Mare Nostrum - pytania co do zasad...

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

primo A przy 5 graczach mamy dostępne 12 miast z czego na początku gry są dostępne tylko 3 lub 4 miasta w banku (nie pamiętam dokładnie).
Teraz w pierwszej turze EGIPT, BABILON i GRECJA STAWIAJA po jednym mieście.
i nawet jeżeli jakieś miasto zostanie w BANKU to EGIPT któremu nie ma możliwości zabrać COMERCE LIDERA wykupuje ostatnie wolne miasto.

I tak oto Grecja więcej niż 3 miasta mieć nie może !!!

TEMPLE powiadasz ?? przy 3 TAXach i 4 różnych zasobach bez LICYTACJI można sobie pomarzyć o TEMPLACH jak i o MaRKETACH nie mówiąc juzo pomniejszych códach do zakończenia rozgrywki i zmiany nacji.

Powiadacie że nie opłaca się szturmować Egiptem po lądzie ?? to się mylicie. Fakt nie jest to najszybszy sposób ekspansji ale armia z kilku legionistów potrafi siać zniszczenie. A w międzyczasie EGIPT może sobie zrobić takie szacher-macher że postawi sobie ZEUSA i można atakować jego imperium z 2 fortecami na każdym księstwie które kosztują go aż 2 sety ;/ i nie musi nawet zostawiać jednego legionisty, którego, jak straci to i tak odkupi za 2 sety :(

TO jest jakieś wielkie nie porozumienie... Co do ataku na Kartaginę może i lepiej, ale po co atakować imperium których legioniści mają +1 do obrażeń skoro można od tak podbić najsłabsze państwo na mapie czyli Grecję.

I nadal podtrzmyam swoją TEZĘ, ze to Kartagińczycy powinni mieć silną flotę (zresztą z źródeł historycznych mieli silną) a Grecja powinan mieć swoje wojska z bonusem do ataku. Taka zmiana powoduje że grecją maszanse na cień zwycięstwa. W innym wypadku gra grecja jest to tylko dogorywanie.
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Jaki Egipt? Ja pisałem o Rzymie.
Poza tym, Commerce Leader, który nie jest Egiptem, a w późniejszej grze daje handel na 0 IMO postępuje zazwyczaj głupio - fajnie, że zblokuje sasiada i go zaatakuje, a tymczasem Egipt wpłynie z zestawem 9...

Po co atakować Kartaginę?
Zeby przejąć Commerce Directora.

3 miasta dla Grecji...
Po to buduje się miasta na wyspach i do tego służy 'Sack'. Spójrz ile jest nadmorskich miast. Jeśli gracze będą chcieli je bronić, nie będą mogli przeprowadzić skutecznego ataku, a w przciwnym razie KTOŚ odsłoni jakieś miasto (najlepszym celem jest tu Egipt, bo jego siłą jest TAX);

A powiedz mi McDante, co się dzieje po turze w której ktoś zbuduje cud świata/wynajmnie bohatera? Każdy dalej sobie ciuła?

Heh, dla mnei Zeus jest tak naprawdę jedną z bardziej bezużytecznych budowli. NO i zapomniałeś o erracie, że Rzym buduje fortece za zesta 3 kart...

//
Handel - nie wiem jak sobie bez niego radzicie tak naprawdę, bo to główny element, którym możan kogoś zgnoić/sprowadzić do parteru - i o wiele więcej szkód można zrobić handlem niż jego brakiem.
z 3 taxów i 4 surowców to można z zawiązanymi oczami wykombionwać zestaw 6 kart ;) Wystarczy patrzeć czego komu brakuje albo kogo kto chce zblokować. Poza tym, przecież pomimo działanai handlu i tak możan kogoś 'de facto' z niego wyłączyc.

///
Kartagina/Grecja:
cóż, nie mogę się zgodzić. Czuję, że u Was gracz Grecji po prostu nie potrafi się przestawić na myślenie 'około-morskie' i opracie swojej taktyki na tej dominacji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

2 taxy mozna sobie przechomikowac, wiec juz masz 5, a wjazd na jedna ture na jakies miasto i pozyczenie taxa sie oplaca nawet tracac woja troche. I pozniej juz ma sie 6 tax na ture. I jeszcze bardzo manewr przeze mnie ceniony - jak egipt choc troszke pojdzie sobie z wlasnej krainy (handlujac faktycznie jest bardzo latwo powstrzymac egipt przed budowaniem cudow - dzieki Mockerre :) ) to robimy wjazd na stolice i obok, lupimy kilka miast (optymalnie 3 miasta i 2 swiatynie :) ), dzieki czemu to my jestesmy bobem budowniczym w nastepnej turze i sobie mozemy postawic miasto jako pierwsi, tudziez 2 albo 3 miasta nawet.
Nawet jak ma 2 twierdze to atak 5 chlopa da rewelacyjne efekty w postaci przezycia 3 chlopkow do lupienie/pozyczania surowcow.

Wlasnie zniszczenia miasta grecja, co trudne az tak nie jest, jedynie zasobochlonne, pozwala nam przeniesc :wink: je na swoje terytorium.

A grekon nawet sie oplaca jak rzym ich atakuje, zamiast sie bronic i bez sensu tracic zolnierzy wystarczy zrobic najazd morzem na opuszczone (wiadomo ze nie calkiem, ale 2 legionami raczej nie bedzie sie wyglupial zeby atakowac) terytoria i zajac np obcasik bucika i terytorium najbardziej na pln zach - 8 surowcow sie dostaje przy odrobinie szczescia za to, poza tym raczej sie wtedy zacznie wracac zeby bronic miast - to szybciutko siejemy pozoge zostawiajac go bez karawan i wracamy do domciu. Jak nam naruszyl jakies surowce to z jego pol mamy na odbudowe, a jak nie to nawet lepiej :)

Zgadzam sie ze grecja jest wygrac najtrudniej, ale nie az tak pesymistycznie bym to widzial jak MacDante. NA pozyczaniu niejedna potege zbudowano :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Widzisz tyle taktyk ile ludzików.

odnośnie EGIPTU chodziło mi o politycznego lidera (ze jako pierwszy sobie buduje miasta)

Te miasta nadmorskie zawsze mają Fortyfikację i jakiś legion.
I tu znów jest haczyk, kiedy ty idziesz na EGIPT musisz zostawić słabo obronne własne ziemie i tylko czekasz aż RZYM spokojnie sobie zrobi z nich odpowiedni lup Wojenny.

2 FORTECE na prowincji to słabo ?? oj powinniśmy zagrać razem wtedy byś zobaczył co nacja z tym cudem potrafi zrobić militarnie. Wtedy jest gotowa na przyjęcie ataków zmasowanych działów przeciwnika i tak naprawdę przeciwnicy odbijają się od niej jak od ściany.
tracąc za każdym razem 2 legionistów, niekoniecznie niszcząc Fortece.
A jak ma jeszcze do tego Helenę to papa.

Chyba nigdy nie spotkałeś się z sytuacją braku licytacji. Ale to nie jest głupie rozwiązanie, ponieważ RZYM jest w stanie osiągnąć 9 setów do stawiania pomniejszych cudów świata nawet bez licytacji albo z wystawianiem max 1-2 zasobów.. W takim wypadku nadal Grecja nie ma żadnych szans na gwarantowaną 6.. a jak już ma (uciułał 2 taxa z poprzedniej turki) dostanie 3 z miast i wylicytuje 1-2 z licytacji to jest już za późno na budowanie TEMLE lub MARKETOW a niezbędne jest budowanie wojska przed Właśnie co nacierającymi legionami Rzymu :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Helena daje tylko 1 legioniste na ture, jak sam ktos atakuje to faktycznie przeciw helenie ma trudnawo, ale jak 2 nacje to druga spokojnie niszczy wszystko, szczegolnie jak to kartagina, ktora jak sie zabezpieczy grecja od moza to chetnie na wojenke pojdzie. Poza tym egipt nie da rady 2 cudow zbudowac jako pierwszy jesli jest handel, Bez handlu to raczej nie ma sensu nawet probowac egiptu pokonac. A tak to nawet na jeden cud nie nazbiera, kto inny kupi helenke i po wszystkiemu. Dobrym patentem dla rzymu, choc niespecjalnie strategicznie dla niego dobrym ale dajacym duzo frajdy, jest kupienie lighthouse bodajze, postawienie influence markera na tylach egiptu albo babilonu i ustawienie fortecy i kilku chlopa. Wtedy sie odslania stolice rzymu, ale dla tego rajdu po slabo bronionych terytoriach w glebi babilonu warto nawet sie troszke poswiecic :)

A co do odslaniania przed rzymem - kilka kolejek dojscie mu zajmie, zdazymy wrocic i postawic ultimatum, no chyba ze sie wykrwawilismy na egipcie. Ale i tak rzym nie zostawiajac 2 legionow w kazdej prowincji za duzo ryzykuje, to nawet jak ma tylko 3 to 2 legiony max do ataku ida.

Lancuch statkow prowadzacy do wszystkich prowincji egiptu to naprawde swietna karta przetargowa :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Forteca i legion w kazdej prowincji?
2 fortece?
Stary, a co robia w tym czasie inni gracze? :)
Ty (Egipt) budujesz 2 fortece + 2 legiony = 12 surowcow
Ja buduje 2 miasta + Temple = 12 surowcow

I z tym Zeusem to bys sie w grze ze man zdziwil, bo ja rzadko wogole atakuje :D Wojna na dluzsza mete prowadzi do zuzycia surowcow, o wiele cenniejsze sa markety i temple'e.

Kwiatosz:
Egipt moze zebrac 9 bez handlu. 2 taxy z poprzedneij tury, 1 z Cleopatry i 6 z miast (4 miasta + temple)

Z Cudow najbardziej przydatke sa (surprise, surprise) Wiszące Ogrody, ewetualnie Kolos i Świątynia Artemis.

Myśle, że problem z dogadaniem się co do strategii między nami wynika z faktu, że kiedy gra się u was na dobre zaczyna, to u nas się kończy :) W czasie w której Ty siędorobisz Zeusa i 2 fortec na każdym terenie + legiony do ataku, to u nas ktoś zbuduje piramidy :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Si, si, wiec wlasnie mowie ze z handlem to nie da rady jako pierwszy zbudowac dwoch cudow.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

I tu nadal wracam do problemu GRecji, ze grecja nie MA SZANS ZWYCIĘSTWA !! !:)

jak ja lubie jak jest na moim :)
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

ale gdzie?
bo albo ktoś Ci zedytował post albo nie czytasz ze zrozumieniem albo lubisz argumenty 'bo nie' :D


Nie wiem skąd wysnułeś, że jest na Twoim. Zapewniam Cię, że Grecją można z powodzeniem wygrać, tylko wymaga to trochę finezji. Początkującym graczom najłatwiej grać Rzymem, bo to chyba jedyna nacja, którą w Mare Nostrum można grać jak w Ryzyko (i jeśli pozostali gracze też są niedoświadczeni, to możan w ten sposób nawet wygrać; jeśli nie...)
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Zasada jesta taka, ezeli jeden gracz postawi pierwszy cód świata, to powinna zapalić się czerwona żarówka, uwaga za 3 tury koniec gry... atakujemy zagrożenie.

ALe nawet przy takim podejściu Grecja ma najmniejsze sznse zwycięstwa bez jakiegoś dopalacza np militarnego... a uleprzone statki nie są dla GRecji zbyt dobrym lub adekwatnym dopalaczem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Jezeli grecja za wszelka cene chce utrzymac terytorium to srenio te szanse sa. Ale jezeli w kazdej turze pozycza od kogos to nawet wlasne ziemie nie sa nazbyt istotne, w stolicy zawsze mozna budowac. Ostatnio jak gralem grecja to dzieki lokalnym potyczkom (tak nazywam kazdy konflikt w ktorym nie ma grecji :) ) zajalem troszke rzymu i egiptu, dzieki czemu mialem 13 surowcow w nastepnej kolejce. Ze handel byl za slaby to piramid nie postawilem, a wojsko jedynie. Ale szansa byla spora, 2 surowcow mi zabraklo :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

No nic, jako że gra naprawdęmnie wciągnęła, zamówiłem sobie właśnie dodatek do niej i czekam, a w międzyczasie zagramy zamieniając moce specjalne HEROSÓW grecji a KARTAGINY.

IMHO powinno to znacznie zbalansować grę, ale jak to się mówi czas pokaże :)
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Wydaje mi się, że ją tylko bardziej popsujesz ;)

Na szczęście wszystkei spory się skończą jak dostaniesz dodatek ;)
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Właśnie dostałem świeżuśki i pachnący dodatek do MN :) i od razu kilka pytań:

1. THE GREEK BLOCKADE - czy ktoś może próbował zastosować tą zasadę dla wszystkich nacji, czyli ogólnie zasada blokady poruszających się wojsk przez statki na morzach ze statkami innych nacji. Chodzi o zasadę płynącego statku pomiędzy flotą przeciwnika...

2. Markety i Temple - rozumiem, rozumiem, ze market daje zyski ze wszyskich karawan na prowincji, a Temple ze wszystkich miast. czyli jeżeli jest Temple na prowincji z 2 miastami właściciel dostaje 4 taxy.??

3. Influence Tokeny - czy na wyspy można kłaść influence tokeny, czy trzeba mieć styczną chociażby flotę d wyspy, aby takowy Token postawić ?

4. Jeżeli armią okupuję TEMLE lub MARKET, czy zyski z temple i marketu idą do mnie? to znaczy tyle podatków ile miast , a za miasta podatki idą do przeciwnika.

5. Jeżeli okupuję 2 miasta na prowincji z TEMPLE to czy przeciwnik w zamian za TEMPLE dostaje 2 TAXY mimo okupacji jego miast ? (podobnie z karawanami i Marketami)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ad 2. tak
Ad 4 i 5. nie ma czegos takiego jak zyski z temple czy z marketu. posiadanie temple/marketu podwaja zyski z miast/karawan, nadal jednak pozostaja to zyski z miast/karawan. jezeli masz samo temple, bez miast, to nic nie dostajesz z niej.[/quote]
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Czyli ad 4 i 5 jeżeli okupuje przeciwnikowi miasta dostaje z nich TAXy, a przeciwnik już nie ma żadnych zysków mimo nie okupowanych TEMPLE. A jeżeli do tego zacznę okupować TEMPLE to moje zyski są podwójne z każdego miasta... ??
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tak
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Ad 3 - musisz mieć flotę na sąsiadującym obszarze morskim, ale tylko po to aby wyłozyć token. Póxniej wyspa może byc 'odizolowana'

Ad 1
Próbował, ale IMO gra jest zbalansowana tylko wtedy, kiedy Grecja posiada blokadę.

Ad Reszta
Nataniel ma rację ;)
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

No to jeszcze jedno pytanie.

Mam dodatek i mam nowe karty, dodatkowe żetony i jednostki... teraz pytanie, czy karty surowców przy mniejszej ilości graczy ale z dodatkiem powinny być redukowane (tak jak na przykład żetony karawa, Świątyń, Marketów i miast)
Awatar użytkownika
Mockerre
Posty: 293
Rejestracja: 13 lip 2005, 12:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Mockerre »

Nie; jakoś sobie nie przypominam, żemy surowce były 'limitowane'. Ot, nie używasz Garncarstwa ;)
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

kolejny zestaw pytań:
- jaka jest różnica pomiędzy turą a rundą, ponieważ w niektórych opisach bohaterów jest napisane raz na rundę (MEDUSA), a u niektórych raz na turę (JASON) ??

Pytanie o BOHATERÓW (HERO) z dodatku:
Castor & Pollux - czy ich zdolność 'kopiowania' zdolności innych bohaterów występujących w grze jest jednorazowa, czy mogę zdolność tą wykorzystywać co turę ??

Croesus, King of Lidia: - czy -1 oznacza, że dodatkowy budynek Załózmy na danej prowincji wykorzystaliśmy zdolnośc tego bohatera, prowincja została podbita przez przeciwnika (postawil TOKENA WPŁYWÓW) i ponownie ja ją podbijam czy mogęzdolność powtórnie wykorzystać na tej prowincji.

Midas: czy można konwertować legiony z wielokrotnośc 2 podatków?? to znaczy czy mając na ręku 6 TAX mogę przekonwertować 3 legiony.

Bogowie:
Athena '+2 to Any role' oznacza dowolnej czy wszystkich ról ??
Ishtar czy chroni przed mocą wszystkich czy tylko pierwszego wybranego boga ??
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Ostatnio zakupiłem Mare Nostrum, rozegrałem kilka partyjek i naszło mnie jedno pytanie. Mianowicie: Jestem dyrektorem komercyjnym :) i (Gramy w 5 osób) i dyktuje handel 8, wszyscy wykładają karty i ja biorę pierwszy kartę od gracza A i teraz gracz A bierze odemnie, już nie mogę z nim handlować, następnie biorę kartę od gracza B i gracz B także bierze moją i ta sytuacja powtarza się aż do gracza D i ja zostaję z 4 kartami a inni z siedmioma (wyłożonymi) i co taraz? Czy po prostu zbieramy swoje karty których nikjt nie chciał? Czy może inni gracze się dalej wymieniają bo ja już nie mogę :?:
Awatar użytkownika
MacDante
Posty: 346
Rejestracja: 19 mar 2006, 11:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MacDante »

Tylko podczas jednoczesnej wymiany TY-A -> A-TY nie możesz brać od gracza A karty. Gdy bierzesz kartę teraz od gracza B a on od Ciebie, to możesz ponowić wybór od gracza A (ale nie mozesz od gracza B)
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

Ups... :oops: trochę to zmienia postać rzeczy.

Wielkie dzięki MacDante
Awatar użytkownika
Pat_Garret
Posty: 205
Rejestracja: 20 kwie 2006, 21:01
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Pat_Garret »

A jeżeli dwaj gracze prowadzą ze sobą bitwę, a ja się dołączę to co teraz? Wybieram kogo atakuję, atakuję wszystkich naraz, atakuje najpierw jednych a następnie drugich :?:

Aha, jeszcze jedno, Perykles i Hannibal mają moc " Legions/Tirems have a bonus of +1 to each die rolled in (naval) combat" - i to oznacza że za każdą piątkę dostają +1 czy za każdą kość :?:
ODPOWIEDZ