Badacze Głębin (AquaSphere)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1353
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: nahar »

Veridiana pisze:Możesz wystawić dwa roboty, za obie litery. I możesz wystawić do sektora, gdzie właśnie wykonałeś akcję.
Według mnie można wystawić jednego robota. Do dowolnej litery, ale jednego. Ale ja mam wersję PL i może instrukcja jest fake'owa.

Hm, czytam ENG i nie wiem jak to rozumieć szczerze mówiąc niby jest each, ale czy to się odnosi do tego, że w każdym sektorze 1 czy że 1 w 1 z sektorów....?

Polskie tłumaczenie raczej wyklucza, że więcej niż 1.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

nie mam polskiej instrukcji ( wydawca boi się chyba udostępnić , bo sprzedaje polską wersję drożej niż można kupić en/de)
Also, most of the Lab Expansions have a letter. Every time you acquire such a Lab Expansion, you may place 1 Bot on the Control Space of the corresponding Sector if you wish.

Jeśli są dwa sektory to możesz wybrać oba - w końcu nie wybierasz symbolu zwiększającego pakowność labu - dlaczego miałbyś wybierać sektor do kontolowania - extension daje 2 bonusy i tyle - czasem wymieszane, czasem tego samego rodzaju - wydaje mi się to bardzo logiczne i choć nie ma chyba w instrukcji przykładu tak rozumiem to zdanie


edit

natomiast to zdanie jest już jednoznaczne: " jednego robota na polu kontroli każdego z odpowiednich sektorów".
If the Lab Expansion shows 1 or 2 letters, you may place 1 Bot on the Control Spaces of each of the corresponding Sectors.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: wc »

Ale mi wlasnie o to chodzi. Czy moge postawic tylko na jednym jesli sa dwie litery? Czy mam do wyboru tylko albo na obu, albo na zadnym?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

wc pisze:Ale mi wlasnie o to chodzi. Czy moge postawic tylko na jednym jesli sa dwie litery? Czy mam do wyboru tylko albo na obu, albo na zadnym?
Ja tam się nie znam, ale dla mnie wyrażenie "jeden na każdym z odpowiednich sektorów" jest jednoznaczne. Angielska wersja również wydaje się nie budzić wątpliwości. Niemiecka tylko potwierdza powyższe. Mam prawo postawić jeden na każdym z dwu (ale nie muszę na każdym, jeśli nie chcę):
"Für jeden auf dem Laborausbau abgebildeten Buchstaben darfst du 1 Bot aus deinem Vorrat auf das Kontrollfeld des Sektors mit dem entsprechenden Buchstaben stellen."
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

z wielu odpowiedzi na bGG wynika, że wykorzystanie tch bonusów ( jak i akcji zresztą) jest ZAWSZE DOBROWOLNE - czyli możesz na obu, możesz na jednym, możesz wcale - co więcej możesz nawet nie brać tego bonusowego modułu (wtedy oczywiście nie możesz wysłać botów)


ps
:oops: ja w pierwszej grze zatrzymywałem w laboratorium "zebrane" ośmiornice i ruszałem się naukowcem tylko o jeden sektor ... :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

Faktycznie - chodziło o dobrowolność lub nie. W tym kontekście niemiecka wersja jest dobitna. Stoi tam "du darsft", co oznacza, że możesz, w sensie "wolno ci", "jest dozwolone". W tym słowie nie ma nawet odcienia sensu wskazującego na przymus.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: rastula »

Pan_K pisze:Faktycznie - chodziło o dobrowolność lub nie. W tym kontekście niemiecka wersja jest dobitna. Stoi tam "du darsft", co oznacza, że możesz, w sensie "wolno ci", "jest dozwolone". W tym słowie nie ma nawet odcienia sensu wskazującego na przymus.


niemiecki to niemiecki - jak mam wątpliwości co do zasad po angielsku czy polsku to sięgam w miarę umiejętności po niemiecką instrukcję -ona pozostawia mało pola do interpretacji - bardzo precyzyjny język po prostu :)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Pan_K »

rastula pisze: niemiecki to niemiecki - jak mam wątpliwości co do zasad po angielsku czy polsku to sięgam w miarę umiejętności po niemiecką instrukcję -ona pozostawia mało pola do interpretacji - bardzo precyzyjny język po prostu :)
Bardzo zmartwiony, że nie może się powstrzymać od odchodzenia od tematu pisze:Ogólnie to chyba masz rację, choć czasem się to nie sprawdza. By podać przykład: polszczyzna swobodnie rozróżnia operatory logiczne "alternatywa" i "alternatywa rozłączna", pierwszemu przyporządkowując "lub", drugiemu "albo". Niemcy mają jedną jedyną konstrukcję "entweder..., oder..." i muszą sprawę traktować omownie.
Koniec oftopu :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: DarkSide »

Mam głupie(?) pytania:

Pytanie nr 1.
Dotyczy owych literek, bo nie wiem czy dobrze interpretuję rozwój laboratorium:

Co mi daje to, że wrzucę robota z magazynu na Pole Kontroli danego sektora? Jedynej sensowności w tym ruchu doszukuję się w tym, że jak w następnym ruchu wejdę kierownikiem do tego sektora, gdzie mam owego robota, to mogę odpalić dowolną niezajętą akcję bez programowania. Jeśli nie, to jaki to ma sens? Przecież co najwyżej zapełnię (zwłaszcza na początku to po prostu strata robota) przechowalnię, gdy przyjdzie zaprogramowany bot przeciwnika.

Pytanie nr 2.
Na karcie gracza pod magazynem robotów są łodzie. Od pól łodzi idą strzałki. Czy to element dekoracyjny? Czy może pierwotnie w testach tak miało być, że boty z magazynu są uwalniane, gdy uruchomimy daną łódź? (niejako dostarczamy roboty na stację)

Pytanie nr 3.
Czy zebrane ośmiorniczki trzymam w labie, czy wyrzucam do magazynu zasobów? Jak później zapamiętać ile się już zebrało? Czy to może chodzi o to ile można maksymalnie w jednym odpaleniu usunąć (eksterminować)?


p.s. Przepraszam za dziwne pytania, ale rozkminiam w pojedynkę grając wersję dla 4 graczy ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

1. Bonus na koniec rundy za przewagę w sektorach.
2. Tu znów chodzi o bonusy na koniec rundy. Żeby dostać określoną liczbę punktów za odsłonięte pola z botami, muszą być także odsłonięte odpowiednie pola z łodziami.
3. Pokonane ośmiorniczki wracają do puli ogólnej i niczego nie trzeba pamiętać, bo punktują tylko w momencie ustrzelenia. A można ich ustrzelić jednorazowo tyle, ile pozwala pojemność labu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: DarkSide »

@Romeck: Dzięki :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: DarkSide »

To jeszcze 2 pytania upewniające:

1. Żeby programować za pomocą Centrali to muszę się ruszyć mym Inżynierem? Nie mogę drugi raz skorzystać z tej samej akcji, w dodatku idąc po strzałkach do przodu (pomijam tu kartę chodzenia w bok)? Czyli w jednej rundzie za pomocą Centrali nie można 2x zaprogramować robota do tego samego?

2. Gdy mam moduł centralny stacji do której podłączonych jest 6 sektorów (to na środku z wielką żarówą), to czy ten stosik tak układam na początku rozgrywki, by wszystkie cyfry {2,3,4,5} były tak samo ukierunkowane, czy mogą być poprzekręcane względem siebie?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

ad. 1 Zgadza się. Musisz sie ruszyć, nie możesz dwa razy zaprogramować tego samego.
ad. 2 Na początku rozgrywki układasz je jak chcesz względem siebie (najlepiej losowo), bo to zmienia dystrybucję nowych zasobów w rundach. w przeciwnym razie, w każdej rozgrywce byłoby tak samo.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: vinnichi »

Witam
Jak to jest z dokładniem łódek neutralnego gracza przy rozgrywkach dwuosobowych. Możemy dołożyć jeden kolor na jeden sektor. Czy używamy dwóch kolorów jako graczy neutralnych? Wtedy jeden sektor mogą zająć dwie neutralne łódki.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Generalnie tak. W grze dwuosobowej trzeba użyć dwóch kolorów neutralnych graczy (tj. tych graczy, których nie ma) aby kolory u-bootów w danym sektorze nie powtarzały się.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2015, 03:35 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: vinnichi »

Zasugerowałem się zasadą jeden kolor łódki na sektor, więc w przypadku używania jednego koloru gracza neutralnego weszło by ich mniej na planszę. W przypadku użycia 2 kolorów dokładamy łódkę gracza neutralnego innego koloru w miejscu gdzie już jest neutralna ale w innym kolorze. Jeśli byłby tylko jeden w takiej sytuacji nie doszła by kolejna łódka. Ale jeśli używamy 2 to wszystko jasne, dziękuję za odpowiedź.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

vinnichi pisze:W przypadku użycia 2 kolorów dokładamy łódkę gracza neutralnego innego koloru w miejscu gdzie już jest neutralna ale w innym kolorze.
Dokładnie tak.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Mija »

Czy jeśli cofam swojego robota z zaprogramowanego pola na swojej planszy i biore 2 zegarki to mogę później wykonać kolejna akcję/programowanie czy to już koniec mojej tury i zaczyna działać kolejny gracz?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: vinnichi »

Też się nad tym zastanawiałem :) ale w recenzji Drive thru prowadzący wspomina że nie jest akcją rozprogramowanie robota i można w dowolnej chwili to zrobić. No i sama instrukcja nazywa akcjami 3 działania: programowanie, wykonanie i pass.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Mija pisze:Czy jeśli cofam swojego robota z zaprogramowanego pola na swojej planszy i biore 2 zegarki to mogę później wykonać kolejna akcję/programowanie czy to już koniec mojej tury i zaczyna działać kolejny gracz?
Rozprogramowanie bota to akcja dodatkowa, taka "przy okazji".

Ale i ja o coś zapytam.

Na planszetce gracza, pod symbolem kryształu, widnieje napis "1-...". Przez analogię do napisu pod zegarkiem ("2-5") wnoszę, że któregokolwiek sektora bym nie wybrał (nawet bez kryształów), to przynajmniej jeden zbiorę (gwarantowany). Instrukcja milczy na ten temat. Jak Wy to interpretujecie?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: DarkSide »

Instrukcja str. 7 (u dołu)

W każdym momencie swojej tury możesz zwrócić już zaprogramowanego robota do swojego Magazynu, aby otrzymać 2 znaczniki czasu z Magazynu Zasobów.

Ten ruch nie wlicza się do Fazy Akcji.
Tak więc zdjęcie robota z programu i dołożenie jednego zegarka (bo 2 dostaniemy za zdjęcie) pozwala na zaprogramowanie nowego robota w naszej turze (o ile w tejże turze już nie programowaliśmy "normalnie").

Trzeba pamiętać tylko, że takie programowanie za 3 zegarki można wykonać tylko raz na całą jedną rundę. Po wykonaniu takiego programowania kładziemy żeton zegarka na swej karcie w prawym górnym rogu karty.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

romeck pisze:Na planszetce gracza, pod symbolem kryształu, widnieje napis "1-...". Przez analogię do napisu pod zegarkiem ("2-5") wnoszę, że któregokolwiek sektora bym nie wybrał (nawet bez kryształów), to przynajmniej jeden zbiorę (gwarantowany). Instrukcja milczy na ten temat. Jak Wy to interpretujecie?
Nieeee. Nie wiem, po co jest jedynka (może że nie wolno wykonywać "pustych akcji"?) Ale przeczy temu i instrukcja (nic nie mówi o gwarantowanym 1 krysztale) ani rozstawienie początkowe, które nakazuje w sektorach początkowych graczy wystawić 1 kryształ. Co byłoby oczywiście zbędne w Twojej interpretacji.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Veridiana pisze:
romeck pisze:Na planszetce gracza, pod symbolem kryształu, widnieje napis "1-...". Przez analogię do napisu pod zegarkiem ("2-5") wnoszę, że któregokolwiek sektora bym nie wybrał (nawet bez kryształów), to przynajmniej jeden zbiorę (gwarantowany). Instrukcja milczy na ten temat. Jak Wy to interpretujecie?
Nieeee. Nie wiem, po co jest jedynka (może że nie wolno wykonywać "pustych akcji"?) Ale przeczy temu i instrukcja (nic nie mówi o gwarantowanym 1 krysztale) ani rozstawienie początkowe, które nakazuje w sektorach początkowych graczy wystawić 1 kryształ. Co byłoby oczywiście zbędne w Twojej interpretacji.
Przykro mi, ale żaden z Twoich argumentów mnie nie przekonuje, a wręcz natychmiast oba obalam. :)

Instrukcja temu nie przeczy w żadnym momencie, gdyż zwyczajnie o tym nie wspomina (a to co innego z punktu widzenia logiki). Z kolei rozstawienie początkowe nakazujące wstawienie jednego kryształu także miałoby sens, gdyż w kolejnych rundach (w zależności od tego na które sektory trafi) dokłada się następne. Nie zdejmujemy ich po rundzie tak jak znaczników czasu, więc się kumulują jeśli nie zostały przez kogoś zebrane.

Co nie oznacza oczywiście, że moja interpretacja jest zgodna z zasadami wymyślonymi przez Sztefana. Zapis "1-..." jest w mojej opinii dość niefortunny, stąd pytam. Moja wersja mi się bardziej podoba, ale to akurat nikogo nie będzie obchodzić. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: Veridiana »

No tak, to dowodzi, że wszelkie dane można obrócić na swoją stronę :wink:

To niech będzie tak. Instrukcja generalnie jest dobrze napisana, więc trzeba byłoby uznać, że w opisie akcji o zbieraniu kryształów zapomniano dodać, że 1 jest zawsze zagwarantowany (o czym nie zapomniano w opisie akcji zegarków znajdującej się bezpośrednio powyżej). Poza tym w żółtej sekcji zegarków na planszy te 2 gwarantowane zegarki są narysowane, podczas gdy w sekcji czarnej żadnego rysunku kryształka nie ma.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Badacze Głębin (AquaSphere)

Post autor: romeck »

Veridiana pisze:Poza tym w żółtej sekcji zegarków na planszy te 2 gwarantowane zegarki są narysowane, podczas gdy w sekcji czarnej żadnego rysunku kryształka nie ma.
O widzisz. To już jest argument. 8) Dzięki!
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ