Metallum

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Metallum

Post autor: lacki2000 »

TomB pisze:Grafiki są po prostu... kosmiczne!!!
Grafiki są bajkowe a nie kosmiczne ;) Holyłódzkie światło i gdzieniegdzie widoczne kopiuj-wklej ale o tym już mówiłem, więc "słuchajcie uważnie bo nie będę powtarzać"
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: pan_satyros »

Mnie również grafiki przypominają raczej galerię tapet na komórkę z ostatniej strony Programu Tv (dosłownie takie skojarzenie mi się nasuwało przy pierwszym spojrzeniu), ale co kto lubi.
Najbardziej zastanawia mnie co autor miał na myśli rysując te okręgi - http://cf.geekdo-images.com/images/pic1791859_md.jpg
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Kilka spraw się zebrało i postaram się odpowiedzieć:

1. AkitaInu W Essen do gry będzie dodawana do gry specjalna planeta promocyjna. Postaram się zdobyć kilka sztuk (jednak tutaj to będzie zależało czy Galakcie jakieś zostaną) więc na razie nie chcę za dużo w tej kwestii obiecywać/mówić.

2. Deborka, Maciejo, TomB - Grafiki do gry przygotował Tomasz Maroński (w świecie gier ilustrował on także Gamedeca).

3. Lacki2000 - problem z kopiuj/wklej zgłosiłem do wydawnictwa i to ma być poprawione. Obecna grafika okładki jaka jest na BGG to wciąż tylko projekt. Jeszcze raz dziękuję za wskazanie problemu.

4. pan_satyros - W przypadku okręgów akurat wiem co autor miał na myśli. Jedna z planet układu jest wyposażona w instalację planetarną otwierającą "blisko dystansową" bramę nad-przestrzenną. To właśnie działanie tej instalacji przedstawiają kręgi.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Tycjan »

Trzecia część "Pamiętnika projektanta": http://goscie.znadplanszy.pl/2013/10/15 ... to-puzzlem
Zapraszamy :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Metallum

Post autor: maciejo »

Tycjan pisze:Trzecia część "Pamiętnika projektanta": http://goscie.znadplanszy.pl/2013/10/15 ... to-puzzlem
Zapraszamy :)
Tak nie za bardzo czaje o co chodzi w tych dziennikach :roll: - "starość nie radość"
Czy znaczą one może to,że gra będzie fajna :?: :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Tycjan »

Zapoczątkowało to chyba w naszym środowisku BGG.
Opisywanie przemyśleń autora co do mechaniki, inspiracji , fabuły pozwala się dowiedzieć coś więcej o grze niż tylko z suchych faktów z zapowiedzi prasowej.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Kilka rzeczy na szybko:
1. Na BGG pojawiły się kolejne grafiki (min. pudłeko przód i tył, oraz płytki podprogramów, których gracze będą używać do programowania statków fabryk) - LINK

2. Instrukcja z tego co wiem też już trafiła na BGG. Czeka na akceptację. Dam znać jak tylko się pojawi.

3. Jak napisał Tycjan, koncept pamiętników projektanta powstał na BGG. Staraliśmy się wraz z Wojtkiem Krupnikiem napisać je w nieco zabawny sposób a równocześnie opowiedzieć przy tym jak gra powstała. Jak widać po Twoim pytaniu Macjejo niezbyt nam się to udało :). Zwalam to na karb tego że jest nas dwóch i każdy ma inna koncepcję jak takie pamiętniki powinny wyglądać :).
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Metallum

Post autor: lacki2000 »

no trochę się okładka zmieniła. Kopiuj-wklej już niezauważalne :) A czemu daliście tytuł mniejszą czcionką? Mi się bardziej podobał ten poprzedni rozmiar ale tak tylko sie czepiam :] I w sumie statek-matkę bym jednak przyciemnił, kosmosie jest dość ciemno ale może tam dalej gdzie to metallum jest to akurat nie. W każdym razie przesłanie jest czytelne i nawiązujące. A dodatek będzie na większą liczbę graczy? :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Metallum

Post autor: maciejo »

wojo pisze:Kilka rzeczy na szybko:
1. Na BGG pojawiły się kolejne grafiki (min. pudłeko przód i tył, oraz płytki podprogramów, których gracze będą używać do programowania statków fabryk) - LINK

2. Instrukcja z tego co wiem też już trafiła na BGG. Czeka na akceptację. Dam znać jak tylko się pojawi.

3. Jak napisał Tycjan, koncept pamiętników projektanta powstał na BGG. Staraliśmy się wraz z Wojtkiem Krupnikiem napisać je w nieco zabawny sposób a równocześnie opowiedzieć przy tym jak gra powstała. Jak widać po Twoim pytaniu Macjejo niezbyt nam się to udało :). Zwalam to na karb tego że jest nas dwóch i każdy ma inna koncepcję jak takie pamiętniki powinny wyglądać :).
:wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Metallum

Post autor: AkitaInu »

- fajna okładka. Fajnie przerobiliście statek - matke :)

- super pomysł ze składaniem rozkazów jak puzzli, zawsze rozkaz będzie się składał z czterech podrozkazów?

- wrzuccie zdjęcie "planet screen" :)

- jaka będzie mniej więcej cena?

- ja w sumie tego kopiuj / wklej nie widziałem wcześniej, teraz też nie widze :D

- ładne kafelki programów :)

- dajcie instrukcje ;)

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
xel4
Posty: 392
Rejestracja: 13 sie 2012, 17:39
Lokalizacja: Gliwice
Been thanked: 1 time

Re: Metallum

Post autor: xel4 »

Zapowiada się całkiem zacnie:)

Czy są zależności między kartami? Jakieś synergie? Mając kartę A karta B jest wstanie wysadzić kosmos i skoczyć po bułki do sklepu.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Instrukcja jest już na BGG: LINK

AkitaInu
- Program (rozkaz) nie zawsze będzie składał się z 4 podprogramów (płytek). Nawet więcej, niektóre najsilniejsze akcje (np. rozmieść 3 Roboty Wydobywcze) spowodują że nie będzie takiej możliwości. Program zgodnie z zasadami musi składać się z co najmniej jednego podprogramu (ruch) - inne są opcjonalne aczkolwiek muszą się łączyć z pozostałymi wybranymi.

- Przykłady planet są już w galerii na BGG: Przykład

- Cena na targach została ustalona na 25 Euro. W PL pewnie przełoży się to na około 100 złotych (choć to tylko moje domysły).

xel4 - Pewne synergie między modułami (kartami) są - przykład: Fabryka pozwala produkować dodatkowe RW a Odzyskiwacz przemiela je na $. Część modułów ma też swoje "anty-moduły: - przykład: Stacja Bojowa (niszczy RW) -> Pole Siłowe. Ogólnie jednak powiedziałbym, że w grze "combosy" składa się używając podprogramów i instalacji planetarnych a karty pozwalają je dopełnić.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Metallum

Post autor: Palmer »

wojo pisze:Instrukcja jest już na BGG: LINK
Widzę, że zgrabnie udało się rozwiązać problematyczną kwestię bogatych/słabych złóż, 7 znaczników i po kłopocie ;)
Kolory na połączeniach też na plus, rozwiewają wszelkie wątpliwości i interpretacje możliwości łączenia.
Statki matka jako tekturki na stojaczku, no nie wiem, musiałbym je zobaczyć na żywo.

Liczę, że 25e przełoży się na 69. Grafik popracował, liczniki pewnie też tanim gadżetem nie są, ale stówka za 30minutową dwuosobówkę, nie przejdzie :P
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Mam dobrą informację :), udało mi się dostać wstępne potwierdzenie od Galakty, że dostanę parę extra planet promo (Psi). Będę chciał je rozesłać do kilku osób, które udzielały się w tym wątku i na BGG. Jeszcze niestety nie wiem ile dokładnie tych kafli będę miał więc nie chcę za dużo obiecywać (ale zakładam że przynajmniej 5 dostanę :) )

Chciałbym na pewno nagrodzić poniższe osoby a jeżeli planet będzie więcej ... zobaczymy :
1. lacki2000 - za zwrócenie uwagi na kopiuj-wklej na okładce w wersji roboczej (podobno to od początku miało być poprawione ale kto wie :) )
2. kisio - za rozszyfrowanie skrótu RW
3. AkitaInu - za wnikliwą analizę gry zanim jeszcze było wiele wiadomo i pomysł na mechanikę do dodatku (na PW)
4. Jedną planetę wyślę też do losowo wybranej osoby, która na BGG dała kciuka naszej ostatecznej okładce (pewnie losowanie zrobię to zaraz po Essen - także macie jeszcze czas aby wziąć udział :))
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Metallum

Post autor: AkitaInu »

Dziękuje bardzo :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Metallum

Post autor: lacki2000 »

ja również dziękuję. Teraz to mi daliście do myślenia jak tę nagrodę wykorzystać :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Tycjan »


# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Metallum

Post autor: AkitaInu »

lacki2000 pisze:ja również dziękuję. Teraz to mi daliście do myślenia jak tę nagrodę wykorzystać :)
Kupić grę żeby cieszyć się "edycją rozszerzoną" ;)
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Na BGG pojawił się profil promo planety - grafika.

Ponieważ jutro wyjeżdżamy z grą na Essen więc dzisiaj wieczorem zamknę mini-konkurs, w którym można wygrać właśnie Psi. W okolicach 20-21 spiszę sobie listę osób, które dały kciuka okładce Metallum i po powrocie z targów wylosuję spośród nich jedną, która otrzyma planetę. Także jeszcze macie szanse dołączyć :).

Po powrocie z Essen będę się kontaktował z osobami, które wymieniłem powyżej (i wylosowaną) z prośbą o adres do wysyłki.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Metallum

Post autor: maciejo »

wojo pisze:Instrukcja jest już na BGG: LINK
Podałeś zły link :? .To instrukcja po angielsku.Ja liczyłem na to,że do polskiej gry dostanę do poczytania instrukcje po polsku :|
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Metallum

Post autor: wojo »

Polska wersja instrukcji będzie na pewno również dostępna. Jak sądzę pojawi się po Essen.

Lista osób, które wezmą udział w losowaniu jest już zapisana. Losowanie po powrocie z Niemiec.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Metallum

Post autor: maciejo »

wojo pisze:Polska wersja instrukcji będzie na pewno również dostępna. Jak sądzę pojawi się po Essen.

Lista osób, które wezmą udział w losowaniu jest już zapisana. Losowanie po powrocie z Niemiec.
Czyli w essen nie będzie można kupić gry z instrukcją pl :( :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Metallum

Post autor: Tycjan »

Piąta, ostatnia część "Dziennika projektanta" http://goscie.znadplanszy.pl/2013/10/24 ... cza-orbite

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Metallum

Post autor: KubaP »

Dzisiaj miałem okazję zagrać w Metallum. 8/10. Solidne euro schowane za masą ameritrashowych złośliwości. Dobry tytuł o wysokiej dozie negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Metallum

Post autor: Andy »

maciejo pisze:Ja liczyłem na to,że do polskiej gry dostanę do poczytania instrukcje po polsku :|
Pojawiła się na stronie Galakty: http://galakta.pl/instrukcje-do-naszych-nowosci/
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ