A Study in Emerald 2 ed. / Studium w Szmaragdzie (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Po prostu w tym samym zakładzie było to zapewne produkowane. Więc wzięli na warsztat to co znane i sprawdzone.
Szału nie ma, ale i brzydkie to nie jest. W tej grze raczej mechanika ma górować nad komponentami. Przynajmniej nie daje po kieszeni jej zakupu ;)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

uocie pisze:Pierwsza myśl po otworzeniu pudełka: Wallace zdecydował się na drugą edycję A Study in Emerald bo musiał coś zrobić z elemantami Ankh-Morpork po utracie licencji na Pratchetta (wiem, że to bardzo naciągana teoria) : wypraska chyba taka sama, agenci na pewno ;)
Tak, tylko dalej nie mamy co zrobić z domkami, zatem wkrótce znajdziecie je w jakiejś nowej grze. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

ozy pisze:Tak, tylko dalej nie mamy co zrobić z domkami, zatem wkrótce znajdziecie je w jakiejś nowej grze.
Jeśli będzie to gra tak udana jak Studium w Szmaragdzie to ja się na to piszę.
Nadciągają "posiadłości szaleństwa" ;)?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: asiok »

Ech.... Nieszczęśliwym wielce....

Kupiłem sobie na "Mikołaja" "Studium..." i do jutra nie mogę otworzyć, bo byłoby to nieuczciwe. Leży w folii na półce i patrzy na mnie z wyrzutem....

I teraz ważne pytanie - w jakim kraju (ze względu na strefy czasowe) będzie najszybciej 6. grudnia? Może wystąpię o szybkie obywatelstwo..
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2823
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 163 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Ink »

asiok pisze:Ech.... Nieszczęśliwym wielce....

Kupiłem sobie na "Mikołaja" "Studium..." i do jutra nie mogę otworzyć, bo byłoby to nieuczciwe. Leży w folii na półce i patrzy na mnie z wyrzutem....

I teraz ważne pytanie - w jakim kraju (ze względu na strefy czasowe) będzie najszybciej 6. grudnia? Może wystąpię o szybkie obywatelstwo..
Zdaje się, że Samoa jest niezłym pomysłem.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Lord Voldemort »

A jak sie okaze, ze Mikolaj to jeden z Przedwiecznych :?:
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Na Mikołaja wystarczą ponoć 3 bomby i 1 agentura. Więc luzik :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Gambit »

To ja tak zupełnie przypadkiem zostawię linkę do mojej recenzji.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Nanking
Posty: 73
Rejestracja: 20 mar 2015, 14:27

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Nanking »

A mnie wkurza nowe wydanie bo z powodów jakiejś filozofii wydawniczej zablokowało wznowienie pierwotnej wersji, która wg moich kolegów grających w obie wersje była lepsza, ciekawsza, trudniejsza i w ogóle bardziej klimatyczna.
I teraz ten lekki produkt dla matołków co nie ogarniali pierwotnej wersji dominuje, panuje i blokuje.
Wrrrrrrrrrrrrrrrrr
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Jeśli kiedyś osiągniesz level chociaż matołka to się dowiesz, że nowa wersja nie zablokowała wznowienia pierwotnej.
Wznowienia nigdy nie przewidywano.
Spytaj się swoich kolegów którzy Ci dyktują co jest fajne, a co nie - potwierdzą :).

Poproś ich żeby ci to wyjaśnili w bardziej przystępny sposób. Niewiele osób może stwierdzić czy ogarnia pierwotną wersję ponieważ mało osób ją kupiło.
Osób które kupiły asie i pozbyly się jej by kupić "prostsze" studium w szmaragdzie nie ma. Możesz mi wierzyc :).
Nie polecę ci ani pierwotnej ani obecnej wersji. Byłoby to bezcelowe. Ale może kiedyś będziesz miał innych kolegów którzy pozwolą ci zagrać w studium w szmaragdzie - sam się wtedy przekonasz że...

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Nanking
Posty: 73
Rejestracja: 20 mar 2015, 14:27

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Nanking »

krecilapka - poczułeś się! Widzę to! :D
Sam tez umiem czytać przepisy, a gracz, na którym opieram swoje zdanie gra od 35 lat więc mam do niego zaufanie.
Wiem, że nie zablokowało bo nie było w planach. Ale nie było w planach bo się podniósł szum, że jakieś nie takie za trudne i ci agenci...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Dzięki, przyjemnie się czytało. :) Dla mnie SwS to taki właśnie eurothiller. Niby euro, a emocje bardziej jednak ameritrashowe.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Trolliszcze »

Będę dziś ogrywać ze znajomymi, którzy uwielbiają Ankh Morpork. Mam nadzieję, że się gra przyjmie - też są agenci, też mordowanie, też do pewnego stopnia tajne tożsamości :D
A swoją drogą sprzedaje się chyba całkiem nieźle, bo wszędzie ją widzę - na stolikach znajomych i w profilach na BGG (chyba że mam specyficznych znajomych).
Ostatnio zmieniony 30 gru 2015, 15:31 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Błysk »

Trolliszcze pisze:Będę dziś ogrywać, ze znajomymi, którzy uwielbiają Ankh Morpork. Mam nadzieję, że się gra przyjmie - też są agenci, też mordowanie, też do pewnego stopnia tajne tożsamości :D
A swoją drogą sprzedaje się chyba całkiem nieźle, bo wszędzie ją widzę - na stolikach znajomych i w profilach na BGG (chyba że mam specyficznych znajomych).
Dobra gra to dobrze schodzi ;)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Ankh morpok jest mega losowy to było moje pierwsze spostrzeżenie. Siłą rzeczy porownywalem te dwie gry, bo wspólny autor, karty.
Studium w szmaragdzie jest jednak inne. Mimo ukrytych tożsamości ;).
Oby wam przypadła do gustu jak mi, to macie świetną zabawę :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Trolliszcze pisze:A swoją drogą sprzedaje się chyba całkiem nieźle.
Mało powiedziane. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Rocy7 »

W końcu udało mi się zagrać, nawet dwa razy pod rząd. Instrukcja nie jest idealna, zwłaszcza zasady działania punktów za przesuwanie torów, musiałem posiłkować się forum by to zrozumieć.

2 edycja jest uproszczona pod względem 1, ale nadal ciekawa. Podoba mi się, że gra pozwala na różne strategie, choć większość kart to agenci mniej ma jakieś specjalne efekty jak w I edycji. Punkty za miasta i zabijanie innych agentów wydają się najprostsze do zdobycia (choć z agentami to różnie bywa, zależy, czy trafnie się odgadło, kto jest kim). Na 5 osób grało się dobrze, martwi mnie opcja na mniej niż 4 osoby, ale muszę wypróbować by ocenić jej sensowność.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 972
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 40 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Faktycznie jak ktoś dobrze skapuje rozliczenie punktów z torów czytając instrukcję to chwała mu.
Ja bez tego forum bym poległ i grał źle. Gra by była szybsza tak by się punkty nabijały ;).
Grałem partię w której tor ani razu nie drgnął w czasie rozgrywki. Kumpela stwierdziła że one są bez sensu. Następna partia i koleżka wykłada 3 karty podnosząc punkty restauracjonistom jakoś tak o 7. W następnej turze podniósł kartę na której stracił ostatni punkt poczytalności i gra się skonczyla. O zwycięstwie kolesia właśnie tor zdecydował :).
Karty miast to coś o co warto walczyć za wszelką cenę. To na pewno. Najłatwiejsze punkty w grze. Z zabijaniem agentów trzeba być ostrożnym bo można tak skończyć grę w złym układzie.
Pomiędzy rozgrywkami na 4 czy 5 osób większych różnic nie odnotowalem (poza czekaniem na swoją kolej o 1 gracza dłużej). Na 3 jakoś szybko się okazało kto jest kim. Trochę słabiej ale też się sympatycznie pobawiłem.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2084
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 395 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: walkingdead »

Zagrałam i...omawiania instrukcji przyniosło pierwsze zwątpienie - tyle liczenia, tyle zasad :) Dobrze jednak, że niemal natychmiast wszystko to oswoiłam, a świat potworów pochlonął mnie z łatwością.

Już w kolejnej turze zachłysnęłam się klimatem, wykoncypowałam zacną strategię i "poszłam na wojnę" :). Byłam blisko wygranej, gdyby nie fakt,że zupełnie zapomniałam o tych nieszczęsych torach Restauracjonistów i Lojalistów. Przegapiłam moment kiedy Lojalista wystrzelił na torze, przez co, w finalnym rozrachunku dostałam za to sporego karniaka, który mi odebrał zwycięstwo.

Nasze zdziwienie wzbudziła również zasada, przez którą otrzymałam kolejny cios za "kolegę" z "frakcji" (w finalnym rozrachunku spadłam -5 bo on był najsłabszy). Do tej zasady muszę się przyzwyczaić, bo jednak w trakcie gry zupełnie nie zwracałam uwagi na "tożsamość" innych, a okazało się, że rozłożenie tejże wśród graczy miało finalnie spore znaczenie.

To jest naprawdę bardzo przyjemna gra. Podobała się nie tylko mechanicznie, ale także wizualnie. Według mnie klimat aż wycieka z planszy i kart. Jest wiele możliwości działań, trzeba być czujnym wobec wydarzeń, jest "przyjemna" negatywna interakcja i wiele dróg do wygranej.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Veridiana »

Wypowiedzi o koszulkach zostały przeniesione do wątku o Koszulkach 8)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: the_ka »

Czy ktoś grający w tę grę w 2 osoby może napisać jak to faktycznie jest grając w dwie osoby? Gra traci dużo przy takim składzie? Grałem w 2 osoby w Ankh-Morpork i dla mnie było ok.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: adikom5777 »

W 3 osoby jest tak sobie, we dwie nie wyobrażam sobie tej gry.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: donmakaron »

W dwie osoby dużo zależy od rozkładu frakcji. Restauracjonista raczej przegra z Lojalistą. Na pewno również trudno odrobić stratę punktów i bardzo szybko widać kto wygra. Zdecydowanie nie polecam kupna z myślą o graniu w dwie osoby. Można, ale szkoda trochę. Raczej dla poznania zasad tylko.
ODPOWIEDZ