawką. Naprawdę jest sporo zasad do odgadnięcia na początek, po co tylko komplikować sobie życie.
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Miszon »

Popieram, najpierw parę razy podstawka.
Dodatek plansza od 4 osób. Mniej to tylko karty z niego.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

romeck pisze:Rany, zagraj najpierw normalnie, bez dodatku. Jeszcze nie zagrałeś nawet pół gry, nie znasz zasad, a już chcesz wprowadzać warianty?
Ustalmy: jak ktoś używa żeńskich końcówek w swojej wypowiedzi, to prawdopodobnie nie jest facetem.

Jestem po pierwszej rozgrywce, graliśmy od razu w wariant z bgg z zablokowaniem niektórych pól (uwaga: nikt nie umarł od tego!), co też będę wszystkim polecać na dwie osoby, bo nie wyobrażam sobie, jak strasznie luźno by było na planszy, gdybyśmy tego nie zrobili.

Z dodatku wzięłam jedynie dodatkowych rzemieślników, ale myślę, że teraz będziemy już grali ze wszystkimi kartami dodatkowymi, choć rzecz jasna bez planszy. I bez przesady - aż tyle tych zasad tam nie ma, żeby się tego nie ogarnęło :roll:
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

Aville pisze:
romeck pisze:Rany, zagraj najpierw normalnie, bez dodatku. Jeszcze nie zagrałeś nawet pół gry, nie znasz zasad, a już chcesz wprowadzać warianty?
Ustalmy: jak ktoś używa żeńskich końcówek w swojej wypowiedzi, to prawdopodobnie nie jest facetem.
Wybacz, nie zauważyłem.

Zatem zrobiłaś jak chciałaś. Ja jednak jestem zdania, że najpierw należy zagrać tak, jak to przewidział autor. Tym bardziej, że FZ nie są w żaden sposób grą zepsutą, żeby ją trzeba było z miejsca naprawiać.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: xelos80 »

szczudel pisze:Czemu ta gra wchodzi na takie ceny? Mam ją, jest fajna ale nie rozumiem tego kompletnie.
Moglaby Galakta po prostu dodruk zrobić :P
Wydawca chyba już nie ma praw do marki Filarów ziemi. Nawet używana ang wersja jest trudno dostępna
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

Niemieckie wydania chyba nadal mają się dobrze (i można je kupić za jakieś 30E na amazonie)...
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: anonim »

Aville pisze:
romeck pisze:Rany, zagraj najpierw normalnie, bez dodatku. Jeszcze nie zagrałeś nawet pół gry, nie znasz zasad, a już chcesz wprowadzać warianty?
Ustalmy: jak ktoś używa żeńskich końcówek w swojej wypowiedzi, to prawdopodobnie nie jest facetem.

Jestem po pierwszej rozgrywce, graliśmy od razu w wariant z bgg z zablokowaniem niektórych pól (uwaga: nikt nie umarł od tego!), co też będę wszystkim polecać na dwie osoby, bo nie wyobrażam sobie, jak strasznie luźno by było na planszy, gdybyśmy tego nie zrobili.

Z dodatku wzięłam jedynie dodatkowych rzemieślników, ale myślę, że teraz będziemy już grali ze wszystkimi kartami dodatkowymi, choć rzecz jasna bez planszy. I bez przesady - aż tyle tych zasad tam nie ma, żeby się tego nie ogarnęło :roll:
Tak jak poprzednicy uważam że najpierw powinno się zagrać w podstawowe zasady a później przerabiać je do woli, ale nie to jest najważniejsze. Szkoda że nie podałaś linka do tego wariantu.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

Wedle życzenia: https://boardgamegeek.com/thread/448297 ... r-mb-spots

Rahdo napisał w innym wątku ( https://boardgamegeek.com/article/5557767#5557767 ), że ten wariant zmienił dla niego tę grę z gry na 4 w taką na 7,5. To mnie przekonało, aby spróbować :) Nie sądzę, żeby tak bardzo ingerowało to w mechanikę, żebym mogła "zepsuć" grę. Jestem zadowolona z decyzji ;)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gizmoo »

Chyba wszystko już w tym temacie zostało powiedziane. Wystarczy poczytać poprzednie strony. Na serio tak ciężko jest przeczytać te kilka stron wcześniej, żeby dowiedzieć się czy i jak grać z dodatkiem/bez? :?
szczudel pisze:Czemu ta gra wchodzi na takie ceny? Mam ją, jest fajna ale nie rozumiem tego kompletnie.
Na jakie ceny? Bez dodatku można ją dostać na forum w okolicach 150 zł. To przecież przeciętna cena gry. I również nie mogę się nadziwić dlaczego ludzie się dziwią :D , że jak gra jest niedostępna w sklepach to jest droższa. Przecież to normalne prawo rynku.
Spoiler:
P.S. Przepraszam za oschły ton, ale miałem nadzieję na jakąś ciekawą dyskusję o jednej z moich ulubionych gier, a nie odgrzewane kotlety, które pojawiały się w tym wątku wielokrotnie.
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Rozumiem ideę popytu i podaży. Ale by był popyt uzasadniony gra powinna być co najmniej nieprzeciętna. Nie jest taka w moim odczuciu. Mam gry o nakładzie ułamku Filarów ale nie dziwi mnie dlaczego nie są proporcjonalnie droższe.
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: pkajak »

Dla wszystkich, którzy liczyli na dodruk. http://www.dicetowernews.com/pillars-of ... rint/35541
Może któryś z polskich wydawców się skusi.
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: chmur3k »

pkajak pisze:Dla wszystkich, którzy liczyli na dodruk. http://www.dicetowernews.com/pillars-of ... rint/35541
Może któryś z polskich wydawców się skusi.
Świetna wiadomość, ostatnio rozglądałem się za używką, ale chętnie bym sprawił sobie nówkę - szczególnie po polsku :)
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: HUBertPL »

Uwielbiam książkę, więc gra ląduje w moim planie zakupów na kolejne lata :)
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Miszon »

Pytanie: czy ten planowany dodruk to jest faktycznie dodruk 1:1, czy jakaś reedycja/drugie wydanie?
Czyli mówiąc konkretniej: dodatek z tego dodruku będzie kombatybilny z poprawką ze starego wydania?

Druga sprawa: czy w Polsce też będzie dodruk?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: b3r53rk3r »

Hej!
Jestem w posiadaniu niemieckiej wersji, czy znajdzie się jakaś dobra duszyczka, która podesłała by mi skany planszy w polskim języku?
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
ODPOWIEDZ