Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

RUNner pisze:Kontynuując wątek talii koszmarnych z działu zasad... z dodatku Khazad-dum uzasadniony jest zakup Ucieczki z Morii, natomiast w Dwarrowdelf faktycznie trzeba utrudnić Mroki Morii. Pozostałe przygody są dość wymagające ale można je podrasować jak komuś zależy.
Utrudnienie to jedna sprawa, ale ponoć kilka koszmarnych talii dodaje także sporo do klimatu. Z tego względu myślałem chociażby o KT do Polowania na Golluma. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Z tym dodaniem klimatu to bym nie przesadzał, bo jest to pojęcie bardzo względne. Dla mnie na przykład Polowanie na Golluma ma klimat, a przecież większość graczy tej przygody nie lubi. Koszmarne talie na pewno znacznie modyfikują dany scenariusz, często go wręcz zupełnie "odwracają", co sprawia że ograny schemat trzeba zmienić i to jest największy atut takich dodatków.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

Mówicie, że warto się zainteresować? Cały czas raczej myślałem, że to talie, które mają utrudnić grę na większą liczbę osób, a w wariancie solo są niezbyt grywalne :wink:

Tymczasem ja niezbyt chcę się zabierać od razu za kolejny dodatek, by się grą "delektować" jak najdłużej (a co! ;) ). Więc wróciłem do scenariuszy z podstawki i podjąłem pierwszą próbę zrobienia jakiegoś bardziej porządnego decku z nastawieniem na konkretną strategię. Wybór padł na Sam-Dunhere-Marry i zrobienie z dunhera armaty przy utrzymywanym niskim zagrożeniu i generalnie jestem zaskoczony jak te głupie 2 dodatki (Czarni Jeźdźcy + Polowanie na Golluma) ułatwiły rozgrywkę. Podróż w dół Anduiny ostatnim razem był obroną Częstochowy, a tu popatrz - spacerek :P Chociaż zdaje sobie sprawę z oczywistych wad decku (w scenariuszach gdzie "bossy" mają od diabła pancerza będzie mega biedny), ale i tak póki co daje mi 2x więcej funu niż wcześniej grane decki.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

Ayaram pisze:Mówicie, że warto się zainteresować? Cały czas raczej myślałem, że to talie, które mają utrudnić grę na większą liczbę osób, a w wariancie solo są niezbyt grywalne :wink:
IMO warto wziąć kt do Przeprawy przez Mroczną Puszczę- tak na próbę. W moim przypadku tchnęła nowe życie w przygodę, która w podstawowej wersji zrobiła się już dość łatwa (chociaż sama w sobie jest świetna). Polecam też rzucić okiem na ten artykuł, daje niezłe rozeznanie: https://talesfromthecards.wordpress.com ... ing-guide/
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Koszmarna talia do Przeprawy przez MP jest obowiązkowym zakupem bo wreszcie czyni z tej przygody grywalny (całkiem wymagający) scenariusz. Pozostałe koszmary można sobie odpuścić póki nie ogra się standardowych przygód.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Czołem,
krótkie pytanie, bo mam możliwość zakupu scenariusza "Stary Las" - warto to kupować? W kontekście dostępnych kart i samej przygody?

Pozdrawiam
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Stary Las to tylko przygoda, nie uświadczysz tutaj żadnych kart gracza. Czy warto kupować? Ja kupuję wszystko jak leci, bo tematyka mi odpowiada ale to tylko moja opinia.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

W piątek dotarł do mnie pierwszy dodatek nowego cyklu - The Wastes of Eriador. Obawiałem się nowych opakowań ale plastiki dają radę - karty są dodatkowo spakowane w folię jak w przypadku pudełek kartonowych. Opis scenariusza został wydrukowany w tym samym formacie co wcześniej. Niestety nie wiem kiedy przetestuję ten scenariusz bo mam spore zaległości jeszcze w cyklu The Ring Maker...
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

Ma ktoś może polskie wersje scenariuszy NinjaDorg przeskalowane do wymiarów karty tak, żeby można było to druknąć w A4?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
AndO3131
Posty: 35
Rejestracja: 15 gru 2014, 18:37

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: AndO3131 »

Możesz spróbować pliku NinjaDorg_tlumaczenie_polski.pdf z katalogu https://www.dropbox.com/sh/ybreuxl2ap91 ... jS2Ha?dl=0.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

AndO3131 pisze:Możesz spróbować pliku NinjaDorg_tlumaczenie_polski.pdf z katalogu https://www.dropbox.com/sh/ybreuxl2ap91 ... jS2Ha?dl=0.
Dzięki!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

RUNner pisze:Stary Las to tylko przygoda, nie uświadczysz tutaj żadnych kart gracza. Czy warto kupować? Ja kupuję wszystko jak leci, bo tematyka mi odpowiada ale to tylko moja opinia.
Dzięki RUNner. Może ktoś ma opinię o samym scenariusza?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: sqb1978 »

olsszak pisze:
RUNner pisze:Stary Las to tylko przygoda, nie uświadczysz tutaj żadnych kart gracza. Czy warto kupować? Ja kupuję wszystko jak leci, bo tematyka mi odpowiada ale to tylko moja opinia.
Dzięki RUNner. Może ktoś ma opinię o samym scenariusza?
Ja już mam, ale raczej nie prędko zagram. Po przeglądnięciu kart wydaje mi się, że będzie ciekawa, tym bardziej, że można ją grać w trybie kampanii z Czarnymi Jeźdźcami.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

To ja tylko dodam, że Stary Las (i ten scenariusz z Burrow-Downs) można włączyć do kampanii z najnowszych dodatków Saga. Można się więc zastanowić nad kupnem choćby pod tym kątem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Pan_K »

Podjąłem dziś próbę odratowania w sobie zainteresowania WP LCD.

Jako nowicjusz zakupiłem bowiem podstawkę jakiś nieco ponad miesiąc temu. Początki zapowiadały się nieźle. Zacząłem systematycznie od Przeprawy przez Mroczną Puszczę z zamiarem przejścia jej po kolei każdą talią. Zacząłem (na całe szczęście) od talii Przywództwa - po trzech lub czterech próbach scenariusz pokonałem. Następnie była Taktyka, w międzyczasie jedna gra we dwóch (zwykle gram jednak sam), z użyciem talii Przywództwa i Ducha. Wszystkie talie prędzej czy później dawały sukces. Aż w końcu zabrałem się za Wiedzę. I tu kompletna porażka - dosłownie i w przenośni. Kilka rozgrywek i każda kończąca się druzgocącą klęską. I to takiego rodzaju, że nie byłem w stanie dostrzec nawet mglistego cienia sposobu na odmianę losu. Jestem przekonany, że to kwestia moich umiejętności, ale po prostu nie byłem w stanie tak opanować kart, żeby zrobić jakiś znaczący postęp w wyprawie. Koncentrowanie się na leczeniu nie ma specjalnie sensu, bo nawet gdyby było efektywne przez cały czas (a nie było), to w najlepszym razie przegrałbym mając w grze tryskających zdrowiem bohaterów.

Ta ogólna niemożność doprowadziła do stanu, w którym niezbyt chętnie spoglądałem w stronę pudełka, co znalazło nawet odzwierciedlenie w wątku Gra miesiąca - LIPIEC 2015.

Ale, jak mówią - twardem trza być, nie mientkiem. Zasiadłem dziś na powrót scenariusza Przeprawy z talią Przywództwa - no i co za odmiana! Owszem, przegrałem, ale był to wynik złożenia słabych umiejętności nowicjusza z wyjątkowo paskudnym układem wrogów (wszedłem w ścieżkę 3b, a Pomiot Ungolianty w żaden sposób nie chciał się zjawić, zamiast tego podsyłając mi Wodza Ufthaka, który skutecznie wykosił mi Sprzymierzeńców. By następnie, w parze z pułapką zadającą ranę każdej wyczerpanej postaci, doprowadzić do rychłego schyłku Śródziemia). Jednym słowem - pomimo przegranej - przez większość gry miałem poczucie chwiejnego panowania nad sytuacją, co odbudowało nieco moje poczucie sensowności grania we Władcę.

Wobec czego pytanie: czy jest jakaś ogólna wskazówka grania talią Wiedzy, by miało to sens i układało się w jakąś całość z widokiem na wygraną?

Druga kwestia: rozochocony rozgrywką Przywództwem, postanowiłem spróbować zbudować własną talię turniejową 8) (Cały czas mówimy o podstawce i tylko o niej). Stwierdziłem po przejrzeniu różnych talii, że skompiluję talię Przywództwa z talią Taktyki, dodatkowo dodając kilka niedrogich kart z talii Ducha (w perspektywie łączenia Aragorna z Kamieniem Celebriany). Ogólnie z obu wiodących talii odrzuciłem kilka kart (np. z cechą Dystans), których efektywność wychodzi głównie w grze w więcej niż jedną osobę, lub wręcz tylko wtedy dają się wykorzystać. Dodatkowo starałem się z talii Taktyki dobierać karty tańsze (z tej racji, że wziąłem z niej tylko jednego bohatera) i opierać talię na synergii Krasnoludów (idąc za sugestią instrukcji). Ogólnie rzecz biorąc kuszące wydało mi się połączenie efektywności talii Przywództwa ze skutecznością bojową Taktyki i bonusami w postaci dodawania znaczników postępu przy różnych okazjach.

Jak można się domyśleć gra taką talią również nie dała mi zwycięstwa. Kamień Celebriany nie pojawił się w ogóle w rozgrywce, a dochody Thalina były zbyt skąpe, by wprowadzać efektywne katy z jego talii. Dodatkowo spadł dochód Przywództwa, co osłabiło z kolei jego efektywność. Refleksję mam taką, że lepiej chyba spróbować złączyć Przywództwo z Duchem w stosunku bohaterów 2:1, licząc na to, że Kamień Celebriany pozwoli spotęgować działanie talii Ducha.

Refleksja ogólniejsza jest taka, że smętnie mało potrafię w tej grze, ale przynajmniej na ten moment odzyskałem nieco wiarę we Władcę Pierścieni LCG.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

To mnie trochę dziwi... z tego co kojarzę to talia mono wiedzy grało się w pierwszy scenariusz całkiem ok, to Taktyką to był dramat. Ale generalnie granie mono taliami w grach solo przy małej liczbie dodatków nie ma specjalnie sensu, więc nie przejmuj się zbytnio i myśl o wiedzy jako o "klasycznym supporcie" ;)
Jak można się domyśleć gra taką talią również nie dała mi zwycięstwa. Kamień Celebriany nie pojawił się w ogóle w rozgrywce, a dochody Thalina były zbyt skąpe, by wprowadzać efektywne katy z jego talii. Dodatkowo spadł dochód Przywództwa, co osłabiło z kolei jego efektywność. Refleksję mam taką, że lepiej chyba spróbować złączyć Przywództwo z Duchem w stosunku bohaterów 2:1, licząc na to, że Kamień Celebriany pozwoli spotęgować działanie talii Ducha.
No cóż... Kamień jest x1 w podstawce, a bez kamienia wszystko z ducha było martwymi kartami, więc... :wink: Sposobów na łączenia talii jest wiele. Sam najczęściej wybieram kombinację 3 sfer. Słabo mi się gra jedynie talią 3-sferową bez przywództwa. Brak dodatkowych zasobów naprawdę boli.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Synergia krasnoludów pojawia się dopiero w Powrocie do Mrocznej Puszczy / Khazad-Dumie / dodatkach z Sagi Hobbit.

Ja akurat fioletowego Aragorna niechętnie wrzucam do talii wielokolorowych. Ma wysoki atak, niezłą obronę, potrafi questować, a Kamień Celebriany dodaje mu jeszcze sferę ducha, ale ma wysoki początkowy poziom zagrożenia. Dodatkowo nie wykorzystasz go do wszystkiego w czym jest dobry, chyba, że zapłacisz zasób. Także trochę strata.
IMO lepszym wyborem jest Theodred Poziom zagrożenia 8, to tak jakbyś miał 4 rundy więcej. Przez te 4 rundy dostaniesz 4 gratisowe zasoby, które możesz wydać na coś trwałego, zamiast jednorazowego.
A jeśli masz jakieś efekty leczące (czyli sfera Wiedzy) to już w ogóle warto wziąć Gloina. Niebronione ataki + dużo leczenia = mnóstwo zasobów, i nagle się okazuje, że stać Cię nawet na najdroższe karty. Wszystkie No i poziom zagrożenia też ma niższy niż Łazik ;)
Spróbuj Theodred + Legolas (potrafi zrobić mnóstwo dobrego z Ostrzami Gondolinu) + Thalin/Gimli. Jak powrzucasz tanich sprzymierzeńców to Faramir zapewni odpowiednią siłę woli. Poza tym, 50-kartowe decki będą miały mnóstwo śmiecia przy jednej podstawce proponuję Ci ograniczyć się do 30-40 kart.

W Przeprawie przez Mroczną Puszczę są dwie karty trzeciego etapu. I obie mają na sobie stronę 3a i stronę 3b. Różnią się wszystkim innym. Zakładam, że wylosowałeś odnogę w której musisz dorzucić pająki do gry. Pomiot Ungolianty jest pająkiem i jest to idealny moment, żeby go wrzucić do gry i nie szukać potem w decku.

Pewnie już wiesz, ale klasyczną strategią jest zabijanie wrogów "na raz". Tyczy się to tak samo drobnych pajączków, jak i wszystkich bossów (Ufthak, Pomiot). Armia sojuszników, albo dopakowany bohater (Gimli!), zależy od przyjętej strategii.

Jeśli chodzi o talię wiedzy to wg mnie ma kilka kart, których używam krytycznie rzadko (Poszukiwania Gandalfa, Wiedza Imladrisa, Bogactwo Lorien, Gościnność Beorna). Są to generalnie karty drogie a dające niewspółmiernie mało. Tak samo niespecjalnie lubię zielonego Glorfindela. Natomiast przy grze solo Denethor (czy Henamarth) pozwala Ci sprawdzić co dokładnie na Ciebie czeka. Możesz zaplanować, czy potrzebujesz wystawić sprzymierzeńca, czy Beravora pójdzie na wyprawę, czy da karty, itd. Masz Opiekuna Lorien - fantastyczna karta, żeby pozbyć się całego chłamu (Poszukiwania Gandalfa, itd.), który dociągasz. Masz efekty leczące, masz Górnika z Żelaznych Wzgórz, który ściąga te wredne pajęczyny. A jak silny wróg wejdzie w zwarcie zbyt szybko to pach w pułapkę i można go skubać co rundę (ale i tak lepiej załatwić go na raz). Nie mówiąc już o tym, że Spryt Radagasta i Sekretne Ścieżki pomogą w wyprawie.

Generalnie przyjęło się uważać, że Duch specjalizuje się w wyprawie, a Taktyka w walce. I słusznie. Przywództwo i Wiedza to wsparcie, z tym, że to pierwsze jest bardziej nastawione na boost gracza (generacja zasobów, dodatkowe akcje, bonusy dla postaci od Faramira, czy Za Gondor!), a Wiedza jest bardziej nastawiona na zwiększanie kontroli nad grą (dociąg, manipulacja talią spotkań, pułapki) i leczenie (które też swoją drogą jest w pewnym sensie kontrolą gry). Sęk w tym, że talia Przywództwa z podstawki ma dość prosty pomysł na siebie: masz dużo zasobów to wystaw dużo sojuszników i jesteś ustawiony. Duch też jest prosty - trzymaj poziom zagrożenia nisko i przemknij się ukradkiem. Taktyka - naparzaj wszystko co się pojawi. A Wiedza jest nieoczywista.

No i ja też najmniej lubię zieloną sferę. Natomiast przy graniu w dwie osoby koniecznie trzeba ją wykorzystać. Potrafi zrobić olbrzymią różnicę.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

@Pan_K: Polecam zestaw Aragorn + Theodred z tali przywództwa, którzy świetnie się uzupełniają (wysyłasz na wyprawę i za darmo przygotowujesz ponownie Aragorna) połączonych z Denethorem z Wiedzy (można podglądać karty i przygotować się na kolejną fazę wyprawy). Taka dwukolorowa talia świetnie sprawowała mi się w każdej dotychczasowej misji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Ayaram pisze:To mnie trochę dziwi... z tego co kojarzę to talia mono wiedzy grało się w pierwszy scenariusz całkiem ok, to Taktyką to był dramat.
Otóż to. Sam zaczynałem swoją przygodę od gry solo talią Taktyki i po prostu nie szło nic zrobić.

Ktoś wcześniej napisał że sfera Wiedzy jest doskonałym dodatkiem w grach wieloosobowych i ja się z tym w 100% zgadzam. W grach solo, tylko jedna przygoda wymaga użycia "zielonych" - Podróż do Rhosgobel. Bez Wiedzy ta przygoda jest praktycznie nie do przejścia.
Wiedza wchodzi w niezłą synergię z Taktyką, A Duch z Przywództwem. Testowaliśmy różne układy w grze 2-osobowej ale taka kombinacja jest w większości przygód optymalna. Zauważyliśmy też, że najłatwiej można było zrezygnować z Wiedzy, ale czy to sprawia że ta sfera jest najsłabsza? Nie odważyłbym się postawić takiej tezy, ale mi osobiście najtrudniej się nią grało, bo już na etapie budowania talii nie mogłem się zdecydować w którym kierunku podążyć - wyprawy czy leczenia, a może pułapek? Możliwości jest tu sporo, zwłaszcza w połączeniu z dodatkami.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

Na pewno bym nie nazwał sferę odpowiedzialną za dociąg dodatkowych kart najsłabszą :wink: Może mniej popularna od Ducha wśród osób zaczynających przygodę z LOTRem, ale popularność niebieskich też wynika z olbrzymiej popularności samej Eowiny, która działa trochę tak "nie masz pomysłu kogo dać do składu, daj Eowinę".
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: sqb1978 »

Wg. mnie wystarczy dodać jeden duży dodatek i składanie talii jak również przeżywalność scenariuszy wygląda o niebo lepiej.
Zacząłem od Khazad Dum i to już mocno zmieniło podejście do podstawki. W kolejnych dodatkach również często korzystam z kart Pieśń Durina, Topór z Dwarrowdelf, Khazad! Khazad! czy przy taliach 3 kolorowych Pas Narviego.

Przy składaniu talii cały czas muszę walczyć z pokusą dokładania kart, które są wypasione w specyficznych sytuacjach, a jeśli te sytuacje nie zachodzą to taka karta zapycha rękę i marnuje dociąg. Dlatego warto mieć na uwadze przede wszystkim talię przeciwności.
Przykładowo jeśli w talii występują wytrzymali wrogowie to warto mieć jednego mocno bijącego bohatera oraz jakiegoś droższego sprzymierzeńca z dużą wytrzymałością, lub ewentualnie karty leczące. Można też pójść w ilość i dobrać dużo tanich sprzemierzeńców, po czym ich poświęcać podczas obrony. Jak wspomniał kolega powyżej, w takiej konfiguracji bardzo pomocny jest Faramir dodający wolę, jak również karty dające bonusy w momencie gdy jakaś postać opuści grę.

Generalnie strategii jest tyle, że wg. mnie ta gra ma nieskończoną grywalność, która rośnie wykładniczo z każdym zakupionym dodatkiem :)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Pod kątem gry solo mono talią niestety Wiedza wypada najgorzej, a piszę to z perspektywy posiadacza wszystkich dostępnych kart gracza. Dociąg kart - ważna sprawa, ale jeszcze trzeba mieć zasoby żeby je zagrać. Dlatego Wiedza jako mono talia wydaje się być najbardziej nieporadna.
Eowina w grze solo daje sporo w fazie wyprawy i nic dziwnego że jest popularna. Jeśli ktoś obiera taktykę szybkiego questowania to często wybiera właśnie Eowinę. Lepszym wyborem jest wg mnie niebieski Glorfindel, zwłaszcza ze Światłem Valinoru na szyi :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: raiden25 »

Czy jest ktoś chetny z Wawy aby spotkać się i zagrać w przyszłym tygodniu we własce? Miejsce np. Padbar. Chetnie poslucham rad bardziej doswiadczonych ode mnie :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

Pod kątem gry solo mono talią niestety Wiedza wypada najgorzej, a piszę to z perspektywy posiadacza wszystkich dostępnych kart gracza. Dociąg kart - ważna sprawa, ale jeszcze trzeba mieć zasoby żeby je zagrać. Dlatego Wiedza jako mono talia wydaje się być najbardziej nieporadna.
Pod kątem mono talii to być może, ja jestem akurat jeszcze na takim etapie gry, gdzie to mono talię zwyczajnie sensu nie mają ;) Ale w sumie to chyba nic dziwnego? Wiedza przypomina takich klasycznych "supportów" A co to za supporty nie mające kogo supportować :wink:
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: RUNner »

Budowa talii mieszanej jest na pewno ciekawszym doznaniem, jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie. Z czasem nabiera się doświadczenia które pozwala od razu zauważyć różne efektywne powiązania. Z perspektywy kilku lat grania dochodzę do wniosku, że WP LCG jest bardzo wymagającą karcianką, a już sam coreset jest dość trudny w odbiorze dla gracza. Największą pułapką jest próba grania talią mono Taktyki, bo może utrwalić przekonanie, że nie da się wygrać w tę grę. W instrukcji powinna się pojawić nawet jakaś gotowa talia dla początkujących, choćby po to żeby nowy gracz nie sięgał po pozornie najprostsze rozwiązanie czyli granie monosferą. W samym coresecie jest za mało kart żeby coś takiego mogło dobrze zadziałać i przychodzi frustracja.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ