Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 279 times
Been thanked: 437 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: tomp »

W pudełku jest automa, która robi za 3-ciego gracza. Da się grać we 2-jkę.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Wojtek.k
Posty: 275
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: Wojtek.k »

Da się, ale według mnie nie warto. Im większy skład tym robi się ciekawiej.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: dwaduzepe »

tomp pisze: 03 lis 2021, 23:34 W pudełku jest automa, która robi za 3-ciego gracza. Da się grać we 2-jkę.
to nie dziala
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: vinnichi »

Wiem że teraz CoC i Pamir ale może udało się komuś jeszcze więcej pograć. Jakieś przemyślenia po większej ilości partii, czy grę robi interakcja między graczami czy raczej małe łamigłówki, kto lepiej odgadnie zagadki zostawione przez projektantów? Ktoś zagrał 10+ partii?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Wojtek.k
Posty: 275
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 33 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: Wojtek.k »

Na razie tylko 5 partii. Z czego pierwsza dwu osobowa była porażką i wiem, że nie będziemy powtarzać gry na dwie osoby.
Jak na razie nie zauważyłem, że jest jakaś konkretna droga do zwycięstwa. Wygrywały osoby, które szły trochę tu trochę tam, miały i tor arabiki i jakąś przewagę w regionie. Zobaczymy jak będzie przy kolejnych grach.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1202
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 273 times
Been thanked: 299 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: siepu »

Gra jest dobra, zdecydowanie bardziej taktyczna niż strategiczna. Nawet jeśli to dalej tylko tłuczenie kontraktów, to bardzo satysfakcjonujące. Z minusów olbrzymia stolozernosc i tylko od 4 graczy.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: trixon »

Kilka słów ode mnie po 2 rozgrywkach.

Gra jest suchym euro, gdzie na wielu płaszczyznach staramy się pozyskać punkty, aby na sam koniec posiadać ich jak najwięcej.
Grałem najpierw na 4 osoby, druga rozgrywka na 3. Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że gra zaczyna się od 4 osób. Zarówno na 3 jak i na 4 osoby gra działa bardzo dobrze i w moim doczuciu nic nie zgrzyta. Zgadzam się, że na 4 chodzi troszkę lepiej. Warto jednak zauważyć, że na 3 osoby jest kilka mniejszych i większych zmian dotyczących setupu oraz rozgrywki. Przez to zupełnie inaczej się gra na 3 i 4 osoby i na inne aspekty bardziej zwraca się uwagę. Dodatkowo w 3 osoby można szybciej rozegrać partię i jest szansa zmieścić się na stole.

Gra jest dość ciasna i nie ma możliwości zrealizowania wszystkiego więc zawsze należy pójść lekko w jakąś stronę. Po 2 rozgrywkach mam jednak wrażenie, że nie można niczego zaniedbać bo inaczej skończy się to słabym wynikiem. Troszkę jak w Agricoli - nie można skupić się na jednym aspekcie, gdyż braki w poszczególnych składowych punktacji będą dla Ciebie karcące.

Jeżeli chodzi o regrywalność, to tutaj moim zdaniem jest umiarkowanie. Regrywalność ogranicza się do losowego setupu kontraktów, surowców oraz wylosowania 3 z 9 (albo 12) milestonów które będą dodatkowo punktowały w trakcie rozgrywki. Tyle.

Gra jest też pięknie wykonana - grafiki i komponenty przykuwają oko.

Z minusów:
-Ciężka instrukcja. Gra ma ciężkość niewiele mniejszą niż gry Lacerdy, a instrukcja ma bardzo mało przykładów, ilustracje są nieczytelne, a sama instrukcja napisana w taki sposób, że ciężko sie w niej odnaleźć, aby wrócić do interesującego nas fragmentu
-Gra to istny pożeracz stołu. Sama plansza ma ok. 120 cm długości. W 4 osoby ledwo pomieściliśmy się na stole o wymiarach 100 x 200 cm. Osoby siedzące po brzegach musiały robić sobie spacery na drugą krawędź stołu aby spojrzeć co tam się znajduje.
Spoiler:
Generalnie polecam. U mnie mocne 8,5/10.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 664
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 248 times
Been thanked: 383 times

Re: Coffee Traders (Rolf Sagel, Andre Spil, Capstone Games)

Post autor: Nilis »

Zagrałem wczoraj w Coffee Traders na 3 os.

Bardzo solidne ciężkie euro. Dość fajna optymalizacja ruchów w oparciu o zasoby jakie się pozyskuje. Rozgrywka przypomina gry Lacerdy.

Na plus:
- piękne wykonanie
- dobrze wycyrklowanie krótkiej kołderki. W grze nie zrobimy wszystkiego ale jesteśmy w stanie zrobić satysfakcjonującą ilość rzeczy.
- bardzo fajna interakcja w trybie wyścigu o bonusy
- cywety palmowe występujące w grze robiące jedną z najdroższych kaw na Świecie ze swoich odchodów...extra pomysł ;)
- dużo dróg do zdobywania punktów
- akcje są krótkie nie combogenne co powoduje mały downtime

Minusy:
- cena
- zajmuje dużo miejsca
- gra ma chyba małą regrywalność
- zasady są skomplikowane, dobrze aby z nowymi graczami usiadła jedna osoba która już grała. Nie potrzebne komplikacje w grze dotyczące kładzenia żetonów różnych kolorów kawy na swojej planszy gracza po prawej stronie. Niestety potrzeba też czasu aby zrobić przedwczesne wyliczenie ile kto jakiej kawy zbierze i następnie można jeszcze zrobić jakąś akcję zmieniającą to np. wybudować budynek. Jest trochę dużo liczenia a rodzajów kaw jest 6 więc lepiej się nie pomylić

8/10 bardzo dobra solidna pozycja. Raczej dla ludzi zdeterminowanych chęcią zagrania konkretnie w tę grę
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
ODPOWIEDZ