Leksykon Lacerty - czyli polskie BGG

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

lacerta pisze:
bazik pisze:
lacerta pisze: Co do linku:
http://www.lacerta.pl/gra
link w menu caly czas mi sie klika taki: http://www.lacerta.pl/gra%5C
Działa http://www.lacerta.pl/gra i działa też http://www.lacerta.pl/gra/ ale faktycznie http://www.lacerta.pl/gra%5C nie działa. Takiej strony nie mamy :)

Pod jaką przeglądarką wyskakuje te %5C i w którym miejscu?
menu glowne strony ma link lacerta.pl/gra\ i to pod firefoxem 1.5.0.11 na windows xp pro sie (nie) otwiera jako to co napisalem (%5C)
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

lacerta pisze:Pod jaką przeglądarką wyskakuje te %5C i w którym miejscu?
Macie buga w linku - jest http://www.lacerta.pl/gra\ wywalcie to "" i wsio bedzie smigac ;]

Ja powiem tak - odlaczcie to od strony glownej wydawnictwa, zarejestrujcie domene bgg.pl czy cos i wtedy bedzie moim zdaniem ok. Nie podoba mi sie to, ze jest to czesc strony wydawnictwa.

Pzdr

Ps. Jak tam w ogole dodac nowy tytul? EDIT: Ok juz wiem, ze nie mozna dodawac - to ja dziekuje za taki leksykon - i to ma byc GNU ó_O"?
Ostatnio zmieniony 23 mar 2007, 15:28 przez AvantaR, łącznie zmieniany 2 razy.
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Te pierwsze gry t te które planuje wydać lacerta ?? ;-)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

AvantaR pisze:Macie buga w linku - jest http://www.lacerta.pl/gra\ wywalcie to "" i wsio bedzie smigac ;]
zrobione.
AvantaR pisze:Ps. Jak tam w ogole dodac nowy tytul? EDIT: Ok juz wiem, ze nie mozna dodawac - to ja dziekuje za taki leksykon - i to ma byc GNU
Zastanawiam się dlaczego ludzie w polsce zamiast docenić, że komuś "się chce" i zaczął sobie dłubać własnymi siłami coś, co kiedyś może się komuś przyda, to sypią krytyczne komentarze? Przecież już pisałem, że narzędzie jest na razie w fazie prototypu i będzie rozwijane. Proszę tylko o kilka słów zachęty...
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

folko pisze:Te pierwsze gry t te które planuje wydać lacerta ?? ;-)
Nie - na razie spisuję swój domowy inwentarz :)
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

lacerta pisze:Zastanawiam się dlaczego ludzie w polsce zamiast docenić, że komuś "się chce" i zaczął sobie dłubać własnymi siłami coś, co kiedyś może się komuś przyda, to sypią krytyczne komentarze? Przecież już pisałem, że narzędzie jest na razie w fazie prototypu i będzie rozwijane. Proszę tylko o kilka słów zachęty...
Nie przepadam po prostu za prowizorka. A robienie leksykonu tylko wlasnymi silami, moim zdaniem jest prowizorka. Sam system wyglada bardzo ok (kilka rzeczy bym zmienil, ale to drobnostki), ale dlaczego od razu nie wprowadzic mozliwosci dodawania gier?

Ja bardzo zachecam do stworzenia czegos takiego - ale nie pod skrzydlem serwisu wydawnictwa (w sensie osobny - nie zalezny serwis) i na takich zasadach, ze kazda zarejestrowana osoba moze edytowac i dodawac nowe gry (cos ala wiki).

Pozdrawiam i powodzenia
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Post autor: cezner »

Jedna podstawowa uwaga. Rzeczywiście średnio to wygląda kiedy wchodzi się do leksykonu a z boku cały czas widać menu główne. Nie ma potrzeby tworzenia nowego adresu ale rzeczywiście lepiej by było jakby ten leksykon jakoś bardziej się odróżniał od reszty serwisu.
Zostawić tylko na górze baner "Lacerta", zeby było widać na jakim serwisie jestesmy ( poza tym to wasza w końcu reklama :wink: )

Pomysł moim zdaniem bardzo dobry. Przydałby się taki serwis systematyzujący informacje o grach, po Polsku.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

cezner pisze:Jedna podstawowa uwaga. Rzeczywiście średnio to wygląda kiedy wchodzi się do leksykonu a z boku cały czas widać menu główne. Nie ma potrzeby tworzenia nowego adresu ale rzeczywiście lepiej by było jakby ten leksykon jakoś bardziej się odróżniał od reszty serwisu.
Zostawić tylko na górze baner "Lacerta", zeby było widać na jakim serwisie jestesmy ( poza tym to wasza w końcu reklama :wink: )
Zrobione (o tyle o ile dało się w krótkim czasie) :wink:
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

lacerta pisze: Zastanawiam się dlaczego ludzie w polsce zamiast docenić, że komuś "się chce" i zaczął sobie dłubać własnymi siłami coś, co kiedyś może się komuś przyda, to sypią krytyczne komentarze? Przecież już pisałem, że narzędzie jest na razie w fazie prototypu i będzie rozwijane. Proszę tylko o kilka słów zachęty...
hmm nie siedzisz tu widocznie calymi dniami i nie wiesz ktorzy userzy skrytykuja kazda rzecz... cale szczescie ze nie pisales nic o kosztach :-)
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Lacerta pisze:Zastanawiam się dlaczego ludzie w polsce zamiast docenić, że komuś "się chce" i zaczął sobie dłubać własnymi siłami coś, co kiedyś może się komuś przyda, to sypią krytyczne komentarze?
Doceniem. A dleczego? Myslalem, ze to maniera graczy RPG - czyli zbijam bąki, ale jak cos to narzekam, ale okazje sie, ze mój zachwyt nad środowiskiem planszowym był daleko przedwczesny - bo cos robic trzeba ale żeby samemu to niby po co, łatwiej kogoś zgruchotać.

Trzymam kciuki chłopaki. Fani mieli dość czasu na zrobienie tego lepiej - niechcialo się palcem kiwnąć, to sie bawią teraz w nerdów. :]
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Neurocide pisze:Doceniem. A dleczego? Myslalem, ze to maniera graczy RPG - czyli zbijam bąki, ale jak cos to narzekam, ale okazje sie, ze mój zachwyt nad środowiskiem planszowym był daleko przedwczesny - bo cos robic trzeba ale żeby samemu to niby po co, łatwiej kogoś zgruchotać.

Trzymam kciuki chłopaki. Fani mieli dość czasu na zrobienie tego lepiej - niechcialo się palcem kiwnąć, to sie bawią teraz w nerdów. :]
[moderated - Nataniel]

Po cholere w ogole dyskusja na forum, skoro wszelkie slowa krytyki sa odbierane jako jakis atak ludzi, ktorzy w stolek pierdza i nic nie robia? Mysle, ze nie Tobie Neuro oceniac, kto ile robi dla popularyzacji naszego hobby (bo i po co tak swoja droga?).

Pzdr
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Żeby nie było nieporozumień. Ja w sumie nie mam nic do inicjatywy Lacerty, doceniam włożony czas, ciekawe wykonanie. Tylko troszkę żałuję. Żałuję, że takie fajne przedsięwzięcia każdy robi sobie samemu zamiast mieć na uwadze ich konsolidowanie w jedną całość. Jeżeli pojawia się tak odważne hasło jak "polskie BGG" to nie odbędzie się ono bez pewnego połączenia sił. Tutaj jest umieszczonych prawie 300 wpisów encyklopedycznych gier, ponad 170 recenzji, pewnie ponad 1000 zdjęć, robić to teraz od początku w drugim miejscu? Trochę marnotrastwo czasu... może warto pogadać o jakimś scaleniu przedsięwzięcia itp. Tylko o czymś taki myślałem.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

A ja się z Neurocidem zgadzam - mam zdecydowanie wrażenie, że dominuje postawa "No to weźmy się i zróbcie". Dyskusje o tworzeniu bazy gier z ocenami etc pamiętam sprzed ponad roku, od tamtej pory nic nie ruszyło.

Każdy doskonale wie co trzeba zrobić, ale o dziwo nie wykorzystuje tej wiedzy w praktyce, a jak ktoś zacznie coś robić, to trzeba koniecznie mu powiedzieć, że robi niefajnie, że powinno to być zrobione inaczej.

A ile kto robi dla popularyzacji planszówek to nieco inna kwestia niż fakt, że pomysłów było masę, tylko jakoś niespecjalnie się ktoś zabierał za tworzenie takowej bazy.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Obawiam się, że nakład pracy na zrobienie takiego leksykonu od początku trzeba liczyć w osobolatach. Pancho ma rację pisząc, że dobrze by było połączyć siły i zebrać to, co jest już zrobione i wisi w różnych miejscach. Nawiasem mówiąc, Stowarzyszenie Mariasz też podjęło inicjatywę stworzenia bazy informacji o grach. Ale na razie jej efekt jest taki:
Mariasz o grach :lol:
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Też jestem za tworzeniem jednego zbioru po polsku, bazowaniu na największym i podłączaniu się pod już istniejace projekty. Po co wyważąć drzwi otwarte na oścież?
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Pancho pisze:Żeby nie było nieporozumień. Ja w sumie nie mam nic do inicjatywy Lacerty, doceniam włożony czas, ciekawe wykonanie. Tylko troszkę żałuję. Żałuję, że takie fajne przedsięwzięcia każdy robi sobie samemu zamiast mieć na uwadze ich konsolidowanie w jedną całość. Jeżeli pojawia się tak odważne hasło jak "polskie BGG" to nie odbędzie się ono bez pewnego połączenia sił. Tutaj jest umieszczonych prawie 300 wpisów encyklopedycznych gier, ponad 170 recenzji, pewnie ponad 1000 zdjęć, robić to teraz od początku w drugim miejscu? Trochę marnotrastwo czasu... może warto pogadać o jakimś scaleniu przedsięwzięcia itp. Tylko o czymś taki myślałem.
My również myślimy docelowo nad tym, żeby takie narzędzie wyodrębnić. Chcemy również, aby rozwijała to grupa osób (im większa tym lepsza), a nie wyłącznie my. Chwilowo jednak postanowiliśmy to zrobić u siebie, ponieważ na początku:
1. Będzie łatwiej znaleźć to narzędzie u nas niż w zupełnie nowej domenie
2. Łatwiej nam zarządzać z jednego miejsca
3. Jeśli nie wyjdzie - nie będzie trzeba extra płacić za utrzymanie :)
4. Od czegoś trzeba było zacząć
5. Mamy nadzieję, że pomoże to również zwiększyć nieco grono osób, które wiedzą co to Lacerta ;)

Jeśli stwierdzimy, że było warto i projekt ma szansę samodzielnego życia - z pewnością pierwszymi, do których zwrócimy się o pomoc będzie grupa osób tworzących gry-planszowe.pl. Już w chwili obecnej narzędzie nie miałoby szans na ujrzenie światła dziennego, gdyby nie Nataniel, któremu bardzo dziękuję za wsparcie.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Neurocide pisze:W systemie ocen jest niescisłość. Otóż nawza oceny cecha losowość okreslana jest przez najmniejsza liczbę, a pozostale cechy przez najwyższą. Sądzę, ze prowadzic to bedzie do fałszu.
Mamy więc prośbę do grona użytkowników tego forum: Prosimy o podpowiedź jak można określić jednym wyrazem (musi się zmieścić w tabelce) współczynnik losowości tak, aby 1 określało dużą losowość, a 10 małą. Najgorszym pomysłem jest "anty-losowość" :)

Prosimy o lepsze.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: EstEst »

Determinizm :lol:
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

ja bym zrobił ze losowość 10 to jest duża... determinizm albo co jest bez sensu

a tak na marginesie, oceniając grę dla różnej ilości graczy chciałoby się mieć 6+ a nie 6 w ostatnim selectcie dla np. bohnanzy...

EDIT: EstEst nie uwierzysz ale nie widziałem twojej odpowiedzi z akurat tą propozycją
Ostatnio zmieniony 24 mar 2007, 14:24 przez bazik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

skala ocen - jeśli o mnie chodzi to albo należało by podać opisy do różnych ocen w losowości/strategii/etc albo zrobić mniejszą skalę ocen (5?). kto mi powie czym się różni losowość 3 od 2? 1-5 to każdy umie zrobić "wcale - trochę - średnio - sporo - bardzo"
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

A - jeszcze jakoś się nie wypowiedziałem ogólnie o całej inicjatywie.

Może i jest ona godna pochwały, ale nie wiem czy nie trochę na nią za wcześnie... Zanim w Polsce zacznie się ukazywać takie multum gier, jak zagranicą, minie jeszcze wiele lat, a w ten sposób może troszkę odcinamy polskich graczy od reszty rzeczywistości, bo BGG zrzesza w końcu ludzi z całego świata.

Fakt, nie każdy zna angielski, ale w XXI wieku nie powinno się tego traktować jako zbyt mocnego argumentu, a bardziej jako wymówkę. Na BGG jest też mnóstwo Niemców, planszówkowej-Überrasse (he, he), postują tam znani projektanci i wydawcy - w serwisie po polsku nie będziemy mieli na to szans...

No ale cóż - bynajmniej nikogo nie chcę do niczego zniechęcać, tyle że sam nie będę pewnie miał wystarczająco dużo siły i ochoty, by dzielić uwagę między kolejny serwis o grach planszowych, jak wszystko mam na BGG. =)

P.S. Popieram pomysły bazika.

P.P.S. Jeżeli nie wynika to bezpośrednio z moich poprzednich słów: także nie jestem zbyt pozytywnie nastawiony do tego, by każdy pełł (uwielbiam to słowo ;-) swój ogródek, zamiast podczepić się pod ogólnoświatowy trend planszówkowy - daleko nie musimy szukać, mamy przecież naszych zachodnich sąsiadów. ;-)

P.P.P.S. Jeżeli to ma być głównie leksykon gier, to czemu nie skorzystać z jednego z tysiąca sprawdzonych systemów wiki? Sam założyłem sobie własne wiki pod MediaWiki, gdy prowadziłem grupowy projekt tłumaczeniowy.
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Lim-Dul pisze: Może i jest ona godna pochwały, ale nie wiem czy nie trochę na nią za wcześnie... Zanim w Polsce zacznie się ukazywać takie multum gier, jak zagranicą, minie jeszcze wiele lat, a w ten sposób może troszkę odcinamy polskich graczy od reszty rzeczywistości, bo BGG zrzesza w końcu ludzi z całego świata.
Tu bym się nie zgodził. PRzecież główny argument za tym by powstał taki serwis jest bariera językowa. Jak ktoś nie ma aproblemów z angielskim to korzysta z BGG. Może coś źle rozumiem, ale leksykon jest głównie dla młodszych, bo starsi raczej mniej lub bardziej są w stanie porozumieć się po angielsku.

Także ten leksykon ma chyba przyciągnąć kolejne osoby, które chcą poczytać więcej o grach, a nie mogątego zrobić po angielsku. Dla "polskich geeków" taka strona przecież i tak nic nie zmieni. Zresztą jak chcesz czekać na 500 tytułów rocznie to możemy się nigdy nie doczekać. I tak zresztą w tym roku, podobnie jak w poprzednik nie ma co narzekać. Już wyszło trochę gier, następne czekają w kolejce, a nie minęła jeszcze połowa roku.
No i im dłużej by z czymś taki czekać, tym więcej gier będzie do dodawania :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

bazik pisze:skala ocen - jeśli o mnie chodzi to albo należało by podać opisy do różnych ocen w losowości/strategii/etc albo zrobić mniejszą skalę ocen (5?). kto mi powie czym się różni losowość 3 od 2? 1-5 to każdy umie zrobić "wcale - trochę - średnio - sporo - bardzo"
Bardzo słuszna uwaga.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Też jestem za powyższym.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

bazik pisze:ja bym zrobił ze losowość 10 to jest duża... determinizm albo co jest bez sensu
Fakt - determinizm i inne pojęcia nie mają sensu. Podeszliśmy więc do tego od drugiej strony. Aby wskaźnik nadal nazywał się "losowość", a jego wyznaczanie nie było błędnie interpretowane postanowiliśmy przejść na procenty, gdzie 0% oznacza brak losowości, a 100% oznacza zupełny brak wpływu na to, co się dzieje na planszy :wink:

Dla użytkowników, którzy do 26.03.2007 godz. 1:15 (w nocy) ocenili już jakoąkolwiek grę z naszego leksykonu zastosowano poniższe przeliczniki, aby odwzorować ocenę wg nowych kryteriów:

1 punkt -> 90 %
2 punkty -> 80 %
3 punkty -> 70 %
4 punkty -> 60 %
5 punktów -> 50 %
6 punktów -> 40 %
7 punktów > 30 %
8 punktów -> 20 %
9 punktów -> 10 %
10 punktów -> 0 %

przypominam, że każdy z użytkowników może w dowolnym momencie zmienić swoją ocenę.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
ODPOWIEDZ