Carcassone, ochrona kafelek

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Trolliszcze »

romeck pisze:Tak choćby z szacunku dla starszych pokoleń czy dla historii przeczytaj uważnie czym był nazim. Powtarzanie internetowych sloganów nie zawsze jest fajne, a często zwyczajnie głupie czy niegrzeczne. To po pierwsze. Po drugie, nie ma czegoś takiego jak "użytkownicy języka". A po trzecie, zmiany językowe kształtujące się przez dziesięciolecia, badane przez językoznawców i zatwierdzane przez Radę Języka Polskiego, to coś zupełnie innego niż zwykłe niedbalstwo i stawianie się okoniem do zasad.
Niedbalstwo i stawanie okoniem to jeden z motorów zmian - skądś się biorą te wszystkie paskudne uzusy. Nie każdy błąd językowy staje się uzusem, ale powtarzany wystarczająco często...

Lubię czasem wytknąć komuś błąd, choć to tak ze zwykłej, ludzkiej złośliwości. Poza tym raczej przymykam oko, bo każdy ma inną wrażliwość i świadomość językową. Nie można wymagać od wszystkich takiej samej znajomości języka, tak jak trudno wymagać od wszystkich takiej samej znajomości matematyki, fizyki czy geografii. Inna sprawa to oburzanie się, jak już ktoś błąd wytknie. Argumenty o dialektach mnie nie przekonują - to trochę taki argument z gatunku "ale przecież w geometrii nieeuklidesowej"...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: romeck »

Trolliszcze pisze: Lubię czasem wytknąć komuś błąd, choć to tak raczej ze zwykłej, ludzkiej złośliwości. Poza tym raczej przymykam oko, bo każdy ma inną wrażliwość i świadomość językową. Nie można wymagać od wszystkich takiej samej znajomości języka, tak jak trudno wymagać od wszystkich takiej samej znajomości matematyki, fizyki czy geografii. Inna sprawa to oburzanie się, jak już ktoś błąd wytknie. Argumenty o dialektach mnie nie przekonują - to trochę taki argument z gatunku "ale przecież w geometrii nieeuklidesowej"...
No właśnie dotknąłeś sedna. Ludzie są mniej lub bardziej wrażliwi na poprawność językową, albo inaczej ich wychowano, gdzie indziej, albo mieli kiepskich nauczycieli. I to jest ok. To jest normalne, nie należy się spinać, atakować, być złośliwym czy aroganckim (co niestety czasem mi się zdarza). Ale przede wszystkim chodzi o to święte oburzenie drugiej strony, gdy ktoś im zwróci uwagę.

Nie od dziś wiadomo, że ludzie dzielą się na dwie grupy - na tych, co mają w głowie oraz na tych, co mają w dupie. Ci pierwsi, gdy zwrócimy im na coś uwagę, zawsze potraktują to jako okazję do nauki, samodoskonalenia czy poprawy. Natomiast ci drudzy się oburzają, kierowani poczuciem własnej mylnie pojmowanej niezależności i wolności (która jest tak naprawdę tylko zwykłym niedbalstwem) lub chęcią bycia "przeciw" (która to jest z kolei oznaką niedojrzałości).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2395 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Curiosity »

Svartisen pisze:postawcie się na miejscu osoby, która zaczyna się interesować grami planszowymi, napisze coś na naszym forum, a zamiast/obok odpowiedzi dostanie 3 posty sugerujące, że jest idiotą/ką i ignorantem/tką. Nie o to tu chyba chodzi.
Nikt nikogo nie nazwał idiotą czy ignorantem. Owszem, określiłem ignorancją pewien rodzaj zachowania, ale nie osobę. To, że ktoś zrobił coś głupiego absolutnie nie oznacza, że jest głupi.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Seba_wse
Posty: 61
Rejestracja: 03 gru 2013, 09:00
Been thanked: 3 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Seba_wse »

Po pierwsze sam Mitashi nie jest chyba urażony. Widać, że stara się pisać poprawnie. Zwrócenie uwagi wpłynie na rozwój Jego języka lub jeszcze bardziej zwiększy poziom dbałości i o to chodzi.
Zaraz jednak musi stanąć za nim mur obrońców "wolności językowej"...
FortArt pisze:
Seba_wse pisze:Po co szkoły...
pOco, sZkoly nieH KaRZdy belkrocze jak hdze taka ma toRZSA moźdź PIZAna - fajne? Co to za tożsamość???
Mylisz język z jego zapisem. Ortografia jest kwestią pewnej umowy mającej na celu by tekst pisany był zrozumiały dla jego użytkowników. Więc umówiliśmy się na użycie pewnego zbioru znaczków i zasad jak je stosować. Ta umowa dawno powinna być zmieniona (np. w zakresie ż i ó), ale dopóki obowiązuje to powinna być przestrzegana.
Natomiast gramatyczni naziści usiłują zmusić ludzi do używania pewnego języka, słów w pewnym znaczeniu i konkretnej fleksji. Na to zgody nie ma bo to próba zatrzymania zmian w języku jakie dokonywały się zawsze. Różnorodność języka to bogactwo, które należy chronić. Język tworzą jego użytkownicy nie słowniki.
Środowisko planszówkowiczów też stworzyło pewne słowa, których nie ma w słownikach (np. drugie w tym zdaniu) i nikomu to jakoś nie przeszkadza.
Nie mylę języka z jego opisem, pokazałem obrazowo do czego może prowadzić "wolność językowa".
Jeżeli gramatyczna "wolność" ma panować, to czemu nie ortograficzna (sam o niej wspominasz, na szczęście nie decydujesz). Chodziło mi o podejście do tematu i do czego może to "liberalne" podejście prowadzić. Doprowadzi do takiego bełkotu, że najwięksi obrońcy "wolności" staną się najzacieklejszymi "nazistami".
Słowotwórstwo wynikające z pojawiania się wszelkich nowości w życiu i otoczeniu człowieka to już zupełnie inna para kaloszy.
Ja byłem uczony, że "weszłem" i inne tego typu wyrazy tożsamości osobistej i wolności dialektu, świadczą o czymś zupełnie innym. Może to i staroświeckie, tradycyjne itd. ale nie zawsze to co stare jest złe a to co nowe jest dobre.
TOŻSAMOŚĆ NARODOWA powinna być dla Polaków najważniejsza. JĘZYK POLSKI jest bardzo ważną częścią naszej tożsamości. Jeżeli są głosy i działania niszczące nasz język równocześnie godzą w naszą tożsamość narodową. Nie mówię, że "kafelek" godzi w naszą tożsamość narodową;) Chodzi mi o to, że niechlujność językowa, zarówno gramatyczna jak i ortograficzna godzi w nasz język. Naszym przodkom którzy ginęli m.in. za naszą mowę ojczystą winniśmy ową staranność językową kultywować. Naród bez tożsamości ginie. Jego historia, język, kultura i religia to najważniejsze składowe tożsamości narodowej. Może dla wielu to nieważne, ale jeżeli jesteście tak nowocześni i postępowi, wykształceni i wrażliwi, to powinniście szanować i dbać o swoich romantycznych Don Kichotów stających w obronie bezbronnej polszczyzny.
bubu pisze:@lacki2000 i Curiosity
...
Mi na przykład bardziej przeszkadzają takie wypowiedzi typu "Pisać poprawnie albo do łopaty" (poprzedzone stwierdzeniem, że kulturalnie zwrócona uwaga nie powinna nikogo urazić)
Moje hasło miało prześmiewczy ton i chciałem rozluźnić atmosferę:) Trochę dystansu do siebie proszę:)
Widzę, że uwaga w wątku była odnośnie "kafelek" zwrócona kulturalnie. Nazywanie kogoś nazistami uważam, za co najmniej niestosowne. Poczytaj sobie o nazistach. Jakikolwiek niewinny kontekst i uliczna gwara w moim odczuciu nie są wytłumaczeniem.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: romeck »

Zgadzam się praktycznie z każdym słowem napisanym powyżej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: bubu »

@seba_wse

EDIT: Poszło na priv.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: lacki2000 »

bubu pisze:@lacki2000 i Curiosity

No to pojawia się pytanie co powoduje, że cudze błędy gramatyczne tak źle na Was działają, ze ryzykując popsucie atmosfery i pojawianie się takiego OT jak niniejszy decydujecie się reagować.
Bo zakładam, że tutaj nie wynika to z:
-chęci dokopania dyskutantowi;
-chęci popisania się przed innymi/zabłyśnięcia.
Więc skąd? Powodem jest jakaś sztywność w przestrzeganiu reguł? Aż tak Was ta ochrona kafelek kłuje i drażni? Czemu?

Mi na przykład bardziej przeszkadzają takie wypowiedzi typu "Pisać poprawnie albo do łopaty" (poprzedzone stwierdzeniem, że kulturalnie zwrócona uwaga nie powinna nikogo urazić)
ja tylko napisałem, że tworzenie własnych reguł niekoniecznie może się podobać innym. Mi te kafelki rodzaju żeńskiego nie przeszkadzają, generalnie lubię rodzaj żeński. Sam robię błędy przy pisaniu, często z pośpiechu, czasem niechcący i jak ktoś mi zwróci słusznie uwagę to poprawiam pokornie, nie dorabiam do tego ideologii. Jeśli ktoś świadomie pisze publicznie niedbale (zakładam, że to tu nie zaszło) to świadczy to o braku szacunku dla czytających. Publiczna sfera życia niestety wymusza na nas przestrzeganie jakichś reguł, które z czasem się zmieniają. A co do tematu to ja kafelków Carcassonne nie chronię, losujemy z pudełka, starając się nie mielić zbyt brutalnie.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: bubu »

EDIT: a nie, bez sensu
Ostatnio zmieniony 02 mar 2014, 22:58 przez bubu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: FortArt »

Agresywni osobnicy wymachujący patriotycznymi chorągiewkami dla swoich interesów skutecznie zniechęcają mnie do kontynuowania dyskusji.
Pas.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2395 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Curiosity »

FortArt pisze:Agresywni osobnicy wymachujący patriotycznymi chorągiewkami dla swoich interesów skutecznie zniechęcają mnie do kontynuowania dyskusji.
Pas.
Musisz bardzo nie lubić polityki ;)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: romeck »

FortArt pisze:Agresywni osobnicy wymachujący patriotycznymi chorągiewkami dla swoich interesów skutecznie zniechęcają mnie do kontynuowania dyskusji.
Pas.
Właśnie zwątpiłem. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć te chorągiewki (przesada, ale OK). Ale "agresywni osobnicy"? "Swoich interesów"?

Muj Borze.
Curiosity pisze:Musisz bardzo nie lubić polityki ;)
Czytam między wierszami. :D
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
adalbert
Posty: 942
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: adalbert »

Czy naprawdę mamy wątpliwości, jaka jest prawidłowa forma?
"Nazizm", "patriotyczne chorągiewki" itd.? Obserwowanie, jakie mogą być reakcje na zwrócenie uwagi, jest doprawdy fascynujące.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Trolliszcze »

I w drugą stronę. Stosowanie patriotycznej retoryki, bo komuś się nie chce zadbać o poprawność językową postów na forum, jest IMHO grubą przesadą. Znaj proporcję, mocium panie.
adalbert
Posty: 942
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: adalbert »

Prześledziłem sobie rozwój tej dyskusji i chyba mamy rozbieżne poglądy na temat "proporcji".

Nazwy tematu nie zmieniono. "Naziści" zostali pokonani.

Ok., pas.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Trolliszcze »

adalbert pisze:Nazwy tematu nie zmieniono. "Naziści" zostali pokonani.
Ok., pas.
No, rzeczywiście. Przy tym to nawet wydarzenia na Ukrainie wymiękają.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Bea »

Tak sobie czytam waszą debatę na temat poprawności językowej i się zastanawiam, czy nie można by na forum wprowadzić oficjalnej zasady, że korygujemy czyjeś błędy językowe i ortograficzne poprzez prywatną wiadomość tylko. Skutek został by osiągnięty, czyli błąd poprawiony, piszący wyedukowany a temat niezaśmiecony. Co o tym sądzicie?
adalbert
Posty: 942
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: adalbert »

Moim zdaniem oczywiste błędy w nazwie tematu powinien korygować moderator.
Moderator jest również uprawniony do tego (tak podejrzewam), żeby wyciąć posty nie na temat (zostawiając informację o swojej ingerencji).
Twoja propozycja mi się zdecydowanie nie podoba.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: kwiatosz »

Mnie się rozwiązanie z pw o tyle nie podoba, że nie wiadomo na kogo się trafi (jeśli nowy użytkownik), a dostać epopeję narodowo-wyzwoleńczą na pw nie każdy lubi.

Natomiast jeżeli coś nadaje się do wycięcia to zawsze lepiej zgłosić posty niż liczyć, że moderatorzy czytają wszystko i wszędzie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Bea »

Ale mnie tylko chodziło o zwracanie uwagi na błędy ortograficzne i językowe, a nie o moderowanie offtopu itp.
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: bubu »

Mi się w ogóle poprawianie kogoś nie podoba. Ale jak ktoś już koniecznie musi to faktycznie niech to robi na PW.
Bea- dobry pomysł.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: kwiatosz »

Bea pisze:Ale mnie tylko chodziło o zwracanie uwagi na błędy ortograficzne i językowe, a nie o moderowanie offtopu itp.
Drugą częścią odpowiadałem Adalbertowi, mogłem bardziej odróżnić zmianę adresata :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: BartP »

Jak ktoś popełnia błędy, to powinien się cieszyć, że ktoś raczył go (oby kulturalnie) poprawić. Dzięki temu uniknie ich w przyszłości. Nie do mnie należy decyzja, ale wolałbym, aby byki były piętnowane publicznie, dzięki czemu szybciej znikną. Akurat tutaj - jak to bywa w necie - doszło do sprowadzenia dyskusji do absurdu i rozdmuchania błahego problemu, nawet nie chciało mi się pisać. "Główną funkcją języka jest komunikacja... skoro przekaz był zrozumiały, to po co poprawiać". Trudno dyskutować z tak postawionym problemem. Na szczęście osoby podobnie myślące są tu w mniejszości, inaczej mielibyśmy istny festiwal patologii językowych powodujących krwotok z oczu.

Niniejsze forum wciąż jest bastionem ludzi inteligentnych, wyrażających swe myśli w sposób zazwyczaj klarowny, sensowny, uprzejmy i zgodny z regułami polszczyzny. Fajnie byłoby zachować ten status, nie dając przyzwolenia na nowomowę pokroju brak znaków przestankowych i wielkich liter, brak polskich znaków, losowa ortografia itp. Jakoś dotąd się udawało, więc liczę, że nadal będzie dobrze.
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Borek224 »

A ja szczerzę nienawidzę jak ktoś pisze post (i tym samym podbija temat) w którym nie wnosi niczego do dyskusji tylko wytyka innym błędy (ortograficzne, interpunkcyjne a nawet głupie literówki które widać że wynikły z nietrafienia w klawisz na klawiaturze).
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Odp: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: Kowal »

BartP pisze:

Niniejsze forum wciąż jest bastionem ludzi inteligentnych,
Bez urazy ale zalewane tematu offtopem niekoniecznie o tym świadczy. Jak chcecie dyskutować o poprawności językowej to proponuję stworzyć osobny temat o tym w stosownym dziale, a nie zaśmiecać ten wątek, gdyż nie w tym celu został przez autora założony. (Wszelki hejt wobec mojej osoby po tej wypowiedzi pozostanie z mojej strony bez odzewu)

A co do tematu to ja ze swojej strony również polecę zastosowanie lakieru bezbarwnego do zabezpieczenia żetonów przed zniszczeniem. Tanie i szybkie rozwiązanie wymaga jedynie pomieszczenia dobrze wentylowanego by nie udusić się oparami.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Carcassone, ochrona kafelek

Post autor: kwiatosz »

Borek224 pisze:A ja szczerzę nienawidzę jak ktoś pisze post (i tym samym podbija temat) w którym nie wnosi niczego do dyskusji tylko wytyka innym błędy (ortograficzne, interpunkcyjne a nawet głupie literówki które widać że wynikły z nietrafienia w klawisz na klawiaturze).
Naprawdę na tym forum jest problem z podbijaniem tematów postami, które wytykają literówki wynikłe z trafienia w klawisz obok?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ