Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: trance-atlantic »

lacki2000 pisze:Mam podobne spostrzeżenia - te małe gierki to raczej taka gra wstępna przed czymś konkretnym, zgodnie z zasadą, że używki jednego wieczora powinny być coraz silniejsze dla zdrowszego efektu :)
Ale też jest druga pułapka tych małych gierek - ponieważ są krótkie to gracze często pragną szybkiego rewanżu a potem gramy do dwóch wygranych a potem znów rewanż, przecież to tylko 15-20 minut - i tak mija czwarta nad ranem a tu nic konkretnego na stół nie trafiło. I jedyne pytanie jakie wtedy pada to "Szybki rewanżyk czy idziemy spać?"
To u mnie akurat inaczej to działa. Jeśli się nastawiamy na coś cięższego, to nawet nie zawracamy sobie głowy nawet żadną rozgrzewką, ani tym bardziej nie mamy siły i ochoty na to, by podsumować wieczór czymś lżejszym. ;) Z kolei polecane przeze mnie The Boss stało się już kilka razy "drugim daniem" wieczoru, tj. najpierw parę razy w jedną grę, trwającą około godziny, po czym dla odmiany (i mając świadomość tego, że jest już około północy) lądowało na stole właśnie coś takiego, w co zresztą też zdążyliśmy zagrać nie tylko jeden raz.

Upraszczając - ciężka gra: jedna (2 partie na wieczór); lekka gra: dwie (po 2-3 partie na wieczór każdej). Innych konfiguracji, jak sięgam pamięcią, chyba nie bywało. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: mig »

U mnie fillery pełnia role wypelniaczy czasu- kiedy czekamy na kogoś albo gdy wiadomo ze pożegnać sie bedzie trzeba szybciej niż zostalo czasu potrzebnego do rozegrania jakiejś "solidnej" gry.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Veridiana »

Dokładnie, jak u nas. Najczęściej w tych momentach wyciągamy ostatnio RA lub Taluvę.
Awatar użytkownika
zlodziej_czasu
Posty: 84
Rejestracja: 28 lis 2011, 13:22
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: zlodziej_czasu »

Jeszcze nie znam gier tego typu (oprócz Love Letter, dzisiaj dotarł Jaipur :D ), ale w perełkach tego rodzaju pokładam wielką nadzieje na szybkie, przyjemne, codzienne rozgrywki z żoną w dni pracujące. Na dłuższe tytuły najczęściej nie starcza czasu ani mocy.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Galatolol »

Moje ulubione to Nie, dziękuję i Modern Art Card Game, ale nie jestem fanem takich pozycji.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: trance-atlantic »

zlodziej_czasu pisze:Jeszcze nie znam gier tego typu (oprócz Love Letter, dzisiaj dotarł Jaipur :D ), ale w perełkach tego rodzaju pokładam wielką nadzieje na szybkie, przyjemne, codzienne rozgrywki z żoną w dni pracujące. Na dłuższe tytuły najczęściej nie starcza czasu ani mocy.
Perełką to jest żona, która podziela planszówkowe hobby. :) Wybór odpowiedniego tytułu w tym kontekście staje się rzeczą zdecydowanie podrzędną, zwłaszcza w roku 2013, gdy mamy do dyspozycji niezliczone pokłady gier i prędzej czy później coś dla siebie znajdziemy. :)

A może coś z gatunku logicznych? Rój czy Abalone albo Trax powinny się sprawdzić.

Wiele rzeczy na dwie osoby zrobił też dr Knizia, ale tego znów posądza się... nooo, wszyscy wiemy o co. Mimo to w ostatnim czasie zdołał mnie zaintrygować grą o nazwie QIN, w którą można zagrać w duecie, ale i wyciągnąć na stół, gdy przyjdą goście (max. czterech graczy). Nie ma tam żadnych działań matematycznych czy też zliczania punktów na koniec, ot po prostu, kto szybciej pozbędzie się wszystkich swoich pionów - tj. umieści je na planszy - wygrywa grę. Jedyny minus to cena; owszem, solidne, ładne wykonanie, ale nieuchronnie zbliża się do kwoty, za jaką można nabyć obecnie rasowe euro. W każdym razie gra z kwadratami i prostokątami w raptem trzech kolorach prezentuje się nad wyraz uroczo a rozgrywka, wbrew prostocie zasad i samych elementów, do mało wymagających zdecydowanie nie należy.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: WRS »

trance-atlantic pisze:Przy okazji ciekawi mnie inna kwestia - często tego typu gry we wszelkiego rodzaju recenzjach określane są jako "doskonałe przerywniki między cięższymi tytułami". Nie wiem jak Wy, ale ja osobiście jeszcze nigdy nie doświadczyłem sytuacji, w której po zakończeniu partyjki np. w ToI czy Shoguna (może nie mega ciężkie, ale na pewno angażują nas na więcej niż 2 godziny) gospodarz wyciągał z szafy jakąś mini-grę, która miałaby nam pozwolić choć na chwilę odetchnąć. Zazwyczaj w tym czasie ktoś z nas uzupełniał zapas jedzenia/picia, a pozostali przygotowywali kolejną rozgrywkę/scenariusz w dokładnie tę samą grę, lub też wybieraliśmy coś innego, ale równie angażującego. Czy ze mną jest rzeczywiście aż tak źle, że nie dociera do mnie przesłanie autorów owych recenzji i w środku wszelkich "epickich" rozgrywek powinienem był mimo wszystko sięgać po tytuły lżejsze? ;) ;)
Jeśli używam takiego określenia ;) to w sensie kolejnych spotkań.
Nagraliśmy się w solidne, ciężkie tytuły. Jest potrzeba odetchnięcia i wtedy takie gry się świetnie sprawdzają. Zwłaszcza, gdy spotkanie jest z ludźmi poznającymi planszówki.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Furia »

U mnie w tej kategorii na razie króluje Love letter. Nic chyba moich znajomych nie bawi bardziej niż gdy w pierwszej turze wychodzi książę, każąc innemu graczowi odrzucić kartę i jest to księżniczka.
Ostatnio dobrze przyjęła się też Trucizna.
Za to zdecydowanie nie sprawdza się Jungle Speed ani Packa na muchy - szczególnie, że gram zwykle z dwójką daltonistów.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: schizofretka »

Taluva, 2 de Mayo jak ma być na myślenie, Love Letter jak bardziej imprezowo. Poza tym kościanki: RttA, Ra Dice, Martian dice (najlżejsze).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: FortArt »

1. Tik tak bum
2. Mord im Arosa
3. Love Letter
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
adalbert
Posty: 942
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: adalbert »

Trio
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Misio205 »

Do mnie jako filler i gra dla nieograniczonej liczby graczy trafił w końcu Gauntlet of Fools. Szybka przygodówka z elementem "licytacji" (?). No i nie ma to jak bicie potworów pijanym mnichem z shurikenami :mrgreen:
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1752
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1438 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Leser »

Misio205 pisze:Do mnie jako filler i gra dla nieograniczonej liczby graczy trafił w końcu Gauntlet of Fools. Szybka przygodówka z elementem "licytacji" (?). No i nie ma to jak bicie potworów pijanym mnichem z shurikenami :mrgreen:
+100 - król jest jeden! 8)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: tomuch »

Escape: the curse of the temple - jest pewność, że jedna partia będzie trwała 10 minut. Tylko co z tego, jeśli zaraz po przegranej chce się zagrać jeszcze raz ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: KubaP »

Maskarada. Mam za sobą 9 partii w składach 2,3,4 i 9 osobowych i każdy wariant był super a gra nie trwa dłużej niż 15 minut (2 osoby) do 35 (9 osób).
Awatar użytkownika
gemboj
Posty: 34
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:30

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: gemboj »

Dorzucam Atona i Rój.
Wolę grać niż zastanawiać się kilka godzin co autor instrukcji miał na myśli.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Rafal_Kruczek »

Kategegoria fillery karcianki ( zazwyczaj na 3 lub więcej graczy):
No thanks! (3-6 graczy)
Sticheln (3-8 graczy) - szczególnie polecane z wydrukowanym spisem zasad do 30 gier grywalnych talią do Sticheln który można znaleźć na BGG.
Sabotażysta (3-7 graczy 2-10 z dodatkiem)
Zbuduj swoje miasto!( The city) -(2-5 graczy)
Wszystkie w cenie poniżej 40 PLN, lekkie i bardzo przenośne.
Resistance - w zaleznosci od wersji od 30 do 70 zł - to jest gra karciana tylko technicznie


Kościane - szybkie gry (uzywające specjalnych kości i trochę droższe - ceny około 100 PLN)
Roll throught the Ages
King of Tokyo (wkrótce(?) jako Potwory w Tokio)

Kosciane na zwykłych kościach (czasami potrzebna tabela z punktacja lub inny prosty rekwizyt)
Yatzee
Bleff Kościany
Suttaku
I wiele innych

Małe i przenośne gry logiczne ( około 60 PLN)
Hive - wersja Pocket ma dwa dodatki i wazy 1/3 tego co "duza"
Army of frogs - bardzo proste zasady, a duzo kombinowania( jest pewien elemnet losowy, ale rzadko dominuje rozgrywkę)

Ponadtó rózne
Dixit - powyzej 100pln ,ale za około 80PLN mozna kupic talie z dodatkiem (pudełko z samymi kartami jest takze bardziej przenośne)i uzyć zastepnych metod głosowania i punktacji (na przykład The Village ma meeple z numerkami).
Blockers ( dawniej Uptown) (3-5 grazcy, z wariantem na 2 osoby po 2 kolory- im wiecej kolorów na planszy tym ciaśniej i rozgrywka ciekawsza) (także dobre źródło żetonów do głosowania do Dixita)

Gry o (wirtualnym) upijaniu się i awanturach karczemnych
Sake and samuraj (a takze kolejna gra z serii Beer and Wikings - nie grałem ale podobny)
Red Dragon Inn
Inn Fighting
Zdecydowanie i stanowczo z tej kategorii odradzam Wiochman Wesele. (A przy okazji z troche innej kategorii: Chez Geek i Muchnin w kazdej odsłonie to gry w której jest wiecej zabawy z czytania kart i podkładnia sobie świni i niż z samej rozgrywki - i nie polecam i nie odradzam - kwestia gustu, ale Wiochman Wesele nie ma nawet prostej rozgrywki)


A poniżej gry w któych partię pomiędzy doświadczonymi graczami mogą zajac ponizej 30 min, i nie spełniają takze innych warunków fillera
Gosu (koniecznie z opcjonalnym zasadami: z draftem i limitem 10 akcji po pasie)(przed poznaniem kart i bez limitu akcji moze się przedluzyc powyżej 1h)
Innovation (w 2 osoby LUB 4 osoby koniecznie Team 2*2, 3 osobowa moze byc troche dłuższa),
Smash up - może być trochę droższe niż 100 PLN, i zamin pozna się talie to rozgrywka jest troche dłuższa
Hanabi - wbrew wszelkim pozorom traktowanie tej gry jako fillera jest krzywdzace zarówno dla gry i graczy którzy z takim nastawiem siadają do rozgrywki. Powód - kryptomózgożerność na poziomie 90%.
Race for the Galaxy - Tutaj też niezbędne jest doświadczenie w grze do szybkiej gry i doświadczenie w graniu żeby traktować rftg jako fillera
MU (u umlaut) - występujace w 2 zestawach gier karcianych -jeden lepszy niz drugi, jesli po poznaniu i zagraniu w którąś z tych gier, gra się spodoba, to mozna łatwo zarazić entuzjazmem nowych grazcy i potraktowac partie jako filler, w obu zestawach są chyba po 4 gry, wiec szansa, że któraś z gier przypasuje jest dość duża, ale gwarancji nie daję. Czas może byc dłuższy ponieważ partie składają się z kliku rozdań, ale można przerwać wcześniej
Haggis (2-4 graczy) i Tichu(tylko 4 graczy ) - można zagrać z limitem czasowy zamiast punktowego zeby sie zmiescic w 30 min.

We wszystkie powyzsze polecane gry grałem (poza wymienionymi wyjątkami) i wszystie spełniają (poza wymienionymi wyjątkami) warunki fillera.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Firenski »

Ostatnio najczęściej Taluva i Ra. Wcześniej - nieśmiertelne 7 Cudów. I jeszcze Boss od czasu do czasu :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3652
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: gafik »

Do wymienionych wyżej dodałbym jeszcze:

Rekiny Biznesu
Monopoly Deal
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: mig »

Od wczoraj do mojej listy mega-fillerów dochodzą Pędzące żółwie i Maskarada. Ależ była zabawa :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Misio205 »

gafik pisze:Do wymienionych wyżej dodałbym jeszcze:

Rekiny Biznesu
Monopoly Deal
Do Rekinów macie dodatek czy nie? A jeżeli tak to lepiej z dodatkiem, czy bez? :?:
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Quetzalcoatl »

1. LIST MIŁOSNY! To jest coś niesamowitego, mogę grać i grać :D
2. Resistance
3. Hanabi
4. Pędzące Żółwie
5. The Boss
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: trance-atlantic »

Rafal_Kruczek pisze: Kosciane na zwykłych kościach (czasami potrzebna tabela z punktacja lub inny prosty rekwizyt)
Yatzee
Bleff Kościany
Suttaku
I wiele innych
W tej grupie jako numer jeden wymieniłbym Decathlon. Można bawić się samemu w śrubowanie rekordów, ale w składzie 2-osobowym i większym zabawa jest znacznie lepsza. Jest fajny 'chart' na BGG, wydrukować na czymś sztywnym, zalaminować, zainwestować w jakiś marker i mamy grę jak się patrzy. :)

Zwykłych kości używa też gra pt. Vegas (ta z serii Alea), plus kilka dodatkowych elementów, ale jak na zawartość pudełka jest też dość droga.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Smoku »

1. 6 bierze
2. Zombie Dice
3. Fasolki
4. Aton
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza mała gra tzw. chwiler, filler, wypełniacz

Post autor: Misio205 »

Smoku pisze:1. 6 bierze
2. Zombie Dice
3. Fasolki
4. Aton
Fasolki jako chwiler? U nas 6 osobowa potyczka to co najmniej 2h :D
ODPOWIEDZ