Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: jax »

toblakai pisze:Ja czytając instrukcję do 'Atlantydów' nie miałem problemu ze zrozumieniem jak się buduje te talie. W sumie jest to klarowne - kłopotliwe, ale sama zasada jest prosta.

Talie frakcyjne
Bierzecie podstawowe 30 kart danej frakcji i dodajecie 10 kart z jednego wybranego dodatku - obecnie 'Atlantydzi' lub 'Każdy potrzebuje...'. Następnie redukujecie liczbę kart do 30 stosując opisane w instrukcji zasady. Dla każdego gracza przygotowujemy takie talie osobno, czyli każdy może używać innego 'małego' dodatku - czyli tych 10 kart.

Talia neutralna
Wszystkie karty z podstawki plus karty neutralne dla każdego używanego w grze dodatku. Czyli jeżeli ktoś gra atlantydami to wrzucamy neutralne dla Atlantydów, jeżeli ktoś gra frakcją z kartami pochodzącymi z 'Każdy potrzebuje...' to wrzucamy też neutralne z 'Każdy potrzebuje...'.

Powyższe jest klarowne. Nie oceniam tutaj sensu takiej organizacji ale co do zasady jest ona prosta.
No właśnie powyższe jest całkowicie nieklarowne.

Chyba że sugerujesz, że każda talia frakcyjna wybiera sobie dodatek z którym gra (i dołącza karty KPP lub karty 'atlantydzkie' - wg uznania). A nie że w DANEJ GRZE (gdzie jest X frakcji) można używać tylko 1 dodatku.
Instrukcja powinna być doprecyzowana w tym względzie, bo jest niejasna.

Przy grze turniejowej jest napisane: żeby dodać do kart neutralnych i frakcyjnych odpowiednie karty z jednego dodatku. Czyli jeśli każda frakcja wybrałaby inny dodatek, to które karty neutralne należy dodać? Zapis mówi: karty neutralne tylko z JEDNEGO dodatku (a nie z kilku).

Przy budowie talii neutralnej jest też informacja, że należy dodać karty z wybranego dodatku (liczba pojedyńcza) do kart podstawowych. To tylko podtrzymuje niepewność.

Nie mam pojęcia jak grać na podstawie instrukcji.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Nie wiem czy czytamy tą samą instrukcję, ale w instrukcji do Atlantydów jest napisane:

'Tworzenie talii Zwykłej
Wszystkie karty Zwykłe pochodzące z dodatków wybranych przez graczy należy potasować z kartami Zwykłymi z gry podstawowej.'

Nie widzę tutaj miejsca na interpretację.

Odnośnie budowania talii frakcyjnej to ja nic nie sugeruje tylko instrukcja jest napisana w liczbie pojedynczej ponieważ opisuje budowanie talii dla jednej frakcji. Potwierdza to również nagłówek działu Tworzenie talii Frakcyjnej który również jest w liczbie pojedynczej - gdyby pisano ogólnie o taliach to by było ...talii Frakcyjnych. Sam proces powtarzamy dla każdego gracza.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: zakwas »

No ale wreszcie Portal skumał, że dodanie ikonek do kart ułatwi wtasowywanie i rozdzielanie dodatków!
To była największa wtopa przy KPP, dziękuję, że ktoś mnie wysłuchał!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Cóż, instrukcja nie jest tak precyzyjna, jak powinna być. Moim zdaniem wynika z jej treści, że albo frakcją Atlantydów nie można grać na turniejach, albo można ją mieszać z więcej niż jednym dodatkiem ("Z kartami Frakcyjnymi z podstawowej gry mogą zostać wymieszane karty tylko z jednego dodatku"). Co prawda prócz Atlantydów na razie dostępny jest faktycznie tylko jeden dodatek, ale już wkrótce się to zmieni i będzie się można upierać, że ograniczenie dotyczy tylko frakcji z podstawowej gry.

Panowie z Portalu, więcej precyzji.

A już bez złośliwości i czepialstwa - ja zrozumiałem to tak:
Talia turniejowa (30 kart) to miks frakcyjnej talii podstawowej (30 kart podstawowych z podstawki/dodatku frakcyjnego) i odpowiednich kart frakcyjnych z jednego innego pudełka (10 kart).
Turniejowa talia zwykła to wszystkie karty zwykłe z podstawki + wszystkie karty zwykłe z jednego egzemplarza każdego spośród dodatków używanych w trakcie partii przez przynajmniej jednego gracza.

(Przykład 1:
Gracz A: Barbarzyńcy (sama podstawka)
Gracz B: Barbarzyńcy (z dodatkiem Atlantydzi)
Gracz C: Atlantydzi (z dodatkiem KPP)
Talia zwykła - podstawka + Atlantydzi + KPP

Przykład 2:
Gracz A: Atlantydzi (bez dodatków)
Gracz B: Barbarzyńcy (z dodatkiem Atlantydzi)
Talia zwykła - podstawka + Atlantydzi

Zgadza się?)
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pchelasso
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2012, 16:38

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pchelasso »

Już nic nie rozumiem.
Czyli mogę używać podczas gry WSZYSTKICH kart z podstawy, KPP i Atlantydów czy coś trzeba kombinować?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

pchelasso pisze:Już nic nie rozumiem.
Czyli mogę używać podczas gry WSZYSTKICH kart z podstawy, KPP i Atlantydów czy coś trzeba kombinować?
Do gry domowej możesz wszystko złożyć do kupy i grać. Powyżej pisałem o składaniu talii turniejowych i poczekam, co uważają inni, zanim zadam kolejne pytanie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

W sumie też podpytam, czy dobrze rozumiem.
Z tego co ogarniam, można będzie grać np.:
gracz A: Barbarzyńcy + dodatek z Atlantydów
gracz B: Atlantydzi + KPP
gracz C: Japończycy + dodatek z Atlantydów
gracz D: Rzymianie bez dodatków
wszystkie talie po 30 kart, więc mieszane podstawka/dodatek.

W talii zwykłej karty z podstawki + wykorzystanych dodatków (w tym przypadku Atlantydzi + KPP)?

NIE MOŻNA BĘDZIE GRAĆ np. Barbarzyńcy + KPP + karty z Atlantydów.
Dobrze rozumuję?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Jak tak właśnie to zrozumiałem.

To teraz w kwestii technicznej. Idę na turniej z talią Atlantydów, więc biorę ich talię podstawową, karty zwykłe z Atlantydów i karty zwykłe z podstawki. Na miejscu spotykam się z nieznanym mi kolegą, który będzie grał Barbarzyńcami z domieszką KPP. Zatem on od siebie dokłada do puli karty zwykłe z KPP i oferuje użycie jego zwykłych podstawowych. No, dobra, gramy. Ale zaraz, a koszulki? Ja mam FFG, a on cienkie Ultra-Pro. No dobra, zdejmujemy koszulki, żeby było równo. Zaraz, zaraz - jak to zdejmujemy koszulki? Na turnieju? To może jednak użyjemy moich zwykłych kart, kolego.

Ej, coś mi się zdaje, że będą problemy. Albo jednak odpuśćmy sobie to turniejowanie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

tomb pisze:Jak tak właśnie to zrozumiałem.

To teraz w kwestii technicznej. Idę na turniej z talią Atlantydów, więc biorę ich talię podstawową, karty zwykłe z Atlantydów i karty zwykłe z podstawki. Na miejscu spotykam się z nieznanym mi kolegą, który będzie grał Barbarzyńcami z domieszką KPP. Zatem on od siebie dokłada do puli karty zwykłe z KPP i oferuje użycie jego zwykłych podstawowych. No, dobra, gramy. Ale zaraz, a koszulki? Ja mam FFG, a on cienkie Ultra-Pro. No dobra, zdejmujemy koszulki, żeby było równo. Zaraz, zaraz - jak to zdejmujemy koszulki? Na turnieju? To może jednak użyjemy moich zwykłych kart, kolego.

Ej, coś mi się zdaje, że będą problemy. Albo jednak odpuśćmy sobie to turniejowanie.
Tutaj obstawiam, że organizator będzie zapewniał karty zwykłe, a uczestnicy będą przynosić tylko swoje talie frakcyjne.
Byłem na turnieju Osadników we Wrocku i z tego co słyszałem, to egzemplarze Osadników były dostarczane przez Portal.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Yavi pisze:Tutaj obstawiam, że organizator będzie zapewniał karty zwykłe, a uczestnicy będą przynosić tylko swoje talie frakcyjne.
To nie wiem, czy życzyć organizatorom dużej frekwencji?
I co z nieoficjalnymi turniejami? Ja wiem, że wygląda, jakbym robił z igły widły, ale gdy pojawiają się nagrody, to ludziom różne rzeczy przychodzą do głowy. A ja chętnie pograłbym sobie w Osadników turniejowo.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Veridiana »

Milion postów o koszulkach zostało przeniesionych do posta w wątku o koszulkach 8)
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kasper »

Dobrze panowie, że wyjaśniliście kwestię budowy talii bo myślę, że za chwilę będzie to jedno z pierwszych pytań jakie się pojawią w wątku z zasadami.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: jax »

Ja tylko dodam, że instrukcja polska - w kwestii budowy talii - jest inna niż angielska (tzn. ciut bardziej rozbudowana, precyzyjniejsza i spójniejsza - jak wskazał toblakai). Choć do prefekcji jej daleko, skoro musimy uzgadniać na forum co autor miał na myśli.

W oczekiwaniu na Atlantydów zastanawiam się czy w rozgrywce, w której nie uczestniczy frakcja Atlantydów będzie sens używać extra 10 kart atlantydzkich dla podstawowych frakcji. Może będą one efektywne/sensowne, tylko gdy Atlantydzi będą w grze... Oby nie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

A mnie martwi balans Atlantydzi vs reszta, bo beda mieli 10 kart frakcyjnych mniej do wyboru. Talie z podstawki - 30+10, a Atlantydzi tylko 30.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Atlantydzi mają na starcie 40 dostępnych kart - 30 podstawowych i 10 z KPP. Talie z podstawki mają natomiast po zakupieniu Atlantydów 50 dostępnych kart - 30 podstawowych, 10 z KPP oraz 10 z Atlantydów. Oczywiście należy pamiętać, że wariant sugerowany to używanie jedynie jednego dodatku wraz z zestawem kart podstawowych. Czyli talie po 30 bądź 40 kart w zależności czy chcemy grać turniejowo czy też nie.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: costi »

Część kart z dodatku Atlantydów dla pozostałych frakcji jest "zamiast" a nie "oprócz" (np. Odległa Kolonia Handlowa zamiast Kolonii Handlowej), więc de facto wybór jest nieco mniejszy.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

toblakai pisze:Atlantydzi mają na starcie 40 dostępnych kart - 30 podstawowych i 10 z KPP. Talie z podstawki mają natomiast po zakupieniu Atlantydów 50 dostępnych kart - 30 podstawowych, 10 z KPP oraz 10 z Atlantydów. Oczywiście należy pamiętać, że wariant sugerowany to używanie jedynie jednego dodatku wraz z zestawem kart podstawowych. Czyli talie po 30 bądź 40 kart w zależności czy chcemy grać turniejowo czy też nie.
Nie liczylem tych z KPP bo nie mam tego dodatku i nie planuje zakupu :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Nawet nie kupując małego dodatku KPP po zakupieniu Atlantydów znajdziesz w pudełku 10 kart zgodnych z KPP dla frakcji Atlantydów. Dlatego spokojnie można grać Atlantydami + KPP oraz frakcjami z podstawki + technologie bez konieczności zakupu małego dodatku.

Oczywiście jak już wyżej napisano podstawowe frakcje + technologie to 37 a nie 40 kart, ale w wariancie domowym nie ma to znaczenia. Druga sprawa to brakujące neutralne karty z KPP - tutaj nie pamiętam dokładnie które karty zostały wprowadzone, ale ponownie w wariancie domowym sprawa pomijalna.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Myślę, że Portal powinien przygotować szczegółowy FAQ na temat deck-buildingu. Trochę za dużo tu domysłów.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

vojtas pisze:Myślę, że Portal powinien przygotować szczegółowy FAQ na temat deck-buildingu. Trochę za dużo tu domysłów.
+1, krótko, zwięźle i w jednym miejscu.
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Popieram. Niestety, ale informacje dotyczące składania talii zawarte w kolejnych dodatkach różnią się od siebie wprowadzając zamieszanie. Najprawdopodobniej gry Portal ruszy z organizacją turniejów to wtedy pojawią się jasne zasady uczestnictwa.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Portal Games »

vojtas pisze:Myślę, że Portal powinien przygotować szczegółowy FAQ na temat deck-buildingu. Trochę za dużo tu domysłów.
Świetny pomysł! Leci na tapetę i postaramy się wrzucić go jak najszybciej!
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Kisun »

Jak już mowa o FAQ to przydało by się do całej gry. Tu na forum ktoś się tym zajmował jednak przydało by się sprawdzenie tego nieoficjalnego i po ewentualnych poprawkach udostępnienie również na stronie Portalu.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Kisun pisze:Jak już mowa o FAQ to przydało by się do całej gry. Tu na forum ktoś się tym zajmował jednak przydało by się sprawdzenie tego nieoficjalnego i po ewentualnych poprawkach udostępnienie również na stronie Portalu.
FAQ jest już w rękach Portal-u. W wolnej chwili mają je przejrzeć i wrzucić na stronkę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: ixi24 »

Poda ktoś wszystkie 16 kart ataku? Dostałem właśnie swój egzemplarz gry i mam takie braki i duplikaty w kartach, że szkoda gadać :) Z góry dzięki.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
ODPOWIEDZ