Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Zet »

Moonz pisze: 14 sty 2022, 20:34
Zet pisze: 06 gru 2021, 10:05
Spoiler:
Też byłem zaskoczony :) Tylko dalej nie rozumiem jaki sens tematyczny mają umiejętności zwierząt. Wszyscy podkreślali jak tam temat jest dobrze dopasowany, ale czemu akurat jakaś jaszczurka dobiera 3 karty i nazywa się to sunbathing, to nikt nie powiedział. Ktoś pomoże?
Ale i tak mocno czekam na pojawienie się angielskiej edycji w sklepach.
Jaszczurki są zmiennocieplne tzn, że nie nie są w stanie same siebie wygrzać, wiec zażywają kąpieli słonecznych, stąd ta super moc "sunbathing" ;)
Jakim cudem kupując/zdobywając jaszczurkę nagle zarządca ZOO może dzięki temu nowemu okazowi sprzedać inne karty (w poście powyżej pomyliłem działanie sunbathing)? Czy jaszczurka staje się nagle sprzedawcą albo pracownikiem ZOO? Ich moc pasuje do gry w której to ja gram jaszczurką, a nie człowiekiem trzymającym jaszczurkę na wybiegu.
I wiem czemu jaszczurka zażywa kąpieli słonecznych, nie jestem idiotą i nie o to pytałem. Wiem skąd ta moc. Szkoda, że nie odpowiedziałeś jaki związek ma sprzedawanie kart zarządcy/właściciela ZOO przez jaszczurkę podczas tej kąpieli - bo o to pytałem.
Nie mniej, postanowiłem odkryć (lub wymyślić) sens tych kart samodzielnie i już zamówiłem angielską wersję gry w przedsprzedaży. Wolałem się pośpieszyć, zanim polskie wydanie wyprze angielskie z naszego rynku :(
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: elayeth »

brazylianwisnia pisze: 14 sty 2022, 17:05 Ktoś puszczał info ze jest polski wydawca ale nie może zdradzić kto. Ta gra to pewniak.
Czy portal ma zazwyczaj przedsprzedaży na swojej stronie? Na razie u nich nic w sklepie nie widac…
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: dwaduzepe »

elayeth pisze: 25 sty 2022, 22:39
brazylianwisnia pisze: 14 sty 2022, 17:05 Ktoś puszczał info ze jest polski wydawca ale nie może zdradzić kto. Ta gra to pewniak.
Czy portal ma zazwyczaj przedsprzedaży na swojej stronie? Na razie u nich nic w sklepie nie widac…
a oni nie zapowiedzieli tego po prostu na 2022 rok i to moze byc nawet grudzien 2022?
Awatar użytkownika
pacholettti
Posty: 68
Rejestracja: 26 sty 2020, 11:41
Has thanked: 14 times
Been thanked: 26 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: pacholettti »

Dokładnie tak. Najwcześniej Q3, jak nie Q4
sasquach
Posty: 1839
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 936 times
Been thanked: 588 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: sasquach »

https://portalgames.pl/pl/statusy-nowosci/
na razie ma status "przygotowanie plików", więc za szybko tego nie zobaczymy
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ardel12 »

Pierwsze miejsce u Toma z DT. Hype na grę wzrośnie wyraźnie :D

A Zee dowalił z 51.stanem, Portal będzie miał flow w tym roku dzięki temu.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

Ardel12 pisze: 29 sty 2022, 10:23 Pierwsze miejsce u Toma z DT. Hype na grę wzrośnie wyraźnie :D

A Zee dowalił z 51.stanem, Portal będzie miał flow w tym roku dzięki temu.
Przecież to amerykański Game Troll TV. Czas prawdziwie przeprosić się ze Smartphone, Ocalonymi, Najeźdźcami z Północy , Abyssem czy Jamajką. Toż to cytując Mike'a : " Really good and and such a fantastic games" :D
Gram, więc jestem.
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 166 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: staniach21 »

Ardel12 pisze: 29 sty 2022, 10:23 Pierwsze miejsce u Toma z DT. Hype na grę wzrośnie wyraźnie :D

A Zee dowalił z 51.stanem, Portal będzie miał flow w tym roku dzięki temu.
Na grę hype jest i to spory, bo w końcu z czystym sercem można sprzedać Terraformacje Marsa w folii(nie lubię kosmosu, a do tego tak brzydkiego i generycznego), ale ktoś kto jedzie z FCM i wszystkimi Lacerdami jest zerowym wyznacznikiem xD Nie wiem czy jest ktoś w Internecie z kim mam bardziej rozbieżną opinie na temat gier.
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2022, 12:15 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: warlock »

Ardel12 pisze: 29 sty 2022, 10:23 Pierwsze miejsce u Toma z DT. Hype na grę wzrośnie wyraźnie :D

A Zee dowalił z 51.stanem, Portal będzie miał flow w tym roku dzięki temu.
Zee już miał 51. Stan na 1 miejscu ;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2098
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomp »

Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: eveni »

tomp pisze: 29 sty 2022, 19:32 Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
Gralutka dziś wrzuciła recenzję.
https://m.youtube.com/watch?v=rIRQZ0i_RyU
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

tomp pisze: 29 sty 2022, 19:32 Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
TM to tak straszny średniak, że raczej nie określałbym obiektywnie dobrych gier mianem jego pogromcy, bo ich twórcy mogliby uznać to za obrazę.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, 22:09 przez XLR8, łącznie zmieniany 1 raz.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: dwaduzepe »

XLR8 pisze: 29 sty 2022, 19:42
tomp pisze: 29 sty 2022, 19:32 Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
TM to tak straszny średniak, że raczej nie określałbym obiektywnie dobrych gier mianem jego pogromy, bo ich twórcy mogliby uznać to za obrazę.
TM ma tylu zwolennikow, ze zadna twoja ulubiona gra tylu nie ma, wiec ciezko to nazwac sredniakiem
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: MaciekK5454 »

eveni pisze: 29 sty 2022, 19:33
tomp pisze: 29 sty 2022, 19:32 Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
Gralutka dziś wrzuciła recenzję.
https://m.youtube.com/watch?v=rIRQZ0i_RyU
Ciężko ten filmik nazwać recenzją. Dowiadujemy się, że budujemy zoo, zagrywamy jakieś karty, niektóre wprowadzają negatywną interakcję, mamy jakieś mapy. Widać jakieś żetony, ale nie jest wyjaśnione, jak one działają. Gra polega na tym, że robimy jakieś akcje (nie dowiadujemy się jakie) i realizujemy cele (też nie wiadomo jakie). Nie wiadomo, co się dzieje na tej wielgachnej planszy na środku. Zdobywamy mało punktów. Gra jest "bardzo, bardzo, bardzo" podobna do Terraformacji, jest jej siostrą blizniaczką, ale jest inna, inna tematyka, inny feeling a jak zagracie to sami zobaczycie. Ja się nie dowiedziałem z tego nagrania, czym ta gra jest.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 12:52 przez MaciekK5454, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3363
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 2026 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Ardel12 »

konradstpn pisze: 29 sty 2022, 10:45
Ardel12 pisze: 29 sty 2022, 10:23 Pierwsze miejsce u Toma z DT. Hype na grę wzrośnie wyraźnie :D

A Zee dowalił z 51.stanem, Portal będzie miał flow w tym roku dzięki temu.
Przecież to amerykański Game Troll TV. Czas prawdziwie przeprosić się ze Smartphone, Ocalonymi, Najeźdźcami z Północy , Abyssem czy Jamajką. Toż to cytując Mike'a : " Really good and and such a fantastic games" :D
Mogą sobie być, ale mają ogromny zasięg. Wielu ich ogląda oraz liczy się z ich zdaniem.
Też wiele gier bym spuścił w klopie z ich topki xD
warlock pisze: 29 sty 2022, 15:19 Zee już miał 51. Stan na 1 miejscu
To nie ogarnąłem, ale i tak za to propsy będą pod kampanie. X lat z rzędu na #1 u Zee, już widzę te banery w kampanii.

Ja się na grę Ark Nova napaliłem i kupię jak tylko będzie przedsprzedaż. TM mam ze wszystkimi dodatkami. Bardzo lubię, więc AN raczej jej nie wygryzie, ale może da alternatywę.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

dwaduzepe pisze: 29 sty 2022, 19:54
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 19:42
tomp pisze: 29 sty 2022, 19:32 Czy ktoś już grał w Ark Nova ?
Mógłby omówić wrażenia ? Czy jest to realny pogromca TM ?
TM to tak straszny średniak, że raczej nie określałbym obiektywnie dobrych gier mianem jego pogromy, bo ich twórcy mogliby uznać to za obrazę.
TM ma tylu zwolennikow, ze zadna twoja ulubiona gra tylu nie ma, wiec ciezko to nazwac sredniakiem
Miliardy much kochają kupę. :P
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 29 sty 2022, 21:42
dwaduzepe pisze: 29 sty 2022, 19:54
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 19:42
TM to tak straszny średniak, że raczej nie określałbym obiektywnie dobrych gier mianem jego pogromy, bo ich twórcy mogliby uznać to za obrazę.
TM ma tylu zwolennikow, ze zadna twoja ulubiona gra tylu nie ma, wiec ciezko to nazwac sredniakiem
Miliardy much kochają kupę. :P
Bardzo wyświechtany tekst. Rozumiem, że osobiście nie masz nic przeciwko zrównani IQ ludzi do poziomu gieza bydlęcego :P
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 29 sty 2022, 22:26
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 21:42
dwaduzepe pisze: 29 sty 2022, 19:54

TM ma tylu zwolennikow, ze zadna twoja ulubiona gra tylu nie ma, wiec ciezko to nazwac sredniakiem
Miliardy much kochają kupę. :P
Bardzo wyświechtany tekst. Rozumiem, że osobiście nie masz nic przeciwko zrównani IQ ludzi do poziomu gieza bydlęcego :P
Popularność = przystępność (w prawie każdym przypadku). Terraformacja nie jest złą grą, ale to zwykły średniak i naprawdę nie wiem czemu jest aż tak napompowany. Nawet znajomi, którzy nigdy nie grali w nic innego jak Eurobiznes grają w TM.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: rastula »

muchy kupę... a niejeden lubi podkreślać, jak to on nie lubi popularnych gier, i jaki to on koneser :)... to tylko lustrzane odbicia tego samego problemu (takiego, że gry się mogą podobać i nie podobać i to więcej mówi o oceniającym niż o grze)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 29 sty 2022, 22:41
konradstpn pisze: 29 sty 2022, 22:26
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 21:42
Miliardy much kochają kupę. :P
Bardzo wyświechtany tekst. Rozumiem, że osobiście nie masz nic przeciwko zrównani IQ ludzi do poziomu gieza bydlęcego :P
Popularność = przystępność (w prawie każdym przypadku). Terraformacja nie jest złą grą, ale to zwykły średniak i naprawdę nie wiem czemu jest aż tak napompowany. Nawet znajomi, którzy nigdy nie grali w nic innego jak Eurobiznes grają w TM.
Casualowi gracze uwielbiają Zamki Burgundii, które są obiektywnie lżejszą pozycją od TM, co potwierdza również BGG. Tą ogromnie popularną i przystępną grę oceniasz na 9. Jest takie słowo co się zowie KONSEKWENCJA. Dziękuję i dobrej nocy...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 29 sty 2022, 22:58
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 22:41
konradstpn pisze: 29 sty 2022, 22:26
Bardzo wyświechtany tekst. Rozumiem, że osobiście nie masz nic przeciwko zrównani IQ ludzi do poziomu gieza bydlęcego :P
Popularność = przystępność (w prawie każdym przypadku). Terraformacja nie jest złą grą, ale to zwykły średniak i naprawdę nie wiem czemu jest aż tak napompowany. Nawet znajomi, którzy nigdy nie grali w nic innego jak Eurobiznes grają w TM.
Casualowi gracze uwielbiają Zamki Burgundii, które są obiektywnie lżejszą pozycją od TM, co potwierdza również BGG. Tą ogromnie popularną i przystępną grę oceniasz na 9. Jest takie słowo co się zowie KONSEKWENCJA. Dziękuję i dobrej nocy...
Mylisz podstawowe pojęcia i naginasz fakty na swoją korzyść, więc jakakolwiek merytoryczna dyskusja nie ma sensu. Cytując Cię "dobrej nocy".
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: dwaduzepe »

XLR8 pisze: 29 sty 2022, 23:16
konradstpn pisze: 29 sty 2022, 22:58
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 22:41
Popularność = przystępność (w prawie każdym przypadku). Terraformacja nie jest złą grą, ale to zwykły średniak i naprawdę nie wiem czemu jest aż tak napompowany. Nawet znajomi, którzy nigdy nie grali w nic innego jak Eurobiznes grają w TM.
Casualowi gracze uwielbiają Zamki Burgundii, które są obiektywnie lżejszą pozycją od TM, co potwierdza również BGG. Tą ogromnie popularną i przystępną grę oceniasz na 9. Jest takie słowo co się zowie KONSEKWENCJA. Dziękuję i dobrej nocy...
Mylisz podstawowe pojęcia i naginasz fakty na swoją korzyść, więc jakakolwiek merytoryczna dyskusja nie ma sensu. Cytując Cię "dobrej nocy".
najsmieszniej jak ktos na sile probuje byc kontrowersyjny, a jest po prostu smieszny
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4101
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 268 times
Been thanked: 934 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: brazylianwisnia »

XLR8 pisze: 29 sty 2022, 21:42
dwaduzepe pisze: 29 sty 2022, 19:54
XLR8 pisze: 29 sty 2022, 19:42
TM to tak straszny średniak, że raczej nie określałbym obiektywnie dobrych gier mianem jego pogromy, bo ich twórcy mogliby uznać to za obrazę.
TM ma tylu zwolennikow, ze zadna twoja ulubiona gra tylu nie ma, wiec ciezko to nazwac sredniakiem
Miliardy much kochają kupę. :P
Problem w tym że kupa jest obiektywnie kupa a dana gra dla części osób jest świetna a dla innych nie. Ograłem 90% znanych i cenionych euro. Od Uwe, przez Felda po Lacerde i TM to absolutny sztos. Łatwe zasady, zróżnicowane strategie, regrywalnosc, bardzo przyjemny rozwój z tury na turę gdzie możemy więcej i więcej, mapa dzięki której mamy ten aspekt przestrzenny który jednocześnie wzmacnia poczucie rozwoju w trakcie gry, wyszukiwanie synergii i cały ten aspekt tableau.. Jest dużo elementów wskazujących na to że gra jest dobrze zrobiona i zasługuje na swoją popularność. U mnie od dłuższego czasu 1. TM, 2. Kanban, 3. GWT, 4. Uczta dla Odyna, 5. Lisboa. Co nie zmiana faktu że dla Ciebie to mogą być słabe gry a fajne byc coś co ja uznałbym za sredniaka(np Le Havre, Viticulture czy Troyes).
Ostatnio zmieniony 30 sty 2022, 07:20 przez brazylianwisnia, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8762
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2676 times
Been thanked: 2357 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Curiosity »

Wojenki, przytyki, nie brnijmy w to dalej. Szkoda by było wycinać posty i dawać ostrzeżenia
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: feniks_ciapek »

TM = Terraformacja Marsa czy Terra Mystica?
ODPOWIEDZ