Najlepsze instrukcje gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Gabriel »

Dokładnie - Ystari stosuje jeden, bardzo dobry szablon układu treści i prezentacji gry. To kwestia tego co znajdzie się na zdjęciach, w jakiej kolejności, gdzie dać strzałki, co objaśnić. Każda instrukcja ich bez wyjątku jest doskonała.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Olgierdd »

Conflict of Heroes - nie tylko za samą instrukcję, ale za stopniowanie skomplikowania rozgrywki.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Ink »

Dungeon Lords, Dungeon Petz - nie dość, że superszczegółowe i przewidujące najdziwniejsze pomysły graczy, to jeszcze ze względu na formę samo ich czytanie sprawia przyjemność. Chociaż w DL pomysł "najpierw wyjaśniamy walkę, a potem resztę" mi nie podszedł.

I jeszcze gry Ystari: krótki zarys rozgrywki na początku daje ogólne wyobrażenie, które potem uzupełniamy sobie szczegółami.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: kwiatosz »

Pupile podziemi - niezbyt często robię tak, że zasady czytam dopiero gdy siedliśmy wszyscy do gry. Tutaj tak zrobiłem, najpierw setup, potem ogarnianie gry - jedno z najbardziej bezbolesnych wejść w tytuł jakie kojarzę :)

Twilight Struggle też wydaje mi się być jasny - dawno temu czytałem instrukcję, ale z tego co wspominam, to była napisana naprawdę pomocnie :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Borek224 »

Twilight Struggle - wszystko po kolei. W podpunktach. Bez lania wody. I nie ma problemu żeby coś w niej znaleźć. + Obszerny opis przykładowej rozgrywki (z sugestiami dlaczego gracze robią to co robią) i dokładny opis historyczny kart (to akurat specyfika tematyki)
wiadrooleju
Posty: 33
Rejestracja: 11 lip 2012, 21:13
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/Bochnia

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: wiadrooleju »

Eufrat&Tygrys, instrukcja rewelacja, nie pozostawia żadnych niedomówień, jest bardzo logiczna i precyzyjna tak jak i gry samego Pana Doktora.
Awatar użytkownika
patrol007
Posty: 26
Rejestracja: 21 paź 2012, 16:06
Lokalizacja: Stargard

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: patrol007 »

Najlepsza instrukcja jaka czytalem jest ta do ..Czarnych Historii, jedno przeczytanie i zadnych watpliwosci :mrgreen: A tak na powaznie to mi bardzo do gustu przypadla instrukcja do Mage Knight ( bede mowil o wersji polskiej). Po przeczytaniu opinii w internecie podchodzilem do niej jak na sciecie a okazalo sie ze pierwszym przeczytaniu przewodnika nie mialem praktycznie zadnych watpliwosci. Duza liczba przykladow i rysunkow przedstawiajacych rozrywke bardzo pomaga w zrozumieniu gry. Troche gorzej na tym tle wypada zeszyt z regulami, ktory napisany jest troche jak encyklopedia, ale po przeczytaniu przewodnika jest to dobre uzupelnienie. Ogolnie duzy plus dla Lacerty. :wink:
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Lucf »

A ja powiem przekornie - Agricola. To jedna z pierwszych gier ktore mialem i wszystko rozumialem.
A potem na 2im miejscu Osadnicy z Catanu.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Andy »

Na marginesie tego wątku chciałbym odesłać wszystkich zainteresowanych do ciekawej dyskusji na temat instrukcji do gier. Co prawda toczyła się ona wiele lat temu i dotyczyła głównie gier wojennych, ale sądzę że pewne kwestie są ponadczasowe i "ponadtematyczne".

Wątek na forum Strategie zaczyna się tu: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... instrukcji

Na stronie czwartej tego wątku nachodzi mnie myśl sfromułowania "Zaleceń dla autorów instrukcji do gier wojennych": http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... i&start=45

W kolejnych postach pojawiają się (wyróżnione na czerwono) kolejne punkty tego katechizmu z omówieniami i dyskusją.

Wreszcie na stronie siódmej zebrałem sformułowane wcześniej zalecenia w sześciopunktowy zbiór: http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... i&start=90

Dyskusja zamarła ponad cztery lata temu, na pewno nie wyczerpała też tematu, ale jak widać na licznych negatywnych przykładach problem tworzenia dobrych instrukcji do gier pozostał. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: staszek »

Trochę odkopię temat-Russian Railroads- niby długa,ale jestem bez problemów wytłumaczyć grę po jej przeczytaniu(kto mnie zna, ten to zdanie doceni ;-) )
Ostatnio zmieniony 25 lut 2014, 22:27 przez staszek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2083
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 393 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: walkingdead »

Mnie się podobała instrukcja do Władców Podziemi. Napisana w sposób przejrzysty,a do tego z humorem i polotem. Bardzo fajnie oddawała klimat samej gry.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: mat_eyo »

Mi się bardzo dobrze czyta instrukcje od GMT (Zimna Wojna, Labirynt: Wojna z Terroryzmem) oraz instrukcje do gier Chvatila (TTA, Pupile Podziemi, Mage Knight).
W szczególności instrukcja do Mage Knight i jej rozbicie na spis zasad i przewodnik to świetny pomysł. Tak samo jak przedstawienie podstawowych zasad i zaproszenie do gry z przewodnikiem w ręku aby doczytywać kolejne zasady wraz z pojawianiem się ich w prawdziwej rozgrywce. Świetna sprawa!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Bea »

Mnie się świetnie czytało Netrunnera i Cavernę. Praktycznie po jednym przeczytaniu "na sucho" pamiętałam większość szczegółów, wszystko zaś od razu ułożyło się w logiczną całość.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Pierzasty »

jax pisze:wszystkie instrukcje Czech Games Edition - w szczególności do gier złożonych takich jak Dungeon Lords, Space Alert, Dungeon Petz - są kompletne (naprawdę każdy niuans jest przewidziany i wyjaśniony) i świetnie napisane, nie wspominam już o polocie i poczuciu humoru
równie genialne są instrukcje do ich dodatków, każda interakcja przewidziana i przemyślana
CGE to perfekcjoniści - w instrukcji dodatku do DL jest nawet wyjaśnienie czemu dali 4 nowe kafelki wydarzeń (3 powtórzone z podstawki i jeden nowy) - po to żeby nowy się nie odróżniał - perfekcjoniści po prostu......
Trochę się nie zgodzę. Pod względem szczegółowości, przyjemności z czytania to faktycznie top klasa, ale często mam wrażenie, że albo są one układane zbyt chaotycznie, albo czegoś brakuje w składzie tekstu, jakiegoś wyróżnienia, przez co sprawdzanie drobnego szczegółu zamienia się w kartkowanie połowy instrukcji. Nadal są dobre, ale nie jest to już ideał.
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: gaseki »

Zgodzę się z ludźmi chwalącymi Conflict of Heroes - też lubię takie stopniowe wprowadzanie zasad. Fajnie napisane jest też Battles of Westeros.
Co do Tinners' Trail to cały czas mam wątpliwości co do "ulepszeń" (sztolnia, pociągi itd), ale to może ja jestem cofnięty ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: adikom5777 »

Świetną instrukcję ma Russian Railroads. Po przeczytaniu zasad nie ma się najmniejszych wątpliwości jak grać.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: kdsz »

London ma super instrukcję. Ale z drugiej strony gra nie należy do najbardziej skomplikowanych i ciężko to było zamotać
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 578 times
Been thanked: 933 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Galatolol »

A ja nie zgodzę się, że RR ma świetną instrukcję. Owszem, po przeczytaniu nie ma żadnych wątpliwości odnośnie zasad, ale jest zdecydowanie za długa, jak na te średnio skomplikowane reguły, i z pewnością odstraszyła od tej gry wiele osób, które nawet nie dały jej szansy, obawiając się 30-stronicowych zasad.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: DarkSide »

Small World (ideał - jak o prostej świetnej grze napisać w prosty sposób krótko, zwięźle i na temat)
Seasons
Puerto Rico
Wysokie Napięcie (doskonały przykład minimalizmu słów i maksymalizacji treści)
Wikingowie
Neuroshima Hex 3.0
The Speicherstadt
Zamki Burgundii (choć strona stylistyczna i gramatyczna polskiej wersji aż proszą się o korektę)

...and last but not least... z uwagi na TEN WĄTEK wystąpię w roli adwokata diabła :twisted: Gdyby nie taka a nie inna forma instrukcji do Civ TTA chyba nigdy nie zapałałbym miłością bezgraniczna do tej gry. Dzięki takiej formie mogłem stopniowo zagłębiać się w coraz bardziej zaawansowaną formę rozgrywki. Instrukcja jakby skrojona idealnie dla mnie, więc chyba jakiś dziwny jestem :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Piehoo »

Trochę się powtórzę:
-Tzol'kin
-Terra Mystica
-Russian Railroads

Wszystkie łączy to, że czyta się je wręcz przyjemnie i nie ma problemu żeby szybko znaleźć interesującą nas informacje. Piszę to mimo że zazwyczaj w pierwszej partii mylimy część zasad. :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: BartP »

W Terra Mystice dość nieporadnie wytłumaczono dwa sposoby używania kapłanów do posuwania się na torach. Świadczą o tym choćby liczne tematy na BGG, fakt że sam czytałem ten ustęp z 5 razy, a i tak ostatecznie źle zagrałem :/.
Ale rzeczywiście poza tym drobnym mankamentem instrukcja świetna.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: rastula »

Ground Floor ma instrukcję napisaną tak , że po 1 przeczytaniu właściwie można siadać do gry

1775 Rebellion jest grą prostą ale i takowe można pogrzebać instrukcją - tym razem na szczęście wszytko jest bardzo dobrze opisane i zilustrowane


Sekigahara - mimo, że to gra wojenna ( choć z tych prostszych) a w instrukcji zachowano strukturę paragrafów ( 1.5.6.7.9 ;)) to już po pierwszym czytaniu można grę "używać" i tłumaczyć innym


wszytko to piszę w odniesieniu do angielskich instrukcji
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Mikele »

Moim zdaniem instrukcję, która tłumaczy wszystko ma Suburbia.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: Indar »

RAF: The Battle of Britain 1940
Instrukcja prowadzi gracza za rękę, zrobisz jeden etap i już wiesz o co chodzi i gdzie czego szukać w razie jakby co.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Najlepsze instrukcje gier

Post autor: kwiatosz »

Z Suburbią się nie zgodzę - ja co prawda dość poprawnie wywnioskowałem z niej zasady, ale sposoby, na jakie ludzie potrafią wypaczyć rozgrywkę czytając wprost z instrukcji, są zatrważające (aktywowanie zawsze wszystkich budynków po dołożeniu nowego, złe interpretowanie słów kluczowych).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ