Race for the Galaxy PL

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: bart8111 »

Pomyślałem o Światy z depozytem (Światy depozytowe?) ale jednak trochę za długie na keyword, więc może po prostu skrótem myślowym - Depozyty.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: B »

Windfall - świat bogaty
Uplift - Wyniesieni
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: BloodyBaron »

Andy pisze: Natomiast tak myślę, czy Upliftu nie przetłumaczyć po prostu jako Eugenikę. W sumie przecież o to chodzi, czyli o ulepszanie genetyczne gatunków. Sam "uplift" został wprowadzony do literatury przez H. G. Wellsa i stamtąd przeszedł do literatury SF. Pewnie tłumacze na polski jakoś sobie z tym radzili, ale przecież termin "eugenika" jest raczej znany i zrozumiały.
Uplift w RftG - z tego co czytałem - pochodzi od dzieł Davida Brina i w polskiej wersji jego prozy - bardzo trafnie zresztą - tłumaczy się jako Wspomaganie, albo Proces Wspomagania. Dla tych, co nie czytali (a polecam serdecznie fanom SF) - koncept polega na tym, że jedne starsze rasy osiągają w pewnym momencie zdolność (technologię) czynienia innych przedrozumnych gatunków gatunkami rozumnymi, zmieniając zwierzęta w istoty komunikujące się wieloma językami, posugujące się technologią aż do usamodzielnienia i zmiany statusu na rasę opiekunów, która z kolei bierze sobie swoich nowych podopiecznych.

W fabule książki jednym z odcieni galaktycznego konfliktu jest fakt, że ludzkości udaje się dojść do technologii wspomagania i lotów kosmicznych samodzielnie - bez pomocy innej wyższej rasy. Gatunkami wspomaganymi przez ludzi są delfiny i szympansy.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 668
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Tyrek »

Kiedyś gdzieś, ktoś (być może na tym forum w dziale rftg - nie pamiętam) proponował nazwę dla windfalli - "światy jałowe" - jako te, które nie produkują w normalnej fazie produkcji żadnego dobra. Może w tą stronę warto popatrzeć w kwestii tłumaczenia, bo "światy zdobyczne" rzeczywiście trochę niefortunnie mogą napsuć krwi nowym zainteresowanym w interpretacji zasad.

Co do samej kwestii pomysłu RftG PL - myślę, że taki zabieg, może otworzyć tą wspaniałą pozycję dla nowych graczy (jednak mimo, że gra opiera się na ikonkach, wiele osób widząc, że nie jest spolonizowana w 100%, po prostu sobie odpuszcza i nawet nie chce słyszeć, jak fajnie się w to gra ;) )

Oby środowisko się powiększyło - marzą mi się mistrzostwa Polski w RftG (ale broń Boże przez Keldona ;P )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: skanna »

Tyrek pisze: Oby środowisko się powiększyło - marzą mi się mistrzostwa Polski w RftG (ale broń Boże przez Keldona ;P )
Ech, mnie też. Raz był turniej na Pionku, ale tylko na podstawce.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Cin »

zephyr pisze:Machanicznie windfalle mają bonus na starcie - towar, ale potem trundo je zmusić do produkcji.
Światy samorodne?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: KubaP »

Cin pisze:
zephyr pisze:Machanicznie windfalle mają bonus na starcie - towar, ale potem trundo je zmusić do produkcji.
Światy samorodne?

BARDZO dobre!
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: bartek_mi »

skanna pisze:Phi, a po co to tłumaczyć - łindfol to łindfol, aplift to aplift, się setluje, dewelopuje i trejduje - i teraz co, ktoś chce z naszego na polskie? :lol: :lol: :lol:
soł tru
Dice Hate Me :(
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: mbork »

Andy pisze:
skanna pisze:Phi, a po co to tłumaczyć - łindfol to łindfol, aplift to aplift, się setluje, dewelopuje i trejduje - i teraz co, ktoś chce z naszego na polskie? :lol: :lol: :lol:
Racja, ale my, skanno, jesteśmy jak dawni wyznawcy: nas już żaden sobór watykański II nie zmieni. Zostaniemy przy naszej łacinie i będziemy już zawsze konsumować z trejdem z łindfolów aplifotwych, a co radykalniejsi pośród nas będą nawet te łindfole tejkołwerować.

Tu jednak nie o nas chodzi, lecz o młodych neofitów: ci muszą mieć wszystko podane zrozumiale, w języku ojczystym, a może nawet zmuszą Toma, żeby stał zwrócony twarzą do nich!
+100. Pozwoliłem sobie wrzucić na fb, na wallu pewnej społeczności, która z pewnością doceni Twój żart: https://www.facebook.com/pages/Ci%C4%99 ... 6508843155
Tyrek pisze:Kiedyś gdzieś, ktoś (być może na tym forum w dziale rftg - nie pamiętam) proponował nazwę dla windfalli - "światy jałowe" - jako te, które nie produkują w normalnej fazie produkcji żadnego dobra. Może w tą stronę warto popatrzeć w kwestii tłumaczenia, bo "światy zdobyczne" rzeczywiście trochę niefortunnie mogą napsuć krwi nowym zainteresowanym w interpretacji zasad.
Zgadzam się, ale jednak słowo "jałowe" dużo lepiej pasuje do szarych światów.
Cin pisze:
zephyr pisze:Machanicznie windfalle mają bonus na starcie - towar, ale potem trundo je zmusić do produkcji.
Światy samorodne?
Jak dla mnie, "samorodne" jest chyba jak dotąd najlepsze.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Wilk »

Tak, "światy samorodne" to świetny pomysł.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: BloodyBaron »

mnie też światy samorodne bardziej pasują niż światy zdobyczne - wersja z instrukcji sugeruje, że to świat się podbija, a przecież różnica leży w zdolnościach produkcyjnych tego świata i dodatkowym towarze.

Nie bardzo podoba mi się za bardzo tłumaczenie novelty goods na Nowości - proponuję raczej Nowinki - dużo bardziej kojarzące się z konkretnymi dobrami konsumpcyjnymi.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

mbork pisze:Pozwoliłem sobie wrzucić na fb, na wallu pewnej społeczności, która z pewnością doceni Twój żart: https://www.facebook.com/pages/Ci%C4%99 ... 6508843155
Jako notorycznie uchylający się od obywatelskiego obowiązku przynależności do portali społecznościowych, nie mogę odczytać Twojego wpisu, poza początkowym "Uwaga, będzie dłuższa (jak na standardy netowe;)) opowieść..." Potem już żądają ode mnie niewykonalnego zalogowania.

Powiedz przynajmniej, czy mój dowcip ściągnie na mnie jakieś nieszczęścia? Czy mam zmienić nicka i awatara? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Senthe »

Nie bardzo podoba mi się za bardzo tłumaczenie novelty goods na Nowości - proponuję raczej Nowinki - dużo bardziej kojarzące się z konkretnymi dobrami konsumpcyjnymi.
Albo wręcz Wieści, Wiadomości, Informacje?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: mbork »

Andy pisze:
mbork pisze:Pozwoliłem sobie wrzucić na fb, na wallu pewnej społeczności, która z pewnością doceni Twój żart: https://www.facebook.com/pages/Ci%C4%99 ... 6508843155
Jako notorycznie uchylający się od obywatelskiego obowiązku przynależności do portali społecznościowych, nie mogę odczytać Twojego wpisu, poza początkowym "Uwaga, będzie dłuższa (jak na standardy netowe;)) opowieść..." Potem już żądają ode mnie niewykonalnego zalogowania.

Powiedz przynajmniej, czy mój dowcip ściągnie na mnie jakieś nieszczęścia? Czy mam zmienić nicka i awatara? ;)
:D
Wyciąłem dane osobowe, nie musisz się bać. ;)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Olgierdd »

Ja novelty wnioskując z grafik i działania kart tłumaczyłem jako luksus (ogólnie rozumiane towary i usługi).
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: wojo »

Mnie światy samorodne jakoś nie podchodzą zwłaszcza że sugerują że same coś dostarczają a właśnie jest to sprzeczne z ich ideą gdzie wymaga to dodatkowego wysiłku imperium aby coś jeszcze z nich wyciągnąć poza startowym dobrem. Tematycznie jednak ciągnie mnie do Znaleziska, Odkrycia.

Artefakt byłby niezły choć sugeruje znalezienie jakiegoś przedmiotu a to nie zawsze ma sens.

Co do Novelty to najbardziej podoba mi się Informacja choć dobra informacyjne brzmi tragicznie. Chyba poszedłbym w tym przypadku w "dobra kulturowe" co chyba tematycznie też nieźle pasuje.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Piotrek Bard.pl
Posty: 15
Rejestracja: 19 sty 2012, 09:13
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Piotrek Bard.pl »

Novelty goods - może "Dobra luksusowe"?

Mi też "Świat samorodny" nie do końca pasuje, nazwa sugeruje, że świat się gdzieś nagle objawił znikąd, ale szczerze mówiąc również nie mam lepszego pomysłu :roll:

Ewentualnie ponieważ coś się tam odnajduje może "Zaginiony świat", "Świat odnaleziony"? Trochę dalekie od oryginału, ale wywołuje to skojarzenie z odnajdywaniem bogactw/skarbu, jednorazowej korzyści.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Olgierdd »

może windfall jako świat nieurodzajny?
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: palladinus »

Albo nie iść w dosłowne tłumaczenie, ale np. wymarły albo opuszczony (taki, który nic już sam nie produkuje, ale można jeszcze coś rozszabrować z ruin.)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

Terminy "wymarły", "opuszczony" występują tak często w nazwach własnych poszczególnych kart, że nie nadają się na określenie całej kategorii światów. Z kolei "nieurodzajny", "jałowy" kojarzy się bardziej ze światami szarymi, na których nie odnajduje się żadnego dobra w momencie kolonizacji lub podboju, ani żadne dobro nie jest później na nim produkowane.

Zwróćcie uwagę, że to co nazywamy światami ("karty z kółkiem"), często nie jest żadnym światem, np. Alien Guardian, Alien Robot Sentry, Aquatic Uplift Race, Lost Alien Warship, Runaway Robots, Alien Toy Shop - te wymienione to tylko windfalle. Są to więc oprócz światów także postacie, roboty, obiekty czy rasy. Zatem najlepszym określeniem dla windfalli byłoby chyba słowo Odkrycie. W nim zawarta jest i pewnego rodzaju "nieoczekiwaność", i "jednorazowość". Zachowałbym ogólny termin "światy" dla wszystkich kart z kółkami, ale jednym z podziałów na kategorie światów byłby ten na Odkrycia i Światy produkcyjne.

Czyli moje propozycje to:
Windfall = Odkrycie
Uplift = Eugenika
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Olgierdd »

Andy pisze:Z kolei "nieurodzajny", "jałowy" kojarzy się bardziej ze światami szarymi, na których nie odnajduje się żadnego dobra w momencie kolonizacji lub podboju, ani żadne dobro nie jest później na nim produkowane.
Nieurodzaj to niski plon, a nie jego brak.
Mówiąc świat nieurodzajny mam na myśli właśnie taki, z którego można cos otrzymać, ale plon nie jest wysoki(nie jest gwarantowany jak na światach produkcyjnych).
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: gafik »

Określenie "Odkrycie" IMHO kojarzy się raczej z osiągnięciem czegoś na drodze "reserach"... Może jednak "Znalezisko"? Albo "Pozostałość"?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2012, 13:46 przez gafik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: palladinus »

To może opuszczone (nikt ich nie zamieszkuje, to nie ma kto produkować) światy, lokacje, lokalizacje..
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Olgierdd »

Ale nie można o windfallach mówić jak o jednorazowych bonusach. Z tych kart można zebrać dobra wielokrotnie, tylko jest to utrudnione.

EDIT: Karty takie jak Dying colony czy Smugglers Lair mozna fabularnie wytłumaczyć. Gorsza jakość produkcji czy uzależnienie od powodzenia przemytników sprawia, że to są windfalle, a nie to, że coś tam znaleziono przy przyłączeniu.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2012, 14:00 przez Olgierdd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: wojo »

Opuszczenie nie do końca tematycznie działa - np. Refugee World, Pirate World itd.

Pozostałość tematycznie pasuje ale ma te same problemy co odkrycie i znalezisko. Brzmi kiepsko w połączeniu ze słowem świat.

Te odkrycia/znaleziska/pozostałości można nadal badać/ekspaltować jednak wymaga to większych nakładów niż w przypadku planet rozwiniętych gospodarczo posiadających infrastrukturę (światy Produkcyjne)
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
ODPOWIEDZ