Gloomhaven: Szczęki Lwa / Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: japanczyk »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 11:45 - pudło jest - są polskie fonty
- karty pomocy są ok
Poka pudło i karty pomocy :P
Ciezko mi uwierzyc ze były dwa druki jak na materialach promocyjnych to feralne ś nie ma dobrego fonta
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 421
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 182 times
Been thanked: 144 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aduko »

Mój egzemplarz również jest z tych lepiej spasowanych.

Ale z tego co piszecie to póki co, są same błędy techniczne a nie merytoryczne/w tłumaczeniu?
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sin »

Bruno pisze: 17 sie 2021, 10:26 Bardzo to przykre, co piszecie o błędach w polskim wydaniu... Zastanawiam się, z czego one wynikają - w końcu, rozumiem, że nad Szczękami pracował ten sam zespół, co nad dużym GH, co do którego nie było chyba pretensji... Dlaczego więc akurat tu błędy się pojawiły?
Polskie Albi dostało krótkie terminy na tłumaczenie/redakcję?
Szkoda!
Nie pracował ten sam zespół - duże Gloomhaven zaczęło być tłumaczone jako projekt fanowski, który został zauważony i "wykorzystany/przejęty" przez Albi, autorów polskiej wersji było wielu:
Obrazek

W przypadku Szczęk Lwa jako tłumacz wyszczególniony jest już tylko sam Ryslaw (co też wyjaśnia czemu przekład sam w sobie jest dobry), natomiast za koretkę odpowiedzialna była osoba wystepująca w roli Project Managerki; skład w dużym Gloomhaven był robiony w Czechach, w Szczękach - w Polsce. Nie chcę tutaj wieszać psów na nikim, szczególnie że brak mi wystarczających podstaw by oceniać czyjekolwiek kompetencje, gdybym miał wyrokować to wskazałbym nagromadzenie zbyt wielu różnych obowiązków w zbyt małym zespole jako jedną z przyczyn problemu Szczęk. Co więcej w dużym Gloomhavenie też znalazło się wcale niemało błędów, ale raz, że samej zawartości było dużo więcej, więc koncentracja pomyłek była mniejsza, a dwa że my gracze też inaczej podchodziliśmy do tematu - lokalizacja dużego Gloomhaven wydawała się niemożliwa i ogłoszenie polskojęzycznej wersji było miłym i zaskakującym wydarzeniem, co pozwalało przymknąć oko na pewne niedociągniecia. Szczęki mają premierę w innych okolicznościach, oczekiwania były znacznie większe. Trzeba też pamiętać, że w założeniach Szczęki mają trafić do szerszego grona, stąd też liczniejsze komentarze o problemach technicznych poszczególnych egzemplarzy (jak przykładowo zdublowane czy odwrócone kartki w księgach scenariuszy). No i, przynajmniej z wiedzy na tę chwilę, w przekładzie nie pojawił się żaden błąd który psułby czy zmieniał rozgrywkę w stosunku do oryginału, ucierpiała przede wszystkim estetyka.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Golfang »

japanczyk pisze: 17 sie 2021, 11:48
Golfang pisze: 17 sie 2021, 11:45 - pudło jest - są polskie fonty
- karty pomocy są ok
Poka pudło i karty pomocy :P
Ciezko mi uwierzyc ze były dwa druki jak na materialach promocyjnych to feralne ś nie ma dobrego fonta
Niestety faktycznie jedna karta pomocy (z 4) nie ma przetłumaczonego PLAYER REFERENCE (na samym dole) jednak cała treść karty jest przasetłumaczona, to jest z postaci Topór - nie przeglądałem jej wcześniej. Ma też jak widać inny kolor.
Spoiler:
Gdzie jest to feralne Ś? U mnie na pudełku w słowie "mieście" - jest ładny font.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2021, 12:29 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 118
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 49 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sinbad78 »

Na dole pudełka (front) i w treści wprowadzenia do lore (z tyłu).
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 729
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 151 times
Been thanked: 155 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Seykan »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:25
japanczyk pisze: 17 sie 2021, 11:48
Golfang pisze: 17 sie 2021, 11:45 - pudło jest - są polskie fonty
- karty pomocy są ok
Poka pudło i karty pomocy :P
Ciezko mi uwierzyc ze były dwa druki jak na materialach promocyjnych to feralne ś nie ma dobrego fonta
Niestety faktycznie jedna karta pomocy (z 4) nie ma przetłumaczonego PLAYER REFERENCE (na samym dole), to jest z postaci Topór - nie przeglądałem jej wcześniej. Ma też jak widać inny kolor.
Spoiler:
Gdzie jest to feralne Ś? U mnie na pudełku w słowie "mieście" - jest ładny font.
Na pewno tutaj ;)

Obrazek
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Golfang »

sinbad78 pisze: 17 sie 2021, 12:29 Na dole pudełka (front) i w treści wprowadzenia do lore (z tyłu).
Kurde - to ja myślałem że szukamy chaszczy zamiast literki Ś - no nie zwróciłem uwagi na froncie na tę chudszą literkę. Z tyłu jednak mam ładnie Ś
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 729
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 151 times
Been thanked: 155 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Seykan »

Tak w ogóle, szybko przeglądając widać z fotki, że chyba coś trochę nie tak mają z polskimi znakami? Czy tylko mi się zdaje?

Obrazek
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sin »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:25 Niestety faktycznie jedna karta pomocy (z 4) nie ma przetłumaczonego PLAYER REFERENCE (na samym dole) jednak cała treść karty jest przasetłumaczona
Zerknij na cały opis przyciągnięcia. ;-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Golfang »

Seykan pisze: 17 sie 2021, 12:32 Tak w ogóle, szybko przeglądając widać z fotki, że chyba coś trochę nie tak mają z polskimi znakami? Czy tylko mi się zdaje?

Obrazek
Ale jak to? przecież są dobre te ę, ś, ć... nie rozumiem czego Ci w nich brakuje? Jak tak się patrzy to może są delikatnie chudsze - ale ja tego nie zauważyłem nawet.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2021, 12:35 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 729
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 151 times
Been thanked: 155 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Seykan »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:34
Seykan pisze: 17 sie 2021, 12:32 Tak w ogóle, szybko przeglądając widać z fotki, że chyba coś trochę nie tak mają z polskimi znakami? Czy tylko mi się zdaje?

Obrazek
Ale jak to? przecież są dobre te ę, ś, ć... nie rozumiem czego Ci w nich brakuje?
Może mi się zdaje, dlatego pytam. Wydawały mi się takie chudsze :P
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 118
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 49 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sinbad78 »

Co do liter Ś zacytuję swoją opinie z FB:

Takie błędy są niedopuszczalne. Pracuje jako grafik. Aby zapobiec takim felernym znakom robi się najprostsze "Zamień na krzywe" przy eksporcie do ai, pdf, cdr itp itd. to są podstawy pracy na tym stanowisku.To standardowa procedura przy eksporcie tekstu edytowanego w programie graficznym czy to Corel, Illustrator, InDesign czy nawet Photoshop (choć to grafika rastrowa). Ja stosuję edycję na pliku głównym gdzie wprowadzam zmiany w treści opakowania, potem zapisuję kopię bezpieczeństwa, w której wszelkie teksty (fonty) zamieniam na krzywe lub je rasteryzuję. W ten sposób ktoś po drugiej stronie (w przypadku Albi - ktoś w Chinach) odbierając plik z pudełkiem do druku nie zamienia domyślnie polskich znaków diakrytycznych [ą, ś...] na domyślny Arial czy inny font. Oczywiście nie wiem na jakim programie pracował grafik Abli. Wiem jedno - dał ciała po całoŚci.
[...]
Nigdy się nie [wysyła] się plików do edycji. Ale mówimy tutaj o plikach produkcyjnych już nie edytowalnych tylko do druku. Te zostały spierniczone. Wątpię czy właściciel praw do GL ma w swoim repozytorium font ze wszystkimi umlautami itp. To co widzimy na pudełku jest błędem, który wynika (wielce prawdopodobnie) z otwarcia w Chinach pliku z edytowalnymi fontami. Idąc dalej. Plik został przygotowany do druku w sposób narażający go na ten błąd. Czy to w PL czy w fabryce w Chinach. Błąd występuje na obu stronach pudełka i chyba na kartach. Jutro gramy pierwsze scenariusze. Boje się, że znajdę więcej takich kwiatków.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2021, 12:41 przez sinbad78, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 364
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 127 times
Been thanked: 79 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: eltadziko »

Seykan pisze: 17 sie 2021, 12:35
Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:34
Seykan pisze: 17 sie 2021, 12:32 Tak w ogóle, szybko przeglądając widać z fotki, że chyba coś trochę nie tak mają z polskimi znakami? Czy tylko mi się zdaje?
Ale jak to? przecież są dobre te ę, ś, ć... nie rozumiem czego Ci w nich brakuje?
Może mi się zdaje, dlatego pytam. Wydawały mi się takie chudsze :P
Nie zdaje Ci się. Ewidentnie widać, że polskie litery są inną czcionką...
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 421
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 182 times
Been thanked: 144 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: aduko »

Czy gdzieś jest potwierdzenie, że będą drukowane spolszczone naklejki na mapę? To tylko jedna kartka A4 i chyba nikt się nie podejmie.

Ja zeskanowałem mapę z naklejkami i wydrukowałem na papierze do etykiet A4.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: sin »

aduko pisze: 17 sie 2021, 13:40 Czy gdzieś jest potwierdzenie, że będą drukowane spolszczone naklejki na mapę? To tylko jedna kartka A4 i chyba nikt się nie podejmie.

Ja zeskanowałem mapę z naklejkami i wydrukowałem na papierze do etykiet A4.
Albi potwierdziało na Facebooku, tutaj link.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
annak2
Posty: 53
Rejestracja: 10 sty 2017, 22:12
Has thanked: 25 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: annak2 »

Cześć. W obliczu tych alarmujących sygnałów z postów wyżej, mam do was pytanie/prośbę o sugestie - czy warto w takim razie kupować teraz Szczęki Lwa (mam okazję nabyć nową za jakieś ~330 zł), czy lepiej poczekać na kolejny (nie najbliższy) dodruk potencjalnie eliminujący zauważone błędy w druku. Przypuszczam, że taki dodruk nastąpi nie wcześniej niż w pierwszej połowie 2022 r., więc to dosyć odległy termin. Czy zauważone dotychczas błędy znacząco utrudniają rozgrywkę, czy to raczej kwestia estetyki i można przymknąć na nie oko?
odmu
Posty: 118
Rejestracja: 23 wrz 2011, 22:18
Lokalizacja: Trzebnica
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: odmu »

annak2 pisze: 17 sie 2021, 14:07 Cześć. W obliczu tych alarmujących sygnałów z postów wyżej, mam do was pytanie/prośbę o sugestie - czy warto w takim razie kupować teraz Szczęki Lwa (mam okazję nabyć nową za jakieś ~330 zł), czy lepiej poczekać na kolejny (nie najbliższy) dodruk potencjalnie eliminujący zauważone błędy w druku. Przypuszczam, że taki dodruk nastąpi nie wcześniej niż w pierwszej połowie 2022 r., więc to dosyć odległy termin. Czy zauważone dotychczas błędy znacząco utrudniają rozgrywkę, czy to raczej kwestia estetyki i można przymknąć na nie oko?
W cenie 330 złotych uważam, że się nie opłaca. Na rynku mamy pełne gloomhaven, które znajdziesz za 130-170 złotych więcej, a zapewnia 4x więcej zawartości. To jest lekkie do wejścia i szybko rozkładalne, ale przy aktualnym stanie i cenie jest nieopłacalne.
Z drugiej strony jeśli porównać walory samej mechaniki i zawartości, a ceny innych dungeon crawlerów na rynku to moim zdaniem i tak warto ;) .
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1128
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 885 times
Been thanked: 644 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: bajbaj »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 11:45
sinbad78 pisze: 17 sie 2021, 11:11 - Pudło - Brak polskich fontów
- Instrukcja str.4 - zdublowana treść dotycząca kart
- Karty pomocy - treść polska zmieszana z nieprzetłumaczoną angielską
- Księga scenariuszy - pojedyncze przypadki zdublowania stron lub odwrotnego ich "wszycia"
- Liczne literówki - w instrukcji, glosariuszu.
- Różne kolory na kartach.
albo ja jestem mega fartowny i mam dobry egzemplarz, albo Ty jesteś pechowy i dostałeś taki badziew
Raczej to Ty jesteś fartowny. Wczoraj oglądałem jeden egzemplarz, który miał niestety te wszystkie błędy, na które wskazał sinbad78. Od siebie (a w zasadzie od kuzyna - właściciela gry) dodam jeszcze notoryczne używanie innego nazewnictwa na kartach i w instrukcji (np. w instrukcji - "Olbrzymie obciążenie", a karta nazywa się "Olbrzymi ciężar").

EDIT: wiemy już, że nie jesteś :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 17 sie 2021, 20:06 przez bajbaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: VivoBrezo »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:25
Spoiler:
Spójrz jeszcze raz na karty pomocy w sekcji przyciąganie i przeczytaj całe od początku do końca :)
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1236
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 447 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Shodan »

annak2 pisze: 17 sie 2021, 14:07 czy warto w takim razie kupować teraz Szczęki Lwa (mam okazję nabyć nową za jakieś ~330 zł)
Zupełnie się nie opłaca. Taką cenę możnaby ewentualnie rozważyć gdyby nie miało już być dodruków.
Oczywiście jeśli masz nieograniczone zasoby finansowe i musisz grać już teraz, to możesz rozważać każdą ofertę :-) Jednak cena 300+ w stosunku do jakości i zawartości nie jest rozsądna.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: warlock »

Golfang pisze: 17 sie 2021, 12:25
japanczyk pisze: 17 sie 2021, 11:48
Golfang pisze: 17 sie 2021, 11:45 - pudło jest - są polskie fonty
- karty pomocy są ok
Poka pudło i karty pomocy :P
Ciezko mi uwierzyc ze były dwa druki jak na materialach promocyjnych to feralne ś nie ma dobrego fonta
Niestety faktycznie jedna karta pomocy (z 4) nie ma przetłumaczonego PLAYER REFERENCE (na samym dole) jednak cała treść karty jest przasetłumaczona, to jest z postaci Topór - nie przeglądałem jej wcześniej. Ma też jak widać inny kolor.
Spoiler:
Gdzie jest to feralne Ś? U mnie na pudełku w słowie "mieście" - jest ładny font.
Masz wszystkie fakapy wskazane przez przedmówców.
Golfang
Posty: 1989
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 314 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Golfang »

warlock pisze: 17 sie 2021, 15:46
Masz wszystkie fakapy wskazane przez przedmówców.
Niestety masz rację - chociaż te chude polskie literki mi jakoś nie przeszkadzają... nie zauważyłem ich nawet jak specjalnie czytałem tekst szukając błędnych polskich czcionek.
Jednak karta pomocy z nieprzetłumaczonymi z ang. słowami - to faktycznie niezły fuckup.
----------------
10% flamberg.com.pl
litk
Posty: 849
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 126 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: litk »

Jednak karta pomocy z nieprzetłumaczonymi z ang. słowami - to faktycznie niezły fucku
Nie mogę się nadziwić, tej gry jak przyszła od tłumacza chyba nikt w ogóle nie czytał.
Kal-El83
Posty: 1154
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Kal-El83 »

U mnie na pierwszy rzut oka, księga scenariuszy jest ok. O ile literówki i nieprzetłumaczone fragmenty tekstu są niedopuszczalne, to jestem w stanie to przeżyć. Ale wyrywanie kartek żeby móc ułożyć mapę to sroga przeginka :o
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Aadaan
Posty: 108
Rejestracja: 22 wrz 2018, 09:54
Has thanked: 303 times
Been thanked: 63 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion / Szczęki Lwa (Isaac Chidres)

Post autor: Aadaan »

litk pisze: 17 sie 2021, 18:31
Jednak karta pomocy z nieprzetłumaczonymi z ang. słowami - to faktycznie niezły fucku
Nie mogę się nadziwić, tej gry jak przyszła od tłumacza chyba nikt w ogóle nie czytał.
Z pewnością czytał. I z pewnością nie raz. Tylko, że przy takiej ilości tekstu to jest zadanie powyżej możliwości jednej osoby. Od niemal 20 lat pracuję w branży wydawniczej. I przez ten czas widziałem wielu „racjonalizatorów i usprawniaczy procesu wydawniczego”, którzy uważali, że zatrudnienie zawodowego korektora to zbędny wydatek. Koniec końców wszyscy oni dowiadywali się, że oddanie materiałów do korekty opłaca się finansowo. Mniejszy rachunek jest za korektę niż za ponowny druk.
Niestety, w przypadku tak niszowej branży jak planszówki za tą naukę płacą klienci.

Ale żeby nie kończyć smutno. Szczęki to dobra (nawet bardzo dobra) i pamiętajmy żeby te minusy (błędy) nie przysłaniały nam plusów :)
ODPOWIEDZ