Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Terra Mystica

Post autor: Acaraje »

Witam,
mam pewne pytanie dotyczące żetonów łask, niby zasady proste, ale nasuwa się dużo pytań.

Załóżmy ze wybudowałem sobie trzy świątynie , które według instrukcji , każda powinna przynieść mi jeden żeton łask za samo wybudowanie (tak jest?), teraz czy odpalamy tylko jeden żeton łask, wybrany przez nas , czy też żetony łask działają wszystkie na raz rzecz jasna te które posiadamy obok planszy?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

nie do konca rozumiem pytanie, ale z żetonami łask jest tak:
budując świątynię albo sanktuarium natychmiast otrzymujemy 1 żeton łask (bodajże Czarnoksiężnicy - dwa). wybieramy z banku dowolny z dostepnych, byle nie taki, który już mamy.
żeton działa zależnie od tego, co robi. jeśli jest to żeton punktujący, to będzie działał, gdy zajdzie okoliczność tegoż punktowania. jeśli żeton z dochodem, to zawsze w fazie dochodu itp. raz zakupione żetony generalnie działają do końca gry.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Terra Mystica

Post autor: Acaraje »

Faktycznie namieszałem...

Dziękuje za odpowiedź, o to mi właśnie chodziło!!

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Terra Mystica

Post autor: KubaP »

Szanowni, krótkie pytanie - czy są jakieś kruczki w zasadach, o których łatwo zapomnieć/przeinaczyć? Wieczorem wpada kolega, który jest po jednej grze i ma tłumaczyć zasady, ja sam grałem raz z pół roku temu i nie chciałbym czegoś przegapić.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Chyba nie. Może jedynie zasysanie magii podczas budowy po sąsiedzku. I fakt, że zasysa się albo max albo nic, przy czym jeśli max dla gracza to mniej niż max dostępny (bo po prostu więcej jego kółko pnie przyjmie) to się właśnie liczy ten max gracza. innymi słowy, nie musi brać tego, co mu się nie mieści :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Terra Mystica

Post autor: KubaP »

Veridiana pisze:Chyba nie. Może jedynie zasysanie magii podczas budowy po sąsiedzku. I fakt, że zasysa się albo max albo nic, przy czym jeśli max dla gracza to mniej niż max dostępny (bo po prostu więcej jego kółko pnie przyjmie) to się właśnie liczy ten max gracza. innymi słowy, nie musi brać tego, co mu się nie mieści :)
Dziękuję pięknie!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica

Post autor: zephyr »

http://boardgamegeek.com/wiki/page/Terra_Mystica_FAQ
Ale to głównie jakies bardzo szczegółowe rzeczy, w stylu czy mozna terramorfować bez budowy, czy można polecieć dywanem na sąsiednie pole itp. raczej bardzo mocno szczegółowe i zwylke nie bardzo znaczące.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Jarzab »

Czy jest jakaś przeszkoda - poza downtimem podejrzewam - aby w TM grać w 6-7 osób? Grał ktoś w więcej niż maksymalne 5 osób? Warto próbować, czy szkoda czasu?
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Wolf »

Przeszkód jest wiele:
- żetony łask
- żetony miast
- miejsce na planszy
- akcje (za manę)

Każdy z tych elementów będzie zbyt mocno zależny od kolejności dla gry na 6-7 osób. Już na 5 osób jest bardzo ciasno i może brakować żetonów łask / miast, na więcej dojdą kolejne problemy wynikające z tego, że zbyt duża ilość graczy może zagrać wcześniej. W skrócie: da się, ale będzie to koszmar.

Rozwiązanie jest bardzo proste: kupujecie drugą Terra Mysticę i dzielicie się na 2 zespoły ;).
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Jarzab »

Potwierdziłeś moje obawy. Dzięki za odpowiedź.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
Fiszu
Posty: 197
Rejestracja: 01 mar 2010, 18:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terra Mystica

Post autor: Fiszu »

mam pytanie do 9 żetonu bonusów.

"W Fazie 1: Dochody gracz otrzymuje 2 Robotników, dodatkowo kiedy gracz oddaje ten żeton przy pasowaniu otrzymuje 4 PZ za posiadanie Twierdzy i/lub Sanktuarium na planszy."

Mamy tu różne interpretacje:
1) mając i twierdzę i sanktuarium gracz dostanie łącznie 4PZ z względu na "i".
2) gracz dostanie łącznie 8PZ, 4PZ za twierdzę + 4PZ za sanktuarium. na podobnej zasadzie jak za każdą osadę dostaje 1PZ lub 2PZ za każdą faktorię (na innych bonusach)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

8 punktów, jeśli masz obie budowle.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Terra Mystica

Post autor: the_ka »

Fiszu pisze:mam pytanie do 9 żetonu bonusów.

"W Fazie 1: Dochody gracz otrzymuje 2 Robotników, dodatkowo kiedy gracz oddaje ten żeton przy pasowaniu otrzymuje 4 PZ za posiadanie Twierdzy i/lub Sanktuarium na planszy."

Mamy tu różne interpretacje:
1) mając i twierdzę i sanktuarium gracz dostanie łącznie 4PZ z względu na "i".
2) gracz dostanie łącznie 8PZ, 4PZ za twierdzę + 4PZ za sanktuarium. na podobnej zasadzie jak za każdą osadę dostaje 1PZ lub 2PZ za każdą faktorię (na innych bonusach)
z angielskiej instrukcji str. 19 "... get 4 victory point if you have already built your Stronghold and/or 4 victory point if you have already built your Sanctuary"

8pkt... jak już wspomniał BartP
wujekedek
Posty: 1
Rejestracja: 08 sty 2014, 23:38

Re: Terra Mystica

Post autor: wujekedek »

Cześć

Proste pytanie - czy w pierwszej fazie kiedy przekształcam teren i od razu buduje domek muszę ponieść koszt tej budowy? (coś tam w robotnikach i monetach?)
Dzięki.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

Tak. A czemu nie?
Awatar użytkownika
Emmanuelle
Posty: 14
Rejestracja: 06 mar 2014, 10:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Emmanuelle »

Witam, mam pytanie:
Konwersja: wymiana Kapłana na Robotnika - co się dzieje z wymienionym Kapłanem - wraca do rezerw gracza czy wypada z gry?
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

Emmanuelle pisze:Witam, mam pytanie:
Konwersja: wymiana Kapłana na Robotnika - co się dzieje z wymienionym Kapłanem - wraca do rezerw gracza czy wypada z gry?
wraca do rezerw gracza
Ramirez
Posty: 15
Rejestracja: 19 gru 2012, 07:59

Re: Terra Mystica

Post autor: Ramirez »

Hej,

mam pytanko, bo jakoś w instrukcji nie mogę znaleźć wyjaśnienia.

Po wybudowaniu sanktuarium odsłania się pole, na którym jeden symbol daje nam kapłana w fazie dochodu, ale co oznacza ten symbol po lewej - w kształcie żetonu miasta i z trzema sześciokątami wewnątrz w kolorze rasy?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terra Mystica

Post autor: Sandman »

Ramirez pisze:Hej,

mam pytanko, bo jakoś w instrukcji nie mogę znaleźć wyjaśnienia.

Po wybudowaniu sanktuarium odsłania się pole, na którym jeden symbol daje nam kapłana w fazie dochodu, ale co oznacza ten symbol po lewej - w kształcie żetonu miasta i z trzema sześciokątami wewnątrz w kolorze rasy?
Z tego co pamiętam to, że wystarczą 3 budynki, aby powstało miasto. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli coś pomieszałem. Dawno nie grałem. :)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Sandman pisze:
Ramirez pisze:Hej,

mam pytanko, bo jakoś w instrukcji nie mogę znaleźć wyjaśnienia.

Po wybudowaniu sanktuarium odsłania się pole, na którym jeden symbol daje nam kapłana w fazie dochodu, ale co oznacza ten symbol po lewej - w kształcie żetonu miasta i z trzema sześciokątami wewnątrz w kolorze rasy?
Z tego co pamiętam to, że wystarczą 3 budynki, aby powstało miasto. Niech mnie ktoś poprawi, jeśli coś pomieszałem. Dawno nie grałem. :)
Sprecyzuje nieco.
Do zamknięcia tego konkretnego miasta, w którym znajduje się sanktuarium, wystarczają 3 budynki.
Ramirez
Posty: 15
Rejestracja: 19 gru 2012, 07:59

Re: Terra Mystica

Post autor: Ramirez »

Dzięki,

teraz znalazlem to w instrukcji, stoi jak byk - str. 14 'Tworzenie miast'
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Piehoo »

Jestem ciekawy jak interpretujecie zasadę z budowaniem miasta. (otrzymaniem żetonu)
Mam już jedno skończone miasto i kończę budowę drugiego, co wiąże się z tym że miasta się połączą.
a) Nie dostaje żetonu, ponieważ utworzyło się jedno, duże miasto - tak gramy.
b) Dostaje drugi żeton miasta, ponieważ najpierw spełniłem warunek otrzymania żetonu, a następnie dwa miasta połączyły się.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Terra Mystica

Post autor: BartP »

Nie dostajesz żetonu, bo masz jedno duże miasto.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: romeck »

Przebijam się przez Pravidla Hry i mam już pytanie:

Wiem, że zbudować osadę mogę na odpowiednio przekształconym polu, sąsiadującym bezpośrednio lub pośrednio z innym polem, na którym stoi mój budynek. To jest jasne. Ale przecież mogę przekształcić pole bez zbudowania na nim osady (pole pozostaje niezajęte, ale przekształcone i to nawet niekoniecznie na mój preferowany teren). Czy takie pole, które tylko chcę przekształcić też musi sąsiadować z moim budynkiem? Czy mogę sobie teraformować jakieś pole na drugim końcu mapy?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: lhw »

Rzeczywiście, instrukcja nie określa tego jasno, jednak zgodnie z tym co piszą na BGG nie można: http://boardgamegeek.com/thread/1132151 ... ent-spaces. Zresztą moim zdaniem, takie przekształcanie dowolnych pól na planszy, wprowadzało by tylko niepotrzebny chaos i komplikacje do rozgrywki.
ODPOWIEDZ