Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
vder
Posty: 730
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 303 times
Been thanked: 124 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: vder »

Cyel pisze: 02 lip 2021, 10:20 Z drugiej strony myślę, że sam rozumiesz, że to poczucie bycia r...obionym w konia gdy ktoś wciska Ci talię kart i rulebook za ponad 300 złotych nie jest łatwe do przepracowania za pomocą logicznych argumentów ;)
No trudno zaprzeczyć - ja sobie staram tłumaczyć to tym,ze gry wojenne to dość chałupniczy biznes, a i dodatkowo chyba mało kto drukuje w Chinach. Na kilku pudełkach mam wręcz napis 'proudly printed in USA', więc ten tego :D.
W przypadku eurasów jeszcze można sobie to łatwo przełożyć na ilość zagranych gier - zagram 10 lub X razy - okej warto. W grach wojennych to przez pierwsze 5h czytasz instrukcję i ogłądasz YT, potem 5h+ grasz pierwsza partię :D, potem często dokupujesz książkę o tematyce gry (chyba, że miałeś już wcześniej) - im grubsza tym lepsza :). Więc tu trudno przełożyć cenę na ilość partii w jakiś sensowny sposób.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Mr_Fisq »

Dzięki wszystkim za propozycje, w weekend pewnie będę je trawił, oglądał recenzje i zbierał środki na zakup:)

Edit:
Nie wiem który moderator usunął manifest Piaskoryba z tego tematu, ale chciałbym mu serdecznie podziękować :)
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 730
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 303 times
Been thanked: 124 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: vder »

Tak mi jeszcze przyszło do głowy, że jeszcze warfighter od DVG, też jako tako się łapie w wymagania. Z mapą jeszcze gorzej niż w FOF, ale pojedynczych żołnierzy masz i immersję na pewno też.

No też przyłączam się do podziękowań :D
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Quba40 »

Z bardziej abstrakcyjnych to właśnie Warfighter dobrze oddaje klimat walki pojedynczych żołnierzy, jeśli wolisz czołgi to jest Tank Duel z bardzo dobrym trybem solo.
Jest też seria fajnych gier w stylu tower defence - Castle Itter, Pavlov's House a wkrótce Soldiers in Postmen's Uniforms. Ceniona gra w której to gracz atakuje a bot się broni to Crowbar! oraz Pickett’s Charge.
Z lżejszych popularna jest też seria Field Commander.
Super lekkie ale dające sporo radochy Rifles in the Ardennes, Rifles in the Pacific oraz Rifles in the Peninsula, trochę podobne jest też z magazynem Yaah! #14 Rattenkrieg!.
Niedawno sporą popularnością cieszył się też Combat! oraz The Shores of Tripoli.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Mr_Fisq »

Quba40 pisze: 02 lip 2021, 21:48 Z bardziej abstrakcyjnych to właśnie Warfighter dobrze oddaje klimat walki pojedynczych żołnierzy, jeśli wolisz czołgi to jest Tank Duel z bardzo dobrym trybem solo.
Właśnie raczej unikał bym abstrakcyjności, wolałbym więcej chromu :)
Quba40 pisze: 02 lip 2021, 21:48 Jest też seria fajnych gier w stylu tower defence - Castle Itter, Pavlov's House a wkrótce Soldiers in Postmen's Uniforms. Ceniona gra w której to gracz atakuje a bot się broni to Crowbar! oraz Pickett’s Charge.
Z lżejszych popularna jest też seria Field Commander.
Tower Defence to raczej nie mój klimat; bardziej w drugą stronę, i tu rzeczywiście Crowbar! wygląda ciekawie.
Co do Field Commander, to najlepszy jest Napoleon który mnie zupełnie historycznie "nie kręci".
Quba40 pisze: 02 lip 2021, 21:48 Super lekkie ale dające sporo radochy Rifles in the Ardennes, Rifles in the Pacific oraz Rifles in the Peninsula, trochę podobne jest też z magazynem Yaah! #14 Rattenkrieg!.
Rifles wydaje się, że mają bardzo abstrakcyjne pole walki... nie moja bajka.
Quba40 pisze: 02 lip 2021, 21:48 Niedawno sporą popularnością cieszył się też Combat! oraz The Shores of Tripoli.
Tripoli rzeczywiście ciekawe, i nawet rozważałem, ale w poszukiwaniach zupełnie nie związanych z tym tematem :)

Combat! byłby bardzo ciekawy, ale póki nie przekonam się do gier wojennych, to trochę strach inwestować ponad 600PLN w grę.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Quba40
Posty: 734
Rejestracja: 27 wrz 2016, 15:17
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 155 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Quba40 »

Do końca nie przekreślałbym Warfighter i Tank Duel - oba mają abstrakcyjny ruch i pozycjonowanie na "mapie", ale jest tam również sporo chromu.
Warfighter ma np. zasoby amunicji czy przygwożdżenie niecelnym ogniem, Tank Duel ma różne wartości pancerza i penetracji działa w zależności od odległości i pozycji, dowódca może mieć otwarty lub zamknięty właz, gra się bardziej jak w symulator czołgu niż w strategię.

Z nowości pod solo jakie mi się ostatnio rzuciły to Scream, Aim, Fire! od Tiny Battle Publishing, nie mam pojęcia czy dobre ale może to być to czego szukasz.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4742
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1248 times
Been thanked: 1466 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Mr_Fisq »

Combat Commander
:heavy_plus_sign: scala
:heavy_plus_sign: jakość wykonania
:heavy_plus_sign: cena (do dostania za ~270PLN)
:heavy_plus_sign: strona wizualna
:heavy_plus_sign: ilość chromu (coś już tam jest, ale gra nie wydaje się nim przeładowana)
:heavy_plus_sign: doceniona i stosunkowo popularna w świecie planszówkowym (7 i 8 miejsce na BGG wśród gier wojennych)

:heavy_minus_sign: losowość wynikająca z kart
:heavy_minus_sign: (najprawdopodobniej) w moim przypadku nie sprawdzi się solo

Podsumowując:
8/10 Zdecydowanie kupię jeśli tylko gry wojenne u mnie chwycą (i znajdę w ekipie współgracza).


Combat!
:heavy_plus_sign: scala
:heavy_plus_sign: dedykowana do gry solo
:heavy_plus_sign: ilość chromu

:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: akceptowalna wizualnie

:heavy_minus_sign: Jakość wykonania, zwłaszcza patrząc na :arrow_down:
:heavy_minus_sign: Cena! (ponad 600PLN)
:heavy_minus_sign: Mało recenzji/gameplay'ów

Podsumowując:
6.5/10 Może kiedyś kupię, jak oswoję się z ceną i wyjdzie poprawione wydanie...


Old School Tactical
:heavy_plus_sign: scala
:heavy_plus_sign: ilość chromu
:heavy_plus_sign: strona wizualna

:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: akceptowalna cena (~400PLN) ale już trochę drogo
:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: brak dedykowanego trybu solo, ale powinna dobrze chodzić na "dwie ręce"
:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: losowa ilość "akcji"

:heavy_minus_sign: Duża mapa której wykorzystujemy tylko część

Podsumowując:
7.5/10 Brak poważnych minusów, które przekreślałyby ją na początek.


Conflict of Heroes: Awakening the Bear
:heavy_plus_sign: scala
:heavy_plus_sign: strona wizualna
:heavy_plus_sign: jakość wykonania
:heavy_plus_sign: cena (choć z dodatkiem solo, nie jest już tak różowo)

:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: prostota, być może za prosta
:heavy_plus_sign:/:heavy_minus_sign: dedykowany tryb solo, ale (AFAIK) na razie tylko dla starej edycji

:heavy_minus_sign: mały bałagan wydawniczy

Podsumowując:
7.5/10 Jak wyjdzie oficjalnie tryb solo do trzeciej edycji, to pewnie się skuszę.


D-Day at ...

:heavy_plus_sign: dedykowana do gry solo

:heavy_minus_sign: wizualnie to poziom Wojny o pierścień... tej z 1977 roku (BGG) ;)
:heavy_minus_sign: 350PLN za jeden scenariusz to trochę dużo...

Podsumowując:
5/10 Na razie podziękuję.


Lock 'n Load
Jeszcze procesuję...

'65: Squad-Level Combat in the Jungles of Vietnam
Jeszcze procesuję...


The Last Hundred Yards
:no_entry: Vol.1 wyprzedany, poczekam aż wróci do oferty. Chyba za dużo ukrytych informacji.

Warfighter, Tank Duel, Fields of Fire, Rifles in the ...
:no_entry: zbyt abstrakcyjn przedstawienie "pola walki"

Leader Series
:no_entry: Zostawiam na później.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Agryppa81
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2012, 18:57
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Sierżant Marchewa został ranny! Czyli poszukiwania solo-friendly-immersive-tactical-wargame(-with-hexes?)

Post autor: Agryppa81 »

Jest dostępny LHY volum 2. Sam kupiłem i zmagam się z instrukcją. Myślę że poziom lub dwa większy niż Conflict of Heroes.

O Combat w kilku miejscach czytałem niepochlebne rzeczy, zatem ostrożnie.

Co do Conflict of Heroes. Mam drugą edycję z dodatkiem solo. Scenariusze + dostępne na stronie dają sporą regrywalność. Miałem też Storm of Steel z najnowszej edycji. Tożsamej z 3 AfB. Moim zdaniem 3 ed powinna chodzić bardzo dobrze z dodatkiem solo. Główną praktyczną zmianą jest inna numeracja heksów. I drobne zmiany opisane na bgg. I oczywiście kość wyczerpania. Ale to masz zaimpementowane w dodatku solo.

Na stronie wydawcy masz wszystko co potrzeba do gry. W katalogu solo główne różnice.

https://www.dropbox.com/sh/5tn0186w6yay ... tracking=1

https://boardgamegeek.com/thread/206081 ... atb/page/1

Mam też D - day at Omaha. Tam masz 3 scenariusze. Lądowanie na jednej plaży, obu i samą walkę w głębi lądu. Losowe masz efekty lądowania, ostrzału i wydazeń. O regrywalność bym się nie martwił.


Ciekawy, ze specyficzną tematyką, jest Atlantic Chase, ostanio widziałem na forum egzemplarz w dobrej cenie. Osobny zbiór scenariuszy z algorytmem dla drugiej strony i łatwość zagrania w pozostałe operacje na dwie ręce.

Jest jeszcze RAF Butterfielda.
ODPOWIEDZ