Wysokie napięcie - pytanie o zasady

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

morciba pisze:
Geko pisze: Co do zasilenia ponad 20 miast to nie widzę sytuacji, gdzie ponad 20 oznacza co innego niż 21. W grze dwuosobowej gra się na trzech obszarach, po 7 miast każdy (czyli w sumie 21). Przy grze większej ilości osób też nie wydaje mi się, żeby ktoś mógł zbudować sieć większą niż 21 miast. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi :lol:
Dokładnie.
Można mieć 3 elektrownie. Najlepsza elektrownia zasila 7 miast. Zakładając, że masz trzy takie elektrownie możesz zasilić maksymalnie 21 miast.
Ale dobrze zostawić taki zapis i mieć otwartą drogę przy wypuszczaniu dodatków, by dodać inne elektrownie, które mogą zasilić więcej niż 7 domków. Może kiedyś taki dodatek wydadzą...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

Awarię mieli przecież.
Istnieje zjawisko zwane backup.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Post autor: zewsi »

atwar pisze:
Awarię mieli przecież.
Istnieje zjawisko zwane backup.
Ale czy to, że nie zrobili backupu ma stanowić argument by nie zadać pytania na ich forum?
atwar
Posty: 112
Rejestracja: 10 wrz 2004, 14:49
Lokalizacja: obok Pruszkowa

Post autor: atwar »

poza tym fakt ze pytania watek ktory zakladalem kilka tygodni temu zostal wykasowany bez sladu tez nie namawia do pisania tam...
1. W kontekście powyższego zdarzenia oczywiste jest, że lepiej używać tego forum, zamiast forum, które może znikać.

2. Galakta nie odsyła obcesowo po pytania i odpowiedzi na swoje forum.
"Z mojego rozkazu i dla dobra Państwa właściciel tego dokumentu uczynił to, co uczynił.
3 grudnia 1627.
Richelieu"
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

W koncu udalo mi sie zagrac normalna partie - i niestety nasunelo sie kilka niejasnosci. Otoz:
1. Czy kupowanie surowcow przebiega tak, ze ostatni gracz kupuje ile chce surowcow (np. 3 kostki wegla, 1 uran i 1 odpady) czy musi najpierw kupic jeden surowiec, jak kolejka przejdzie to drugi itd.?

2. Czy przy budowaniu domkow mozna od razu wybudowac kilka, czy trzeba budowac po kolei (tzn. ja jeden, gracz nastepny tez jeden itd. az wszyscy spasuja?)

3. Gdzie laduja karty elektrownii, ktore zostaly odrzucone przez gracza (tzn. jak wymienia sie elektrownie na lepsza) a gdzie karty odrzucone z tych 8 kart do licytacji?

Pozdrawiam, z gory dziekuje za odpowiedzi :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

avantar pisze:W koncu udalo mi sie zagrac normalna partie - i niestety nasunelo sie kilka niejasnosci. Otoz:
1. Czy kupowanie surowcow przebiega tak, ze ostatni gracz kupuje ile chce surowcow (np. 3 kostki wegla, 1 uran i 1 odpady) czy musi najpierw kupic jeden surowiec, jak kolejka przejdzie to drugi itd.?
Kupuje ile chce, potem nastepny.
avantar pisze:2. Czy przy budowaniu domkow mozna od razu wybudowac kilka, czy trzeba budowac po kolei (tzn. ja jeden, gracz nastepny tez jeden itd. az wszyscy spasuja?)
Buduje ile chce, potem nastepny.
avantar pisze:3. Gdzie laduja karty elektrownii, ktore zostaly odrzucone przez gracza (tzn. jak wymienia sie elektrownie na lepsza) a gdzie karty odrzucone z tych 8 kart do licytacji?
Odrzucone przez gracza oraz odrzucone jako najslabsze - wedruja po prostu poza gre. Jedynie najlepsza elektrownia na koniec kazdej kolejki laduje na spod talii (poza faza 3). Nie mam tylko pojecia o jakich kartach odrzuconych z licytacjii mowisz - w czasie ani po licytacji nie odrzuca sie zadnych kart.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

No z ta licytacja mi sie pomylilo, chodzilo mi o karty odrzucane (najmocniejsze, tudziez najslabsze).

Pozdrawiam i dzieki za odpowiedzi :)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

avantar pisze:1. Czy kupowanie surowcow przebiega tak, ze ostatni gracz kupuje ile chce surowcow (np. 3 kostki wegla, 1 uran i 1 odpady) czy musi najpierw kupic jeden surowiec, jak kolejka przejdzie to drugi itd.?

2. Czy przy budowaniu domkow mozna od razu wybudowac kilka, czy trzeba budowac po kolei (tzn. ja jeden, gracz nastepny tez jeden itd. az wszyscy spasuja?)
Gracze kupują surowce i budują domy po kolei - ostatni gracz kupuje wszystko co chce, potem przedostatni, potem kolejny, pierwszy kupuje na końcu. Tak samo budowanie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

A jak to właściwie jest przy odrzucaniu elektrowni poza grę w przypadku mniejszej ilosci graczy - czy wszyscy mogą obejrzeć jakie elektrownie zostały odrzucone, czy odrzuca się je zakryte?
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Sztefan pisze:A jak to właściwie jest przy odrzucaniu elektrowni poza grę w przypadku mniejszej ilosci graczy - czy wszyscy mogą obejrzeć jakie elektrownie zostały odrzucone, czy odrzuca się je zakryte?
My odrzucalismy zakryte, mysle, ze tak jest lepiej ;)
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Sztefan pisze:A jak to właściwie jest przy odrzucaniu elektrowni poza grę w przypadku mniejszej ilosci graczy - czy wszyscy mogą obejrzeć jakie elektrownie zostały odrzucone, czy odrzuca się je zakryte?
Odrzucamy zakryte
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

avantar pisze:1. Czy kupowanie surowcow przebiega tak, ze ostatni gracz kupuje ile chce surowcow (np. 3 kostki wegla, 1 uran i 1 odpady) czy musi najpierw kupic jeden surowiec, jak kolejka przejdzie to drugi itd.?
Gracz, któy jest ostatni podaczas licytacji, pierwszy kupuje surowce. Może ich kupić tyle ile chce na raz, ale nie więcej niż pozwalają mu na to elektrownie. Dla przypomnienia każda elektrownia przechowuje dwukrtoną ilość surowców, jaką potrzebuje do zasilenia. Więc nie możesz kupić uranu, jeśli nie masz elektrowni atomowej. Możesz jednak kupić naraz wszystkie potrzebne surowce.
avantar pisze:2. Czy przy budowaniu domkow mozna od razu wybudowac kilka, czy trzeba budowac po kolei (tzn. ja jeden, gracz nastepny tez jeden itd. az wszyscy spasuja?)
Tak jak poprzednio budujesz naraz tyle ile chcesz (a raczej tyle, na ile pozwala gotówka).
avantar pisze:3. Gdzie laduja karty elektrownii, ktore zostaly odrzucone przez gracza (tzn. jak wymienia sie elektrownie na lepsza) a gdzie karty odrzucone z tych 8 kart do licytacji?
Karty odrzucone po zmianie wylatują z gry. Te 8 kart odrzuconych z licytacji przy grze dla 2 i 3 graczy usuwa się permamentnie i nie używa podczas gry.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Jak to jest z wyłączonym obszarem z gry. Instrukcja jest tu trochę niejasna.

Nie mozna budować domków - to jest pewne. Czy mozna jednak wykorzystać linię transmisyjną z wyłączonego z gry obszaru?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

zdecydowanie nie. gdzies to bylo wprost napisane, choc to gdzies to byc moze bgg... :-)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Dzięki.

W sumie to chyba jednak jest to wyraźnie napisane w instrukcji. Czytałem odpowiedni fragment x razy (x - bardzo duża liczba :) i miałem mętlik w głowie. Przeczytałem teraz jeszcze raz i wszystko wydaje się jasne.

Edit: Nie jednak to musiało być na bgg :) Poszukam, bo dostałem dwie sprzeczne odpowiedzi. W każdym razie jeszcze raz dzięki.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Sztefan pisze:Jak to jest z wyłączonym obszarem z gry. Instrukcja jest tu trochę niejasna.

Nie mozna budować domków - to jest pewne. Czy mozna jednak wykorzystać linię transmisyjną z wyłączonego z gry obszaru?
Nie wolno budować na obszarach, które są wyłączone z gry. Np. gdy gracie w trzech, wybieracie cztery sąsiadujące ze sobą obszary i możecie budować tylko na nich.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Dani pisze:
Sztefan pisze:Jak to jest z wyłączonym obszarem z gry. Instrukcja jest tu trochę niejasna.

Nie mozna budować domków - to jest pewne. Czy mozna jednak wykorzystać linię transmisyjną z wyłączonego z gry obszaru?
Nie wolno budować na obszarach, które są wyłączone z gry. Np. gdy gracie w trzech, wybieracie cztery sąsiadujące ze sobą obszary i możecie budować tylko na nich.
Nie takie było pytanie...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

bazik pisze:zdecydowanie nie. gdzies to bylo wprost napisane, choc to gdzies to byc moze bgg... :-)
to ciekawe, bo ja uważam, że zdecydowanie tak :D ale nie wiem skąd to wiem. Instrukcję można zrozumieć na oba sposoby w każdym razie. Może niemiecka instrukcja jest bardziej jednoznaczna?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

"W czasie gry wszyscy gracze mogą używać jedynie tych obszarów, które zostały wybrane na początku gry."

Nie widze co w regulach pozwalalo by uwazac ze stawianie domku to _jest_ "uzywanie", a uzywanie polaczen to _nie_ jest uzywanie.

Dla mnie dosc jednoznacznie z tego zdania wynika ze w danej grze istnieja tylko wybrane obszary....
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

bazik pisze:"W czasie gry wszyscy gracze mogą używać jedynie tych obszarów, które zostały wybrane na początku gry."

Nie widze co w regulach pozwalalo by uwazac ze stawianie domku to _jest_ "uzywanie", a uzywanie polaczen to _nie_ jest uzywanie.

Dla mnie dosc jednoznacznie z tego zdania wynika ze w danej grze istnieja tylko wybrane obszary....
Też mi się tak wydaje, że po prostu pozostałe obszary nie istnieją - tak jakby plansza się tam urywała.
Tylko Jacek, stary oszust coś tam wymyśla :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Don Simon pisze:Nie takie było pytanie...

Pozdrawiam
Szymon
Faktycznie, chodziło o co innego. Wybacz, chciałem być jedynie pomocny. :) Chociaż nie mogę za bardzo zroumieć, jak można wykorzystać linie z wyłączonego obszaru?
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Można byłoby wykorzystać. Np obejść zablokowane miasta, wykorzystując tylko ceny połączeń za wyłączonego obszaru, nie stawiając tam jednak miast.

Moim zdaniem jak powiedział bazik, nie można w żaen sposób używać obszaru wyłączonego - ewentualnie do ułożenia tam pieniędzy z banku, coby łatwiej było sięgać :D
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

W instrukcji w dziale o budowie domków jest napisane mniej więcej tak:
1. Nie trzeba łączyć ze sobą najbliższych miast.
2. W przypadku dłuższej trasy płacimy wszystkie opłaty pomiędzy miastami.
3. Miaste te muszą znajdować się w obszarze gry

Zdanie 3 odnosi się do 2. Wątpliwości wzięły się z tego, że "te miasta" można interpretować jako wszystkie miasta (startowe, docelowe i wszystkie pomiędzy), lub tylko to z którego chcemy ruszyć i to w którym się budujemy (wtedy te pomiędzy mogłyby być poza obszarem gry).

"Wersja Bazikowa" jest już na pewno obowiązująca.

Z mejla od Lacerty:
Na obszarze wyłaczonym z gry nie możemy ani stawiać domków ani też używać linii transmisyjnych przez niego przechodzących.

Dodatkowo:
http://www.boardgamegeek.com/thread/127799

odpowiedzi na pytanie 5

No i
bazik pisze:"W czasie gry wszyscy gracze mogą używać jedynie tych obszarów, które zostały wybrane na początku gry."

Nie widze co w regulach pozwalalo by uwazac ze stawianie domku to _jest_ "uzywanie", a uzywanie polaczen to _nie_ jest uzywanie.

Dla mnie dosc jednoznacznie z tego zdania wynika ze w danej grze istnieja tylko wybrane obszary....
czyli jednak instrukcja jasno o tym mówi, tylko nie w tym miejscu co szukałem
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Moim zdaniem gracze ustalaja tylko gdzie (na jakim obszarze) będzie toczyła sie gra.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

MichalStajszczak pisze:Moim zdaniem gracze ustalaja tylko gdzie (na jakim obszarze) będzie toczyła sie gra.
To jest oczywiste i nikt nad tym nie dyskutuje :wink:
ODPOWIEDZ