Trains

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Trains

Post autor: gafik »

Mam koszulki UltraPro a znajomi mają Trainsy, więc przy najbliższej okazji przymierzę. (jak nie zapomnę :P )
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Fajnie jakby w Polsce wydał ktoś tę grę i Planes w tym roku z tej same stajni :) Liczba wydawnictw w PL rośnie, a nuż ;)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Trains

Post autor: gafik »

mulek18 pisze:Fajnie jakby w Polsce wydał ktoś tę grę i Planes w tym roku z tej same stajni :) Liczba wydawnictw w PL rośnie, a nuż ;)
No to byłoby super! I żeby jeszcze się postarali i przetłumaczyli jak należy :P
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Trains

Post autor: gafik »

abadura pisze:Choć pojawienie się dodatku bardzo mnie cieszy, ale pytanie mam bardziej przyziemne. Koszulki?

Czy Standard CCG Ultra-Fit 63.5 x 88 mm pasują? Z moich pomiarów na kartach wynika, że nie powinny, ale żeby robić karty ciut za duże na standardowy wymiar to dziwne. Dlatego waham się. Ale nie chcę ryzykować kupowania koszulek na 450 czy ile tam kart... ;)
UltraPro Standard kolorowe 66x91mm pasują idealnie (cena 10-20 zł za 100)
Obrazek

UltraPro standard przeźroczyste twarde pasują idealnie
Obrazek

UltraPro przeźroczyste miękkie 66,57x92,07mm maja troszkę luzu, ale ujdzie (najtaniej bo 5 zł za 100)
Obrazek
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: palladinus »

Na naszym blogu Ciekawe Gry pojawiła się właśnie recenzja

Trains – czyli budowanie talii i plansza
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Trains

Post autor: Darboh »

AEG podało premierę
Obrazek

na październik. Tylko wychodzi na to że nie jest to dodatek tylko zupełnie nowa gra z usprawnioną i urozmaiconą mechaniką.

http://www.alderac.com/trains/
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Trains

Post autor: wojo »

Nie jest to do końca prawda - to trochę jak z Dominionem Intrygą i Dominionem. Obie były grywalne samodzielnie ale równocześnie można je było traktować jako dodatki i Intryga właśnie była dodatkiem dla większości graczy.

Główna poprawka w mechanice sprowadza się do "biletów" - tj. będą dodatkowe punkty za połączenie wyznaczonych miast na planszy dla gracza, który zrobi to jako pierwszy. Powinno to wzmocnić strategię "grania tylko na planszę", która na podstawce działała tak sobie. Najważniejsze że w dodatku pojawią się "bilety" także do map z podstawki.

Dostajemy także zupełnie nowy zestaw kart co po połączeniu z podstawką powinno zapewnić naprawdę sporą regrywalność (w tej grze jest bardzo dużo kart "standardowych" więc selekcja na samej podstawce nie była aż tak imponująca jak np w Dominionie)

Rising Sun jest u mnie bardzo wysoko na liście do zakupów.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Trains

Post autor: Darboh »

Taki offtop mi się nasunął.
Czemu deckbuildery (jako mechanika) są tak u nas nielubiane? Kurde żeby takich fajnych gier po naszemu nie można było kupić...
Z drugiej strony czytając, przeglądajac obce strony, artykuły dot. deckbuilderów raczej z rzadka widzę porównania bezpośrednie do Dominiona.
Dominion był pierwszy, jak MtG dla większości karcianek, a przecież nikt teraz oceniając, opisując jakąś karciankę raczej bardzo rzadko używa takiego bezpośredniego porównania. Zapewne dlatego bo karcianki ewoluowały (MtG mimo wszystko posiada do dzisiaj specyficzne cechy), ale deckbuldery także. Wiadomo że główny mechanizm zostaje bardzo podobny - choćby ze względu na pewną jego sztywność.
Przyznaje że z Dominionem miałem mały kontakt, tylko w wersji elektronicznej i szczerze mówiąc mnie nie wciągnął. Za to obecne deckbuildery uwielbiam i się zagrywam.
Czy takie właśnie myślenie o grach opartych na deckbuilderach jak o takim "innym" Dominionie nie dykwalifikuje i odstrasza innych graczy, których właśnie Dominion nie urzekł?
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: Czacha Games »

Hej. Pojawiła sie szansa na polską edycję Trains. Co o tym pomyśle sądzicie? Oceny na BGG bardzo dobre w dalszym ciagu mimo iz gra juz pare lat ma. Czekamy własnie na testy zarowno Trains jak i Trains Rising Sun. Ale po przeczytaniu instrukcji i oblookaniu komponentow na tą chwile nadal jestesmy nią zainteresowani. Oczywiscie musimy ja przegrac na wszelkie sposoby, ale postanowilismy Was zapytać czy to dla Was fajny temat?
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Liczyłem, że może się skusicie. Pomysł bardzo dobry. Super gra, która ze względu na zależność językową jest mało znana w Polsce. Polacy uwielbiają pociągu. Mam nadzieję, że wydacie, na pewno się skuszę!
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Trains

Post autor: Darboh »

Mój portfel macie :twisted:
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: abadura »

Trains to fajna gra - choć jestem fanem gier kolejowych, więc z tematyką jest już +100 i trudno, żeby wtedy była słaba. ;)

Wydaje mi się jednak, że gra wymaga mało czytania. Tekstu na kartach jest stosunkowo niewiele i jest prosty. W ostateczności łatwo zrobić sobie "ściągę". Tym bardziej, że kart w grze jest tylko ułamek, a w tym połowa jest stała. Dlatego zysk ze spolszczenia wydaje mi się raczej znikomy. W dostępności można by jeszcze upatrywać potencjału, choć zdaje się, że zarówno podstawka jak i dodatek ciągle są dostępne (gorzej z ceną - ale jaka byłby cena polskiego wydania?). To mnie skłania do powiedzenia, że raczej nie ma sensu.

Ale! Piszę to jako właściciel wersji angielskiej i dodatku. Gdybym wtedy gdy je kupowałem, miał do wyboru wersję polską, to pewnie taką bym wybrał... :)

Tak czy siak, jeśli miałoby dojść do wydania, to chyba warto zachować spójność z wydaniem angielskim, żeby dodatek móc łączyć.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Cena podstawki w Polsce to +/- 200 PLN. Nie wierzę, że polskie wydanie miałoby tyle kosztować.
Hm....Adamie nie wiem, czy osoba która posiada angielską wersję gry i w takową grywa, jest odpowiednią osobą do wypowiadania się w kategoriach, że raczej nie ma sensu wydawać po polsku.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: abadura »

Pytający nie zaznaczył, jakie osoby wyklucza z pytania. A ja uczciwie zaznaczyłem "konflikt interesów" więc IMHO jest OK.

I tak jak napisałem, gdyby polskie wydanie było znacznie tańsze niż cena angielskiego to oczywiście miałoby to sens ze względu na cenę.

Ja oceniałem celowość spolszczenia, a nie tańszego wydania. Tańsze wydanie zawsze na propsie, że tak powiem.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Bardzo cieszy współpraca z AEG.
Jakby się trafiła okazja wydania Dice City to się nie opierajcie zbytnio :mrgreen:
Awatar użytkownika
Czacha Games
Posty: 783
Rejestracja: 30 lis 2015, 15:14
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 48 times
Been thanked: 269 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: Czacha Games »

A myslisz że nie atakujemy o Dice City ☺ Niestety nie jest dostepna. Pewnie jakies Rebele to mają tylko siedzą cicho ☺. Co do ceny Trains w edycji pl nie mozemy sie teraz wypowiedziec bo nie widzimy jeszcze elementow gry . Jak do nas zjadą to wycenimy. Jak wiecie staramy sie drukowac gry w polsce zeby czas oczekiwania na nie był krótki i jesli ją wydamy to tez wydrukujemy ja najpewniej w Cartamundi ( przynajmniej karty ☺). Na tą chwile wsłuchujemy się w Wasze głosy w tym temacie mając oczywiscie juz swoje przemyslenia
Zapraszamy na : http://czachagames.pl
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Czacha Games pisze:A myslisz że nie atakujemy o Dice City ☺ Niestety nie jest dostepna. Pewnie jakies Rebele to mają tylko siedzą cicho ☺. Co do ceny Trains w edycji pl nie mozemy sie teraz wypowiedziec bo nie widzimy jeszcze elementow gry . Jak do nas zjadą to wycenimy. Jak wiecie staramy sie drukowac gry w polsce zeby czas oczekiwania na nie był krótki i jesli ją wydamy to tez wydrukujemy ja najpewniej w Cartamundi ( przynajmniej karty ☺). Na tą chwile wsłuchujemy się w Wasze głosy w tym temacie mając oczywiscie juz swoje przemyslenia
Jeśli jest już "zajęte" to pewnie Bard. Oni współpracują też z AEG
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Trains

Post autor: ernin »

Wspieram!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: Ink »

Dla równowagi powiem, że posiadałem przez moment angielską podstawkę, zagrałem jedną partię i nie podobała mi się. Z jednego konkretnego powodu - efekty kart wydawały mi się bardzo nieciekawe (czytaj - mniej ciekawe niż np. w Dominionie, którym niektóre z nich inspirują się wręcz bezpośrednio).
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: TTR_1983 »

Czy aby nie za szybko oceniłeś grę? Po jednej rozgrywce?
Pytanie do tych co grali z dodatkiem: dodatek to więcej tego samego, czy może coś zmienia na plus lub minus?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: Ink »

TTR_1983 pisze:Czy aby nie za szybko oceniłeś grę? Po jednej rozgrywce?
Być może za szybko, ale zupełnie nie miałem po tej jednej rozgrywce ochoty na dalsze testowanie. A kupiłem na użytek własny, więc obowiązku też nie miałem ;)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Trains

Post autor: DarkBogas »

TTR_1983 pisze:Czy aby nie za szybko oceniłeś grę? Po jednej rozgrywce?
Pytanie do tych co grali z dodatkiem: dodatek to więcej tego samego, czy może coś zmienia na plus lub minus?
Grałem w podstawkę, dodatek posiadam. W dodatku generalnie jest więcej tego samego plus: karty z atakami/obroną (negatywna interakcja), karty/żetony tras (pierwszy kto ukończy daną trasę dostaje PZty i one time bonus), na odwrocie głównej mapy są dwie małe mapy na 2 osoby.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Trains

Post autor: Vester »

Grałem w oba Trainsy i powiem tak: to jest Dominion z mapą, która wnosi jakąś tam interakcję, ale niezbyt wielką. I niczego nie zmienia. Czuć, że gra się w Dominiona, a nie kolejówkę. Najważniejsza wada: gra się w to znacznie dłużej niż w D, a kalorii prawie tyle samo. Gdyby to była szybka gra, D miałby konkurenta. A tak...

Imho, definicja przerostu formy nad treścią. Jeśli ktoś szuka bardziej mięsistego deckbuildingu, są lepsze pozycje.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Trains

Post autor: windziarz44 »

Vester pisze:Grałem w oba Trainsy i powiem tak: to jest Dominion z mapą, która wnosi jakąś tam interakcję, ale niezbyt wielką. I niczego nie zmienia. Czuć, że gra się w Dominiona, a nie kolejówkę.
Podpisuje się obiema rękami. Zarówno trains jak i planes to niespecjalnie dobre gry. AEG ma zdecydowanie lepszy deckbuilding w swojej stajni a nazywa się Thunderstone
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6541
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Trains

Post autor: abadura »

windziarz44 pisze:Podpisuje się obiema rękami. Zarówno trains jak i planes to niespecjalnie dobre gry. AEG ma zdecydowanie lepszy deckbuilding w swojej stajni a nazywa się Thunderstone
O ile jestem skłonny uznać, że Dominion może być atrakcyjniejszy, dynamiczniejszy, niż Trains (szczególnie dla kogoś, kto nie darzy tematyki kolejowej szczególną miłością), to już z uwagami on Thunderstone nie zgadzam się. Thunderstone grałem wprawdzie tylko raz, ale to dlatego wydał mi się strasznie nudny.
ODPOWIEDZ