Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

TomB pisze:Jeśli R. nie wyda AA, to nic formalnego na niego nie ma. Obowiązku wymiany nie ma, zwrotu też nie.
Ależ oczywiście że nie! Pisałem o tym dużo wcześniej.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: TTR_1983 »

Nataniel pisze: W związku z tym będziemy starali się wypuścić pierwsze 3 dodatki. Pełniejsze info - w nadchodzącym tygodniu.
Czekamy, czekamy
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Andy pisze:
TomB pisze:Jeśli R. nie wyda AA, to nic formalnego na niego nie ma. Obowiązku wymiany nie ma, zwrotu też nie.
Ależ oczywiście że nie! Pisałem o tym dużo wcześniej.
Owszem, ale chyba nie wszyscy to rozumieją i akceptują.

Mnie osobiście interesuje ten wątek tylko w kontekście odpowiedzialności za swoje słowa.
Sam nie jestem poszkodowany - dosłownie za 2 minuty wychodzę odebrać z paczkomatu trzeci dodatek w wersji EN do tej bardzo dobrej gry. A za kilka miesięcy pewnie tak samo wyjdę odebrać AA - w tej samej wersji językowej.
loreciak

Re: Race for the galaxy

Post autor: loreciak »

Nataniel pisze: W związku z tym będziemy starali się wypuścić pierwsze 3 dodatki.
Dobra wiadomość. Niestety ma taką samą wartość jak ta o planowanym wydaniu AA.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: skanna »

Andy pisze:Chodziło mi oczywiście o osoby, które nie grały, a wiedzą.
Ja wiem, bo grał Costi, Clearview i Nataniel, z którymi (zwłaszcza z dwojgiem pierwszych dużo) grałam, wiem, jak zaawansowani są w tej grze i mam pewność, że mogę polegać w tej materii na ich opinii. Więcej mi nie trzeba.

Są po prostu ludzie, którzy są dla mnie wiarygodni, jak mi monga powie, że mi się coś będzie podobało, to zwykle mi się podoba, jak mi powie "to nie dla Ciebie" to też zwykle ma rację. Nie dlatego, że nie mam swojego zdania, tylko znamy się na tyle, żeby wiedzieć, co komu pasuje.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

Rafal_Kruczek pisze: spójrzcie na przykład na ulotki z supermatektów i inne takie publikowane zestawienia cen, które małymi literkami "To nie jest oferta sprzedaży".
[Pogrubienie tekstu moje]
Oj, chyba Rebel powinien się na Ciebie obrazić. :wink:
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
miszcz
Posty: 178
Rejestracja: 14 sty 2011, 08:10
Been thanked: 59 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: miszcz »

Mam pytanie. Czy Rebel wydał jakikolwiek, kiedykolwiek dodatek do wydanych przez siebie gier? Z tego co mi wiadomo to nie. Więc można był się spodziewać, że AA także nie wyda. Tak jak nie wyda trzech wcześniejszych. A powiedzenie, że będą się starali było raczej tylko tak na odczepnego, żeby ludzie zbyt nie narzekali. Co jak widać nie bardzo się udało. Bo Rebel to już taka dziwna firma, która nie wspiera wydawanych przez siebie gier.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trolliszcze »

A czy czasem nie wydali dodatków do 7 cudów, Ghost Stories i Smallworld?
Chyba nie jest aż tak tragicznie, jak twierdzisz (choć rzeczywiście jest kiepsko). Ja czekam na obiecany dodatek do Seasons. Bardzo jestem ciekaw, jaki ta sprawa będzie miała finał.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

miszcz pisze:Czy Rebel wydał jakikolwiek, kiedykolwiek dodatek do wydanych przez siebie gier? Z tego co mi wiadomo to nie.
Z tego, co mi wiadomo to tak. Np. 7 cudów, K2, Jungle Speed ...
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Race for the galaxy

Post autor: Furia »

Trolliszcze pisze:A czy czasem nie wydali dodatków do 7 cudów, Ghost Stories i Smallworld?
Chyba nie jest aż tak tragicznie, jak twierdzisz (choć rzeczywiście jest kiepsko). Ja czekam na obiecany dodatek do Seasons. Bardzo jestem ciekaw, jaki ta sprawa będzie miała finał.
Do Ghost Sories tak. Do Smallworlda nie. Dodatki do 7 cudów ciężko nazwać polskim wydaniem. Dołożona tylko instrukcja PL a nazwy kart po angielsku.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trolliszcze »

Nie jestem specem od Smallworld, ale w zakładce "Nasze gry" na stronie Rebela wisi Smallworld: Realms. To nie jest dodatek?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Race for the galaxy

Post autor: Furia »

Trolliszcze pisze:Nie jestem specem od Smallworld, ale w zakładce "Nasze gry" na stronie Rebela wisi Smallworld: Realms. To nie jest dodatek?
Też nie jestem specem. Nawet nie wiem, że coś takiego jak Realms istnieje. Miałam na myśli dodatki z nowymi rasami, o których Rebel od początku mówił, że ich nie wyda.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

Furia pisze:Dodatki do 7 cudów ciężko nazwać polskim wydaniem. Dołożona tylko instrukcja PL a nazwy kart po angielsku.
Zastanawiam się, czy dodatek do K2 mozna nazwać polskim wydaniem, bo nazwę ma angielską. :wink:
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Witam
Nie będę rozpisywał się na temat wkurzenia na wydawnictwo REBEL bo to nie ma sensu - inni to już napisali. Jestem tylko rozczarowany ponieważ zakupiłem polską podstawkę świętnej gry, a po wielu pytaniach i bicia sie w serce że dodatków nr 1, 2 i 3 nie uświatcze po polsku (strona nr 81 i 82 owego wątku i wypowiedz Nataniela z dnia: 28 Lis 2012) zakupiłem owe trzy dodatki po angielsku z myslą o nowym dodatku jakim bedzie AA i mozliwością szybkiego rozdzielenia kart. No i teraz klapa bo wydawnictwo wycofuje sie z planów wydawniczych owego dodatku na żecz poprzednich.

Moje pytanie odnośnie do wydawnictwa - czy nie dało by sie zrobić wersji budrzetowej tak np z 100 - 500 szt. owego dodatku - i tak macie przetumaczone karty i inne rzeczy do owego dodatku i dla zagorzałych fanów wypuścic ten dodatek. Już tumacze o co chodzi z wersja budrzetową. Dla mnie liczą sie karty, plansza, no i jak będą inne pionki niż stadartowe - chociaż i bez nich da sie obejść. Zatem owa wersja powinna posiadać tylko karty po Polsku które nie różniły by sie kolorystycznie i jakościowo od pozostałych kart i plansze, a ładne pudełko, wypraska, pomoce gracza i instrukcja na kredowym papierze możecie sobie darować - możecie rozsyłać do graczy w zwykłej torebce strunowej. Co do instrukcji dajcie linka do pdf i to najlepiej w dwóch rodzajach tj takiego kolorowego(dla tych co sie jaraja ze na kompie maja ładną instrukcję) i czarnobiałego bo jak sie wydrukuje kolorowy na czarnobiałej drukarce to i tak nic nie widać(pamietam jak chyba polską instrukcję drukowa do ostatniego dodatku to ledwo była widoczna). Sądzę że tyle osób znajdzie sie i kupi owy dodatek a wy nie popłyniecie z kretesem i ne bedziecie wyprzedawać owej gry tak jak niektórych.

Co do polskich owych trzech dodatków - no musicie sie nagimnastykować i zdrowo przemysleć ową sprawę ponieważ ci który postąpili tak jak ja już nie kupią owych dodatków dla rodzimej wersji - maja owe trzy w angielskiej wersji. Musicie myśleć o nowych klientach którzy dopiero zaczynaja przygodę z R4tG lub dać taką cenę owych dodatków że nikt nie bedzie załował wywalić kilku PLN na owe dodatki tzn tak po około 20-30PLN za sztukę.

Kto jest za takim rozwiązanie niech sie przyłaczy do tego. Sadze ze wydawnictwo wyjdzie z twarzą a my sami gracze zadecydujemy czy to jest gniot czy nie.

Ps. Oki jak już nie da sie nic zrobić do tytanie dla testerów owej gry - czy dużo jest tekstu na kartach i plaszy czy podobnie jak z innymi dodatkami. Dlaczego o to pytam - już tumacze - możliwe ze jakiś inny wydawca np. niemiecki lub fracuski wyda (byle nie angielski - bo trzy pierwsze dodatki są po angielsku) - chodzi o łatwość odzielenie kart a nie przegładanie całej tali w poszukiwaniu magicznych kresek które oznaczaja jaki to jest dodatek.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pasza26 »

Prof. Miodek się w grobie przewraca... a nie, on jeszcze żyje. Tak czy inaczej, zwracaj większą uwagę na ortografię bo się ciężko czyta takie "żeczy".
Wydanie wersji budżetowej w niewielkim nakładzie może dla wydawnictwa nie być rozwiązaniem tanim, a wysokie koszta produkcji oznaczają wysoką cenę sprzedaży itd. itp.
Aby ang-języczne dodatki byly kompatybilne z polską podstawką i będzie dobrze. A przecież na kartach są głównie symbole i grafiki, więc akurat w przypadku tej gry wersja językowa nie będzie robiła wielkiej różnicy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Pasza26 pisze:Prof. Miodek się w grobie przewraca...
Zwracasz uwagę na błędy, a sam piszesz "budżetowe". Otóż w języku polskim piszemy (w tym kontekście) "niskobudżetowe". Budżet to (za wiki) plan przychodów (wpływów) i wydatków.

Żeby nie było, że offtop: pomysł gyro również uważam za utopijny.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pasza26 »

Curiosity pisze: Zwracasz uwagę na błędy, a sam piszesz "budżetowe". Otóż w języku polskim piszemy (w tym kontekście) "niskobudżetowe". Budżet to (za wiki) plan przychodów (wpływów) i wydatków.
Odniosłem sie jedynie do określenia użytego w poprzednim poście. Z tego co wiem, używa się go także samodzielnie i ma dokładnie takie samo znaczenie. No i tu by się Miodek przydał ;)

A może rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wypuszczenie przez Rebela tłumaczeń kart w pdfie. No i wtedy kto chce, to sobie ściąga taki pliczek, drukuje i wpycha na front do zakoszulkowanych kart wersji ang.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: mig »

MisterC pisze:Może kiedy AA pojawi się już w ofercie sklepu, to załączą plik do pobrania. Wszak tłumaczenie jest już ponoć zrobione, a ktokolwiek jest właścicielem praw powinien się na to zgodzić, bo mimo niewydawania własnej edycji zwiększa się szansa na sprzedanie w Polsce wydania zagranicznego.
Jakoś mi się nie chce wierzyć, że "puryści", którzy nie mogą znieść myśli o łączeniu dodatków w różnych językach będą chcieli wpychać do koszulek kartki z tłumaczeniem - nawet jeśli miało by to ułatwić rozgrywkę... :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

Pasza26 pisze:A może rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wypuszczenie przez Rebela tłumaczeń kart w pdfie. No i wtedy kto chce, to sobie ściąga taki pliczek, drukuje i wpycha na front do zakoszulkowanych kart wersji ang.
Tylko gdzie tu zarobek Rebela? Kto ma kupić EN, to i tak kupi...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Trolliszcze »

Pasza26 pisze:Prof. Miodek się w grobie przewraca...
Fakt, te ortografy walą po oczach, ale jeszcze bardziej niesmaczny jest fakt, że wrzucasz do grobu żyjącego człowieka.
loreciak

Re: Race for the galaxy

Post autor: loreciak »

Curiosity pisze:
Pasza26 pisze:A może rozwiązaniem tej sytuacji byłoby wypuszczenie przez Rebela tłumaczeń kart w pdfie. No i wtedy kto chce, to sobie ściąga taki pliczek, drukuje i wpycha na front do zakoszulkowanych kart wersji ang.
Tylko gdzie tu zarobek Rebela? Kto ma kupić EN, to i tak kupi...
Nie na wszystkim Rebel chce zarobić. W przypadku dodatu do Kamienia Gromu - Gniew żywiołów, Rebel wyjaśnił dokładnie powody wycofania się z wydania dodatków i udostępnił wszystkie materiały w pdf.

http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,322 ... atkow.html

W przypadku AA, też trzeba poczekać na oficjalny komunikat Rebela.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

loreciak pisze: W przypadku AA, też trzeba poczekać na oficjalny komunikat Rebela.
Otóż to. Na decyzję Rebela raczej nie wpłyniemy. A im z pewnością nie było łatwo ją podjąć. Jednak chętnie się dowiem o co tu chodzi (powtarzam się, ale tłumaczenie decyzji słabizną AA uważam za naciągane). Przytaczane w poprzednich postach przykłady wskazuja, że dodatki (nawet do tak popularnej gry jak RftG) nie mają w Polsce łatwego życia. Czy są po temu li tylko powody ekonomiczne?

Jeśli z całej tej historii płynie jakiś morał, to chyba dotyczący obietnic - nie należy ich pochopnie rzucać i nie należy im ufać dopóki nie znajdą pokrycia w rzeczywistości.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Svartisen pisze:Jeśli z całej tej historii płynie jakiś morał, to chyba dotyczący obietnic - nie należy ich pochopnie rzucać i nie należy im ufać dopóki nie znajdą pokrycia w rzeczywistości.
Znalazłem taką notkę prasową:
Wydawnictwo REBEL.pl ogłosiło plany wydania polskiej edycji gry karcianej Race for the Galaxy. Rodzima wersja będzie nosiła podtytuł Narodziny Imperiów i będzie w pełni kompatybilna z dotychczasowymi angielskimi dodatkami. REBEL.pl wyda także nowy dodatek (z nowej serii), zatytułowany Artefakty Obcych (ang. Alien Artifacts) wraz z jego światową premierą (obecnie zapowiedzianą na jesień 2012).
Na stronie Wydawnictwa w opisie gry znajduję:
To jest kopia z pamięci podręcznej Google adresu http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,361/Race-for-the-Galaxy-Narodziny-Imperiow.html. Zdjęcie przedstawia stan strony z 6 Wrz 2013 13:25:13 GMT. pisze:Jest to wersja podstawowa gry. Planowane jest wydanie najnowszego dodatku - Alien Artifacts wraz z premierą światową (jej data nie jest jeszcze określona).
W tej chwili nie ma planów wydnia starszych dodatków, jednak wersja polska jest w pełni kompatybilna z angielskimi edycjami tych dodatków.
TBH nie wiem, gdzie Rebel złożył obietnicę wydania AA. Wiem tylko, że zakładał to jego plan wydawniczy.
Plan nie jest obietnicą, a co najwyżej zamiarem.
Morał jest taki: nie wystarczy czytać, trzeba czytać ze zrozumieniem.

EDIT: zmiana informacji cytatu z opisu gry w Rebel.pl, dodanie informacji o wykorzystanej kopii strony
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2013, 15:38 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

macike pisze:nie wiem, gdzie Rebel złożył obietnicę wydania AA.
Skoro nie wiesz, to dlaczego moralizujesz?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Andy pisze:
macike pisze:nie wiem, gdzie Rebel złożył obietnicę wydania AA.
Skoro nie wiesz, to dlaczego moralizujesz?
Bo wiem, że ogłosił plan wydawniczy i starając się patrzeć obiektywnie na sprawę jestem zirytowany wieszaniem psów na Rebelu.
Chętnie poszerzę swoją wiedzę i dowiem się, jak wyglądała ta obietnica.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
ODPOWIEDZ