Gra miesiąca - listopad 2015

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: misioooo »

Ja dla odmiany po ilości rozgrywek - Exoplanets (z 10 rozegranych).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: KubaP »

61 partii w 45 tytułów. Miesiąc obfitujący we wspaniałe gry i mało rozczarowań.

Szczególne wyróżnienia:


Dolina Kupców - szybkie, śliczne, sprytne. Uwielbiam takie karcianki, a tutaj jeszcze dochodzi wyraźnie wyczuwalny element wyścigu.
Grand Austria Hotel - no mistrzostwo, jedna z najlepszych gier ostatniego Essen.
Herosi - dawno nie grałem i zapomniałem już, ile emocji jest przy tej grze!
[dla dzieci] Aarrr! - karciana "wojna" przełożona na pirackie klimaty. Moja czterolatka może grać w to godzinami.
Fool's Gold - wspaniałe połączenie klimatu i mechaniki
Last Night on Eart: Timber Peak: Świetna dwuoosobowa gra taktyczna z elementami logicznej układanki (i worem kości i mózgów :D )
Triumvirate - 27 kart i gigantyczna regrywalność. Jestem w ciężkim szoku.
7 Cudów: Pojedynek - no jasna sprawa.
Antarctica - sprytny, innowacyjny mechanizm
Heroes' Gold - wredna karcianka od Queen Games
Pi mal Pflaumen - zawsze chętnie siąde to tak sprytnego tricktakera.
Tiny Epic Galaxies - bałem się tego, a okazało się szybkie, ładne, sprytne i z kostkami
Trickerion - uwaga, głowa się może podgotować!
Zena 1814 - bardzo fajny area control z fajnymi rozwiązaniami mechanicznymi
Poczet Królów Polskich - prototyp dwuosobówki od Adama Kwapińskiego z przeciąganiem liny, które bardzo mi się podoba.

Gra miesiąca: Grand Austria Hotel
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: akahoshi »

U mnie zdecydowanie "Stawka większa niż życie" - 15 partii.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: bubu »

Gra miesiąca- Blood Rage. Wciąż gramy w to co tydzień i póki co się nie nudzi. Na razie wprowadziliśmy mistyków, w kolejce czekają bogowie i ekstra potwory

Nowość miesiąca- Gra o Tron LCG v2. Na razie dwie dwuosobowe partie na jednym CS. Jedna bardzo emocjonująca, druga wcale (dominacja jednej strony już od samego początku). Myślę o kupnie drugiego CS

Powrót miesiąca: Ticket to Ride: Europa. W zasadzie jest to również porażka miesiąca bo jakoś mi tak wyszło, że nie zrealizowałem żadnego biletu i na koniec gry miałem wynik 9 pkt : )

Ekscytacja miesiąca- kampania Arcadia Quest: Inferno. Jaram się jak dziecko tymi wszystkimi figurkami

Oburzenie miesiąca- koszt wysyłki Zombicide: Ultimate Survivors #2. Gdyby nie to, ze dołączyły się trzy osoby pewnie bym odpuścił.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: 7koliberek9 »

20 partii w 5 tytułów

Najlepsza nowość: Zamki Szalonego Króla Ludwika
Najwięcej partii: Zamki Szalonego Króla Ludwika
Powrót: Brass

Gra miesiąca: Zamki Szalonego Króla Ludwika
ATomek07
Posty: 11
Rejestracja: 12 paź 2015, 17:18

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: ATomek07 »

Listopad pod znakiem 2 nowych gier, bój był zażarty o każdy wolny wieczór :evil: :twisted:

Na ringu:
Stawka większa niż życie.
Gra o tron 2e [karciana].


Gra o tron... została wypunktowana przez Stawkę...
- Więcej się dzieje i na różnych płaszczyznach.
- 3 partie Gry o tron były w kategorii śnieżnej kulki ;] bum, bum, bum...
- W Stawce po majstrowałem i może na łamach strony internetowej mój pomysł scenariusza zostanie zamieszczony :D ale puki co sza... :roll:

No Magicznego Labiryntu nie liczę bo to w gronie rodzinnym ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: lacki2000 »

dużo (jak na mnie) grania rodzinnego i imprezowego. Być może to mój ostatni post przed banem ;) bo w tym miesiącu po raz pierwszy w życiu zgrałem w Grzybobranie :D

Najwięcej partii: Dixit z dodatkami (oj wciągnął nowych, jak zwykle - przerażeni planem rozłożenia planszówek, deklarowali że muszą już wieczorem być w domu, więc pokazałem im Dixita i jakoś tak zeszło do drugiej w nocy :twisted: )
Gra miesiąca: brak - za mało poważnych nowości lub zaskoczeń w ogranych tytułach, żeby coś tak wyróżnić
Przerażająca refleksja miesiąca: dziecko 7-letnie z nieplanszówkowej rodziny nie ogarniało zasad Grzybobrania... Jednak praca u podstaw przynosi owoce, czasem zaskakujące, jak tata wraca z pracy a dzieci 6 i 4 lata, grają sobie sami w Ognisty Podmuch czy Faunę Junior. Może ta 7-latka to jakiś ekstremalny wyjątek, przecież w zerówkach i pierwszych klasach są w książkach i ćwiczeniach proste gry typu rzuć kostką i przesuń pionek...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Gromb »

Mały off top. Nie to nie ekstremalny przypadek. Dzieci grajace w planszówki odstają intelektualnie od niegrających rówieśników. Potwierdzone empirycznie.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: vincentblack »

Gromb pisze:Dzieci grajace w planszówki odstają intelektualnie od niegrających rówieśników.
Pytanie tylko: odstają bo grają czy grają bo odstają?
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Ayaram »

A co w tym przerażającego, niezwykłego? Jeden dzieciak się nauczy tabliczki mnożenia w 30 minut, 2gi będzie przez 5 lat z tym walczył. Dzieciaki są różne, różnie uzdolnione i tyle. Za parę latek równie dobrze tamci rodzice będą obserwować "Jezu, ten dzieciak się przewraca przy głupim przysiadzie... widać że pochodzi z rodziny, gdzie tylko grają w planszówki, nerdy jedne :mrgreen: "
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2833
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Gromb »

No chyba, że grają w twistera :)
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
bonjovi100
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2015, 00:32

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: bonjovi100 »

Nowości: Pandemia, Puerto Rico, Metropolia
Najwięcej partii:
24 - Pandemia
7 - Splendor
5 - Metropolia
3 - Listy Z Whitechapel
2 - Prawo Dżunglii
2 - Cytadela
1 - Lewis & clark
1 - Puerto Rico

Gra Miesiąca: Pandemia - świetna kooperacyjna gra w której sporo się dzieje i mamy sporo zabawy. Nie występuje u nas typowy "lider", a zawsze razem szukamy najlepszego rozwiązania. Powoduje to zaangażowanie każdego gracza. Wśród grających często słychać teksty typu - "nie sądziłam/em, że są gry gdzie gra się razem przeciwko grze".
Rozgryzając grę, ucząc się instrukcji zaobserwowałem pewną ciekawą rzecz. Przez pierwsze kilka sesji (około 16-18 gier) graliśmy źle! Po każdej sesji siadałem do neta i szukałem wyjaśnień odnośnie instrukcji. Na początku graliśmy tak, że 3 kostki już powodują rozprzestrzenianie zamiast 4 oraz to, że za każdą epidemią dodawało się 3 kostki do wylosowanego miasta + rozprzestrzeniało się automatycznie na sąsiednie miasta. Te zasady sprawiały, że gra była mega trudna już na 4 epidemiach. Byłem pewny, że źle graliśmy. Poczytałem w necie i wprowadziłem zmiany. Tym razem grało się za łatwo. Okazało się, że odkładałem na bok miasto z epidemii (zamiast z powrotem do kupki przy rozprzestrzenianiu się). Znowu zerknięcie na wyjaśnienie. Innym błędem było m.in to, że kartę akcji stosowaliśmy tylko w swoim ruchu. Dopiero po tych kilku sesjach i przewertowaniu kilku tematów odnośnie gry jestem spokojny o to, ze gramy w 99% dobrze w tą grę.
I tutaj mi się nasuwała refleksja, że masa osób, której gra nie przypadła do gustu... gra po prostu źle. Mieliśmy różne złe zasady i każda z nich wprowadzała brak równowagi, który mógł irytować. Czytając wyjaśnienia do instrukcji natknąłem się, że ludzie przez kilka lat grali ze złymi zasadami ;/
Gra ze złymi zasadami, błędami powoduje, że traci dużo, a pomylić się w zasadach jest łatwo ;) stąd tyle tematów, pytań, doprecyzowania. Jeżeli komuś gra wydaje się za łatwa, trudna, bądź nijaka niech da jej szansę i przewertuje instrukcje czy aby na pewno gra dobrze.

Na małe wyróżnienie zasługują u mnie również Listy. To jest taka gra, że nie mam pytań. Jak się ma dobrą ekipę, która wczuwa się w klimat, potrafi dedukować, robić coś nieszablonowego, to emocji co niemiara! Tylko 3 gry w tym miesiącu, ale takie przyjemne, że dały nam sporo przyjemności.

Zawód miesiąca: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok) w słabiutkiej oprawie graficznej. Musze dać jej jeszcze szansę, ale póki co jest zawód.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

bonjovi100 pisze: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok)
Że jak?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: olocop »

romeck pisze:
bonjovi100 pisze: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok)
Że jak?
romeck, może chodziło tu o takie Puerto Rico?

Obrazek

A żeby nie pisać bez celu, to w listopadzie 15 rozgrywek w jedną grę: Zamki szalonego króla Ludwika.
Gra miesiąca więc: Zamki szalonego króla Ludwika.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: mauserem »

Listopad był bardzo ok (jak na nasze możliwości)

Star Realms + Colony Wars - no po prostu chce się w to ciągle grać
Zamki Burgundii - próbowaliśmy zajechać tę grę - nic z tego - ekstra!
Viticulture Essential Edition - czysta przyjemność z grania
Puerto Rico - wielki powrót - problem taki, że była to wersja Limited Edition i tylko taką chcemy teraz grać, a nima :/
Tiny Epic Galaxies - nadal chętnie sięgamy

zaskoczenie na plus
Sztuka Wojny i idąc za ciosem Władca Pierścieni Konfrontacja

zaskoczenie na minus:
Zamki Szalonego Króla Ludwika - nam się przejadły strasznie - sprzedane
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

olocop pisze:
romeck pisze:
bonjovi100 pisze: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok)
Że jak?
romeck, może chodziło tu o takie Puerto Rico?
Przypuszczam, że człowiek źle zapamiętał tytuł gry, w którą grał.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: AkitaInu »

Mnie puerto rico tez nie porwalo wiec zgadzam sie z Kolega ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: lacki2000 »

romeck pisze:
bonjovi100 pisze: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok)
Że jak?
...
Przypuszczam, że człowiek źle zapamiętał tytuł gry, w którą grał.
A ja przypuszczam, że nie. Pamiętam, jak jeden mój znajomy wszedł w świat planszówek przez intensywne granie w Dominiona i potem jak mu pokazywałem cokolwiek innego co miało karty (np. Stone Age czy Cytadelę) to mu się to zawsze jakoś z Dominionem kojarzyło :P
PR może się kojarzyć z Cytadelą, bo też jest wybór roli i budowanie budynków :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

AkitaInu pisze:Mnie puerto rico tez nie porwalo wiec zgadzam sie z Kolega ;)
Z tym:
bonjovi100 pisze:giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią
Też się zgadzasz?
lacki2000 pisze:
romeck pisze:
bonjovi100 pisze: Puerto Rico - póki co mały zawód. Tyle zachwytów, a tu giera okazuje się połączeniem Cytadeli (średnio lubię) z metropolią (jest tylko ok)
Że jak?
...
Przypuszczam, że człowiek źle zapamiętał tytuł gry, w którą grał.
A ja przypuszczam, że nie. Pamiętam, jak jeden mój znajomy wszedł w świat planszówek przez intensywne granie w Dominiona i potem jak mu pokazywałem cokolwiek innego co miało karty (np. Stone Age czy Cytadelę) to mu się to zawsze jakoś z Dominionem kojarzyło :P
PR może się kojarzyć z Cytadelą, bo też jest wybór roli i budowanie budynków :)
Uświadomiłeś mnie, załapałem, choć nadal wiem, że to skrajnie różne gry! :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: tomb »

Też mam znajomego, który po poznaniu Agricoli, Zamków Burgundii i Stone Age powiedział, że te gry są takie same. A może miał rację?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

Czyli wracamy do pierwotnego pojmowania słów "gra planszowa" - jakaś plansza, pionki, może do tego kostki czy karty - przecież to wszystko to jeden pies. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: ko2a »

romeck pisze:Czyli wracamy do pierwotnego pojmowania słów "gra planszowa" - jakaś plansza, pionki, może do tego kostki czy karty - przecież to wszystko to jeden pies. :)
Co nie zmienia faktu ze Worker placement pozostanie Worker placement'em
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

ko2a pisze:
romeck pisze:Czyli wracamy do pierwotnego pojmowania słów "gra planszowa" - jakaś plansza, pionki, może do tego kostki czy karty - przecież to wszystko to jeden pies. :)
Co nie zmienia faktu ze Worker placement pozostanie Worker placement'em
Co nie zmienia faktu, że ani Puerto Rico, ani tym bardziej Cytadela czy Metropolia Worker Placementem (bez apostrofu jest poprawnie) nie jest.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: ko2a »

romeck pisze:
ko2a pisze:
romeck pisze:Czyli wracamy do pierwotnego pojmowania słów "gra planszowa" - jakaś plansza, pionki, może do tego kostki czy karty - przecież to wszystko to jeden pies. :)
Co nie zmienia faktu ze Worker placement pozostanie Worker placement'em
Co nie zmienia faktu, że ani Puerto Rico, ani tym bardziej Cytadela czy Metropolia Worker Placementem (bez apostrofu jest poprawnie) nie jest.

mialem na mysli wypowiedź do ktorej - mialem wrazanie sie odnosiles
tomb pisze:Też mam znajomego, który po poznaniu Agricoli, Zamków Burgundii i Stone Age powiedział, że te gry są takie same. A może miał rację?
Żucho
Posty: 156
Rejestracja: 24 sty 2012, 12:33
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Żucho »

To, że coś jest klasykiem, nie oznacza, że każdy musi tę grę lubić :wink: listopad u mnie:

Simurgh - zdecydowanie gra miesiąca, najwięcej partii i najlepsze wrażenia.
Studium w Szmaragdzie - fajna, ale jeszcze do potestowania, grałem głównie w gronie początkujących i chyba nie do końca chwycili specyficzne zależności w tej grze, ale mnie się podobało.
Baronia - jedna partia, zakończona sromotną porażką, ale mechanicznie na pewno jest to ciekawe i jest na liście "do ogrania więcej razy".

Ponadto powroty do sprawdzonych staroci: Carcassonne, Fasolki, NS Hex.
ODPOWIEDZ