Village vs Troyes

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Village vs Troyes

Post autor: mig »

W żadną z tych gier nie grałem więc tym chętniej na ich temat się wypowiem ;)

Robiąc swoją wishlistę i śledząc uważnie dyskusje, recenzje, opinie itd dotyczące obu gier wyżej umieściłem Village (a teraz, jak wyjdzie wersja polska to podskoczyło jeszcze o kilka pozycji). Przy czym warto pamiętać, że Troyes jest "ogrywane" nieco dłużej więc część opinii dotyczących Village może nie uwzględniać choćby regrywalności (takiej praktycznej, z doświadczenia a nie tylko że "ze względu na cechę X czy Y powinna być wysoka").

Na zdjęciach Village wygląda znacznie czytelniej i ładniej niż Troyes. Rozumiem że to w dużej mierze kwestia gustu, ale rzeczywiście to Troyes jest ładniejsza?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Village vs Troyes

Post autor: pomimo »

mig pisze:rzeczywiście to Troyes jest ładniejsza?
A Ty jak myślisz?

...

No właśnie ;-)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Village vs Troyes

Post autor: FortArt »

solkan pisze: Natomiast wskazałem na grę (Brass), która nigdy nie otrzymała nominacji do SdJ (co było Twoim argumentem faworyzującym Village wobec Troyes) - jak widać gra może być rewelacyjna i nie otrzymać tej nagrody, czy choćby nominacji do niej, zatem żadnej ujmy Troyes nie otrzymanie takiej nominacji nie czyni.
Czekaj, pomieszałeś wszystko. Moim argumentem, takim z przymrużeniem oka, ale jednak, był brak nominacji, ale nie do SdJ, a do KSdJ. Do SdJ ani Village, ani Troyes ani tym bardziej Brass załapać się nie mogły, ta nagroda ma promować gry dla przeciętnego Kowalskiego Schmidtem tam zwanego. Tam gier złożonych się z definicji nie nominuje, jeno rodzinne (co wiem z .. lektury artykułów folka :) w ŚGP).

A Brass nominacji do KSdJ mieć nie mógł mieć nominacji z tego prostego powodu, że przyznają ją od roku :)

http://de.wikipedia.org/wiki/Spiel_des_ ... des_Jahres
http://www.spiel-des-jahres.com/cms/fro ... hp?idcat=8
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Village vs Troyes

Post autor: solkan »

Pisząc SdJ, miałem cały czas na myśli Kennerspiel, do którego nominowana jest Village i do którego mogło by być nominowane Troyes (choć czy rzeczywiście mogło? Skoro Ora et Labora się nie załapała, to pewnie i Troyes jest zbyt złożone, nawet jak na Kennerspiel). Faktycznie jednak Brass nie mógł być do niej nominowany (znów, pewnie i tak by nie został ze względu na dużą złożoność), ale w to miejsce można wstawić dowolne świetne średnio złożone euro wydane w 2011 lub w 2012 roku, które także nie otrzymało tej nominacji (Zamki Burgundii? Trajan?). Nie chcę już kontynuować tej dyskusji, gdyż z jednej strony odeszliśmy za bardzo od tematu (i z każdym kolejnym postem, mam wrażenie, brniemy w zupełnie niepotrzebne szczegóły), a z drugiej, nie tego zupełnie dotyczyła moja pierwotna uwaga: dotyczyła ona tego, że nie uważam komentarza Folko za niestosowny. Jedyne, co napisał bezpośrednio o Village to to, że bardzo ją lubi. Zbrodnia!

W każdym razie, trzymajmy kciuki, by K2 wygrało z Village;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Village vs Troyes

Post autor: mig »

pomimo pisze:
mig pisze:rzeczywiście to Troyes jest ładniejsza?
A Ty jak myślisz?

...

No właśnie ;-)
No tyle, że ja swoje wrażenia opieram/mogę oprzeć na kilku fotkach, a osoby które obie gry miały w ręku mogą to zrobić na podstawie solidniejszych przesłanek :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Village vs Troyes

Post autor: wc »

FortArt pisze: Nie, bo nigdy o nich nawet nie słyszałem. :) Pozwól, że odświeżę Twoją pamięć:
http://www.boardgamegeek.com/image/765371/troyes
http://www.boardgamegeek.com/image/792041/troyes
Przepraszam, że wejdę w polemikę, ale zaprezenowałeś 2 z 27 kart dostępnych w grze - jedyne, na których narysowany jest obrazek sugerujący to co napisałeś (turlamy kostkami żeby dostać nowe kostki). Tymczasem na pozostałych 25 chodzi o coś innego, a na tych dwóch - też wcale nie o zdobycie większej liczby kości (tylko o zwiększenie liczby punktów, dzięki którym będziemy mogli wykorzystać dostępne w grze akcje).
To naprawdę nie jest gra o zdobywaniu nowych kości. Ich łączna liczba jest stała od początku gry i na pewno się nie zwiększa (może co najwyżej się pomniejszyć). Na dodatek żeby wygrywać wcale tych kości nie trzeba mieć więcej od innych graczy.

A wracając do gier - Troyes jest moim zdaniem zdecydowanie bardziej regrywalna. W każdej grze losowane są karty akcji, karty wydarzeń i karty osobistości. Do tego w każdej rundzie rzuca się kostkami, więc ilość kombinacji i możliwości jest po prostu nieograniczona. W Village jedyne co się zmienia - to kolory kostek na polach akcji. I jeszcze klienci na targu.

Wajwa, naprawdę grałeś 80 razy w Troyes?? No szacun pełny :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Village vs Troyes

Post autor: wajwa »

wc pisze:Wajwa, naprawdę grałeś 80 razy w Troyes?? No szacun pełny :-)
Heh , aż sprawdziłem sobie :D Wychodzi na to , że tych partii było nawet więcej ...
W samym necie (na BGA) mam 76 partii 8) , do tego ze 20 już w realu :D
No przeca pisałem , że to fajna gra :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Village vs Troyes

Post autor: Ryu »

wc pisze:Wajwa, naprawdę grałeś 80 razy w Troyes?? No szacun pełny :-)
Sorki za offtop ale ostatnio kolega się chwalił że ma ponad 500 partii Brassa. Owszem, może i on-line ale zawsze...
Fakt, że Wajwa jest psycholem to wiadomo. No chyba że liczymy Agricolę to właśnie policzyłem że mam ok. 80 partii dwuosobowych z żoną (nie, nie on-line :P ) :twisted: ... No innych nie liczę bo i po co ;)

A żeby nie robić totalnie offtopu to powiem, że Troyes znam - świetna gierka. W zasadzie mogę napisać wc +1
Village nie znam to się nie wypowiem. Fakt, że jest niby lżejsza nie wróży jej dobrze w moim rankingu ;)
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Village vs Troyes

Post autor: wajwa »

Ryu pisze:Fakt, że Wajwa jest psycholem to wiadomo. No chyba że liczymy Agricolę to właśnie policzyłem że mam ok. 80 partii dwuosobowych z żoną (nie, nie on-line :P ) :twisted: ... No innych nie liczę bo i po co ;)
Przyganiał kocioł garnkowi 8)
Ryu pisze:Village nie znam to się nie wypowiem. Fakt, że jest niby lżejsza nie wróży jej dobrze w moim rankingu ;)
Ja wiem czy taka lżejsza ? Musiałbyś widzieć ostatnio mst jak zamulał :wink: , nie ma tak całkiem lekko :D
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ