Battles of Westeros [Bitwy Westeros]

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: janekbossko »

temat o ksiazkach juz jest...
Wracajac do gry, tak sie zastanawiam bo dzis zauwazylem pewna informacje na forum Galakty. Na pytanie o jakies informacje D.W odpowiedzial ze jest fanem czy wielbicielem Martina ;)
Po tym mozna sadzic ze albo dodatki do GoTa albo sie zabieraja sa nowa pozycje FFG, choc uwazam ze z rozsadku bedzie to dodruk GoTa i ewentualnie dodatki do tego.

Zastanawia mnie jak bedzie wygladalo aktywowanie oddzialów, jesli nie ma sektorow to zostaja tylko karty, ale bez ograniczen jak w M'44 moze byc za latwo. No zobaczymy.
W opisie zawartosci pudelka widac ze sa kosci wiec pewnie mechanizm bedzie pdobany do BL...
tylko kiedy oni to wydadza? widze ze juz u nich mozna zamawiac :)

PS
wybaczam Tommy;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Battles of Westeros

Post autor: zephyr »

aGoT bez dodatków, masochizm jakiś :P wiedziałem że polskie wydawnictwa są "bad" ale żeby "evil"

Mi się polityka FFG napisania na grze Battlelore i potem stwierdzenia "ale ta gra nią nic wspólnego, na każdej bitewnej napiszemy Battlelore" zupełnie nie podoba. Fani BL będą raczej zirytowani brakiem zainteresowania ich systemem, a Ci co nie lubią nie zauważą że jest nowa mechanika, ale może marka BL jest na tyle popularna że marketingowo im się opłaca, bo logicznie jest bez sensu...

Spekulacje w stylu będzie jak BL bo są kostki wydają mi się kompletnie bez sensu, zwłaszcza po tych tekstach że z BL to wspólne są istnienie oddziałów, heksów i znaczek na pudełku wolę poczekać na instrukcję, albo chociaż więcej szczegółów. Nie widzę też w jaki sposób wyrzucenie bezsensownych ograniczeń typu "hej, dzisiaj nie walczysz przez 3 tury bo mi karty nie podeszły" wpływa na trudność gry... jak już to może być bardziej mózgożerna.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: ozy »

Figureczki ładniutkie. Tylko żeby takie małe jak w Runewars nie były. :D
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Battles of Westeros

Post autor: rhcorvin »

a ja własnie wolę te małe mniej miejsca zajmują i tak trochę mi epica przypominały swoją wielkością:) Runewars wygląda bardzo ładnie widać że mają super grafików szczególnie widać to na kartach do gry poprostu rewelacja.
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Odi »

Ciekawe.... Jest już pierwsza recenzja na BGG 8)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Battles of Westeros

Post autor: Ink »

Niestety, nadal brzmi bardzo podobnie do BattleLore.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Odi »

Ja mam mieszane uczucia.

Z jednej strony klimat Westeros, na pewno sprawna mechanika z elementami draftu (przed każdą bitwą talię kart można będzie w pewien sposób przebudowywać, o ile dobrze zrozumiałem), na pewno ogromne wsparcie ze strony FFG i fanów (scenariusze!)

Z drugiej - format LCG (a więc z każdym razem gdy nie zdecyduję się na kupno dodatku, czuć będę kłucie w sercu i ucisk w gardle), no i tak naprawdę kolejna lekka gra taktyczna, których na rynku wiele (czy coś w tej kategorii jest w stanie pobić Manoeuvre?)
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Battles of Westeros

Post autor: Cirrus »

"Bitewniak" w świecie "Gry o Tron"? Znalazłem cel życia :mrgreen:

Swoją drogą znając politykę FFG powinny być zasady wkrótce dostępne :D

I te figurki....
Ostatnio zmieniony 24 lut 2010, 11:02 przez Cirrus, łącznie zmieniany 1 raz.
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Battles of Westeros

Post autor: zephyr »

Ink pisze:Niestety, nadal brzmi bardzo podobnie do BattleLore.
Jak dla mnie po mikro-recenzji już nie. Poprawione zostały największe wady - warunki zwycięstwa i strefy wpływów znikły.
W BL (i M44) beznadziejne było granie do ustalonej ilości rozbitych oddziałów, wykonanie określonego celu albo przełamanie morale brzmi lepiej.

Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

Zmiana k6 na k8 też brzmi pozytywnie, chociaż nie jestem przekonany czy silniejsze jednostki potrzebują więcej obrony... ale zobaczymy jak to się sprawdzi w połączeniu z morale.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
optymizm
Posty: 28
Rejestracja: 04 sty 2010, 16:32
Has thanked: 1 time

Re: Battles of Westeros

Post autor: optymizm »

kilka informacji i fotek na tym blogu:
The Hopeless Gamer
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Tommy »

janekbossko pisze: PS
wybaczam Tommy;)
Po prostu jak to zobaczyłem byłem tak podekscytowany, że przeleciałem szybkim okiem czy jest temat, nie zauwazyłem, mówię otwieram.... a tu zonk :D

Dla mnie w każdym razie to jest MUST HAVE No.1 na 2010 rok.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Battles of Westeros

Post autor: Christoforos »

D.W na forum Galakty napisał przy okazji info, że Descenta PL w tym roku nie będzie:
Poniżej krótki tekst dotyczący dużych i drogich gier FFG.
Mam kłopot teraz z przekazywaniem informacji bo przy tych droższych grach wypadałoby może trochę odbiec od zasad i wcześniej Was informować o naszych planach. Dlatego powiem, że na ten rok bardzo poważnie zastanawiamy się np. nad tytułem Battles of Westeros.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Geko »

Chociaż trochę mnie zainteresowało (mam BattleLore i całkiem ją lubię, choć ma swoje wady), to format a la LCG mnie odstrasza. Z dodatków do BL mam dwa, kupione w bardzo okazyjnej cenie. Te ostatnie, typu trzy figurki i parę kart kosztuje ponad 100 zł, więc kupowanie ich jest bez sensu. Już widzę jak po kilku rozgrywkach w BoW okaże się, że dodatki to konieczność.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Liarus
Posty: 398
Rejestracja: 09 maja 2009, 19:49
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Liarus »

Na szcęście skany kart z tych nowych dodatków (mówimy tu o creatures i dragons, nie o heroes) są i można zrobić samoróbki, bo to fakt, że 100 zł za 3 figurki i parę kart to nieporozumienie. Też się obawiam, że w nowej produkcji FFG może być tak samo, że zapłacimy krocie za nowe armie.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2010, 00:01 przez Liarus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: ghostdog »

Prawda li to, że ma być wydane po polsku?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Battles of Westeros

Post autor: Ink »

ghostdog pisze:Prawda li to, że ma być wydane po polsku?
Nic oficjalnego, póki co raczej wieść gminna.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: ozy »

FFG = samo zło.

Czemu oni mi to robią?

Na karcianego i planszowego GoTa miałem argument: "Michał, nie kupuj, to nie są gry na 2 osoby".

A teraz padła moja ostatnia linia obrony. :(

:mrgreen:
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Battles of Westeros

Post autor: tajemniczy_padalec »

Mnie jakoś ciśnienia informacja o BoW nie podniosła (ani pozytywnie, ani negatywnie), chociaż delikatnie wzbudziła ciekawość. Mam na półce BattleLore, ale gram w niego dość rzadko. Kiedyś tę grę uwielbiałem, a dziś... cóż, kiedy bitwa rozkładana przez kwadrans kończy się po 30 minutach, czuję się po części oszukany. Z tego właśnie powodu myślałem nawet o przejściu na C&C albo Memoir - nie trzeba wpinać tych cholernych flag. Ten element - jak już widać wyraźnie - pozostaje bez zmian, a więc pozostaje mieć nadzieję, że sama gra okaże się warta całego setupu.

Co do zmian: jestem pewien, że znajdzie się mnóstwo ludzi, którzy uznają, że gra:
a) za bardzo przypomina BattleLore/C&C etc.
b) za mało przypomina BattleLore/C&C etc.
Ja osobiście zawsze czułem się trochę ograniczony trzema strefami, a kilka pomysłów, którym FFG już się chwalą wygląda w miarę obiecująco (włącznie z delikatnym "dociążeniem" gry).

Powyższą grupę malkontentów można dodać do tych, którzy uważają, że FFG personalnie obraziło ich, wydając zamiast DugeonQuesta, Dune, Warhammer Questa, (tu wstaw swoją wyśnioną reedeycję), właśnie BoW - a to tworzy już całkiem spore forum niezadowolonych, którzy chętnie BoW zmieszają z błotem.

Jeśli chodzi o dodatki: dziwi mnie trochę fatalistyczne podejście niektórych. Czy FFG wysyła szwadrony śmierci, mające od dnia premiery porywać rodziny/zwierzęta/ukochane gry posiadaczom podstawowego pudełka i grozić okrutnymi konsekwencjami zignorowania expa? Jeśli BoW będzie grą dobrą, to podejrzewam, że pozwoli dobrze i długo bawić się na samej podstawce (i scenariuszach, które z pewnością zaczną pojawiać się w necie). Jeśli natomiast będzie grą złą, to nie widzę sensu pakowania się w rozszerzenia tylko po to, żeby ją naprawić.

Kolejnej fali malkontentów zaświadczam, że są gry z FFG, w które całkiem dobrze i długo grać można bez dodatków (a przy niezbyt częstej rozgrywce dodatki można w ogóle olać, nawet jeśli są naprawdę dobre). Ja sam mam na półce StarCrafta i Cosmic Encounter - obie później rozszerzone i obie świetnie działające (i dające mnóstwo funu) bez skądinąd świetnych dodatków. W czym więc problem?

Jeszcze raz wracając na chwilę do zmian: ośmiościenne kostki na oko mi się podobają. Myślę, że umieszczanie symboli jednostek na różnej ilości ścian może się grze przysłużyć tak samo jak wprowadzenie cwanego systemu wydawania swoim sołdatom rozkazów z użyciem kart, ale bez sztucznego podziału na strefy.

Nu, pażywiom, uwidim.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Odi »

Padalcu,
Rezcz w tym, iż wymienione przez Ciebie gry (SC i CE) są pełnymi, dużymi grami, do których dodatki opracowano później (prawdopodobnie). No i obie gry - póki co -doczekały się na razie tylko jednego dodatku.

Tymczasem BoW mają być wydane jako 'Core Set', czyli coś w rodzaju karcianek LCG (Living Card Game). Z założenia nie są grami pełnymi, bo takimi będą dopiero jeśli zakupisz kilkanaście (conajmniej) dodatków, projektowanych równolegle z podstawką. Podstawka w formacie 'Core Set' oznacza, że masz się wciągnąć w grę, ma Ci się spodobać, ale nie na tyle, by się nasycić. Masz sobie zrobić 'smaka' na kolejne armie, karty, żetony, scenariusze... 'Core set' to taki mały fundament, który trzeba będzie obudowac dodatkami, żeby w pełni cieszyć się stworzonym systemem.

To trochę tak, jakbyś w Starcrafta mógł grać w podstawce 2 armiami na 3 planetach, a co 2-3 miesiące w sklepach ukazywałyby się 'dodatki' z kolejnymi dwoma planetami i dodatkową armią.

Nic w tym złego. Biznes po prostu.

Ale osobiście wolę kupować gry, które są kompletnym produktem i nie kuszą potem dziesiątkami dodatków. Martwi mnie więc, że FFG rozszerza LCG-owy format także na planszówki.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Geko »

W pełni zgadzam się z Odim.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Battles of Westeros

Post autor: Cirrus »

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1153 - garść (a raczej garstka) informacji o BoWie- w skrócie:
- k8 z rozkładem trafień 3-2-1 +morale +valor
- 3 rangi jednostek-> rekruci, elita i coś pomiędzy (stąd 3-2-1)
- duża rola flankowania jednostek wroga
- przewaga kawalerii (trafia piechotę na valoru sama nie będąc trafiana, ruch 3-4 wobec 1-2)

Tyle na szybko :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
tajemniczy_padalec
Posty: 469
Rejestracja: 16 paź 2009, 01:18

Re: Battles of Westeros

Post autor: tajemniczy_padalec »

Heh, przez jakiś czas nie zaglądałem na wątek, a tu proszę - doczekałem się osobistej odpowiedzi :D

Nie do końca zgadzam się z logiką podejścia do Core Seta. Jestem w posiadaniu podstawki do Call of Cthulhu LCG i chociaż to ledwie Core Set, to zawarty w nim zestaw kart przyniósł mi dobrych kilkadziesiąt partii fantastycznej zabawy. W ciągu ostatnich (mniej więcej) wakacji spotykałem się z dwoma znajomymi i zagrywaliśmy się w CoC do nieprzytomności (najdłuższy maraton trwał prawie 14 godzin). Powiem więcej - z racji tego, że nie traktowałem gry deckbuildingowo w ogóle nie myślałem nawet o dodatkach, bo te zaburzyłyby równowagę naprawdę nieźle zbalansowanych frakcji.

Przyznam, że ostatecznie złamałem się i dokupiłem jeszcze dwa używane Core Sety. Dlaczego? Tylko i wyłącznie dlatego, że pudełko było dedykowane jako gra dwuosobowa, my graliśmy we trzech, a chcieliśmy mieć opcje gry w cztery i więcej osób. Jednakże do tego momentu w CoC zagrałem więcej razy (czy może lepiej powiedzieć: nad CoC spędziłem więcej czasu) niż w kilka znanych mi pełnych, kompletnych i "niecoresetowych" gier. I grało się naprawdę świetnie.

Podobny pogląd mam na temat Warhammera: Invasion. Podstawowe pudełko wystarczyło mi na bardzo dużo bardzo fajnych partii, ale tutaj od początku wiedziałem, że będę kupował na masę, bo gra jest świetna, a ja - na dodatek - kocham świat starego dobrego Młotka.

Dlatego właśnie - bez względu na to, czy gra jest Core Setem czy nie - jeśli podstawowe pudełko daje mi kilkadziesiąt świetnych partii i sporo mile spędzonego czasu, to uznaję, że nawet jeśli potem gra na pół roku trafi na półce i tak warta była swej ceny. Przelicznik ów stosuję zresztą względem wszystkich swoich gier.

Nie mam ochoty się o nic kłócić, bo wiem, że poglądy każdy ma własne, a gusta to sprawa jak najbardziej osobista. Jak w obu wymienionych grach znalazłem mnóstwo zabawy, a jeśli ktoś inny jej nie znalazł to być może niekoniecznie jest to kwestia i formatu oraz feralnego "Core Set" wypisanego na pudełku.

Dla jasności dodam, że nie chcę zostać orędownikiem Battles of Westeros. Jak będę miał okazję, to zagram. Jak mi się naprawdę spodoba, to kupię. Nie jestem oddanym fanem Martina (ale może jeszcze nim będę - zatrzymałem się po pierwszym tomie, bo z coraz większą niechęcią przychodzi mi czytanie rzeczy, których końców jest wciąż "w fazie produkcji"), więc nie odczuję gorączki posiadania nowej figurki Eddarda Starka czy Johna Snowa. Nie twierdzę, że BoS na pewno będzie dobry - po prostu nie uważam, żeby słowa "Core Set" i pomysł na format o wszystkim przesądzały (chociaż wiem, że pełno jest przykładów rozmaitych Core Setów, które stanowiły twory na dłuższą metę niegrywalne). Spece z FFG ostatnio popisali się kilkoma naprawdę niezłymi tytułami. Nie mówię, że powinniśmy z tego powodu automatycznie wyskakiwać dla nich z kasy, ale dajmy im chociaż uczciwą szansę.
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Battles of Westeros

Post autor: Cirrus »

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1229

Nowa porcja informacji- FFG bierze rozwód z nieszczęsnym podziałem na 3 strefy i karty służą teraz do aktywacji dowódców, którzy aktywują jednostki w swoim zasięgu, prócz tego można je wtkorzystać do aktywacji 1 jednostki poza zasięgiem dowódce, co ma w założeniu pozwalać na opóźnianie ruchów jednostek. Brzmi o wiele lepiej niż M 44 :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Battles of Westeros

Post autor: Jacek_PL »

Jeszcze nie ma gry a już FFG zapowiedziało pierwszy dodatek Wardens of the West. Liczyłem że będzie to nowa armia, a tu oczywiście niespodzianka, dodatkowe figurki do armii Lannisterów, spokojnie więc można przewidzieć co będzie w następnym dodatku :)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Battles of Westeros

Post autor: Tycjan »

Kolejne informacje na temat BoW: różnice pomiędzy bitwami, a potyczkami http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1372

Jest też krótki opis bitwy "Clash on the Kingsroad"

Obrazek

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ