Gry ponadczasowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3392
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2066 times

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: Ardel12 »

Spartacus z dodatkiem

Nic innego mi do głowy nie przychodzi. W sumie na pewno nie zagłosowałbym na jakąkolwiek grę LCG. Mam parę tytułów LCG, ale ostatnio doszedłem do zapewne nie odkrywczego wniosku, że kosztują za dużo (gdy się jest jedynym utrzymującym karciankę w gronie) a nie niosą tyle samo fanu, co gry, które można zakupić za kasę wydaną na dodatki.
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: Dyso »

Wszystkie tytuły z dodatkami, jeśli to możliwe:
1. Gry w które grałem i uważam za ponadczasowe:
- Starcraft
- TI3
- GoT
- Zimna Wojna
- Runewars
- Neuroshima Hex!
- Osadnicy:NI
- Cytadela
- Terra Mystica
- T'zolkin
- Puerto Rico
- Android: Netrunner
- Splendor
- Dixit

2. Gry w które jeszcze nie grałem, ale mógłbym uznać po zagraniu za ponadczasowe:
- Mage Knight
- Mage Wars
- Chaos w Starym Świecie
- TTA
- War of the Ring
- Brass
- Race for the Galaxy
- Battlestar Galactica
- Dominant Species
- Spartacus

Dla przyszłych pokoleń najchętniej zostawiłbym top 300 BGG :D
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: Perpetka »

RftG z kompletem dodatków. Bo Agricolę już mam.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: NTomasz »

arturpe pisze:Tylko, że tu nie chodzi o ulubione, ale warte ocalenia. Czasami warto kupić wino, którego nawet nie lubimy, ale rocznik jest dobry :)
hmm to chyba jest trochę zaprzeczanie samemu sobie to co mówisz...
W 1 poście pisałeś o posągowych grach które trzeba mieć aby dzieci mogły w nie zagrać / aby stary ojciec mógł zmusić je do zagrania lub zagrał z kolegami :P - to raczej ta opcja moim zdaniem /
tytuły warte uratowania od zapomnienia...

Dla mnie logicznym jest że chciałbym zachować najfajniejsze, ulubione, uznane za najlepsze w moim subiektywnym odczuciu ... idąc za przykładem z rocznikiem wina wynikałoby że powinienem mieć na strychu Ts, TTA, Terre..., Caverne, Agricole i jeszcze parę innych - bo nawet jak ich nie lubię to gry uznane za najlepsze... nie przemawia do mnie taki tok myślenia i wolę już bardziej kierować się właśnie ulubionymi... niż odgórnie uznanymi za wyborne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: rattkin »

Android
Android: Netrunner
Mice and Mystics
Eclipse
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: Rafal_Kruczek »

Dreadnought pisze:Mówiąc brutalnie to nic.

Miałem ulubioną grę karcianą Dark Eden. Przez ostatnie 15 lat zestarzała się. Inna moja miłość z lat 90tych Magia i Miecz zestarzała się jeszcze bardziej. Taki Android Netrunner jest obecnie najlepszy ale za 15 lat ? Wyjdzie coś lepszego :!:
Netrunner ma juz 19 lat!
I wyszło coś lepszego Android Netrunner - zmienione są TYLKO 2 zasady (trace i bad publicity), nowe grafiki (no tutaj rzeczywiscie komputerowa grafika z lat 90 okazała się trochę przestarzała) i dodany system frakcji ( dobry ruch żeby urozmaicic konstrukcję talii w LCG).
Są oczywiscie zmiany balansowe, które zapewne Wizards of the Coast też by zrobili (tak jak bezustannie balansowali MtG) gdyby kontunuowali wydawanie...
Ale design Netrunnera jest ponadczasowy jak gra w trzy karty - blef, kontrbleff i odwracanie uwagi przy solidnych ekonomicznych podstawach balansu gry.

Oczywiscie, że takze Magic the Gathering jest wiecznie żywy, ponadto wydrukowanych kart pewnie wystarczyłoby na talię dla wszystkich piśmiennych mieszkańców Ziemi (no moze tylko troche przesadzam). Ale czy MtG jest ponadczasowy?
Na pewno mozna powiedziec że sie z niego wyrasta...
Ale to wszystko jest papier - łatwo biodegradowalny...
Tak naprawdę ponadczasowe mogą być gry z plastiku i innych trałych materiałów. :)
Taki na przykąłd Zertz...
Dreadnought
Posty: 180
Rejestracja: 01 cze 2012, 16:35

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: Dreadnought »

Rafal_Kruczek pisze:
Dreadnought pisze:Mówiąc brutalnie to nic.

Miałem ulubioną grę karcianą Dark Eden. Przez ostatnie 15 lat zestarzała się. Inna moja miłość z lat 90tych Magia i Miecz zestarzała się jeszcze bardziej. Taki Android Netrunner jest obecnie najlepszy ale za 15 lat ? Wyjdzie coś lepszego :!:
Netrunner ma juz 19 lat!
I wyszło coś lepszego Android Netrunner

Tak naprawdę ponadczasowe mogą być gry z plastiku i innych trałych materiałów. :)
Gry, które wytrzymują próbę czasu - dostają nową, ulepszoną edycję. Choćby tylko z kosmetycznymi zmianami ale unowocześnionymi komponentami.

Zresztą tak jak piszesz Netrunner i Magic nie są ponadczasowe. Za krótki okres połowicznego rozpadu :P
A więc chyba jednak szachy sa ponadczasowe (te z granitu!).
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: arturpe »

Dreadnought pisze:
Rafal_Kruczek pisze:
Dreadnought pisze:Mówiąc brutalnie to nic.

Miałem ulubioną grę karcianą Dark Eden. Przez ostatnie 15 lat zestarzała się. Inna moja miłość z lat 90tych Magia i Miecz zestarzała się jeszcze bardziej. Taki Android Netrunner jest obecnie najlepszy ale za 15 lat ? Wyjdzie coś lepszego :!:
Netrunner ma juz 19 lat!
I wyszło coś lepszego Android Netrunner

Tak naprawdę ponadczasowe mogą być gry z plastiku i innych trałych materiałów. :)
Gry, które wytrzymują próbę czasu - dostają nową, ulepszoną edycję. Choćby tylko z kosmetycznymi zmianami ale unowocześnionymi komponentami.

Zresztą tak jak piszesz Netrunner i Magic nie są ponadczasowe. Za krótki okres połowicznego rozpadu :P
A więc chyba jednak szachy sa ponadczasowe (te z granitu!).
Które wytrzymują próbę czasu czy próbę rynku? Wiele fajnych gier nie będzie wydrukowane ponownie, szczególnie za kilkanaście lat, mogę się założyć.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3652
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gry ponadczasowe

Post autor: gafik »

Mi wystarczy co roku aktualizowana pierwsza setka z BGG w szafie.

Początkującym polecam pierwszą dziesiątkę.
ODPOWIEDZ