Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Niko
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2016, 06:43
Been thanked: 1 time

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Niko »

Witam. Dzięki za spolszczenie, ale wkradł się jeden błąd. Chodzi o wariant 2-3 osobowy gracza Roswiecji (Igrając z Wiatrem). Powinno być: Zalecane jest, aby gracz Roswiecji nie mógł używać zdolności frakcji aby powtarzać tę samą akcję z użyciem Karty Fabryki.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 269
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 49 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: miszczu666 »

Niko pisze: 26 lis 2019, 10:02 Witam. Dzięki za spolszczenie, ale wkradł się jeden błąd. Chodzi o wariant 2-3 osobowy gracza Roswiecji (Igrając z Wiatrem). Powinno być: Zalecane jest, aby gracz Roswiecji nie mógł używać zdolności frakcji aby powtarzać tę samą akcję z użyciem Karty Fabryki.
Dzięki, poprawiony plik wrzucony na bgg.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Lukić »

Zakończyliśy właśnie kampanię "Fenris powstaje". Ciężko nam się było zebrać tą samą ekipą, więc graliśmy ponad rok. Moje odczucia po grze?

Uwaga! małe spoilery poniżej:

1. Nie doświadczyliśmy efektu kuli śnieżnej. Myślę, że to przez odpowiednio doświadczony zespół, który wiedział jak potraktować kogoś, kto za bardzo wyszedł do przodu.
2. Zacząłem grać Roswiecją, w połowie gry zostałem Fenrisem. Pomimo tej zmiany w trakcie kampanii rozpoczynanie każdej gry z tego samego punktu startowego po pewnym czasie zaczęło nużyć. Żałowałem, że nie skorzystałem z opcji zmiany nacji, która pod drodze była dostępna.
Spoiler:
3. Najczęstszą akcją kończącą grę był zazwyczaj ruch, którego efektem było zajęcie fabryki i jedna lub dwie bitwy dające gwiazdki. Ale to chyba nie specyfika dodatku, a w ogóle tej gry.
Spoiler:
5. Jeśli chodzi o ulepszenia mechów, to jest to jakaś porażka. Nie znaleźliśmy żadnego, który sensownie by zastąpił pierwotną premię za odblokowanie mecha.
6. Zmieniające się zasady między scenariuszami ciekawie urozmaicały rozgrywkę, choć trzeba przyznać, że poszczególne scenariusze były bardzo nierówne. Jeden zakończyliśmy w niecałe 20 minut, gdzie standardowo było około 1,5h móżdżenia.
7. Bardzo wszystkim przypadł do gustu motyw, z pozamykanymi pudełkami, które otwierało się po zakończeniu kolejnych etapów kampanii. Choć nie obyło się też bez ciekawego nieporozumienia. Po otwarciu pudełka z Fenrisem myśleliśmy, że pudełko było wybrakowane, bo nie było w nim robotników. Dopiero po nerwowym przetrząsaniu pudełka i instrukcji doszliśmy o co chodzi.
8. Rozegranie tej kampanii umocniło we mnie tylko przekonanie, że ta gra jest po prostu genialna.


Kilka porad dla osób grających Fenrisem (uwaga, duże spoilery):
Spoiler:
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
mordajeza
Posty: 368
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 176 times
Been thanked: 257 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mordajeza »

Też udało nam się w końcu skończyć kampanię Fenrisa, więc również podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

Uwaga wstępna: Scythe to moja ulubiona gra. Jedyna, którą oceniam na 10/10 :)

Mechanicznie dodatek jest świetny. Może nie wszystkie moduły robiły jakieś "wow", ale co najmniej kilka z nich na pewno. Najsłabsze były chyba wspomniane już 
Spoiler:
. Graliśmy w czwórkę. O tym, kto ostatecznie wygra zadecydowała ostatnia partia (choć fakt, że dwóch najsłabszych graczy miało już tylko matematyczne szanse gdzieś od 6-7 partii). W każdym razie całość podobała mi się na tyle, że przechodzę ją jeszcze raz (tym razem tylko z żoną).

Natomiast fabularnie... kaszana. Ma to swoje plusy - można sobie przejść kampanię kilka razy bez poczucia, że traci się element zaskoczenia ;) Ale generalnie, to historia jest wg mnie napisana bardzo słabo. Kolejne rozdziały częściej wzbudzały uśmiech politowania, niż jakąś ekscytację. No i zakończenie:
Spoiler:
Ogólna ocena: 8,5/10. Gdyby fabuła była ciekawsza, to byłoby 10/10.
Awatar użytkownika
Ambious
Posty: 37
Rejestracja: 16 lut 2020, 18:15
Has thanked: 22 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Ambious »

Bardzo mnie kusi zakup Scythe, jednak gram głównie z moją dziewczyną i w pobliżu nie ma większej ekipy. Czytałem wiele skrajnych opinii jak Scythe chodzi na 2 osoby. Czy moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywki 2 osobowej? Czy gra dużo traci? A może prawie w ogóle jest niegrywalna? Prosiłbym o poradę, bo zakochałem się w grafikach tej gry i zastanawiam się nad zakupem :D
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: kuchar »

Ambious pisze: 21 lut 2020, 13:48 Bardzo mnie kusi zakup Scythe, jednak gram głównie z moją dziewczyną i w pobliżu nie ma większej ekipy. Czytałem wiele skrajnych opinii jak Scythe chodzi na 2 osoby. Czy moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywki 2 osobowej? Czy gra dużo traci? A może prawie w ogóle jest niegrywalna? Prosiłbym o poradę, bo zakochałem się w grafikach tej gry i zastanawiam się nad zakupem :D
Idealnym rozwiązaniem zdaje się być modularna mapa, która wyłączy Wam znaczą część planszy i wprowadzi jednocześnie większą regrywalność :)
mordajeza
Posty: 368
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 176 times
Been thanked: 257 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mordajeza »

Ambious pisze: 21 lut 2020, 13:48 Bardzo mnie kusi zakup Scythe, jednak gram głównie z moją dziewczyną i w pobliżu nie ma większej ekipy. Czytałem wiele skrajnych opinii jak Scythe chodzi na 2 osoby. Czy moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywki 2 osobowej? Czy gra dużo traci? A może prawie w ogóle jest niegrywalna? Prosiłbym o poradę, bo zakochałem się w grafikach tej gry i zastanawiam się nad zakupem :D
Dla mnie Scythe na 3-4 osoby to 10/10, ale na 2 osoby (lub 5) to wciąż 9/10. Zresztą swój egzemplarz kupiłem właśnie po pierwszej partii dwuosobowej.

Grając we 2 osoby ekonomia wybija się na pierwszy plan. Siłą rzeczy na planszy jest dużo luźniej, więc można zrealizować większość rzeczy, które sobie zaplanowałeś. Mniej musisz pilnować kontroli terytoriów czy ścigać do spotkań, bo i tak wszystkiego jest pod dostatkiem. Kiedy gram z żoną, to interakcja pojawia się prawie zawsze - przy walce o Fabrykę lub pod koniec partii, kiedy któraś ze stron postanawia agresywniej zawalczyć o dominację na planszy, przy okazji zgarniając gwiazdki za wygrane bitwy.

Reasumując - na więcej osób jest lepiej (ciaśniej, dużo większa interakcja), ale na dwie osoby też jest bardzo dobrze :)

Modularna plansza rzeczywiście jest dobrym pomysłem, choć ja sam jeszcze jej nie mam (planuję nabyć).
feniks_ciapek
Posty: 2308
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1614 times
Been thanked: 941 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: feniks_ciapek »

Możecie też dodać automę jako 3 gracza.
sociu
Posty: 1
Rejestracja: 05 lut 2017, 20:33

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: sociu »

Ambious pisze: 21 lut 2020, 13:48 Bardzo mnie kusi zakup Scythe, jednak gram głównie z moją dziewczyną i w pobliżu nie ma większej ekipy. Czytałem wiele skrajnych opinii jak Scythe chodzi na 2 osoby. Czy moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywki 2 osobowej? Czy gra dużo traci? A może prawie w ogóle jest niegrywalna? Prosiłbym o poradę, bo zakochałem się w grafikach tej gry i zastanawiam się nad zakupem :D

Radziłbym jednak zagrać przed zakupem,tytuł dość drogi jak na zakup w ciemno. Jeżeli graliście już w więcej osób i się podobało, to i we dwoje powinno pyknać.

Mi osobiście nie podeszła wcale, mimo że jest wysoko na BGG,bardzo lubię arty Różalskiego, jest hype itd. gra w stylu "Jack of all trades, master of none".
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: bogas »

Ambious pisze: 21 lut 2020, 13:48 Bardzo mnie kusi zakup Scythe, jednak gram głównie z moją dziewczyną i w pobliżu nie ma większej ekipy. Czytałem wiele skrajnych opinii jak Scythe chodzi na 2 osoby. Czy moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywki 2 osobowej? Czy gra dużo traci? A może prawie w ogóle jest niegrywalna? Prosiłbym o poradę, bo zakochałem się w grafikach tej gry i zastanawiam się nad zakupem :D
Ja bym brał. To naprawdę solidny tytuł, dobrze działający w 2 osoby i do tego mocno elastyczny. Jak nie lubicie nawet niedużej interackji to można wybrać frakcje daleko od siebie. Jak lubicie to blisko. Bardzo dobrze działa automa i można ją wpakować między siebie i tu też jest opcja, że automę ustawisz jako bezpośredniego sąsiada dla twojej frakcji a dziewczyna trochę dalej (np. ty to Saksonia, automa Krym a dziewczyna Nordia). Automa bardzo dobrze działa, a główna jej akcja czyli ruch może wydawać się nieco zamieszana, ale są fajne tutoriale na youtubie, gdzie wszystko staje się jasne i w sumie proste. Do tego automa idzie w ekspansję i jest agresywna, więc dzieje się 8)
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 523 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: buhaj »

Na dwie osoby polecam modularną planszę. Gra nabiera nowego wymiaru.
_leigam_
Posty: 954
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 113 times
Been thanked: 197 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: _leigam_ »

Gralem swego czasu duzo na 2 osoby i bardzo nam sie podobala.

ps. Nie kupuje sie gier zaczynajac od dodatkow. Gra musi nabrac jakiegokolwiek wymiaru zeby cos moglo go zmienic ;)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: bogas »

_leigam_ pisze: 21 lut 2020, 16:23 Gralem swego czasu duzo na 2 osoby i bardzo nam sie podobala.

ps. Nie kupuje sie gier zaczynajac od dodatkow. Gra musi nabrac jakiegokolwiek wymiaru zeby cos moglo go zmienic ;)
Niby tak, ale są przykłady gier, że "goła" podstawka nie ma żadnego wymiaru albo jest tak mizerny, że gdyby nie dodatki to bym kijem nie trącił (np. Viticulture). Są też gry, które były projektowane od razu "po całości" i potem podzielone i sprzedawane w kawałkach (np. Barrage), ale Scythe też mam wrażenie, że w dużej mierze taki jest.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 339 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Nidav »

A ja mimo wszystko zachęcam również do spróbowania gdzieś przed kupnem w ciemno. Sam byłem zakochany w idei i grafikach od początku powstawania gry, nawet kiedy jeszcze nie siedziałem za bardzo w planszówkach. Pomimo całkiem sporej liczby przeczytanych opinii, że to nie jest gra dla każdego i można się od niej odbić - bo w zasadzie IMO grafiki, wykonanie itd. obiecują grę inną, niż jest w rzeczywistości - grę kupiłem bez sprawdzenia, bo uznałem, że co mogłoby mi się tu nie spodobać. Po pierwszej grze byłem zachwycony, ale po trzeciej już mi się więcej w nią nie chciało grać ;) Zatem ja się odbiłem i ostatecznie gra została niedawno sprzedana.

Oczywiście może komuś siąść idealnie - i nawet podejrzewam, a wręcz mam pewność, że siadła, zważając na liczbę pozytywnych ocen i wysokie miejsce we wszelakich rankingach - ale zważając na to, że to jednak spory wydatek, równie dobrze można iść do jakiegokolwiek baru z planszówkami i zapewne Kosę na regale będą mieć. Zatem można przekonać się empirycznie przed kupnem czy to na pewno dobra decyzja zakupowa :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: rattkin »

Najciekawsze do Scythe są te moduły zmieniające koniec gry, czy zastępujące planszę punktową (inny rozkład gwiazdek). Nie pamiętam z którego to. One bardzo fajnie sterują charakterem danej gry.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: krwlng »

rattkin pisze: 21 lut 2020, 20:13 Najciekawsze do Scythe są te moduły zmieniające koniec gry, czy zastępujące planszę punktową (inny rozkład gwiazdek). Nie pamiętam z którego to. One bardzo fajnie sterują charakterem danej gry.
Alternatywny koniec - Igrając z wiatrem, modyfikacje punktowania - Fenris powstaje
StanleyStone

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: StanleyStone »

A mnie na 2 osoby ta gra po prostu nudzi. Widzę jednak, że jestem odosobnionym przypadkiem.
wert74
Posty: 118
Rejestracja: 15 mar 2019, 00:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 3 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: wert74 »

Cześć, czy ktokolwiek ma wiarygodne informacje dotyczące dodruku: Igrając z Wiatrem?
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: kuchar »

wert74 pisze: 20 cze 2020, 23:39 Cześć, czy ktokolwiek ma wiarygodne informacje dotyczące dodruku: Igrając z Wiatrem?
Info od wydawcy:
Scythe: Igrając - na razie nic się nie zmieniło, nie ma go w planach.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 673
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: sin »

Na tę chwilę nie ma w planach (źródło).
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
mczlonka
Posty: 212
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mczlonka »

Pytanie do tych co zakupili modularną planszę:

W jaki sposób zorganizowaliście sobie miejsce w środku pudełka, żeby weszła również ta 2 plansza wraz z kaflami?
Widziałem insert od Folded Space i nie przewidzieli oni tego dodatku...
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Nilis »

mczlonka pisze: 22 cze 2020, 19:36 Pytanie do tych co zakupili modularną planszę:

W jaki sposób zorganizowaliście sobie miejsce w środku pudełka, żeby weszła również ta 2 plansza wraz z kaflami?
Widziałem insert od Folded Space i nie przewidzieli oni tego dodatku...
Ja oryginalną plansze trzymam oddzielnie bo mając modularną nie jest już używana
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: YuZ »

mczlonka pisze: 22 cze 2020, 19:36 Pytanie do tych co zakupili modularną planszę:

W jaki sposób zorganizowaliście sobie miejsce w środku pudełka, żeby weszła również ta 2 plansza wraz z kaflami?
Widziałem insert od Folded Space i nie przewidzieli oni tego dodatku...
Legendary Box mieści wszystkie elementy. Jedynie kampanię Fenrisa trzymam w pudełku od dodatku.
mczlonka
Posty: 212
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mczlonka »

Nilis pisze: 23 cze 2020, 06:20
mczlonka pisze: 22 cze 2020, 19:36 Pytanie do tych co zakupili modularną planszę:

W jaki sposób zorganizowaliście sobie miejsce w środku pudełka, żeby weszła również ta 2 plansza wraz z kaflami?
Widziałem insert od Folded Space i nie przewidzieli oni tego dodatku...
Ja oryginalną plansze trzymam oddzielnie bo mając modularną nie jest już używana
Czyli mam rozumieć, że oryginalna plansza jest wówczas kompletnie nieużywana? Jeśli tak, to rozumiem, że heksy można ułożyć w taki sposób na modularnej planszy, żeby można było zagrać jak dla początkowego ustawienia z oryginalnej planszy.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 663
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 381 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Nilis »

mczlonka pisze: 23 cze 2020, 12:10 Czyli mam rozumieć, że oryginalna plansza jest wówczas kompletnie nieużywana? Jeśli tak, to rozumiem, że heksy można ułożyć w taki sposób na modularnej planszy, żeby można było zagrać jak dla początkowego ustawienia z oryginalnej planszy.
Nie wiem. Po prostu granie na modularnej jest ciekawe, za każdym razem inne i jest ścisk. Na zwykłej w porównaniu z modularną jest smętnie i nie używamy już jej
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
ODPOWIEDZ