Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Essen 2012

Post autor: Vester »

O Essen 2012 jestem spokojny: pojawi się wiele fajnych gier.
Warto zwrócić uwagę na Terra Mystica, czyli Kingdom Builder pomieszany z drzewkami rozwoju ala Goa. Do tego Karnag, czyli abstrakcyjne rpg na kolorowej szachownicy.
Ewidentny wysyp kooperacji, co omijam emocjonalnie. Do tego deszcz deck-builderów - trudno, ale może coś z tego wyrośnie. Nowy Krammer Kissling ma być odpowiednio ciężki. Suburbia jawi mi się jako hit rodzinny, a nawet cięższy.

I wiele wiele innych.

Zbieram kasę i tyle. :)
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2012

Post autor: _Paulus_ »

Szukam i szukam i nie moge znalezc. Jakas dobra dusza zrobila moze geekliste wszystkich nowosci na Essen 2012?
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: 7koliberek9 »

Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Essen 2012

Post autor: _Paulus_ »

Dzieki :-)

Nie wpadlem zeby szukac pod Spiel :-)

Takie logiczne zapytania jak:
Essen Canonical
Essen 2012
Essen Preview
Essen New

etc. etc. okazaly sie bez sensu ;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Nazwa targów to Spiel. Essen to nazwa miasta gdzie targi się odbywają :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

Co nie zmienia faktu, że Essen w tytule listy być powinno :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
GoldenDragon
Posty: 611
Rejestracja: 11 lut 2009, 22:50
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: GoldenDragon »

Oby zawsze Spiel było w Essen :)
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2012

Post autor: cezaras »

jeszcze Bora Bora Felda (chociaż gdzieś napatoczyło mi się info, że jednak nie będzie na Essen)
Warto zwrócić uwagę na Terra Mystica, czyli Kingdom Builder pomieszany z drzewkami rozwoju ala Goa.
z pobieżnego zaznajomienia się z instrukcją wygląda bardziej niż obiecująco - na radar :)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Bora Bora będzie w Essen tylko w postaci prototypu z prawie finalnymi grafikami. Gra ukaże się pod koniec roku, albo na początku następnego. Natomiast jest spore prawdopodobieństwo, że gra zostanie wydana w PL - to nie jest oficjalna informacja żeby nie było, ale wczoraj wymsknęło się coś jednemu z polskich wydawców :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Essen 2012

Post autor: Furan »

Richard Breese zamieścił zasadydo swojego nowego worker-placementu z serii Key - Keyflower.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2012

Post autor: cezaras »

to tak co mi się jeszcze rzuciło w oczy ( i będę miał na radarze):

SunRise City - tworzymy miasto, budujemy z osiedli (zones), o które licytujemy, potem budujemy na swoich terenach budynki, które pozwalają nam (lepiej) punktować dzięki swym włąsciwościom.
Do tego używamy postaci o różnych właściwościach). Do tego jakiś twist z punktowaniem. Dużo więcej nie wiadomo, ale te lakoniczne informacje wydają się być ciekawe.

Tzolkin: the Mayan Calendar - kolejny twist w krainie worker placementów. Wybierając gdzie postawić swojego meepla (ludka) mamy do wyboru tylko najmniej "wartościowe" akcje. Z czasem ludkowie przesuwają się (wg z góry wytyczonych ścieżek) na coraz to lepsze akcje. wygląda ciekawie.

VivaJava - the coffee Game - to raczej jako ciekawostka. w każdym razie gra z elementami blefu, negocjacji, ekonomii do 8miu osób.

+ wcześniej wymieniane Terra Mystica i nowy Dorn :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Nataniel »

cezaras pisze:Tzolkin: the Mayan Calendar - kolejny twist w krainie worker placementów. Wybierając gdzie postawić swojego meepla (ludka) mamy do wyboru tylko najmniej "wartościowe" akcje. Z czasem ludkowie przesuwają się (wg z góry wytyczonych ścieżek) na coraz to lepsze akcje. wygląda ciekawie.
Chciałeś napisać Tzolkin: Kalendarz Majów? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: sipio »

Nataniel pisze:
cezaras pisze:Tzolkin: the Mayan Calendar - kolejny twist w krainie worker placementów. Wybierając gdzie postawić swojego meepla (ludka) mamy do wyboru tylko najmniej "wartościowe" akcje. Z czasem ludkowie przesuwają się (wg z góry wytyczonych ścieżek) na coraz to lepsze akcje. wygląda ciekawie.
Chciałeś napisać Tzolkin: Kalendarz Majów? :)
Czyżby kolejna nowość w tegorocznym kalendarzu Rebela?? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Nataniel »

sipio pisze:Czyżby kolejna nowość w tegorocznym kalendarzu Rebela?? :mrgreen:
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam :D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Naprawdę przestaje się opłacać jeździć do Essen bo zaraz wszystko jest po polsku :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: zedd »

Mnie interesują:

Clash o Cultures - po przejrzeniu instrukcji zapowiada się prosto, acz ciekawie.

Myrmes - z sympatii do tych małych stworzeń, które stały się tematem tej gry.

Samurai Sword - Bang bez odpadania? Muszę spróbować... Dla początkujących może się okazać strzałem w 10, a w takim gronie zdarza mi się ostatnio coraz częściej grywać.

No i ze względu na tematykę 3 gry do obejrzenia i zagrania jeśli się uda:

Card City
Suburbia
Sunrise City
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2012

Post autor: staszek »

Sporo gier hybrydowych-trochę wojny trochę ekonomii
Polis,Autokrator,Road to Enlightenment,Mystery of the Templars,
no i dwie gry wznawiane po kilkudziesięciu latach- Rome&Carthege i Crude:the Oil Game
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen 2012

Post autor: jax »

cezaras pisze:to tak co mi się jeszcze rzuciło w oczy ( i będę miał na radarze):

SunRise City - tworzymy miasto, budujemy z osiedli (zones), o które licytujemy, potem budujemy na swoich terenach budynki, które pozwalają nam (lepiej) punktować dzięki swym włąsciwościom.
Do tego używamy postaci o różnych właściwościach). Do tego jakiś twist z punktowaniem. Dużo więcej nie wiadomo, ale te lakoniczne informacje wydają się być ciekawe.
Hmm.. byłem zainteresowany, ale niestety gameplay zaprezentowany tu:
http://www.youtube.com/watch?v=QNQhaHZvX0k
nie przekonał mnie...
To prosta gra.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Jak dla mnie obowiązkowo Clash of Cultures, a z nie wymienianych Viva Java, jeśli nawet tylko dlatego, że działa do 8 graczy. Będę obserwował też Sails of Glory, Myrmes, Shadowrift (może przekona mnie w końcu do deckbuilderów). No i może pojawią się w końcu Teutons?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen 2012

Post autor: mig »

schizofretka pisze:No i może pojawią się w końcu Teutons?
Teutoni to chyba tylko jak jakaś grupa rekonstrukcyjna do Essen wpadnie;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2012

Post autor: cezaras »

jax pisze:
cezaras pisze: SunRise City - tworzymy miasto, budujemy z osiedli (zones), o które licytujemy, potem budujemy na swoich terenach budynki, które pozwalają nam (lepiej) punktować dzięki swym właściwościom.
Do tego używamy postaci o różnych właściwościach). Do tego jakiś twist z punktowaniem. Dużo więcej nie wiadomo, ale te lakoniczne informacje wydają się być ciekawe.
Hmm.. byłem zainteresowany, ale niestety gameplay zaprezentowany tu:
http://www.youtube.com/watch?v=QNQhaHZvX0k
nie przekonał mnie...
To prosta gra.
ale ma mega grube kafelki :)
faktycznie taka bardzo, bardzo rodzinna - nie w takich kategoriach ją postrzegałem z opisu.
poczekam, aż ktoś zagra i się podzieli opinią :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2012

Post autor: Hiu »

Bedzie tez Metro 2033 - jezeli ktos czytal ksiazke to wie co sie tam dzialo i ze lekko nie mieli :) Gra boryka sie z problemami wydawniczymi - glownie przez fakt bycia dystrybouwana przez rosyjskiego wydawce, ktory ma spore klopoty jak przepchnac te gre na zachod (licencja: slabo, bo prawo nie takie, inny dystrybutor jeszcze gorzej - bo podatki, cla itp) - ale chyba znalezli rozwiazanie, jako ze w zapowiedziach na Essen, Metro 2033 sie pojawia. Malo informacji o samej grze nawet na BGG (nie ma nawet english rules) - wiecej na stronie wydawcy (http://hobbyworld.ru/ - dla tych co bukwy znajet)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Essen 2012

Post autor: watman »

Hiu pisze:Bedzie tez Metro 2033 - jezeli ktos czytal ksiazke to wie co sie tam dzialo i ze lekko nie mieli :) Gra boryka sie z problemami wydawniczymi - glownie przez fakt bycia dystrybouwana przez rosyjskiego wydawce, ktory ma spore klopoty jak przepchnac te gre na zachod (licencja: slabo, bo prawo nie takie, inny dystrybutor jeszcze gorzej - bo podatki, cla itp) - ale chyba znalezli rozwiazanie, jako ze w zapowiedziach na Essen, Metro 2033 sie pojawia. Malo informacji o samej grze nawet na BGG (nie ma nawet english rules) - wiecej na stronie wydawcy (http://hobbyworld.ru/ - dla tych co bukwy znajet)
Z tego co czytalem, to wersja rosyjska jest juz dosc dlugo na rynku, ale ma slabiutka mechanike, a wersja 'zgnilozachodniokapitalistyczna' ma ja poprawic :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen 2012

Post autor: Hiu »

Pierwsza wesje wypuscili - tak jak mowisz 2 lata temu (ver 1.0). Faktycznie dostala bardzo slabe recenzje - wiec zrobili ver 2.0 - z tym ze tak ja przebudowali - ze okazala sie zmieniona gra a nie tylko upgradem:) ta juz ma sie lepiej.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2012

Post autor: NTomasz »

nie moge sie doczekac dodatku do king of tokio... tak samo jak prześlicznej gry o mróweczkach :) i gladiatori...
gry przybywajcie
ODPOWIEDZ