Claustrophobia - pytania i zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Grajacy Demonami.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
fuujcik
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2011, 11:03

Re: Claustrophobia

Post autor: fuujcik »

Witam wszystkich.

Jestem poczatkujacy wiec przepraszam za banalne pytania.

1. Czy jak zadam rane ludziom to osoba ktora kieruje ludzmi sama wybiera gdzie postawic znaczniki obrazen tzn na ktorej lini danego ludzika?
2. Jak to przetlumaczyc (chodzi o plansze Przeznaczenia): 'Zdolnosc zaznaczone na czerwono moga zostac uzyte raz na faze zagrozenia. Zdolnosci oznaczone na czarno moga byc uzyte dowolna ilosc razy'??
Przecierz jak koncze faze zagrozenia to w nastepnej rundzie znow rzucam kostki i znow wybietam z plaszny Przeznaczenia pole ktore mi pasuja. Czy po prostu nie moge ich wybrac ponownie. Naprawde nie rozumiem tego.

Dziekuje za wszelaka pomoc.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

fuujcik pisze:1. Czy jak zadam rane ludziom to osoba ktora kieruje ludzmi sama wybiera gdzie postawic znaczniki obrazen tzn na ktorej lini danego ludzika?
Tak, grajacy ludzmi wybiera.
fuujcik pisze:2. Jak to przetlumaczyc (chodzi o plansze Przeznaczenia): 'Zdolnosc zaznaczone na czerwono moga zostac uzyte raz na faze zagrozenia. Zdolnosci oznaczone na czarno moga byc uzyte dowolna ilosc razy'??
Olej to :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
fuujcik
Posty: 4
Rejestracja: 02 sty 2011, 11:03

Re: Claustrophobia

Post autor: fuujcik »

Witam

Ogromne dzieki za odpowiedzi.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Markus »

fuujcik pisze:Witam wszystkich.

Jestem poczatkujacy wiec przepraszam za banalne pytania.

2. Jak to przetlumaczyc (chodzi o plansze Przeznaczenia): 'Zdolnosc zaznaczone na czerwono moga zostac uzyte raz na faze zagrozenia. Zdolnosci oznaczone na czarno moga byc uzyte dowolna ilosc razy'??


Dziekuje za wszelaka pomoc.
np"cisza przed burzą" możesz użyć tylko raz i w przyszłej kolejce będziesz rzucał 1 dodatkową kostką (nie możesz położyć tam 3 kostek aby w przyszłej kolejce rzucać 3 kostkami więcej)

np"mroczne przeznaczenie" możesz użyć wiele razy , kladąc 3 kostki o wyniku 3+ możesz dobrać 3 karty
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

fuujcik pisze:2. Jak to przetlumaczyc (chodzi o plansze Przeznaczenia): 'Zdolnosc zaznaczone na czerwono moga zostac uzyte raz na faze zagrozenia. Zdolnosci oznaczone na czarno moga byc uzyte dowolna ilosc razy'??

Mi sie wydaje że to istotna reguła i może w tłumaczeniu gdzieś zaginęła:
grając demonem NIE MOŻESZ w danej fazie zagrożenia skorzystać z dwóch (ani więcej) różnych czerwonych zdolności. Mówiąc inaczej: możesz przyporządkować swoje kości w fazie zagrożenia tylko jednej CZERWONEJ zdolności.

przykład:
Nie można w jednej fazie zagrożenia skorzystać z Ciszy Przed Burzą i Pokusy Krwi, gdyż obie są CZERWONE
Czarne zdolności nie podlegają takim rygorom bo twórca gry uznał, że nie są tak hardcorowe dla skazańców, więc można przydzielić kości kilku czarnym zdolnościom w jednej fazie.

bo to że "mroczne przeznaczenie" możesz użyć wiele razy , kladąc 3 kostki o wyniku 3+ możesz dobrać 3 karty (jak powiedział Markus) - to wynika z opisu tej zdolności na karcie demona, to samo z "głosami otchłani". Taka logika nie pasuje jednak do "piekielnej szybkości" a już tym bardziej do "pułapki" która zakłada że każdy wynik 12 i więcej zadaje trafienie - wiec ile byś tam kości nie położył, to zadajesz człowiekom tylko jedno trafienie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Nie masz racji etanol, sprawa wygląda tak jak opisał ją Markus. Zresztą w instrukcji masz nawet przykład zastosowania dwóch czerwonych umiejętności na raz (tabelka str. 8 )
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

na której stronie??????? popatrz na 10 strone: przyjżyj się, tam demon kożysta z kilku czarnych zdolności lub z czarnej i jednej czerwonej (nigdy z kilku czerwonych naraz)!!

tabelka na stronie 8 to nie jest przyklad użycia zdolności na raz, tylko ogólna charakterystyka wszystkich zdolności. To na bank wina kiepskiego tlumaczenia. Ja sie nie dziwie ze ludzie narzekaja że gra źle zbalansowana.

Angielska instrukcja na oficjalnej stronie gry brzmi jeszcze gorzej dla demona: "Abilities printed in red can only be selected once per game. There are no limitations for the Abilities printed in black."
Napisali że czerwone używasz RAZ NA GRĘ "once per game", jakby chodziło o faze to by było "once per phaze".
Trzeba by we francuskiej instrukcji sprawdzic, bo teraz ja już zgłupiałem.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2011, 19:50 przez etanol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Czemu wprowadzasz ludzi w błąd? Tłumaczenie jest poprawne.
Instrukcja PL pisze:Pokusa krwi oraz Kopiące Monstra pozwalają na zmianę
reguł wprowadzania wojowników przez grającego Demonami.
Uwaga: jeśli oba Wydarzenia będą w grze Troglodyci i
Demony mogą wejść do gry na dowolnym z kafli.
Instrukcja ENG pisze:A Taste For Blood and Burrowing Monsters makes the
rules for introducing the Demon player’s warriors much more flexible.
Please note: if you combine both Events, Troglodytes and Demons can
enter the game on any of the tiles in play.
Mogą być aktywowane oba w tym samym czasie.



Poza tym Instrukcja wyraźnie mówi:
"Zdolności zaznaczone na czerwono mogą zostać użyte raz na fazę zagrożenia"

a to przecież kompletnie co innego niż twoja interpretacja
"Można użyć jednej czerwonej zdolności na fazę zagrożenia"
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

zauważ, że angielska instrukcja to tłumaczenie z francuskiej i też nie jest pozbawiona błędów. Jeżeli polska jest tłumaczona z angielskiej to ilość błędów przyrasta geometrycznie:):) Przeczytaj jeszcze raz moj poprzedni post - dopisalem tam swoje spostrzezenia
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Markus »

Nataniel pisze:
Olej to :)

a może jednak parę słów wyjaśnienia? widzę że co osoba to inna interpretacja
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

wyslalem zapytanie do CROCa na BGG jak to jest z tymi czerwonymi zdolnosciami, jeżeli autor gry mi odpisze niezwłocznie was powiadomie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Claustrophobia

Post autor: sirafin »

Oficjalna errata jest już od dawna...
http://www.claustrophobia-theboardgame.com/fr/?p=441
etanol pisze:Jeżeli polska jest tłumaczona z angielskiej to ilość błędów przyrasta geometrycznie:):)
Nic nie przyrasta geometrycznie, polska instrukcja jest drukowana później i zawiera POPRAWKI błędów, które pojawiły się wcześniej. Błąd w postaci opisu "raz na grę" był we francuskiej instrukcji więc siłą rzeczy pojawił się w tłumaczeniu angielskim. Gdy autorzy wyłapali błąd, to skorygowali go w erracie:
Règles du jeu, page 8, dernier encadré
Les capacités écrites en rouge ne peuvent être sélectionnées qu’une fois par phase de menace.
która również została podana graczom anglojęzycznym:
Rule book, page 8, the last framed box
Abilities printed in red can only be selected once per Threat phase.
i która od razu została uwzględniona przed wydrukowaniem w instrukcji polskiej.


Tak więc w polskiej instrukcji jest poprawnie. Czyli dokładnie tak jak napisał Markus, każda czarna zdolność może być użyta wielokrotnie w fazie zagrożenia, a każda czerwona tylko raz.

GŁOSY Z OTCHŁANI - można aktywować nawet pięć razy w turze i otrzymać 10 PZ
PIEKIELNA SZYBKOŚĆ - można aktywować dwa razy w turze i dać Troglodytom +2RCH
MROCZNE PRZEZNACZENIE - można aktywować nawet pięć razy w turze i otrzymać pięć Kart Wydarzenia
PUŁAPKA - można aktywować dwa razy i zablokować ludziom dwie Linie Akcji

CISZA PRZED BURZĄ - można aktywować tylko raz, gdyby nie kolor to treść dawałaby możliwość kilkukrotnej aktywacji by mieć więcej kostek w następnej turze
IMIĘ ICH LEGION - można aktywować tylko raz, gdyby nie kolor to treść dawałaby możliwość dwukrotnej aktywacji by zwiększyć Troglodytom obronę o 2
ZAOSTRZONE SZPONY - można aktywować tylko raz i wynika to nawet z samej treści, wielokrotna aktywacja nie miałaby sensu
POKUSA KRWI - można aktywować tylko raz i wynika to nawet z samej treści, wielokrotna aktywacja nie miałaby sensu
KOPIĄCE MONSTRA - można aktywować tylko raz i wynika to nawet z samej treści, wielokrotna aktywacja nie miałaby sensu
OPÓR JEST BEZCELOWY - można aktywować tylko raz i wynika to nawet z samej treści, wielokrotna aktywacja nie miałaby sensu
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

W pierwszej wersji angielskiej instrukcji było faktycznie tak, że niektóre zdolności są do użycia "once in a game", ale to był błąd tłumaczenia. W nowej angielskiej instrukcji oraz w polskiej - jest już "raz na fazę zagrożenia":
http://www.boardgamegeek.com/thread/502 ... game-means

Jest dokładnie tak jak pisze Markus - zdolności czerwonych nie można użyć wielokrotnie - np. nie można przerzucić wszystkich kości na następną fazę zagrożenia (Cisza przed Burzą).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

No dobra przyznaje wam racje, oto moje pytanie i odpowiedz autora gry w sprawie czerwonych zdolnosci:

Hi CROC,
we have discussion on polish forum about the rules of Claustrophobia because of many mistakes in polish rulebook.
Please explain me:
"Abilities printed in red can only be selected once per Threat phase"
Is that mean demon player can use only one red ability during Threat phase ???
My friends said, that using more than one red abilities during threat phase is allowed. I think he is wrong. What is the true?
Best Regards
Bartek.





EACH red ability can only be used once per threat phase.

Feel free to ask other questions.

Regards,

CROC
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Claustrophobia

Post autor: BloodyBaron »

etanol pisze: we have discussion on polish forum about the rules of Claustrophobia because of many mistakes in polish rulebook.
trochę pojechałeś z tym "many mistakes"... błędów w instrukcji nie ma żadnych...
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2465
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 572 times
Been thanked: 279 times

Re: Claustrophobia

Post autor: Markus »

etanol pisze:No dobra przyznaje wam racje, oto moje pytanie i odpowiedz autora gry w sprawie czerwonych zdolnosci:

Hi CROC,
we have discussion on polish forum about the rules of Claustrophobia because of many mistakes in polish rulebook.

Bartek.


CROC
trochę krecia robota wobec wydawcy czyli rebela, a naprawdę nie ma się do czego przyczepic ,np sprawa wadliwych żetonów załatwiona została wzorcowo
etanol
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2011, 18:35

Re: Claustrophobia

Post autor: etanol »

cóż, gdyby instrukcja była napisana starannie nie powstałaby ta dyskusja. Do rebela sie nie czepiam bo zdaje sobie sprawę ze niejasności w polskiej instr. wynikają z niejasności oryginału.

Trzymając się ogólnej tendencji... ave rebel! :lol:
miło że rebelowicze są na forum i służą pomocą.
Mektos
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2011, 15:28

Re: Claustrophobia

Post autor: Mektos »

Witam

Wczoraj doszła do mnie Claustrophobia, jeszcze nie zdążyłem zagrac, ale instrukcję już przeczytałem.
Mam narazie 1 pytanie, które może wydawać się głupie, ale tego w instrukcji polskiej nie ma napisanego wprost.
Czy w fazie w której wykonuje się ruchy na planszy atak uznawany jest za ruch?
Przykład:
Wojownik ma 1 pkt ruchu
jeżeli zaatakuje tryglogdytę stojącego na moim polu to czy mogę później jeszcze poruszyć się na następne pole?
jeżeli najpierw wykonam ruch to czy wchodząc na pole z wrogiem moe go zatakować?
jeżeli na polu stoji demon i tryglodyta to czy mogę zaatakować ich obu 1 wojownikiem w 1 turze?

Z góry dzięki za odpowiedź i wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Claustrophobia

Post autor: melee »

ruch to nie atak
najpierw atakujesz, potem się ruszasz (jeśli chcesz oczywiście) ALBO najpierw ruch, potem atak
nie można tylko tak: ruch-atak-ruch
Mektos
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2011, 15:28

Re: Claustrophobia

Post autor: Mektos »

Czyli zgodnie z powyższym.
Jeżeli wojownik ma w turze 1 pkt ruchu to:
-Może zaatakować przeciwnika, który stoi na polu co wojownik a później wykonać ruch i przejść na inne pole
-Może wykonać ruch przechodząc na inne pole i zaatakować tam stojącego przeciwnika
Powiedzcie czy dobrze to zrozumiałem?

Mam jeszcze pytanie odnośnie samej walki.
Powiedzmy że jestem demonem i mam 3 ataku
Na tym samym kaflu co stoję jest jeszcze 2 "skazanych brutali" o obronie powiedzmy 3 i 4
Chce zaatakować obu. Wyrzucam 3 kośćmi i pada 3, 4 i 5
Czy w takim wypadku mogę np:
-pierwszemu brutalowi zabrać 3 linie akcji?
lub
-pierwszemu zabrać 1 linię akcji a drugiemu dwie linie akcji?
Czy mogę wybrać sobie komu ile zabieram?

Dla mnie instrukcja jest trochę mało precyzyjna i ma za mało przykładów a chciałbym grać zgodnie z istniejącymi zasadami :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Mektos pisze:Czyli zgodnie z powyższym.
Jeżeli wojownik ma w turze 1 pkt ruchu to:
-Może zaatakować przeciwnika, który stoi na polu co wojownik a później wykonać ruch i przejść na inne pole
-Może wykonać ruch przechodząc na inne pole i zaatakować tam stojącego przeciwnika
Powiedzcie czy dobrze to zrozumiałem?
Tak
Mektos pisze:Mam jeszcze pytanie odnośnie samej walki.
Powiedzmy że jestem demonem i mam 3 ataku
Na tym samym kaflu co stoję jest jeszcze 2 "skazanych brutali" o obronie powiedzmy 3 i 4
Chce zaatakować obu.
Nie możesz. Wybierasz kogo atakujesz i rzucasz 3 kostkami.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Mektos
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2011, 15:28

Re: Claustrophobia

Post autor: Mektos »

Nataniel pisze:Nie możesz. Wybierasz kogo atakujesz i rzucasz 3 kostkami.
W instrukcji jest napisane "Gracz rozpoczynający atak musi wybrać, których przeciwników z tego samego żetonu zaatakuje. Wyjątek: wszyscy Troglodyci na tym samym żetonie uważane są za jeden cel"
Napisane że mogę wybrać nie przeciwnika a przeciwników. Dla mnie liczba mnoga mówi że mogę zaatakować 1 wojownikiem np 3 przeciwników w 1 turze. Czyli wg tego co napisał Nataniel rozumiem że rzucam za każdego przeciwnika 3 kostkami co dla mnie jest troszke dziwne.

Co z sytuacją kiedy zabije przeciwnika stojącego na kaflu co ja, przejdę na kolejny kafel wykorzystując ruch i tam też stoji przeciwnik. Czy moge z nim walczyć? W instrukcji jest napisane iż nie można się ruszyć, zaatakować i wykonać kolejnego ruchu. Jednak opisana przezemnie sytuacja opisuje walke, ruch, walkę a nie ruch, walka, ruch.

I mam jeszcze pytanie odnośnie planszy przeznaczenia dla demonów. Nie mam jej przed oczami ale pamiętam że jedno pole daje tam mozliwość zdobywania punktów zagrożenia które można zamieniać na tryglogdytów. I aby zdobyć te punkty to jest zasada że każda kość musi być parzysta lub nieparzysta. Czy to znaczy że rzucając trzema kośćmi musi wypaść na karzdej kości tak samo parzysta lub nieparzysta liczba (np 1, 1 i 5) czy może ta zasada dotyczy tylko kostek kładzionych na tym polu i w takim wypadku jak bym wyrzycił 1, 3 i 4 to mogłbym połozyć na to pole 1 i 3 i dostać za każdą kostkę punkty zagrożenia?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Claustrophobia

Post autor: Nataniel »

Wybiera kilku przeciwników jeżeli atakuje kilkoma osobami. Dla każdego atakującego wybiera jednego przeciwnika. Wyjątek to Troglodyci, których atakuje się właśnie wszystkich za jednym razem.
Co z sytuacją kiedy zabije przeciwnika stojącego na kaflu co ja, przejdę na kolejny kafel wykorzystując ruch i tam też stoji przeciwnik. Czy moge z nim walczyć? W instrukcji jest napisane iż nie można się ruszyć, zaatakować i wykonać kolejnego ruchu. Jednak opisana przezemnie sytuacja opisuje walke, ruch, walkę a nie ruch, walka, ruch.
Nie możesz.
w takim wypadku jak bym wyrzycił 1, 3 i 4 to mogłbym połozyć na to pole 1 i 3 i dostać za każdą kostkę punkty zagrożenia?
Tak!
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Mektos
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2011, 15:28

Re: Claustrophobia

Post autor: Mektos »

Dzięki wielkie za rozwiązanie wątpliwosci.
Nie mogę się doczekać weekendu bo wtedy wreszcie zagram sobie w tę grę. W tygodniu nie mam niestety czasu.

ps. znacie może jakąś strone www na której są dodatkowe scenariusze najlepiej w wersji PL. Nie muszą być oficjalne scenariusze. Stworzone przez graczy mogły by się okazać równie fajne.
ODPOWIEDZ