The Great Zimbabwe (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Również jestem po rozgrywce :)
Jutro w planach nauka gry w domu a w poniedziałek znowu rozgrywka...

Mi się osobiście GZ podoba. Są lepsze Splottery, ją i gorsze ale na pewno warto zagrać. Dużo kombinowania i myślenia a to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Żeby wyrobić sobie lepszą opinię trzeba pograć :)

Co do jakości komponentów to jest dobrze... Plansze, zetony, karty OK. Plansze graczy to syf. Da się robić ciensze? Ktoś podejmie rękawicę? :/ Zenada...
A graficznie jest bardzo dobrze. Splotter o dziwo stanął na wysokości zadania. Pierwszy raz? ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: pan_satyros »

btw. zauważyłem, że Antiquity pojawiło się w planszomanii.
http://www.planszomania.pl/strategiczne ... quity.html
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Jako, że już po kilku rozgrywkach jestem to kilka spostrzeżeń na temat GZ napiszę (jak się powtórzę to sorki).

1. Po pierwsze to gra która zyskuje po kilku partiach... Po swojej pierwszej uważałem że gra jest dobra. Teraz uważam że bardzo. Po prostu należy pograć i nie zniechęcać się od samego początku. Fakt, jak gra nie podejdzie (co nie dziwi szczególnie w przypadku Splotter'a ;) ) to lepiej odpuścić ale jeśli choć troszkę zaintrygowała to zdecydowanie polecam zagrać raz jeszcze :)

2. Czas gry - moim zdaniem rewelacja. Gra nie zajmuje dużo czasu. W gronie 4 "zamulaczy" graliśmy ok. 2h. W 2 os. gra kończy się po 30-45min co oczywiście sprawdziłem podczas dzisiejszych dwóch partii z żoną :) Taki czas jest naprawdę niesamowity bo tyle to zajmują jakieś familijne gierki (a nierzadko są dłuższe). No może oprócz Agricoli bo to też szybkie na 2os. jest :)

3. Złożoność - pierwsza partia przytłacza. Wydaje się, że zasad jak mrówków, że trzeba pamiętać milion rzeczy... Ale po kilku rozgrywkach wszystko mija. Okazuje się, że jest kilka zasad i tyle. Każdy wie co ma robić... A jako, że plansz jest 11 (z pamięci piszę), bogów - 12, rzemieślników 7 i specjalistów 5 daje nam ogromne możliwości wyboru i kombinowania (ktoś tam chyba na BGG pisał, że gra jest zepsuta grając w nią raz... Szacunek dla kolesia - jest albo Bogiem albo geniuszem twierdząc coś takiego po 1 partii ;) ). I choć początkowo wydaje się, że specjaliści są średni to czasem się przydają. Wszystko zależy od tego jak się ułoży plansza i jak będą grać współgracze. Bogowie są świetni... Wszyscy... Ale można mieć jednego i to jest dramat :(

4. Downtime - tu niestety trzeba swoje odczekać czekając na swoją kolej. Nie ma tego problemu jak się gra na 2os. Przy większej liczbie graczy - sorry...

5. Wykonanie i oprawa graficzna - bardzo OK. Wszystko ładne i klimatyczne (jakby nie Splotter ;) ). Prawie do niczego nie można się przyczepić. Prawie, bo wyjątkiem są plansze graczy z których zrezygnowałem podczas gry - są zbędną a boję się, że kładąc je na stole mogą się potargać od samego patrzenie na nie ;) Reszta zdecydowanie wykonana bardzo starannie. Aż strach pomyśleć co będzie z kolejnymi pozycjami Splotter'a ;) Czyżby chłopaki zainwestowali w innego grafika? ;)

6. Polecać nie polecać...? - Splotteromaniakom nie polecam - oni już grę kupili ;) A pozostałym...? Zagrajcie u kolegi. Gra kosztuje niemało i lepiej wydać kasę na grę w którą się będzie grało dość często bo wersji solo niestety nie przewidziano ;)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: surmik »

Nie rozumiem czemu się tak do tej grafiki Splottera przyczepiłeś, przecież taka Indonesia wygląda bardzo dobrze ;)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Tolis »

Plansza do BUS'a tez jest rewelacyjna :)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Jedna jaskółka wiosny nie czyni ;)
Indonesia faktycznie ładna, GZ też. A R&B? Bus? Duck Dealer? Ur? :)
Zresztą mi grafika nie przeszkadza ale nie jestem głuchy na słowa innych dlatego uprzedzam bo Splotter to jednak przede wszystkim mechanika ;)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Tolis »

Plansza do BUS'a mi sie bardzo podoba, jednak moge zrozumiec ludzi korym nie podoba sie np. znacznik 1 gracza w UR :)
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: hancza123 »

jest ktoś kto zagrał w GZ kilka razy i podpowie jak grać aby wygrać? im bardziej rozwijałem swoje "warsztaty produkcyjne" tym bardziej oddalał mi się cel (wymagana ilość punktów do wygrania) i stałem w miejscu! zastanawiam się co poszło nie tak?? :-)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

Grałem kilka razy ale ciężko byłoby napisać jak grać żeby wygrać. Akurat GZ jest pod tym względem na tyle ciekawe że wszystko zależy od układu na planszy i od tego jak grają współgracze. Nie ma wg mnie jednoznacznej odpowiedzi w stylu zagraj A potem B... A potem wygrasz.

Jak piszesz wystawiasz dużo rzemieślników to może byłoby dobrze wziąć boga zmniejszającego VR do +1 przy ich zakupie, do tego może specjalista -budowniczy? I tyle? Trza próbować. Powodzenia :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: tomb »

Jeśli kto grywa lub pamięta: jak oceniacie GZ na dwóch graczy? Jeśli uważacie, że gra na dwóch jest inna lub gorsza, to dlaczego?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: magole »

Chodzą słuchy że będzie dodruk w przyszłym roku :)
https://www.splottershop.com/ProductDet ... ctCode=ZIM
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

Plotka stała się faktem :) Zimbabwe i Indonesia mają już pre-order ale wciąż nie wiadomo dokładnie kiedy dodruk i jakie zmiany obejmie
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: adikom5777 »

dodruk na Essen. Nie wiadomo tylko do końca jakie zmiany
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

no to zdążę ograć RB i FCM :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: pinata »

Niewątpliwie doskonała gra, ale 75eur przy aktualnym kursie to jakieś 340zł. A w pudełku chyba 50 kart, nieco drewnianych dysków i kilka małych, tekturowych planszetek...

Niemniej jednak świetna gra :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: piton »

Panowie, spokojnie. Do Essen Euro będzie po 5,50 :lol:
Oby tylko Indonezja miała bardziej czytelną mapę.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

Czy rzeczywiście czas rozgrywki na 2 osoby jest taki krotki jak ktoś wyżej wspominał ? 30-60 minut?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Ryu »

vinnichi pisze:Czy rzeczywiście czas rozgrywki na 2 osoby jest taki krotki jak ktoś wyżej wspominał ? 30-60 minut?
Ja to pisałem i podtrzymuję. Z doświadczenia kilkunastu/kilkudziesięciu partii.
tomb pisze:Jeśli kto grywa lub pamięta: jak oceniacie GZ na dwóch graczy? Jeśli uważacie, że gra na dwóch jest inna lub gorsza, to dlaczego?
Ja oceniam zdecydowanie wysoko. Gra na 2os. jest super. Totalne kontrolowanie planszy i ruchów przeciwnika. Dla mnie super.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

No to nie pozostało nic innego jak kliknąć przedsprzedaż, teraz tylko do października trzeba odłożyć jakieś 600zł bo pewnie na Indonesię też się skuszę.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: Dwntn »

Ryu pisze:
vinnichi pisze:Czy rzeczywiście czas rozgrywki na 2 osoby jest taki krotki jak ktoś wyżej wspominał ? 30-60 minut?
Ja to pisałem i podtrzymuję. Z doświadczenia kilkunastu/kilkudziesięciu partii.
Potwierdzam, na 2 osoby można spokojnie zamknąć się w trzech kwadransach do godziny, ale rozgrywka jest o wiele ciekawsza na trzech lub czterech graczy (licytacja lepiej działa przy większej ilości uczestników).
Ryu pisze:
tomb pisze:Jeśli kto grywa lub pamięta: jak oceniacie GZ na dwóch graczy? Jeśli uważacie, że gra na dwóch jest inna lub gorsza, to dlaczego?
Ja oceniam zdecydowanie wysoko. Gra na 2os. jest super. Totalne kontrolowanie planszy i ruchów przeciwnika. Dla mnie super.


Także tutaj się zgodzę, rozgrywka przypomina trochę partię szachów gdyż do kontrolowania jest tylko jeden przeciwnik. Nie zmienia to jednak faktu iż wszystko zależy od umiejętności graczy, więc wyniki mogą być różne :)

- K.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

Do Essen coraz bliżej, więc tym bardziej przyglądam się opisom rozgrywek. Na bgg i w komentarzach przewija się wątek balansu gry. Często osoby, które zaczynają w nią grać stwierdzają że gra jest popsuta, bo cały rynek szlag trafił w trakcie rozgrywki :-). Jak dobrze grać w tą grę? Na co zwracać uwagę siadając do pierwszych partii, żeby było ciekawie? Z tego co wyczytałem to gracze sami muszą na tyle umiejętnie współpracować/rywalizować żeby gra nie zwróciła się przeciwko nim. Czy ktoś mógłby podać więcej szczegółów, jakie są podstawowe błędy w początkowym etapie?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: piton »

Pewnie chodzi o natychmiastowe ustawianie zbyt wysokich cen. Wtedy faktycznie może być ciężko ;) ale to jest część tej gry - dasz za nisko, to jest zbyt łatwo... dasz zbyt wysoko, to ludzie idą gdzie indziej ;) Monopolu nie można komuś dać.
W sumie jest na to jeden Bóg (karta) - można dowolnie manipulować cenami, jest chyba ktoś jeszcze kto pozwala kupować za jeden. Odpowiednie dopieranie kart to też ważny składnik tej gry.
ja zbyt mało grałem, żeby wypowiadać się o balansie. Poza tym ostatnio grałem chyba z rok/dwa temu więc piszę to co pamiętam z naszych gier.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

Dzięki za odpowiedź, myślałem że chodzi o zależności między zwykłymi rzemieślnikami i artystami, żeby nie szarżować za bardzo z tymi luksusowymi surowcami, bo one jeśli dobrze doczytałem zastępują zwykłe dobra?
Mógłby już być październik :D
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1300 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: vinnichi »

Dostał już ktoś swój egzemplarz? Jakieś zmiany w stosunku do poprzedniego wydania... pachnie farbą??? :D
EDIT: PITON?? :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: The Great Zimbabwe

Post autor: piton »

vinnichi pisze:Dostał już ktoś swój egzemplarz? Jakieś zmiany w stosunku do poprzedniego wydania... pachnie farbą??? :D
EDIT: PITON?? :)
ja Indonezję wziąłem ;)
nikt ze znajomych też nie zamawiał nowego wydania. Dla mnie tam nie było nic do poprawy.
ODPOWIEDZ