Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Istanbul

Post autor: xelos80 »

Wiadomo może cos o wydaniu tej gry w Polsce ?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Nataniel »

No wchodź na to pole, zapłacisz mi 2, ale i tak Ci się opłaci... Nie, prędzej sobie rękę odgryzę! Fajne, szybkie, trochę podobne do Packet Row - ale mniej abstrakcyjne. Gra "ekonomiczna", którą tłumaczy się 5 minut i w czasie rozgrywki nie ma żadnych niejasności - to lubię.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Istanbul

Post autor: Trolliszcze »

Potwierdzam, wczoraj grałem pierwszy raz na 2 osoby - dorwałem w Niemcach (i wcale nie na targach) za promocyjne 20 ojro.
Fajna eurogierka do spuszczenia pary po jakimś mózgożerze - prosta, ale wcale nie głupia i taka... luźna, relaksująca. I trochę inna od wszystkiego, w co ostatnio grałem.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Istanbul

Post autor: lacki2000 »

Starlitki się wypowiedziały dźwięczną angielszczyzną o Istanbule
http://youtu.be/h07wegRwXtQ
Spoiler:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Istanbul

Post autor: glocked »

Hej,

Mam pytanie o waszą rozgrywkę 1on1 (2 graczy) w Istanbul, jeszcze nie grałem w więcej osób ale we 2 już 5 partii,

Za każdym razem wygrany jest o 1-2 kroki do przodu, podobnie jak w splendorze, więc albo jesteśmy na podobnym poziomie albo gra jest dobrze zbilansowana :)

Planszę układamy losowo i pomimo, że część osób ma obawy ze gem dealer jest dużo gorszy od pałacu sułtana w grze 1on1 - to w ostatniej rozgrywce tylko 1 gem został kupiony w Pałacu :)

Jak wasze wrażenia? Gdzie ustawiacie dully playerów na początku rozgrywki? rzucacie kością czy tak jak w instrukcji kładziecie na polu 14.15.16 ?
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Istanbul

Post autor: Piehoo »

Zająłem się Istanbulem. Gra mnie pozytywnie zaskoczyła. Myślałem że to kolejne suche euro o biciu punktów zwycięstwa, a okazało się... suchym euro o wyścigu po rubiny. :) Szybkie, dużo emocji i zazwyczaj wyrównana walka do końca.

Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Istanbul

Post autor: Bea »

mig pisze: Wygrał gracz, który konsekwentnie poszedł na kasę i kupowanie rubinów za pieniądze. Gracze, którzy próbowali pójść w kupowanie rubinów za towary zostali dość daleko w tyle. Po jednej rozgrywce nie ma sensu jakiś daleko idących wniosków wysnuwać, ale mieliśmy wrażenie, że strategia "na kasę" jest efektywniejsza (zwłaszcza z płytką meczetu pozwalającą na przerzut/zmianę kości w Herbaciarni).
Na pewno jeszcze zagramy, żeby to zweryfikować :)
No i? Zweryfikowaliście? Dobrze byłoby, gdyby faktycznie można było wygrać na rożne sposoby...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: mig »

Bea pisze:
mig pisze: Wygrał gracz, który konsekwentnie poszedł na kasę i kupowanie rubinów za pieniądze. Gracze, którzy próbowali pójść w kupowanie rubinów za towary zostali dość daleko w tyle. Po jednej rozgrywce nie ma sensu jakiś daleko idących wniosków wysnuwać, ale mieliśmy wrażenie, że strategia "na kasę" jest efektywniejsza (zwłaszcza z płytką meczetu pozwalającą na przerzut/zmianę kości w Herbaciarni).
Na pewno jeszcze zagramy, żeby to zweryfikować :)
No i? Zweryfikowaliście? Dobrze byłoby, gdyby faktycznie można było wygrać na rożne sposoby...
Nie do końca nam wyszła weryfikacja, bo ponowne rozgrywki zawsze były w gronie nowicjuszy, więc siłą rzeczy osoba doświadczona miała przewagę. Ale sądzę, że skoro przy tej dość pupularnej wśród geeków grze nikt nie podniósł tego zarzutu, to być może to tylko nieuzasadnione wrażenia początkowe były. Choć wydaje się, że strategia na kasę (jeśli się posiada od początku odpowiednią płytkę meczetu) jest prostsza do wykonania dla początkujących.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Istanbul

Post autor: glocked »

Ja się nie zgodzę, moja gra a kolega który gra w planszówki tylko jak ja przyniose i obecnie ma bilans 6 gier 6 zwycięstw(graliśmy w 2-4graczy) ale zawsze brakowało mi 1-3 kroki pff, cytując klasyka 'to gra dla fartów pier%@#%lonych zero skilla tylko farci pier$!@$!'

A tak po za tym to gra przyjemna dla oka, szybka i prosta :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Istanbul

Post autor: Hiu »

I mamy dodatek:

-4 nowe tiles'y, 2 zamienniki (doszly nowe oznaczenia)
- pare znacznikow

https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... bakschisch

ma sie pojawic przed Essen (maj-lipiec).

Ciekawe, nowe tilesy maja podniesc interakcje oraz umozliwic podbieranie rubinow.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Istanbul

Post autor: veljarek »

_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Istanbul

Post autor: Trolliszcze »

Hmm, przy słowie "dodatek" na okładce widnieje sugestywna jedynka... :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: kwiatosz »

OT dla klimaciarzy - teraz Istanbul trzeba grać przy świeczkach ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Istanbul

Post autor: Bea »

Trolliszcze pisze:Hmm, przy słowie "dodatek" na okładce widnieje sugestywna jedynka... :D
Czyli będzie więcej. Ciekawa jestem czy kafelki będziemy podmieniać czy będziemy też powiększać planszę?


I przy okazji mam takie pytanie. Czy może zaistnieć taka sytuacja, że przez kilka rund gracz jest zablokowany i nie może sie ruszyć nigdzie bo nie ma kasy a wszystkie pola sa obstawione jakimiś pomocnikami? Dodam, że nie grałam w grę tylko oglądałam recenzje, ale wolę się upewnić przez zakupem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Istanbul

Post autor: Trolliszcze »

Bea pisze:
Trolliszcze pisze:Hmm, przy słowie "dodatek" na okładce widnieje sugestywna jedynka... :D
Czyli będzie więcej. Ciekawa jestem czy kafelki będziemy podmieniać czy będziemy też powiększać planszę?


I przy okazji mam takie pytanie. Czy może zaistnieć taka sytuacja, że przez kilka rund gracz jest zablokowany i nie może sie ruszyć nigdzie bo nie ma kasy a wszystkie pola sa obstawione jakimiś pomocnikami? Dodam, że nie grałam w grę tylko oglądałam recenzje, ale wolę się upewnić przez zakupem.
Ruszyć możesz się zawsze, ale jeśli po wejściu na pole z pomocnikiem nie masz czym zapłacić (lub nie chcesz tego robić), to Twoja tura się kończy. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, jeśli dobrze planujesz. Mnie nie zdarzyła się nigdy (choć grałem dopiero kilka razy).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Istanbul

Post autor: Bea »

Trolliszcze pisze: Z mojego doświadczenia wynika jednak, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, jeśli dobrze planujesz. Mnie nie zdarzyła się nigdy (choć grałem dopiero kilka razy).
W ile osób? Bo w cztery osoby to na planszy musi być naprawdę gęsto...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Istanbul

Post autor: Trolliszcze »

Trochę grałem w 4, trochę w 2. Jasne, czasem wpada się na innych, ale planowanie polega na tym, żeby po prostu mieć trochę zaskórniaków i się tym nie przejmować. To w końcu tylko dwie monety.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Istanbul

Post autor: Hiu »

Trolliszcze pisze:Trochę grałem w 4, trochę w 2. Jasne, czasem wpada się na innych, ale planowanie polega na tym, żeby po prostu mieć trochę zaskórniaków i się tym nie przejmować. To w końcu tylko dwie monety.
Dokladnie tak. Bea nie panikuj. Gra nie jest zepsuta. Warto zagrac. To dobry tytul.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Portal Games »

Hoł hoł! Drogie dzieci! Dzisiaj dla Was mamy instrukcję do polskiej wersji Istanbulu :>

Link: http://bit.ly/1TcELco
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Istanbul

Post autor: Furan »

A ktoś kiedyś nie zapowiadał, że wszystkie tytuły gier Portalu będą polskie? :) Chyba, że 2pionki się od tego wyłamują...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: TTR_1983 »

Furan pisze:A ktoś kiedyś nie zapowiadał, że wszystkie tytuły gier Portalu będą polskie? :) Chyba, że 2pionki się od tego wyłamują...
po polsku musiałoby być Stambuł
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Istanbul

Post autor: Furan »

Dokładnie do tego piję...

Albo Konstantynopol.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Istanbul

Post autor: NTomasz »

szalejmy dalej: bizancjum.
Istanbul to ładna nazwa :) i chyba nie ma w niej niczego złego jako nazwy pl dla gry skoro to oryginalna nazwa miasta:)
jakby wyszła gra Wrocław to ciekawe czy niemcy chcieliby w wersji DE nazwy Breslau :P
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Istanbul

Post autor: Furan »

Oczywiście, że chcieliby. I bardzo słusznie. Bo tak Wrocław się po ichnemu nazywa.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Istanbul

Post autor: NTomasz »

mi nazwa na I podoba się bardziej niż na S :) ale ja ogólnie fanem polskich tłumaczeń i spolszczeń nie jestem. Czasem coś w oryginale jest lepsze -> przerabianie daje pole do popisu (zazwyczaj w tę gorszą stronę)
ODPOWIEDZ