Karcianka chyba idealna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

Szybka decyzja, mimo wielu podobnych tematów i opisów nie potrafię się zdecydować

Innowacje - Nowa Era - Rftg
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: janekbossko »

NE
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Andy »

RftG
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Majek10 »

No to ja mówię Innowacje
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Andy »

I teraz wybieraj ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

Na razie Rftg w dalszej perspektywoe innowacje :)

w jeszcze dalszej byc moze Seasons ale na razie theme mnie srednio kreci

Dzieki za sugestie!
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: espresso »

Seasons i RftG można sprawdzić online na boardgamearena.com
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Pierzasty »

Innovation.
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Jelithe »

Ciężki wybór przed Tobą. Mam wszystkie trzy gry, które wyraźnie wiodą prym w tym wątku (RftG, Cytadela, Innowacje) i powiem Ci, że każda z nich sprawdza się w innym towarzystwie i żadna niestety nie sprawdza się w każdym.

RftG - z tych trzech wymienionych ma największy stopień skomplikowania. Nie każdy z mojego towarzystwa grającego był w stanie opanować symbole na kartach na tyle, by swobodnie się nimi posługiwać. Dla jednych symbole wydają się proste i czytelne, dla innych są całkowicie niezrozumiałe (mimo przygotowania dodatkowych ściąg z opisem). Tak więc po dwóch wymęczonych partiach, część osób się zniechęciła i nie chcą w to grać. Gra podoba się raczej bardziej zaawansowanym graczom. Nikomu z moich niedzielnych graczy nie przypadła do gustu. Poza tym grafiki, które ja osobiście bardzo lubię i uważam za klimatyczne, też nie wszystkim się podobają, ale to raczej nie ma większego znaczenia.

Innowacje - prostsze do wyjaśnienia i dosyć losowe. Choć również mają sporo tekstu na kartach, to wydają się być łatwiejsze do zrozumienia (wystarczy robić to, co mówi karta). Spotkały się z cieplejszym przyjęciem niż RftG u niedzielnych graczy, ale również nie u wszystkich (moi miłośnicy gier z kostką mówią "Innowacjom" zdecydowane NIE). Myślę, że gra nie wymaga jakiejś wyrafinowanej strategi i planu obmyślonego na dziesięć akcji do przodu. Po prostu idzie się z prądem, jak karta podejdzie.

Cytadela - najmniej z tych trzech odpowiednia dla dwóch graczy. Najlepsza przy większej ilości osób, tak 5+. Ma całkiem niezłą negatywną interakcję, jeśli ktoś to lubi. Wymaga bardziej operacyjnego niż strategicznego myślenia - swoje plany trzeba dostosowywać na bieżąco w zależności od tego, jakie postacie zostały do wyboru. Do tego dochodzi konieczność zgadywania, co wziął ktoś inny, żeby samemu jak najlepiej na tym wyjść. W moim towarzystwie gra podoba się prawie wszystkim, a im więcej osób tym weselej. Trochę za prosta dla wyjadaczy.

Na więcej osób niezłym pomysłem jest także "Sbotażysta". Podobno z dodatkiem chodzi również na 2 osoby, ale nigdy nie grałam, więc nie mogę się wypowiedzieć w tym zakresie. Typowa gra z motywem zdrajcy. Prosta do wytłumaczenia, niezbyt długa, z interakcją, podpuszczaniem, kłamaniem i sporą dawką dobrej zabawy. Idealny przerywnik po czymś cięższym, żeby się pośmiać i rozluźnić. Do tego cena gry również atrakcyjna.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: jules »

Jelithe -> bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

Dzięki za pomoc !
Kupiłem NE i Innowacje
Mooonik
Posty: 2
Rejestracja: 06 lis 2012, 13:35

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Mooonik »

Mi ososbiście bardzo podoba się "sabotażysta" :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Senthe »

Nie znacie się! RftG jest królem karcianek!
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: watman »

77rpm pisze:Dzięki za pomoc !
Kupiłem NE i Innowacje
w Innowacje jeszcze nie gralem, z NE powinienes byc zadowolony :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

Dziś zaczynamy rozgrywać :) Dam znać jak się nagramy.
Ambroz
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2011, 00:18

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Ambroz »

Podepnę się pod posta choć kolega już kupił gierkę, ja też polecam sabotażystę i właśnie rozszerzenie. Na dwie osoby działa świetnie gramy z żonką często. Na większą ilość gracz też świetna. Ostatnio nie gram nią dużo bo wciąż komuś pożyczam taka jest fajna, szczególnie w gronie przyjaciół. Polecam. Grywalność super.
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: alvaro »

Witam!

Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć n/t Sabotażysty i Rozszerzenia?
Kupić najpierw podstawkę potem rozszerzenie czy w ciemno brać dwie pozycje?
Ostatnio graliśmy w cięższe tytuły i często dla rozluźnienia lubimy sobie zagrać, w lżejsze tytuły takie jak Carcassonne i Kolejka, czy Sabotażysta też nam podejdzie?
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: ppski »

Kup podstawkę, a jak 'chwyci' to rozszerzenie. Kupowanie od razu obu może stworzyć później problemy przy sprzedaży :)
Jeśli lubicie poblefować, bez obruszania się za kłamstwa, to będzie dobrze :)
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: alvaro »

ppski widzę że w swojej kolekcji masz dużo części do Carcassonne... któe z nich polecasz jako must have, bo mam podstawkę i nawet przyjemnie i lekko nam się gra?
Ambroz
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2011, 00:18

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: Ambroz »

alvaro pisze:Witam!

Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć n/t Sabotażysty i Rozszerzenia?
Kupić najpierw podstawkę potem rozszerzenie czy w ciemno brać dwie pozycje?
Powiem tak. Jeśli chcesz grać również w dwie osoby jak np. ja z żonką to kup od razu rozszerzenie, bo w podstawkę nie zagrasz w dwie osoby. Rozszerzenie przede wszystkim daje więcej postaci do gry dlatego trudniej jest wywnioskować kto jest kim. My już teraz gramy tylko w rozszerzenie i wydaje mi się, że gra jest bardziej ciekawa. Mając podstawę na pewno kupisz z czasem rozszerzenie. Ja bym kupił w ciemno dwie pozycje.

I podpinam się pod pytaniem Alvaro o dodatki do Carcassonne, które są warte zainteresowania.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: watman »

dodatki do carc najlepsze sa dwa pierwsze - kupcy i budowniczowie oraz karczmy i katedry - bez nich nie wyobrazam juz sobie tej gry ;)
wszystkie pozostale sa opcjonalne :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

DZIĘKUJĘ JESZCZE RAZ... dziś pierwsza rozgrywka w Nową Erę - jest to gra z OGROMNYM potencjałem. Cena w 100% adekwatna do zawartości, widać że będzie sporo grania, jest masa interakcji, masa kart, masa możliwości. Ciesze się z zakupu i polecam wszystkim którzy brali ten tytuł pod uwagę. WARTO !!!
Awatar użytkownika
alvaro
Posty: 59
Rejestracja: 07 sie 2012, 09:29
Lokalizacja: Brzeszcze

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: alvaro »

77rpm pisze:DZIĘKUJĘ JESZCZE RAZ... dziś pierwsza rozgrywka w Nową Erę - jest to gra z OGROMNYM potencjałem. Cena w 100% adekwatna do zawartości, widać że będzie sporo grania, jest masa interakcji, masa kart, masa możliwości. Ciesze się z zakupu i polecam wszystkim którzy brali ten tytuł pod uwagę. WARTO !!!
Żeby zagrać w Nową Erę trzeba mieć najpierw podstawkę 51. Stan?
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: 77rpm »

Nie. To samodzielna gra, ktora mozesz laczyc z 51, ale jest samowystarczalna :) polecam. Ciezko zalapac zasady, ale przy pierwszej grze wszystko staje sie jasne.
ppski
Posty: 249
Rejestracja: 16 sty 2012, 12:15

Re: Karcianka chyba idealna

Post autor: ppski »

alvaro pisze:ppski widzę że w swojej kolekcji masz dużo części do Carcassonne... któe z nich polecasz jako must have, bo mam podstawkę i nawet przyjemnie i lekko nam się gra?
Na pewno Karczmy i Katedry, miałem Budowniczych (sprzedałem, bo ciągłe zmiany ekipy grającej nie pozwalały aby przeskoczyć karczmy i dodać ten ... :( ale słyszałem wiele dobrego). Mam też Smoka - jeszcze nie zagrałem ... ale zostawiłem bo potencjalnie powinien wpłynąć na interakcję między graczami :)

Także jeśli masz 'chcącą' ekipę, to tak jak już tu napisano - dwa pierwsze dodatki fajnie mieć.
ODPOWIEDZ