Railroad Tycoon

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

2. Czy budując tor można ustawić żeton obok jakiegoś miasta ale nie łaczyć się z tym miastem? Np miedzy miastem A i B które chcę połączyć jest miasto C. Nie chcę łączyć się z miastem C i chcę je ominąć wiec stawiam żetony obok miasta C, niejako blokując do niego dostęp od jednej strony.
To nie zablokuje dostepu do miasta. Zawsze bedzie mozna postawic skrzyzowanie z Twoim torem, dzieki ktoremu do miasta bedzie normalny dojazd.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze: To nie zablokuje dostepu do miasta. Zawsze bedzie mozna postawic skrzyzowanie z Twoim torem, dzieki ktoremu do miasta bedzie normalny dojazd.
Nie zawsze mozna postawic takie skrzyzowanie, by pasowalo...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

A jak interpretujecie przekraczanie rzeki?
Ja to widzę tak:
1. jeśli przekraczamy rzekę w poprzek to sprawa jest jasna,
2. jeśli się z rzeki schodzi lub na nią wchodzi to wtedy również jest przekroczenie rzeki. Oznacza to w praktyce, że jeżeli byśmy z boku wjechali na rzekę to płacimy za przekroczenie, potem sobie pojedziemy na ten przykład wzdłuż rzeki kilka pól i zjeżdżamy z rzeki w dowolnym kierunku i znowu płacimy za przekroczenie rzeki. Czyli faktycznie płacimy za przekroczenie dwukrotnie.

Czyż nie?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Wojtek pisze:A jak interpretujecie przekraczanie rzeki?
Ja to widzę tak:
1. jeśli przekraczamy rzekę w poprzek to sprawa jest jasna,
2. jeśli się z rzeki schodzi lub na nią wchodzi to wtedy również jest przekroczenie rzeki. Oznacza to w praktyce, że jeżeli byśmy z boku wjechali na rzekę to płacimy za przekroczenie, potem sobie pojedziemy na ten przykład wzdłuż rzeki kilka pól i zjeżdżamy z rzeki w dowolnym kierunku i znowu płacimy za przekroczenie rzeki. Czyli faktycznie płacimy za przekroczenie dwukrotnie.

Czyż nie?
Ja gram, ze w takiej sytuacji przekraczasz rzeke jednokrotnie.

Wyobraz to sobie w rzeczywistosci.
Dojezdzasz do rzeki, prowadzisz tory wzdluz rzeki na Twoim brzegu i na koncu przekraczasz rzeke robiac most (placimy).

Robienie lini kolejowej, gdzie przekraczamy rzeke 2 razy robiac 2 mosty byloby bez sensu z ekonomicznego punktu widzenia i niezbyt logiczne.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Jar »

Ja gram, ze w takiej sytuacji przekraczasz rzeke jednokrotnie.
A jak dojeżdżamy do rzeki, prowadzimy tory wzdłuż i oddalamy się z tej samej strony, to wogóle nie przekraczamy rzeki i nie płacimy za most. Przekroczenie jest wtedy kiedy najpierw doprowadzamy tory z jednej strony, a potem odchodzimy z drugiej. Inaczej trasa biegnie po prostu wzdłuż koryta rzeki i mosty nie są potrzebne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Dziękuję brzmi to całkiem rozsądnie. Rozumiem, że jeżeli startujemy z miasta wzdłuż rzeki i następnie od niej odbijamy to wtedy za przekroczenie nie płacimy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Jar »

Rozumiem, że jeżeli startujemy z miasta wzdłuż rzeki i następnie od niej odbijamy to wtedy za przekroczenie nie płacimy.
Dokładmnie. Płacisz tylko kiedy musisz znaleźć się na drugim brzegu
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: Amen »

Witam
Mam pytanie odnośnie dostarczania towarów w RRT. Gdyby zaistniała taka sytuacja jak na poniższym zdjęciu, to czy mogę dostarczyć kostkę z Chicago z powrotem do Chicago?

Obrazek

Pozdrawiam
Andrzej
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Nie możesz tak zrobić. W zasadach jest wyraźnie napisane że kostkę trzeba przewieźć z jednego do innego (drugiego, kolejnego.. w zależności jak tłumaczyć "another") miasta.
Awatar użytkownika
Amen
Posty: 62
Rejestracja: 26 lis 2006, 22:34
Lokalizacja: Czeladź

Post autor: Amen »

Wielkie dzięki za odpowiedź :D
The spice must flow
Gamer tag: AmennPL
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Piotro »

Wykorzystałem rebelową promocję i stałem się posiadaczem Railroad Tycoon,
Teraz mam pytanie odnośnie dywident za wypuszczone akcje:
Co turę, na koniec, płaci się po 1000 za każdą wypuszczoną akcje, ale czy za akcje wypuszczone w tej turze, czy za wszystkie, jakie się do tej pory wypuściło? Zapewne gdybym zagrał, choć raz, sprawa by się wyjaśniła, ale stracił bym na to kilka rund, dlatego lepiej zapytać. I jeszcze inna sprawa: jeżeli nie mam pieniędzy na opłacenie dywident, i muszę sprzedać kolejne akcje - jestem wtedy zwolniony z płacenie, tylko do końca której rundy? Instrukcja w tym momencie jest trochę zagmatwana.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: dasilwa »

Płacisz 1000 za wszystkie do tej pory wypuszczone dywidendy.
Jeśli nie masz pieniędzy na spłacenie to musisz wypuścić kolejne dywidendy aby zapłacić za poprzednio wypuszczone 8)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: zephyr »

Z tym nie płaceniem chodzi tylko o to, że nie płacisz dywidend za akcje które wypuściłeś, żeby dostać kasę na dywidendy.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Dusso »

dasilwa pisze:Płacisz 1000 za wszystkie do tej pory wypuszczone dywidendy.
Jeśli nie masz pieniędzy na spłacenie to musisz wypuścić kolejne dywidendy aby zapłacić za poprzednio wypuszczone 8)
Jezu co za herezje, ludzie jeśli używacie takich terminów, to sprawdźcie ich znaczenie przynajmniej na wikipedii, dywidenda jest wypłatą należnego zysku na wyemitowaną akcję przedsiębiorstwa, sformułowanie "płacisz 1000 za wypuszczone dywidendy" woła o pomstę do nieba :evil:
Awatar użytkownika
meehoow
Posty: 90
Rejestracja: 01 cze 2007, 12:30
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Railroad Tycoon

Post autor: meehoow »

Głupie pytanie - w polskiej instrukcji wyczytałem, że dla 2-3 osób należy zmniejszyć liczbę towarów o 1, ale w każdym mieście musi się znajdować przynajmniej 1 kostka towaru na starcie. Czyli rozumiem, że zaledwie po jednym towarze będzie zarówno w miastach oznaczonych "1" jak i "2". Pytam, bo coś nam się za szybko skończyła rozgrywka 2 osobowa (10 znaczników pustych miast zawędrowało na planszę).
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Nataniel »

Jest tak jak piszesz. A ta gra dosyc szybka jest - tak okolo 1,5 godziny
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Jar »

meehoow pisze:Głupie pytanie - w polskiej instrukcji wyczytałem, że dla 2-3 osób należy zmniejszyć liczbę towarów o 1, ale w każdym mieście musi się znajdować przynajmniej 1 kostka towaru na starcie. Czyli rozumiem, że zaledwie po jednym towarze będzie zarówno w miastach oznaczonych "1" jak i "2". Pytam, bo coś nam się za szybko skończyła rozgrywka 2 osobowa (10 znaczników pustych miast zawędrowało na planszę).
Możesz spróbować zagrać z normalną ilością znaczników, ale bez dolnej cześci planszy - zwiększa to interakcje między graczami :-)
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: dasilwa »

Dusso pisze: Jezu co za herezje, ludzie jeśli używacie takich terminów, to sprawdźcie ich znaczenie przynajmniej na wikipedii, dywidenda jest wypłatą należnego zysku na wyemitowaną akcję przedsiębiorstwa, sformułowanie "płacisz 1000 za wypuszczone dywidendy" woła o pomstę do nieba :evil:
Zamień słowo dywidenda na słowo akcja lub inne słuszne słuszne wg. Ciebie słowo i będzie ok. Za zwykłe przejęzyczenie robią z człowieka heretyka :roll:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: BloodyBaron »

Nataniel pisze:Jest tak jak piszesz. A ta gra dosyc szybka jest - tak okolo 1,5 godziny
Te 1,5-2 godziny to dla dwóch graczy ;) Mojej kompanii pierwsza partia w 5 osób zajęła prawie 4 godziny. Ale i tak było warto. Gra jest bardzo dobra.

a w kwestii gry dla dwóch - RTT moim zdaniem sporo traci przy małej liczbie graczy (<4), nawet w grze bez dolnej części planszy - ona jest po prostu za duża:)

Za to czekam już na nadchodzący dodatek z mapą Europy: Rails of Europe - dużo mniejszą, i z mniejszą ilością miast. Na pewno lepiej sprawdzi się dla grona 2-3 osób.

http://www.boardgamegeek.com/game/30450

Przy okazji: zwróćcie uwagę na fotki z planszy: http://www.boardgamegeek.com/image/252109?size=large

Nie sądzicie, że lepiej by już zmienili nazwę tego miasta w Polsce na Kraków? Jakoś ta Warszawa w Tatrach średnio mi pasuje :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon

Post autor: mst »

BloodyBaron pisze:Przy okazji: zwróćcie uwagę na fotki z planszy: http://www.boardgamegeek.com/image/252109?size=large

Nie sądzicie, że lepiej by już zmienili nazwę tego miasta w Polsce na Kraków? Jakoś ta Warszawa w Tatrach średnio mi pasuje :)
Kijów też im się obsunął na południe - potwierdza się, że Amerykanie nie przywiązują wagi do takich mikroskopijnych, europejskich detali :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: grucha »

Pytanko w sprawie polaczenia z zachodem. Nie mam przed soba instrkcji wiec nie zacytuje ale jest to dla mnie nie zbyt jasno napisane. Czy po uzyskaniu polaczenia z zachodem i doprowadzeniu czerwonej kostki do Chicago 2 nowe losowe kosteczki pojawiaja sie w miescie ktore jest polaczone z zachodem czy w Chicago?
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Don Simon »

grucha pisze: Czy po uzyskaniu polaczenia z zachodem i doprowadzeniu czerwonej kostki do Chicago 2 nowe losowe kosteczki pojawiaja sie w miescie ktore jest polaczone z zachodem czy w Chicago?
Chicago.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 148 times
Been thanked: 25 times

Re: Railroad Tycoon

Post autor: uyco »

Mam pytanie, czy znana jest już cena dodatku Rails of Europe?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Ink »

Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Railroad Tycoon

Post autor: Filippos »

Wczoraj rodzina przyniesła mi w urodzinowym darze RT. Otwieram to wielgaśne pudło i zaczynają się niemiłe niespodzianki. Najpierw po odfoliowaniu widzę że pudełko na rogach podarte :evil:
A w środku brak kart udziałów :shock: :evil:
Na dodatek choć to wersja angielska to na planszy napisy po hiszpańsku, choc na pudełku nie ma o tym ani słowa, że to wersja multijęzyczna z hiszpańską planszą.
Masakra jakaś.
Czy kogoś jeszcze tak EagleGames zrobiło w konia czy jestem jedynym pechowcem??
Gra będzie jutro reklamowana w sklepie w którym była zakupiona, ale obawiam się że się dowiemy że możemy napisać do wydawcy bo to przecież nie sklepu wina. No i w sumie racja bo to nie sklepu wina.
A wydawca albo mnie zleje albo łaskawie dośle mi te karty za dwa miesiące :evil:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
ODPOWIEDZ