Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
loreciak

Re: Race for the galaxy

Post autor: loreciak »

macike pisze:
Andy pisze:
macike pisze:nie wiem, gdzie Rebel złożył obietnicę wydania AA.
Skoro nie wiesz, to dlaczego moralizujesz?
Bo wiem, że ogłosił plan wydawniczy i starając się patrzeć obiektywnie na sprawę jestem zirytowany wieszaniem psów na Rebelu.
Chętnie poszerzę swoją wiedzę i dowiem się, jak wyglądała ta obietnica.

Tutaj akurat nie ma mowy o planie, tylko o wydaniu dodatku:

http://www.gamesfanatic.pl/2012/07/25/r ... -imperiow/
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: KubaP »

I dość wyrazisty komentarz Nataniela pod powyższym info z GF:
Nataniel pisze:Uznaliśmy, że wydanie nowego arca (Alien Artifacts i kolejne) jest dobrym pretekstem, aby wydać polską edycję gry – wielu graczy (np. ja) i tak będzie chciało kupić nową podstawkę, ponieważ „stare” dodatki nie będą łączyły się z „nowymi”.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

macike pisze:Chętnie poszerzę swoją wiedzę i dowiem się, jak wyglądała ta obietnica.
To może od tego należało zacząć, zamiast nawoływać do czytania ze zrozumieniem?

Oto link do zapowiedzi na stronie Wydawnictwa Rebel: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,435 ... bcych.html
Oczywiście nic tam już nie zobaczysz, bo zapowiedź została usunięta bez słowa wyjaśnienia. Adres mówi jednak wszystko.
Były tam (o ile sobie wszystko przypominam) opis dodatku, spis zawartości oraz zdjęcia kilku polskich kart i pudełka polskiej edycji.

Tu możesz sobie obejrzeć te zdjęcia (zamieścił je Anglik, po ściągnięciu ze strony Rebela):
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts

Tu zdjęcie wrzucone przez Nataniela:
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts

Tu wątek z informacjami z 8 sierpnia w postach yosza:
yosz pisze:Polish version has been announced: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,435 ... he-Galaxy-...

publish date: october 2013. It's really coming out!

Ok.. going back to proofreading polish rules now

oraz Nataniela:
Nataniel pisze:Don't get to attached to this date, it's really a wild guess. But it is really coming out
http://www.boardgamegeek.com/thread/101 ... ate/page/1

Obejrzyj i poczytaj to sobie ze zrozumieniem i sam oceń, czy to wszystko to plan, obietnica czy zapowiedź.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

macike pisze: jestem zirytowany wieszaniem psów na Rebelu.
Wszystko zależy od tego, jak ktoś czyjąś wypowiedź odbiera, ale moja intencją nie jest wieszanie psów na Rebelu (osobiście nic do nich nie mam, przesyłki zawsze wzorowo). W kwestii RftG nie winię Rebela za to że dodatku nie wyda - plany zawsze mogą się zmienić, z zapowiedzi zawsze można nie zdołać się wywiązać. Mamy nie najlepszą sytuację ekonomiczną, a rynek planszówkowy w PL zapewne wielki nie jest, stąd trzeba postępować rozważnie. Oczywiście Ci, którzy kupili RftG PL z wyprzedzeniem, w celu połączenia go z AA PL, mogli się z zakupem wstrzymać. Rebel nie odpowiada za to że są niecierpliwi.

Jedynym punktem zapalnym jest (przynajmniej dla mnie), naciągane moim zdaniem, wyjaśnienie, że niby to jakość AA zadecydowała o wycofaniu sie z wydania go w Polsce (jeśli jednak był to jedyny i prawdziwy powód, to jest to nieprofesjonalne mieszanie uczuć z interesami, o czym tym bardziej nie należało informować). Rebel nie ma obowiązku się przed nami tłumaczyć z motywów swoich decyzji (informowanie O DECYZJI i O POWODACH DECYZJI to dwie różne rzeczy), a mimo to tak postąpił, choć w nie najszczęśliwszy dla siebie sposób. Żyjemy w społeczeństwie konsumenckim. Powiedzenie klientowi - nie dostanie produktu, który zapowiedzieliśmy i w który ów klient juz zainwestował, bo uważamy że produkt jest słaby (nie poparwszy tego solidnymi dowodami) wywołuje u tegoż klienta zrozumiały sprzeciw (nawet jeśli przyświecały nam dobre chęci). I w tym kontekście trochę rozumiem irytację niezadowolonych - też bym się na ich miejscu wkurzył, że ktoś decyduje za mnie albo że próbuje "czarować" nieudolnie tłumacząc się ze swojej decyzji. Zaś w nawiązaniu do przytoczonej wypowiedzi, że ukazanie się AA jest dobrym pretekstem do wydania podstawki PL, czułbym sie też oszukany i "naciągnięty" na te 80 PLN. Tyle że nie żądałbym rekompensaty. Trudno, mój błąd. Nieszczęsny RftG PL pewnie bym sprezentował komuś bliskiemu w nadziei że mu/jej się spodoba i w ten sposób powiększę rynek wielbicieli planszówek. Może dzięki temu w przyszłości będzie mniej problemów z wypuszczaniem dodatków na polski rynek.

A jeśli już czepiamy się słówek - obietnica/zapowiedź to nie gwarancja/zobowiązanie i nie jest ona w żaden sposób wiążąca. Obietnic zawsze można nie dotrzymać z mniej lub bardziej zależnych od siebie powodów. Dlatego lepiej ich nie składać i im nie wierzyć.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

Svartisen pisze: Obietnic zawsze można nie dotrzymać z mniej lub bardziej zależnych od siebie powodów.
...i stracić "dobre imię", zaufanie oraz klientów jeśli już czepiamy się możliwych konsekwencji niedotrzymania obietnic w biznesie.
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

Svartisen pisze:nie dostanie produktu, który zapowiedzieliśmy i w który ów klient juz zainwestował
Chyba Rebel nie przyjmował przedpłat, więc żaden klient w AA nie zainwestował. Jeżeli ktoś faktycznie zainwestował (i stracił) to właśnie Rebel, bo przecież przygotowanie polskich kart musiało trochę kosztować.
Nie przekonuje mnie argument, że stracił ktoś, kto specjalnie po to żeby "kiedyś w przyszłości" dołączyć dodatek, kupił specjalnie polską podstawkę. Po pierwsze podstawka jest samodzielną grą, a po drugie wcale nie trzeba było śpieszyć się z zakupem, bo gra jest ciągle dostępna. Co innego, gdyby była sytuacja odwrotna, tzn. Rebel wydałby najpierw polski dodatek, obiecując, że później wyda podstawkę, a później się z tej obietnicy wycofał.
Nie podoba mi się natomiast "polityka informacyjna" Rebela. Już prawie tydzień od rezygnacji z wydania AA i wciąż nie ma w tej sprawie oficjalnego stanowiska wydawcy, bo trudno za takie uważać wpis Nataniela w tym wątku. Jak przypomniał Andy, informacja o planowanym wydaniu dodatku była na stronie Rebela, był też komunikat na Games Fanatic i zdjęcia na bgg. Ze strony Rebela informacja została ukradkiem usunięta, na stronie Games Fanatic oficjalny komunikat się jeszcze nie pojawił, a na bgg też może by się przydała informacja, że karty pochodzą z wersji, która się nie ukaże.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

MichalStajszczak pisze:Chyba Rebel nie przyjmował przedpłat, więc żaden klient w AA nie zainwestował. Jeżeli ktoś faktycznie zainwestował (i stracił) to właśnie Rebel, bo przecież przygotowanie polskich kart musiało trochę kosztować.(...)

Nie podoba mi się natomiast "polityka informacyjna" Rebela. Już prawie tydzień od rezygnacji z wydania AA i wciąż nie ma w tej sprawie oficjalnego stanowiska wydawcy, bo trudno za takie uważać wpis Nataniela w tym wątku. Jak przypomniał Andy, informacja o planowanym wydaniu dodatku była na stronie Rebela, był też komunikat na Games Fanatic i zdjęcia na bgg. Ze strony Rebela informacja została ukradkiem usunięta, na stronie Games Fanatic oficjalny komunikat się jeszcze nie pojawił, a na bgg też może by się przydała informacja, że karty pochodzą z wersji, która się nie ukaże.
Pisałem jedynie, że jestem w stanie zrozumieć rozgoryczenie takich osób, a nie że ich popieram. Komunikaty nadawane przez Rebela, rzeczywiście mozna było odebrac tak jak to zrobił np Andy (czy taka interpretacja była uprawniona, to juz osobna sprawa). Zgadzam się, że zawiedzeni sami sobie są winni. Mogli spokojnie poczekać na AA i uniknąć błedu.

I popieram Twoje zdanie w/s polityki informacyjnej. Kwestia wycofania się z dodatku do popularnej gry, o którym się wczesniej dużo mówiło, jest niezwykle delikatna. Delikatne sprawy wymagają szczególnej ostrozności. Komunikat Nataniela, niezależnie od jego intencji, był nieprzemyslany i wywołał tu niemałe zamieszanie, pogarszając tylko sprawę dla samego Rebela. Z powiadomieniem BGG mozna się na razie wstrzymać, ale trzeba to zrobić. Poczekajmy kilka dni. Oficjalne stanowisko miało się pojawić w tym tygodniu. Dopiero czwartek.
Ashes to ashes, dice to dice...
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Race for the galaxy

Post autor: KarbonX »

Nie wierzę, że Rebel decydując się na wydanie AA, nie przetestował wcześniej dodatku, a fani RftG w Rebelu dopiero ostatnio wydrukowali przed konwentem karty, żeby sprawdzić, w co zaplanowali zainwestować, po czym zasmuceni pierwszą swoją partią w AA i opiniami kilkunastu użytkowników zrezygnowali z jego wydania.

Przecież wzory kart Rebel ma zapewne od co najmniej roku. Na prawdę nie chciałoby się im wydrukować kilku kartek i sprawdzić, w co inwestują kilkadziesiąt tysięcy złotych? Możliwość sprawienia frajdy sobie i innym fanom gry jest ich głównym celem? Nie róbmy sobie żartów, przecież to normalna firma i jej celem jest przede wszystkim zarabianie pieniędzy.

Druga sprawa. RftG PL, sprzedaje się już jakiś czas. Ktoś myśli, że obecny poziom jego sprzedaży nie wpływa na decyzję Rebela o wydaniu dodatku? Dopiero ostatnie kilka partii z AA na konwencie zmieniło decyzję Rebela o 180 stopni, a wcześniej nikt o tym nawet nie pomyślał?
Pamiętajmy, że informacja o niewydawaniu dodatku może wpłynąć negatywnie na zyski ze sprzedaży polskiego RftG.

Rebel zaryzykował wydanie podstawki głównie dlatego, że grę kupią również fani posiadający już RftG, bo będą chcieli połączyć ją z dodatkiem. Ciekawe na ile osoby w Rebelu pamiętają, że jednak większość tych fanów decydując się na zakup podstawki, zrobi to dopiero po wydaniu AA, czyli nie jest to jeszcze odzwierciedlone w obecnej sprzedaży.

Może przydałaby się jakaś ankieta na ich stronie, tak jak kiedyś Lacera pytała graczy o Agricolę PL?

I pytanie do fanów Race'a.
Czy ostatnie opinie zmieniają wasze plany zakupowe?
Ja wcześniej planowałem zakup PL lub ENG razem z podstawką, ale teraz sam nie wiem. Podejrzewam, że jeżeli negatywne opinie będą się powtarzały, to AA kupię i tak i tak dla nowych kart, które wrzucę do starego arc'a w jakichś rozsądnych proporcjach. Dzięki temu będę miał takie RftG LCG ;).
A jeżeli samo RftG+AA mnie przekona, pomyślę o kupnie drugiej podstawki.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

KarbonX pisze:Przecież wzory kart Rebel ma zapewne od co najmniej roku.
Może niektórych, ale chyba nie całości
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

Po edycji 18.58
MichalStajszczak pisze:
Nie przekonuje mnie argument, że stracił ktoś, kto specjalnie po to żeby "kiedyś w przyszłości" dołączyć dodatek, kupił specjalnie polską podstawkę. Po pierwsze podstawka jest samodzielną grą, a po drugie wcale nie trzeba było śpieszyć się z zakupem, bo gra jest ciągle dostępna. .
Po pierwsze być może nie przekonuje ... a być może w jakimś zakresie przekonuje :
MichalStajszczak pisze:
strategos Formion pisze:Uważam ,że ludzi którzy zakupili podstawkę po polsku w takiej sytuacji powinni mieć możliwość wymiany jej na angielską albo do zwrotu pieniędzy
Być może Rebel powinien rozważyć propozycję zwrotu pieniędzy, oczywiście w przypadku egzemplarzy nieużywanych. To dodatkowo pozwoliłoby oszacować, ile w rzecywistości było takich klientów, którzy kupili polską podstawkę tylko ze względu na spodziewany dodatek
po drugie to ,że gra jest dziś dostępna nie oznacza ,że akurat pechowo jutro kiedy zechcemy ja kupić będzie niedostępna i jako stały ,"dobry" klient Rebela mogę tylko uśmiechnąć się kiedy słyszę argument nr 2 :
np. Gra Miasto Spichrzów u Rebela nie była dostępna przez pewien czas podczas gdy był dostępny dodatek Kaispeicher
np. nie kupiłem u Rebela dodatku do gry "Kolejka " zatytułowanego "Ogonek" bo nie była dostępna podstawka i ( ponieważ w moim domu pojawili się chętni zagrania w te grę) żałowałem ,że wcześniej nie kupiłem od razu podstawki wiedząc ,że będzie do niej dodatek .
Nomen omen sytuacja jak z PRL :wink: co jest tematem gry i poniższej wypowiedzi :
MichalStajszczak pisze:
strategos Formion pisze:Skoro godna zaufania poważna firma zapowiada wydanie dodatku po polsku to wielbiciele gry muszą zakupić podstawkę( i to szybko bo może jej zabraknąć ) aby zagrać w dodatek .
Reid666 pisze:Konkluzja każdego fana RftG musiała być prosta: Aby zagrać w AA muszę kupić nową podstawkę i to jak najszybciej, zanim nakład się wyczerpie!
:lol: Bez przesady, epoka PRLu już się dawno skończyła.
itd.,itd.

Przykład aktualny ze strony Rebela :
niedostępna podstawka
http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... ucker.html
dostępny dodatek:
http://www.rebel.pl/product.php/1,1295/ ... nsion.html

Skoro podstawki sprzedają się zdecydowanie lepiej niż dodatki :
MichalStajszczak pisze: bo z moich doświadczeń z innymi grami wynika, że liczba sprzedanych egzemplarzy dodatku to zazwyczaj 10-20% egzemplarzy podstawki
cóż jest dziwnego w decyzji o szybkim kupieniu podstawki w zaufaniu do zapowiedzi wydania dodatku przez bardzo szanowaną na rynku Firmę , która zapewne z powodzeniem sprzedaje podstawkę ?
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2013, 18:58 przez strategos Formion, łącznie zmieniany 4 razy.
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Race for the galaxy

Post autor: KarbonX »

MichalStajszczak pisze:
KarbonX pisze:Przecież wzory kart Rebel ma zapewne od co najmniej roku.
Może niektórych, ale chyba nie całości
Ja jako playtester Thunderstone'a od ponad roku znam wszystkie karty z Thunderstone Numenera, który wyjdzie dopiero za miesiąc.
O ile dobrze rozumiem RftG AA od roku czy półtora jest gotowy. Playtesterzy go znają. Rebel nie poprosiłby o udostępnienie go przed podjęciem decyzji o wydaniu? Wydawca by mu tego odmówił?
Było przygotowywane polskie tłumaczenie. Podejrzewam, że nie kilka tygodni temu.
Svartisen
Posty: 176
Rejestracja: 09 wrz 2013, 19:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the galaxy

Post autor: Svartisen »

KarbonX pisze: Pamiętajmy, że informacja o niewydawaniu dodatku może wpłynąć negatywnie na zyski ze sprzedaży polskiego RftG. Rebel zaryzykował wydanie podstawki głównie dlatego, że grę kupią również fani posiadający już RftG, bo będą chcieli połączyć ją z dodatkiem. Ciekawe na ile osoby w Rebelu pamiętają, że jednak większość tych fanów decydując się na zakup podstawki, zrobi to dopiero po wydaniu AA, czyli nie jest to jeszcze odzwierciedlone w obecnej sprzedaży.

I pytanie do fanów Race'a.
Czy ostatnie opinie zmieniają wasze plany zakupowe?
Słuszna uwaga. Ciekawe jak dużo było osób takich jak ja, które z zakupem podstawki PL czekały do momentu wydania AA PL.

Co do mnie, nigdy nie kupuje nic w ciemno. Czekam, aż pojawią się jakieś videorecenzje (mam kilku swoich ulubionych recenzentów) oraz szczegółowe analizy na BGG. Jeśli AA okaże się rzeczywiście totalnym dnem, odpuszczę sobie, ale jeśli będzie choćby przeciętny (lub jesli będą tam ciekawe karty, które można połaczyć z dotychczasowym zestawem), kupie, tyle że bez nowej podstawki (koszulki FFG spisują się póki co na medal). Jak na razie negatywne opinie spotkałem wyłacznie tutaj. Na BGG cicho - ostatnim znakiem zycia ze strony AA były te nieszczęsne karty z polskiego wydania.

P.S. Pytanie do tych, którzy testowali AA. Ile partii rozegraliście i co Wam własciwie nie pasowało? Pytam, ponieważ moje pierwsze wrażenia po Brink of War były podobne - słabizna. Dopiero po iluś grach przekonałem się do prestiżu i polubiłem go.
Ashes to ashes, dice to dice...
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

loreciak pisze:Tutaj akurat nie ma mowy o planie, tylko o wydaniu dodatku:
http://www.gamesfanatic.pl/2012/07/25/r ... -imperiow/
Po pierwsze: co to ma wspólnego z obietnicą Rebel.pl? To jest wpis w serwisie gamesfanatic dokonany przez jednego z jej redaktorów. W info o redaktorach, ani tym bardziej w tej notatce nie ma nic na temat związków Nataniela z Rebel.pl. Fakt, w środowisku planszówkowym wiele osób wie, że Nataniel jest "źródłem zbliżonym do Rebela". Na linkedinowym profilu Nataniela łatwo znaleźć informację, iż w Rebel.pl jest on CTO (za wikipedią: A chief technology officer or chief technical officer (CTO) is an executive-level position in a company or other entity whose occupant is focused on scientific and technological issues within an organization). Nie wiem na ile to aktualna informacja, ale w wywiadzie z Natanielem datowanym na 15.03.2012 - dosyć świeże, czytam:
w REBEL.PL odpowiada za tworzenie strategii firmy w zakresie internetu, pełną opiekę IT, popularyzację gier planszowych w Polsce (eventy, akcje marketingowe / PR) i kontakt z klientami.
Zatem jego głos nie ma siły sprawczej (choć nie wątpię, iż jest silnym głosem doradczym) w kwestii tego, co zostanie wydane. Jest zaś tubą PRową i przekazuje informacje do mediów. Co też zrobił w przytoczonej wypowiedzi. W której to...

Po drugie: stoi wyraźnie
Nataniel@gamesfanatic pisze:Wydawnictwo REBEL.pl ogłosiło plany wydania polskiej edycji gry karcianej Race for the Galaxy. [...] REBEL.pl wyda także nowy dodatek (z nowej serii), zatytułowany Artefakty Obcych (ang. Alien Artifacts) wraz z jego światową premierą (obecnie zapowiedzianą na jesień 2012).
Nie ma najmniejszej wątpliwości, iż jest mowa o planie wydawniczym i w jego kontekscie - zamiarze, a nie obietnicy.
Znaleźć można masę innych stron planszówkowych, gdzie jest napisane, że Rebel.pl wzda AA. Różnica jest taka, że Nataniel wiedział, o czym pisze, a pozostali niekoniecznie zrozumieli, co ogłosił Rebel.pl.
KubaP pisze:I dość wyrazisty komentarz Nataniela pod powyższym info z GF:
Mówiący jedynie o tym, dlaczego RftG znalazł się we wspomnianym planie wydawniczym wydawnictwa.
Andy pisze:Oto link do zapowiedzi na stronie Wydawnictwa Rebel: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,435 ... bcych.html
Oczywiście nic tam już nie zobaczysz, bo zapowiedź została usunięta bez słowa wyjaśnienia. Adres mówi jednak wszystko.
[...]
Tu możesz sobie obejrzeć te zdjęcia (zamieścił je Anglik, po ściągnięciu ze strony Rebela):
[...]
Tu zdjęcie wrzucone przez Nataniela:
http://www.boardgamegeek.com/image/1739 ... -artifacts
[...]
Tu wątek z informacjami z 8 sierpnia w postach yosza:
yosz pisze:Polish version has been announced: http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,435 ... he-Galaxy-...
[...]
Obejrzyj i poczytaj to sobie ze zrozumieniem i sam oceń, czy to wszystko to plan, obietnica czy zapowiedź.
Widzę wpisy forumowiczów BGG, a nie wydawnictwa.
Widzę, że są zaangażowane siły i środki w to, aby zapowiedziany plan wydawniczy zrealizować. Zgodnie z zapowiedzią.
Nadal nigdzie nie widzę obietnicy ze strony wydawnictwa. Ciągle widzę zamiar.

Przytoczony przeze mnie powyżej wpis na stronie Rebel.pl (który, jak widać wisiał jeszcze 6 września) ewidentnie mówi o planie, nie obietnicy.
Nadal zupełnie naturalną jest dla mnie wynikająca z analizy zysków i strat decyzja o zawieszeniu/zakończeniu projektu AA.

Śmiem twierdzić, że czytam ze zrozumieniem. Bez nadinterpretacji.

PS
Czy zawsze kiedy włączycie kierunkowskaz wykonujecie skręt? Nawet gdy grozi to czołowym zderzeniem?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

Partia niczego nie obiecywała i dotrzymała słowa...
macike pisze: PS
Czy zawsze kiedy włączycie kierunkowskaz wykonujecie skręt? Nawet gdy grozi to czołowym zderzeniem?
Sprawa kierunkowskazów jest drugorzędna ,nie decydujemy się bowiem na jazdę ( w ciemno) pod prąd drogą jednokierunkową . :wink:
macike pisze:
loreciak pisze:Tutaj akurat nie ma mowy o planie, tylko o wydaniu dodatku:
http://www.gamesfanatic.pl/2012/07/25/r ... -imperiow/
Po pierwsze: co to ma wspólnego z obietnicą Rebel.pl? To jest wpis w serwisie gamesfanatic dokonany przez jednego z jej redaktorów. W info o redaktorach, ani tym bardziej w tej notatce nie ma nic na temat związków Nataniela z Rebel.pl. Fakt, w środowisku planszówkowym wiele osób wie, że Nataniel jest "źródłem zbliżonym do Rebela".
:lol:

Niepotrzebnie się zmartwiliśmy się tym pierwszym wpisem pochodzącym od osoby "zbliżonej do Rebela" przecież absolutnie nic z niego nie wynika. Oficjalnego oświadczenia jak nie ma tak nie ma. Jakaś niezidentyfikowana osoba usunęła zapowiedź wydania AA.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2013, 19:28 przez strategos Formion, łącznie zmieniany 2 razy.
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Forumowe dzielenie włosa na czworo, które w sumie dość lubię, tutaj sięga poziomu absurdalnego. Chyba już nie mam siły śledzić.

Dodam, że bez względu na to kto, gdzie i jakiego słowa lub sformułowania użył, milczenie Rebela jest znamienne i o czymś tam świadczy.

(Obstawiam, że Rebel wyda AA.)
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

TomB pisze:(Obstawiam, że Rebel wyda AA.)
Przed chwilą doszedłem do takiego samego wniosku i cieszę się ,że nie sam . :)
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
loreciak

Re: Race for the galaxy

Post autor: loreciak »

macike pisze:
loreciak pisze:Tutaj akurat nie ma mowy o planie, tylko o wydaniu dodatku:
http://www.gamesfanatic.pl/2012/07/25/r ... -imperiow/
Po drugie: stoi wyraźnie
Nataniel@gamesfanatic pisze:Wydawnictwo REBEL.pl ogłosiło plany wydania polskiej edycji gry karcianej Race for the Galaxy. [...] REBEL.pl wyda także nowy dodatek (z nowej serii), zatytułowany Artefakty Obcych (ang. Alien Artifacts) wraz z jego światową premierą (obecnie zapowiedzianą na jesień 2012).
Nie ma najmniejszej wątpliwości, iż jest mowa o planie wydawniczym i w jego kontekscie - zamiarze, a nie obietnicy.
Znaleźć można masę innych stron planszówkowych, gdzie jest napisane, że Rebel.pl wzda AA. Różnica jest taka, że Nataniel wiedział, o czym pisze, a pozostali niekoniecznie zrozumieli, co ogłosił Rebel.pl.
Przeczytałeś tylko pierwsze zdanie z tej informacji ? Bo akurat plany wydania dotyczyły podstawki, a dalej jest mowa o tym, że Rebel.pl WYDA nowy dodatek. Także zanim komuś zarzucisz, że nie umie czytać ze zrozumieniem, albo nie zrozumiał przekazu, to najpierw sam przeczytaj całość informacji ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

strategos Formion pisze: Niepotrzebnie się zmartwiliśmy się tym pierwszym wpisem pochodzącym od osoby "zbliżonej do Rebela" przecież absolutnie nic z niego nie wynika. Oficjalnego oświadczenia jak nie ma tak nie ma. Jakaś niezidentyfikowana osoba usunęła zapowiedź wydania AA.
Celne. Bardzo.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

strategos Formion pisze:Po pierwsze być może nie przekonuje ... a być może w jakimś zakresie przekonuje
Zestawiłeś dwa moje teksty wyrwane z różnych kontekstów. Z żadnego się nie wycofuję, bo należy rozumieć to, co napisałem, w następujący sposób:
Obiektywnie podstawka RftG jest samodzielną grą, do której rozgrywania dodatki nie są niezbędne.
Kilka osób subiektywnie doszło do wniosku, że kupią polską podstawkę tylko dlatego, że wyjdzie dodatek po polsku.
Rebel sprzedał pełnowartościowy produkt i w związku z tym nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy.
Ale ponieważ te kilka osób ma prawo uważać, że zostały wprowadzone w błąd, więc Rebel dla ochrony swojego wizerunku "powinien (choć nie musi) rozważyć propozycję zwrotu pieniędzy".
strategos Formion pisze:gra jest dziś dostępna nie oznacza ,że akurat pechowo jutro kiedy zechcemy ja kupić będzie niedostępna i jako stały ,"dobry" klient Rebela mogę tylko uśmiechnąć się kiedy słyszę argument nr 2 :np. Gra Miasto Spichrzów u Rebela nie była dostępna przez pewien czas podczas gdy był dostępny dodatek Kaispeichernp. nie kupiłem u Rebela dodatku do gry "Kolejka " zatytułowanego "Ogonek" bo nie była dostępna podstawka
Żadna z tych gier nie była wydawana przez Rebela.
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Race for the galaxy

Post autor: strategos Formion »

MichalStajszczak pisze:
strategos Formion pisze:gra jest dziś dostępna nie oznacza ,że akurat pechowo jutro kiedy zechcemy ja kupić będzie niedostępna i jako stały ,"dobry" klient Rebela mogę tylko uśmiechnąć się kiedy słyszę argument nr 2 :np. Gra Miasto Spichrzów u Rebela nie była dostępna przez pewien czas podczas gdy był dostępny dodatek Kaispeichernp. nie kupiłem u Rebela dodatku do gry "Kolejka " zatytułowanego "Ogonek" bo nie była dostępna podstawka
Żadna z tych gier nie była wydawana przez Rebela.
Gdyby natomiast były wydawane przez Rebela podobne sytuacje nie miałyby prawa mieć miejsca bo podstawek na pewno nie zabrakłoby a decyzja o "szybkim kupieniu podstawki nadal budzi zdziwienie ...itd.,itd

Tą konkluzją kończę, z poczuciem zażenowania i zniechęcenia udział w dyskusji, w której tak trudno się porozumieć w tak oczywistych wydawałoby się sprawach .
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

loreciak pisze:Przeczytałeś tylko pierwsze zdanie z tej informacji ? Bo akurat plany wydania dotyczyły podstawki, a dalej jest mowa o tym, że Rebel.pl WYDA nowy dodatek. Także zanim komuś zarzucisz, że nie umie czytać ze zrozumieniem, albo nie zrozumiał przekazu, to najpierw sam przeczytaj całość informacji ze zrozumieniem.
ROTFL no comment. :mrgreen:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Eldian
Posty: 50
Rejestracja: 20 lut 2009, 20:52

Re: Race for the galaxy

Post autor: Eldian »

Zastanawiam się, czy wątek Rebela, dodatku itp. powinien być kontynuowany tutaj, czy w innym temacie... bo ktoś szukający informacji nt. Race'a, nie znalazłby tu informacji o rozgrywce itp. Przynajmniej nie na ostatnich paru stronach.

Chciałbym też zauważyć, że dalej nie ma oficjalnego oświadczenia firmy Rebel w tej sprawie. Jedynie krótka wzmianka Nataniela, w tej sprawie, gdzie równocześnie stwierdził "Nie zdążyłem przygotować jeszcze oficjalnego oświadczenia", czyli oświadczenie powinno być (post: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 10#p460310).

Abstrahując od kwestii tego czy Rebel powinien zachować się honorowo, wydać gre itp... biznes to biznes. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. Jedynie teraz mogą poprawić swój PR dobrą reakcją na to co się dzieje. Typu "wiemy że zawiedliśmy osoby spodziewające się dodatku AA po polsku, pragniemy im to wynagrodzić w postaci upustu rabatowego w naszym sklepie 15% na zakupy do 500zł, oferta ważna dla tych którzy w ciągu tygodnia zgłoszą się i potwierdzą posiadanie gry..." czy coś tego typu...

Nie chciałbym tu rozpętywać wojny o to czy moja propozycja jest w ogóle realna, czy nie (wyliczenie było takie, że przy wykorzystaniu 500zł, mamy upust 75zł, co stanowi prawie równowartość podstawki, zależy od sklepu...).

Ostatecznie rzecz biorąc każdy chce dbać o klienta i swój wizerunek (no chyba że klient jest tragiczny :) znam i takie przypadki), więc dajmy czas. Może i przeciąga się, ale może chcą wydać pełniejsze oświadczenie, wyjaśniające sytuacje i plany.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jax »

Po raz n-ty pada argument biznesowy a mi opadają ręce.

Jeśli dodatek sprzedaje się z reguły 10x słabiej niż podstawka (->słowa Michała Stajszczaka, jak rozumiem na podstawie długoletniej praktyki biznesowej) a tylko promil graczy w Polsce (albo i mniej) jest na tyle geekami aby czytać to forum i dowiedzieć się że AA prezentuje słaby (cały czas potencjalnie tylko, podkreślam!) poziom, to naprawdę nie ma znaczenia dla rebela czy AA sprzeda się w 10% nakładu podstawki czy może w 10,05% a może 9,15%, bo ktoś przeczytał na forum że AA nienajlepsze jest.
W przypadku wydania podstawki i słabych opinii na jej temat może straty byłyby w ogóle zauważalne, ale nie w przypadku 10x mniej znaczącego (biznesowo) dodatku.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: MichalStajszczak »

jax pisze:tylko promil graczy w Polsce (albo i mniej) jest na tyle geekami aby czytać to forum i dowiedzieć się że AA prezentuje słaby (cały czas potencjalnie tylko, podkreślam!) poziom, to naprawdę nie ma znaczenia dla rebela czy AA sprzeda się w 10% nakładu podstawki czy może w 10,05% a może 9,15%, bo ktoś przeczytał na forum że AA nienajlepsze jest.
Przypuszczam, że nakład podstawki był mniejszy, niż liczba użytkowników, zarejestrowanych na tym forum, a gdyby dodatek AA został wydany i był udany, to uzytkownicy forum stanowiliby znaczący procent nabywców.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

KarbonX pisze:Nie wierzę, że Rebel decydując się na wydanie AA, nie przetestował wcześniej dodatku, a fani RftG w Rebelu dopiero ostatnio wydrukowali przed konwentem karty, żeby sprawdzić, w co zaplanowali zainwestować, po czym zasmuceni pierwszą swoją partią w AA i opiniami kilkunastu użytkowników zrezygnowali z jego wydania.
To uwierz. Z tego co wiem instrukcja i karty zostały przesłane do firm zainteresowanych wydaniem jakieś dwa tygodnie przed terminem druku. To są dwa tygodnie, na przetłumaczenie wszystkiego. Nie było wcześniej możliwości przetestowania dodatku bo nie był udostępniony. Cała ta historia nie wydarzyła się na przestrzeni miesięcy, a tygodni (chociaż pierwsza zapowiedź dodatku była rok temu, to nikt spoza Rio Grande Games i testerów Toma Lehmana nie grał w pełną grę, albo bardzo dobrze się z tym ukrywał). To wszystko wymagało podjęcia decyzji praktycznie na ślepo.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ