Maracaibo - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 363
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 125 times
Been thanked: 79 times

Re: Maracaibo

Post autor: eltadziko »

Alucard1982 pisze: 26 kwie 2020, 11:58 Czy zasadę, że można dostarczyć tylko jeden towar na targowisko stosujecie również do Santiago, gdzie są 4 miejsca na tytoń? Czy mając np 3 karty z tytoniem, mogę wszystkie wydać na raz w tym mieście?
Jeden gracz w jednym mieście może zawsze zostawić tylko jeden towar. W Santiago po prostu każdy z czterech graczy może towar zawsze zostawić ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Maracaibo

Post autor: Pan_K »

eltadziko pisze: 26 kwie 2020, 12:15
Alucard1982 pisze: 26 kwie 2020, 11:58 Czy zasadę, że można dostarczyć tylko jeden towar na targowisko stosujecie również do Santiago, gdzie są 4 miejsca na tytoń? Czy mając np 3 karty z tytoniem, mogę wszystkie wydać na raz w tym mieście?
Jeden gracz w jednym mieście może zawsze zostawić tylko jeden towar. W Santiago po prostu każdy z czterech graczy może towar zawsze zostawić ;)
Potwierdzam - też mnie to pytanie nurtowało w pewnym momencie, ale z instrukcji wynika to jednoznacznie i nie ma tam mowy o żadnych wyjątkach.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Maracaibo

Post autor: NestorZolo »

A ja mam taki dylemat. Nowa akcja wiejska z planszetki gracza, jeśli usunęliśmy przynajmniej cztery dyski. Ikonografia - stateczek w wiosce. Instrukcja zarówno polska jak i angielska mówi to samo, czyli że możemy dać znacznik przynależności na wioskę, na której nie ma znacznika przynależności. Wtedy dajemy znacznik na wioskę, przesuwamy się na odpowiednim torze oraz otrzymujemy dublon. I teraz pytanie: po co ten statek na ikonie wioski? Mam wrażenie, że to jakaś zła interpretacja i chyba chodzi o wioskę, w której aktualnie jesteśmy statkiem. Dla mnie tak by to wyglądało z ikony, ale obie instrukcje są zgodne. Może ktoś zna bliżej Aleksandra, i może jakoś da się to wyjaśnić. A może ja nie nadążam z zasadami bo jednak gierka na początku przytłacza.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 363
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 125 times
Been thanked: 79 times

Re: Maracaibo

Post autor: eltadziko »

NestorZolo pisze: 26 kwie 2020, 15:17 A ja mam taki dylemat. Nowa akcja wiejska z planszetki gracza, jeśli usunęliśmy przynajmniej cztery dyski. Ikonografia - stateczek w wiosce. Instrukcja zarówno polska jak i angielska mówi to samo, czyli że możemy dać znacznik przynależności na wioskę, na której nie ma znacznika przynależności. Wtedy dajemy znacznik na wioskę, przesuwamy się na odpowiednim torze oraz otrzymujemy dublon. I teraz pytanie: po co ten statek na ikonie wioski? Mam wrażenie, że to jakaś zła interpretacja i chyba chodzi o wioskę, w której aktualnie jesteśmy statkiem. Dla mnie tak by to wyglądało z ikony, ale obie instrukcje są zgodne. Może ktoś zna bliżej Aleksandra, i może jakoś da się to wyjaśnić. A może ja nie nadążam z zasadami bo jednak gierka na początku przytłacza.
Ten stateczek w ikonografii oznacza, że możemy dać znacznik przynależności w wiosce, w której aktualnie jesteśmy, a nie w dowolnej wiosce na mapie. I tak, ta wioska musi nie mieć jeszcze znacznika przynależności.
A w instrukcji jest tak napisane:
"Weź znacznik przynależności i umieść go w tej wiosce". W tej, czyli w tej co jesteś statkiem.

Np. dla porównania przy nowej akcji walki także ze statku gracza, nie ma ikonki statku przy wiosce - w tamtej akcji możemy dać znacznik przynależności na dowolną wioskę.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2020, 15:34 przez eltadziko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Ale to chodzi o wioskę, w której aktualnie przebywasz. Ikonka prawdę mówi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Maracaibo

Post autor: Golfang »

Zagrałem sam ze sobą pierwszy raz - możecie gratulować wygrałem :)
Mam kilka pytań:
1. Czy kart ze swojej galerii da się pozbyć? poza zakupieniem ich?
2. Czy kart ze swojej galerii można używać do akcji, np odrzuć 3 takie same karty albo do misji odrzuć 2 lunety?
3. czy będąc w mieście mogę wykonać tylko 1 akcję z tego miasta? czy wszystkie, które tylko jedną wybraną z tych które pokazane są na mieście.
4. czy walka może być przeprowadzana tylko gdy w mieście dostępna jest akcja walki? czy może walczyć można zawsze?
5. jak można położyć znacznik przynależności miastu - jeśli nie ma w nim opcji walki?
6. rozumiem, że przynależność do nacji wiosce możemy dać tylko gdy odblokujemy specjalną akcję z planszetki statku?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Golfang pisze: 17 maja 2020, 19:24 Zagrałem sam ze sobą pierwszy raz - możecie gratulować wygrałem :)
Mam kilka pytań:
1. Czy kart ze swojej galerii da się pozbyć? poza zakupieniem ich?
2. Czy kart ze swojej galerii można używać do akcji, np odrzuć 3 takie same karty albo do misji odrzuć 2 lunety?
3. czy będąc w mieście mogę wykonać tylko 1 akcję z tego miasta? czy wszystkie, które tylko jedną wybraną z tych które pokazane są na mieście.
4. czy walka może być przeprowadzana tylko gdy w mieście dostępna jest akcja walki? czy może walczyć można zawsze?
5. jak można położyć znacznik przynależności miastu - jeśli nie ma w nim opcji walki?
6. rozumiem, że przynależność do nacji wiosce możemy dać tylko gdy odblokujemy specjalną akcję z planszetki statku?
1. Nie
2. Nie
3. Wszystkie.
4. Walczyć możesz jak masz akcję walki
5. Po walce kładziesz znacznik na polu z flagą, nie musi być w miejscu, w którym jesteś
6. Tak
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Maracaibo

Post autor: Pan_K »

Golfang pisze: 17 maja 2020, 19:24 Zagrałem sam ze sobą pierwszy raz - możecie gratulować wygrałem :)
Mam kilka pytań:
1. Czy kart ze swojej galerii da się pozbyć? poza zakupieniem ich?
2. Czy kart ze swojej galerii można używać do akcji, np odrzuć 3 takie same karty albo do misji odrzuć 2 lunety?
3. czy będąc w mieście mogę wykonać tylko 1 akcję z tego miasta? czy wszystkie, które tylko jedną wybraną z tych które pokazane są na mieście.
4. czy walka może być przeprowadzana tylko gdy w mieście dostępna jest akcja walki? czy może walczyć można zawsze?
5. jak można położyć znacznik przynależności miastu - jeśli nie ma w nim opcji walki?
6. rozumiem, że przynależność do nacji wiosce możemy dać tylko gdy odblokujemy specjalną akcję z planszetki statku?
1. nie.
2. nie.
3. wykonujesz wszystko, co masz na ikonach w mieście.
4. walka, to akcja miasta (pojawia się też czasem gdzie indziej, np. w questach) - walczysz tylko, jeśli masz taką akcję.
5. znaczniki wpływu nie muszą być kładzione w miejscu, w którym walczysz.
6. nie wiem, co to jest przynależność do nacji. Ale jeśli chodzi Ci o położenie znacznika wpływu, to nie: nie musisz mieć odblokowanej akcji planszetki. Jest to opisane w instrukcji. Warto przestudiować opis akcji walki.

[EDIT] Wróć - detrytusek dał dobrą odpowiedź
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Maracaibo

Post autor: Nidav »

Uściślając co do pytania nr 6 - są dwie opcje na planszetce, zatem specjalne akcje, a nie jedną akcję, dzięki której można dawać kostki nacji do wiosek. Pierwsza to nowa akcja walki, gdzie dajemy kostkę do dowolnej wioski i zdobywamy pieniądze za pomocników (2 walki jeśli jest wolna, 5 walki jeśli jest tam już inna kostka i chcemy ją wyrzucić) oraz po prawej stronie, możliwe do odblokowania po wcześniejszym zwolnieniu 4 slotów na planszetce, jest nowa akcja wiejska, dzięki której możemy dołożyć kostkę do wioski, w której się znajdujemy, o ile nie ma tam już innej kostki nacji i dodatkowo zdobywamy 1 hajs ;)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Maracaibo

Post autor: _Berenice_ »

Mam jeszcze kilka pytań i prośbę o dopowiedzenia ;) Naprawdę jest mi bardzo smutno, że instrukcja jest tak precyzyjna, jak w poprzednich grach Pfistera :( Niby jest szybka i elegancka, ale jak przechodzi co do czego, to okazuje się, że wcale jasna nie jest :(

1. Na torze dochodów punktowych przesuwam kostkę tylko w takim przypadku, jeśli na kartach znajduje się symbol punktów zwycięstwa na zielonym tle? I tylko raz (np. zdobywam żeton synergii) czy za każdym razem w fazie przychodu? Wszystkie inne punkty lecą na tor wokół planszy?
2. Kampania - karta fabuły nakazuje mi dołożyć żeton zadania np. na pole 18. Żeton fabuły dokładam np. na pole 12. Czy te żetony są od siebie niezależne? Tzn. jeden gracz może zrobić zadanie, a inny żeton fabuły? Czy najpierw trzeba zrobić żeton zadania, a następnie fabuły?
3. Doprecyzowanie akcji walki (czy dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi :) ) Akcja walki w mieście - po wybraniu tej opcji dokładam lub wyrzucam znacznik z dowolnej flagi niezależnie od tego, gdzie się znajduje? Akcja walki w wiosce - pierwsza z planszetki - dokładam znacznik do dowolnej wioski niezależnej od tego, gdzie jestem. Druga z planszetki (po odblokowaniu wcześniej 4 innych opcji na statku) - dokładam tylko dam gdzie jestem, o ile nie ma tam innego znacznika?
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Maracaibo

Post autor: Golfang »

_Berenice_ pisze: 19 maja 2020, 11:44 Mam jeszcze kilka pytań i prośbę o dopowiedzenia ;) Naprawdę jest mi bardzo smutno, że instrukcja jest tak precyzyjna, jak w poprzednich grach Pfistera :( Niby jest szybka i elegancka, ale jak przechodzi co do czego, to okazuje się, że wcale jasna nie jest :(

1. Na torze dochodów punktowych przesuwam kostkę tylko w takim przypadku, jeśli na kartach znajduje się symbol punktów zwycięstwa na zielonym tle? I tylko raz (np. zdobywam żeton synergii) czy za każdym razem w fazie przychodu? Wszystkie inne punkty lecą na tor wokół planszy?
2. Kampania - karta fabuły nakazuje mi dołożyć żeton zadania np. na pole 18. Żeton fabuły dokładam np. na pole 12. Czy te żetony są od siebie niezależne? Tzn. jeden gracz może zrobić zadanie, a inny żeton fabuły? Czy najpierw trzeba zrobić żeton zadania, a następnie fabuły?
3. Doprecyzowanie akcji walki (czy dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi :) ) Akcja walki w mieście - po wybraniu tej opcji dokładam lub wyrzucam znacznik z dowolnej flagi niezależnie od tego, gdzie się znajduje? Akcja walki w wiosce - pierwsza z planszetki - dokładam znacznik do dowolnej wioski niezależnej od tego, gdzie jestem. Druga z planszetki (po odblokowaniu wcześniej 4 innych opcji na statku) - dokładam tylko dam gdzie jestem, o ile nie ma tam innego znacznika?
Ad 1
Bonus dostajesz tylko 1 raz. Czyli kupujesz kartę dokładasz ją do swojej galerii i przesuwasz znacznik na odpowiednim torze (PZ lub przychodów). Jeśli nie miałeś znacznika synergii to nie przesuwasz. W momencie gdy zdobywasz znacznik synergii - przesuwasz odpowiednie tor (dwa razy nie przesuniesz bo znacznik synergii można mieć tylko jeden w każdym rodzaju)
Ad 3
Akcja walki. Ja to rozumiem tak w mieście dokładasz znacznik (lub zamieniasz obecny) w dowolnym miejscu na planszy. Pierwsza odblokowana akcja z planszy statku wg mnie dotyczy walki ogólnie bez względu na to czy w mieście czy w wiosce (jest lepsza niż ta wydrukowana powyżej). Akcja walki w wiosce - odblokowana akcja z planszy statku (ta możliwa po 4 usprawnieniach statku) - dokładasz (lub zmieniasz) znacznik przynależności TYLKO w tej konkretnej wiosce gdzie jesteś.

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. NIestey na razie nie pomogę z kampanią - bo grałem jedyne bez kampanii na razie.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2020, 12:06 przez Golfang, łącznie zmieniany 1 raz.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Maracaibo

Post autor: mat_eyo »

_Berenice_ pisze: 19 maja 2020, 11:44 1. Na torze dochodów punktowych przesuwam kostkę tylko w takim przypadku, jeśli na kartach znajduje się symbol punktów zwycięstwa na zielonym tle? I tylko raz (np. zdobywam żeton synergii) czy za każdym razem w fazie przychodu? Wszystkie inne punkty lecą na tor wokół planszy?
Symbol na zielonym tle przesuwa odpowiedni znacznik przychodu. Każda karta przesuwa oddzielnie, jeśli masz dwie karty dające 4 przychodu kasy za żeton portu, to w momencie pozyskania tego żetonu przychód kasy rośnie Ci o 8. Możesz mieć po jedynym żetonie każdego typu.

_Berenice_ pisze: 19 maja 2020, 11:44 3. Doprecyzowanie akcji walki (czy dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi :) ) Akcja walki w mieście - po wybraniu tej opcji dokładam lub wyrzucam znacznik z dowolnej flagi niezależnie od tego, gdzie się znajduje? Akcja walki w wiosce - pierwsza z planszetki - dokładam znacznik do dowolnej wioski niezależnej od tego, gdzie jestem. Druga z planszetki (po odblokowaniu wcześniej 4 innych opcji na statku) - dokładam tylko dam gdzie jestem, o ile nie ma tam innego znacznika?
Dokładnie tak. Pamiętaj, że każdą z tych akcji możesz wykonać tylko raz na walkę.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

_Berenice_ pisze: 19 maja 2020, 11:44 Mam jeszcze kilka pytań i prośbę o dopowiedzenia ;) Naprawdę jest mi bardzo smutno, że instrukcja jest tak precyzyjna, jak w poprzednich grach Pfistera :( Niby jest szybka i elegancka, ale jak przechodzi co do czego, to okazuje się, że wcale jasna nie jest :(

1. Na torze dochodów punktowych przesuwam kostkę tylko w takim przypadku, jeśli na kartach znajduje się symbol punktów zwycięstwa na zielonym tle? I tylko raz (np. zdobywam żeton synergii) czy za każdym razem w fazie przychodu? Wszystkie inne punkty lecą na tor wokół planszy?
2. Kampania - karta fabuły nakazuje mi dołożyć żeton zadania np. na pole 18. Żeton fabuły dokładam np. na pole 12. Czy te żetony są od siebie niezależne? Tzn. jeden gracz może zrobić zadanie, a inny żeton fabuły? Czy najpierw trzeba zrobić żeton zadania, a następnie fabuły?
3. Doprecyzowanie akcji walki (czy dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi :) ) Akcja walki w mieście - po wybraniu tej opcji dokładam lub wyrzucam znacznik z dowolnej flagi niezależnie od tego, gdzie się znajduje? Akcja walki w wiosce - pierwsza z planszetki - dokładam znacznik do dowolnej wioski niezależnej od tego, gdzie jestem. Druga z planszetki (po odblokowaniu wcześniej 4 innych opcji na statku) - dokładam tylko dam gdzie jestem, o ile nie ma tam innego znacznika?
1. Dana karta działa zawsze tylko raz to jest jasne. Tyle, że te karty na zielonym tle podwyższają Ci dochód, który działa do końca gry (ale robią to raz). Żeton synergii działa wstecz czyli jeśli masz kartę dającą Ci pkt ale w momencie jej zagrywania nia miałeś odpowiedniego żetonu synergii to w momencie jego zdobycia przepatrujesz wstecz zagrane karty i podwyższasz sobie dochód (ale znów tylko raz)
2. Obstawiam, że niezależne ale tu nie pamiętam.
3. 3xTak
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Golfang pisze: 19 maja 2020, 12:05
Ad 3
Pierwsza odblokowana akcja z planszy statku wg mnie dotyczy walki ogólnie bez względu na to czy w mieście czy w wiosce (jest lepsza niż ta wydrukowana powyżej).
"Otrzymujesz dostęp do nowej akcji walki:Wybierz wioskę (nie miasto!). "
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Maracaibo

Post autor: Golfang »

detrytusek pisze: 19 maja 2020, 12:07
_Berenice_ pisze: 19 maja 2020, 11:44 3. Doprecyzowanie akcji walki (czy dobrze zrozumiałam wasze wypowiedzi :) ) Akcja walki w mieście - po wybraniu tej opcji dokładam lub wyrzucam znacznik z dowolnej flagi niezależnie od tego, gdzie się znajduje? Akcja walki w wiosce - pierwsza z planszetki - dokładam znacznik do dowolnej wioski niezależnej od tego, gdzie jestem. Druga z planszetki (po odblokowaniu wcześniej 4 innych opcji na statku) - dokładam tylko dam gdzie jestem, o ile nie ma tam innego znacznika?
3. 3xTak
Czy w takim razie kombinacja odblokowania OBU tych akcji - daje nam możliwość podczas walki w wiosce położyć znacznik przynależności w dowolnej innej wiosce? bo tak ja rozumiem "3xTak". Mnie się wydaje jednak inaczej - a przynajmniej ja te akcje rozumiem inaczej.
detrytusek pisze: 19 maja 2020, 12:09
Golfang pisze: 19 maja 2020, 12:05
Ad 3
Pierwsza odblokowana akcja z planszy statku wg mnie dotyczy walki ogólnie bez względu na to czy w mieście czy w wiosce (jest lepsza niż ta wydrukowana powyżej).
"Otrzymujesz dostęp do nowej akcji walki:Wybierz wioskę (nie miasto!). "
Czy to znaczy że mając obie akcje odblokowane walcząc w wiosce mogę położyć znacznik przynależności na innej wiosce?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Golfang pisze: 19 maja 2020, 12:13
Czy to znaczy że mając obie akcje odblokowane walcząc w wiosce mogę położyć znacznik przynależności na innej wiosce?
No nie bo pierwszą odblokowaną akcję wykorzystujesz podczas akcji walki, a druga odblokowana to zwykła akcja w wiosce. W wiosce nie masz możliwości walk dopóki tego nie odblokujesz. Nie możesz sobie łączyć akcji wiejskich z innymi. Daleko posunięta kreatywność :P :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Maracaibo

Post autor: NestorZolo »

Golfang, nie możesz połączyć tych akcji. Bo albo walczysz i korzystasz z dodatkowej akcji walki, albo wykonujesz akcje w wiosce i korzystasz z dodatkowej akcji wioski, która wg. ikony pozwala położyć znacznik tylko w wiosce w której jesteśmy statkiem.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Golfang
Posty: 1985
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Maracaibo

Post autor: Golfang »

detrytusek pisze: 19 maja 2020, 12:36
Golfang pisze: 19 maja 2020, 12:13
Czy to znaczy że mając obie akcje odblokowane walcząc w wiosce mogę położyć znacznik przynależności na innej wiosce?
No nie bo pierwszą odblokowaną akcję wykorzystujesz podczas akcji walki, a druga odblokowana to zwykła akcja w wiosce. W wiosce nie masz możliwości walk dopóki tego nie odblokujesz. Nie możesz sobie łączyć akcji wiejskich z innymi. Daleko posunięta kreatywność :P :)
tak szkoda że nie jestem ksiegowym :) to bym pięknie działał w kreatywnej księgowości...
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Maracaibo

Post autor: Arachion »

Będę miał pytania...
Nigdy nie sądziłem, że nie zrozumiem mistrza Pfistera - jak by nie było dalej uważam go za geniusza.

Spoiler:
1. Ostatnie Miasta -finiszuje pętlę i mam na swojej drodze 20, 21a czy 21b i 22 to wszystkie się odnoszą to zwoju obok pola? Oraz dodatkowo punkty natychmiastowo z tych pól?

Oraz pytanie-

2. Już było zadane odnośnie żetonów synergii ale dalej nie rozumiem, jeżeli mam kartę która potrzebuje przykładowo żetonu kotwicy ale jego nie mam - teraz dostaje ten zeton i wydaje go na tą kartę by dostać te 4 punkty dochodu PZ i ten zeton odkładam gdzie? Do głównych zasobów? I jeżeli znowu dostanę żeton kotwicy to mogę go wydać znowu do tej samej karty?
Jeżeli nie to skąd mam wiedzieć że już tam kiedyś oddalem zeton do tej karty dla tych 4PZ do przychodu?


Nie wiem czy dobrze określiłem pytanie, tyle emocji, a tylko ja czytałem instrukcję...
Sucharzysta
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Maracaibo

Post autor: pvdel »

1. 21a, 21b i 22 dają tylko punkty. Nic innego się tam nie dzieje.
2. Żetonów synergii się nie wydaje. Jak go zdobędziesz to leży u ciebie do końca gry. Jak dostajesz drugi taki sam jaki już masz, to go nie bierzesz (innymi słowy - można mieć po jednym żetonie każdego typu). Wtedy łatwo przeliczać i pilnować bonusy.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Maracaibo

Post autor: detrytusek »

Arachion pisze: 01 cze 2020, 00:19 Będę miał pytania...
Nigdy nie sądziłem, że nie zrozumiem mistrza Pfistera - jak by nie było dalej uważam go za geniusza.

Spoiler:
1. Ostatnie Miasta -finiszuje pętlę i mam na swojej drodze 20, 21a czy 21b i 22 to wszystkie się odnoszą to zwoju obok pola? Oraz dodatkowo punkty natychmiastowo z tych pól?

Oraz pytanie-

2. Już było zadane odnośnie żetonów synergii ale dalej nie rozumiem, jeżeli mam kartę która potrzebuje przykładowo żetonu kotwicy ale jego nie mam - teraz dostaje ten zeton i wydaje go na tą kartę by dostać te 4 punkty dochodu PZ i ten zeton odkładam gdzie? Do głównych zasobów? I jeżeli znowu dostanę żeton kotwicy to mogę go wydać znowu do tej samej karty?
Jeżeli nie to skąd mam wiedzieć że już tam kiedyś oddalem zeton do tej karty dla tych 4PZ do przychodu?


Nie wiem czy dobrze określiłem pytanie, tyle emocji, a tylko ja czytałem instrukcję...
Na początek ja mam pytanie. Co robi hipek na polu 20?
Żetony synergii.
Załóżmy, że masz wyłożoną kartę z żetonem kotwicy (powiedzmy dającą 3 pkt na rundę) ale żetonu nie masz. Zagrywając ją nie otrzymujesz tych 3 pkt bo nie spełniasz warunków. Potem zdobywasz ów żeton poprzez działanie innej karty, więc wstecznie uruchamiasz wszystkie zagrane karty z kotwicą. Czyli przyznajesz sobie 3 pkt. Żetonu nie odrzucasz - za to w przyszłości dostajesz wszystkie kotwiczne bonusy w momencie zagrania kolejnej karty. Takiego samego żetonu nie możesz już zdobyć, więc nigdy już nie aktywujesz tej samej karty 2 razy.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Maracaibo

Post autor: Arachion »

detrytusek pisze: 01 cze 2020, 09:30 Na początek ja mam pytanie. Co robi hipek na polu 20?
Wydaje mi się miałem kartę z akcją pomocnika która kazała mi dac hipka na 20 bo rozumiem że oni tam zostają po rozegranej akcji pomocnika?

Teraz już rozumiem żetony synergii wystarczy go mieć aby wszystkie karty wymagające tego symbolu były odpalone jeden raz.

Wracając do ostatniego okrążenia, rozumiem że dwa ostatnie ruchy osoby która chce zakończyć grę sa puste i tylko dla 3 punktów i potem 5 punktów?
Pytanie zrodziło się po określeniu przez instrukcję "są jak miasta ale nie możesz dostarczać tam towarów" a jest przecież tylko jedno miasto - wyścig a słaba nagroda za koniec?
Sucharzysta
ElHarnas
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2020, 19:37
Has thanked: 15 times
Been thanked: 26 times

Re: Maracaibo

Post autor: ElHarnas »

Ja mam banalne pytanie.
Wydaje się to oczywistością, ale chyba nie jest sprecyzowane nigdzie. Kiedy wybuduję kartę, która obniża koszt zakupu wszystkich kolejnych kart, to czy dotyczy to również inwestycji w budynek prestiżowy? Wydaje się to logicznie, niemniej jednak tej karty się nie buduje i nie bierze do swych zasobów.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Maracaibo

Post autor: mat_eyo »

ElHarnas pisze: 01 cze 2020, 11:08 Ja mam banalne pytanie.
Wydaje się to oczywistością, ale chyba nie jest sprecyzowane nigdzie. Kiedy wybuduję kartę, która obniża koszt zakupu wszystkich kolejnych kart, to czy dotyczy to również inwestycji w budynek prestiżowy? Wydaje się to logicznie, niemniej jednak tej karty się nie buduje i nie bierze do swych zasobów.
Zniżka działa również wtedy.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 363
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 125 times
Been thanked: 79 times

Re: Maracaibo

Post autor: eltadziko »

ElHarnas pisze: 01 cze 2020, 11:08 Ja mam banalne pytanie.
Wydaje się to oczywistością, ale chyba nie jest sprecyzowane nigdzie. Kiedy wybuduję kartę, która obniża koszt zakupu wszystkich kolejnych kart, to czy dotyczy to również inwestycji w budynek prestiżowy? Wydaje się to logicznie, niemniej jednak tej karty się nie buduje i nie bierze do swych zasobów.
Tak, Mistrz murarski obniża kupno wszystkich kart, także kart prestiżu.
Arachion pisze: 01 cze 2020, 10:56
detrytusek pisze: 01 cze 2020, 09:30 Na początek ja mam pytanie. Co robi hipek na polu 20?
Wydaje mi się miałem kartę z akcją pomocnika która kazała mi dac hipka na 20 bo rozumiem że oni tam zostają po rozegranej akcji pomocnika?

Wracając do ostatniego okrążenia, rozumiem że dwa ostatnie ruchy osoby która chce zakończyć grę sa puste i tylko dla 3 punktów i potem 5 punktów?
Pytanie zrodziło się po określeniu przez instrukcję "są jak miasta ale nie możesz dostarczać tam towarów" a jest przecież tylko jedno miasto - wyścig a słaba nagroda za koniec?
Tak, pomocnik po zagraniu zostaje na polu i możesz go używać przy każdym okrążeniu. Jednakże nie wydaje mi się, żeby był pomocnik na pole 20 ;) Pomocnicy są jedynie w wioskach.
Tak samo na polu 20 nie można postawić znacznika nacji, bo to jest miasto - znacznik nacji może być albo na wioskach, albo na polach z flagą (w zależności przy pomocy jakiej akcji ten znacznik się stawia). Nie może go być w miastach.
ODPOWIEDZ