2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: asiok »

1. Negocjacje.
2. Niby-poważne gry, w których potem wszystko zależy od rzutu kostką (gry niepoważne lubię ;) )
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: bubu »

Licytacja. Bardzo lubię Smallworda, natomiast od Evo, które jest dość podobną grą, i w którą chętnie bym grał, odrzuca mnie właśnie ten mechanizm.
Boję się o Rising Sun..
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Sarseth »

Układanie tilesów, takie jak w Carcassonne, jakoś w ogóle mnie to nie kręci, a nawet denerwuje.

Mechanizm zużywania gry i jednorazowego zaskoczenia. Tzn kocham to i nienawidzę za jednym razem ;) Kocham jak poznaje, potem nienawidzę, że już znam ^^ Jak MoM:2ED gdy pierwszy raz przegrałem pierwszy scenariusz jeszcze nie wiedząc totalnie, co jest do zrobienia w tym scenariuszu. Natomiast po wygraniu przy drugim podejściu już totalnie mnie nie kręci do powrotu (mimo możliwości zagrania z zestawem uzupełniającym tilsy i bohaterów z pierwszej edycji).
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: donmakaron »

- set collection w czystej formie mnie denerwuje potwornie, takie w stylu Five Tribes. Chciałem wziąć karabin, bo wydaje się być spoko, ale jak wezmę jabłko, to wygram bo mam już gruszkę i mango. Strasznie mi się to kojarzy z grami dla dzieci. Jest to bardzo abstrakcyjne rozwiązanie, które najczęściej nie ma związku z tematyką gry ani drogą do zwycięstwa. Wyjątkami Tokaido, bo tam to pasuje i jest przyjemne, czy 7 Cudów, bo jako jeden z wielu prostych elementów gry nie zgrzyta.

- Przewidywanie ruchów przeciwnika jako główna mechanika, jak w Lords of Xidith - niektórzy po prostu są w to świetni a inni są słabi. Ja jestem słaby i mnie denerwuje, jak zależy od tego wszystko. LoX robi to źle, bo ci lepsi zgarniają same smakołyki, a ci gorsi zostają z niczym. RftG robi to spoko, bo ten co przewidzi może ładnie skorzystać z kart przeciwnika, ale zarazem swoją kartą też im jakieś możliwości otwiera.
Khasius
Posty: 10
Rejestracja: 01 lut 2013, 14:11

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Khasius »

Ja nie trawie wszelkich imprezówek "słownych"/"kalamburowych", negocjacji i licytacji.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 812 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Apos »

1. Losowość na którą nie mamy wpływu - czy to pochodząca z rzutu kością czy draftu. Losowość w takich grach jak Troyes, Zamki Burgundii, GHA, Keyflower/Key to City London, Race for the Galaxy etc jest jak najbardziej OK.
2. Może nie mechanika, ale gdy czas rozgrywki przekracza 3-4 godziny, ze względu na:
- przerost formy nad treścią,
- na siłę dokładaniem przez autora małych zasad i regulacji, aby gra 'była trudna',
- powtarzalnością tych samych akcji, które dają nam tylko więcej punktów, a nie wprowadzają nic nowego do rozgrywki.
W Grę o Tron czy Battlestara Galacticę bez problemu mogę grać dłużej, ale w suche euro - mimo że je kocham - trwające tak długo nie zdzierżę.

edit:
po namyślę dodaję
3. Licytacja. Nie przepadam i zwykle jest to najsłabszy element gry.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 17:10 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Nadis »

Draft taki jak w 7 cudach świata i licytacja w ciemno - wrr, nie znoszę.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: kwiatosz »

Deck building. Dominion mi się bardzo podoba, ale im dalej, tym gorzej, kolejne tytuły mające niby rozwijać tę mechanikę tak naprawdę ją gmatwają i czynią zbędną.
Wyścig - nie lubię tego w eurasach okropnie. Wiadomo, że w takiej Grze o Tron wygrywa kto pierwszy zdobędzie zamki. Ale taki Lewis i Clark to dla mnie ciężki dramat, w ogóle koncepcja wyścigu została wprowadzona tylko dlatego, że na etapie testów nie udało się wyeliminować kuli śnieżnej, a jakoś trzeba to było sprzedać, bo terminy goniły.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Furia »

Po spróbowaniu Dominiona zawsze wydawało mi się, że to deck building. Na szczęście potem spróbowałam innych gier z wspomnianą mechaniką i powiem szczerze im dalej tym lepiej, ale na widok Dominiona nadal mam odruch wymiotny. Poza tym zdecydowanie nie lubię kupczenia (Catan) i gier premiujących wyszczekanie (Resistance).
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Sarseth »

Furia pisze:i gier premiujących wyszczekanie (Resistance).
Możesz przeblizyć co oznacza "wyszczekanie"? :P Bo jedyne co kojarzy mi się, to hmm, pyskowanie? Że ktoś jest wyszczekany itp, to masz na myśli? Jak tak to muszę zobaczyć zasady tej gry, bo brzmi strasznie dziwnie.
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: kwiatosz »

W Resistance z kartami dodatkowymi jest ten problem, że logiczne rozumowanie doprowadza do 100% pewnych wniosków. I żeby się obronić osoby "złe" muszą zakrzyczeć osoby "dobre". Więc chodzi o takie przekonywanie, który łączy onieśmielającą dozę agresji z pseudoargumentami, które na zastraszony mózg podziałają jak argumenty mające oparcie w faktach.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Gizmoo »

Zabawne, że zawsze temat do narzekania ma więcej postów, niż każdy temat założony w celu pochwalenia czegoś, lub kogoś.

Ja szczególnie nie lubię mechaniki:

a) Która nie działa.
b) Która jest powodem do narzekania.

:lol:

Jak mi się gra podoba i towarzystwo się dobrze bawi, to nawet roll to move i blind bidding mi nie przeszkadza. A ponieważ staram się być uporządkowanym gościem, to nie cierpię, nienawidzę jak mam zerowy wpływ na wynik rozgrywki.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: gafik »

To samo pomyślałem zakładając wątek :)

Ale wyszedłem z założenia, że zazwyczaj większość mechanizmów w grach lubimy i tylko 1 lub 2 są takie, które przeszkadzają nam w grze.

No i racja, że w dobrym towarzystwie nawet najbardziej znienawidzona mechanika już nie przeszkadza, ale wtedy "żyjemy" raczej "spotkaniem" niż samą grą :D

Tak jak napisałem w pierwszym poście - można zrobić ranking ulubionych mechanik, ale to chyba za długie listy by były... ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Jiloo »

Gizmoo pisze:Zabawne, że zawsze temat do narzekania ma więcej postów, niż każdy temat założony w celu pochwalenia czegoś, lub kogoś.
Jak jest wątęk o naszych ulubionych to chętnie wyśpiewam kilka peanow na temat DBC ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: tomb »

"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: mat_eyo »

Mi na przykład łatwiej jest wskazać mechaniki, których nie lubię, niż te, które uwielbiam.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: xelos80 »

Licytacja chyba tutaj wygrywa więc i ja dorzucę że jej nie lubię.

Dodatkowo nie lubię losowosci, ale takiej która jak ci na samym początku nie podejdzie to wiesz ze grę masz przegrana. Np w Eclipse jak ci nie podejda kafle planet na samym początku to raczej masz przechlapana już całą grę.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 607
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 70 times
Been thanked: 89 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Bludgeon »

Mechanika gdzie trzeba przekonać grupę do swojej racji i nie ma do tego narzędzi (np. handel jakimś zasobem, kartami)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Ravn »

Chyba nie bede oryginalny, nie lubie licytacji, gier zrecznosciowych, gier czasu rzeczywistego. Nie lubie tez koniecznosci zapamietywania czegos co ktos wczesniej zagral czy zebral. Meczy mnie to, duzo rzeczy musze pamietac w zyciu i pracy i w grach tego nie potrzebuje :wink:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: jax »

Niczym nieskrępowane negocjacje. Tfu.

Dice manipulation. Ohyda.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 209
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 16 times
Been thanked: 123 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Padre »

1. Kolejny kamyk do ogródka licytacji
2. Negocjacje, gra 'nad stołem', social deduction, czyli w dwóch słowach: darcie mordy
2,5. Programowanie sekwencji akcji. Pojedyncze akcje jak w X-Wingu - ok. Stos akcji jak w Forbidden Stars - nie ok.
- Ilu użytkowników forum potrzeba, aby wymienić żarówkę?
- Wiadomo coś o polskiej wersji?
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 302
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 15 times
Been thanked: 48 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Bruno555 »

Ja nie lubię tzw. sandboxów gdzie od początku mamy do wyboru multum akcji, kart (np. Caverna). Możemy iść dowolną ścieżką rozwoju. Często prowadzi to do paraliżu decyzyjnego jak i również po iluś tam grach do optymalizacji, gdzie wiemy już jaką ścieżką opłaca się iść bardziej niż inną.
Wolę rozwiązanie takie jak np. w Cywilizacji PW gdzie karty po kolei się odsłaniają a my musimy dobierać do tego strategię, być elastyczni. Agricola podobnie.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Błysk »

Też łatwiej mi wskazać czego nie lubię niż to co lubię.

1. Licytacje w większości gier. Już najgorsze są te, w których mimo porażki trzeba oddać wszystko co się włożyło, kto na to wpadł w ogóle? Za to te w Cykladach toleruję.

2. Draft. Nie cierpię tego. Uświadomiłem sobie to przy Bloodrage, które zostało jedną z niewielu gier, do których nigdy już nie usiądę. Z drugiej strony Inis bym wypróbował.

3. Mechanizm z Teraformacji w wariancie bez draftu. Dobierasz karty z puli miliona i he he powodzenia w grze i zaplanowaniu czegokolwiek. Całą grę próbowałem przewijać ten gigantyczny deck, żeby trafić coś przydatnego w stosunku do tego co już mam na stole.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: Olgierdd »

1. Ukryta licytacja (jawna jest zupełnie ok)
2. Programowanie wielu akcji na raz (Gra o Tron, Shogun)

Na marginesie: Bardzo nie lubię tie-breakerów. Szanuję gry, które uznają remisy przy pierwszej punktacji.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 267 times
Been thanked: 593 times

Re: 2 Mechaniki, których szczególnie nie lubicie.

Post autor: arian »

Nie lubię gier mafiopodobnych i memory. W związku z tym drugim rzadko sprawia mi przyjemność liczenie kart, kafelków i zastanawianie się co jeszcze zostało do wzięcia.

I nie lubię też nieelegancko zaimplementowanych mechanik. Niedawno kupiłem Trzech przyjaciół z boiska do O:NI i mechanika zestawów wydaje mi się takim połączeniem memory z brakiem elegancji. Bo albo musimy pamiętać które karty tworzyły jaki zestaw, co przy większej ilości może być trudne, albo musimy notować na kartce, co przy każdej ilości zaśmieca grę.

W ogóle nie przepadam też za notesikami dołączanymi do gier. Wolę gdy jest to załatwione za pomocą znaczników na planszetkach graczy, a w wielu przypadkach dałoby się tak zrobić (np. wykreślanki w Alchemikach).
ODPOWIEDZ