The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Asia - On Table pisze: 25 sty 2022, 16:15 Ja z takim pytaniem, ile osób będzie oglądało zasady do The Great Wall w języku polskim? Dużo jest posiadaczy tej gry ?:) Pytam gdyż nie chcę poświęcać czas na coś co nie ma sensu :)
Parę osób mnie o to prosi, ale dla garstki graczy poświęcać jakieś trzy dni na montaż :( Czasu mam ostatnio strasznie mało :/
Wracając do sedna, jeśli będzie troszkę więcej chętnych, to spróbuję przygotować coś takiego dla Was.
Rób rób, przydadzą się jak instrukcja tragiczna, a to tylko podbije oglądalność :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Beatrice
Posty: 83
Rejestracja: 14 lut 2017, 15:10
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Beatrice »

Asia - On Table pisze: 25 sty 2022, 16:15 Ja z takim pytaniem, ile osób będzie oglądało zasady do The Great Wall w języku polskim? Dużo jest posiadaczy tej gry ?:) Pytam gdyż nie chcę poświęcać czas na coś co nie ma sensu :)
Parę osób mnie o to prosi, ale dla garstki graczy poświęcać jakieś trzy dni na montaż :( Czasu mam ostatnio strasznie mało :/
Wracając do sedna, jeśli będzie troszkę więcej chętnych, to spróbuję przygotować coś takiego dla Was.
Ja bym była bardzo wdzięczna za taką wideoinstrukcję po polsku :mrgreen:
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Asia - On Table pisze: 25 sty 2022, 16:15
Grałem w piątek po obejrzeniu filmiku i nie mieliśmy problemów. Asiu, świetna robota. Dzięki. Pojawiło się kilka drobnych pytań, ale odpowiedzi były w instrukcji.

Co do samej gry to bardzo pozytywne zaskoczenie. Kawał fajnego, cięższego eurasa. Można iść po zwycięstwo różnymi drogami bo generałowie i doradcy dają sporo asymetrii. Klucz to dobre wykorzystanie tego co mamy. Do tego fajne kombosy da się układać. Np. kumpel w pewnym momencie miał taki zestaw, że jak wystawiał kawalerię, to dobierał kartę taktyki, a jak dobierał karty taktyki do dostawał dwa złota, a jego generał pozwalał płacić złotem jak dowolnym surowcem. Lubię takie rzeczy w grach 🙂 Fajny też jest system zagrywania kart połączony z wystawianiem robotników oraz to, że część pól uruchamia się dopiero jak uzbiera się komplet robotników. Np. złoto można wydobyć dopiero jak będzie na tym polu 7 robotników. A jeszcze można zwykle wyłożyć do dwóch swoich robotników w turze przeciwnika. Generalnie, cały worker placement bardzo na plus. Trochę się zawiodłem na obronie muru, bo mało się tam ciekawego dzieje, główne decyzje są przy workerach. Ale pewnie gdyby rozbudować temat muru to mogło by być tego za dużo. Plus jest dodatek który to rozbudowuje. No i jak to zwykle u AR gra wygląda cudnie. Bardzo polecam.
Haniel
Posty: 176
Rejestracja: 30 cze 2017, 17:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 155 times
Been thanked: 98 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Haniel »

sasquach pisze: 06 lut 2022, 16:48
Asia - On Table pisze: 25 sty 2022, 16:15
Trochę się zawiodłem na obronie muru, bo mało się tam ciekawego dzieje, główne decyzje są przy workerach. Ale pewnie gdyby rozbudować temat muru to mogło by być tego za dużo. Plus jest dodatek który to rozbudowuje. No i jak to zwykle u AR gra wygląda cudnie. Bardzo polecam.
Przy kolejnych grach, gdy będziesz starać się zdobyć jak najwięcej kart hordy i wycisnąć z ataków jak najwięcej punktów, powinno odpaść takie wrażenie, że mało się tam dzieje :D
Super, że się podobało!
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: tomuch »

Czy dodatki (wszystko poza SG) są w typie must-have czy raczej zbędny dodatkowy wydatek na coś, czego się nigdy nie użyje?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Black Powder z opisu (bo nie gralem) jest bardzo ciekawy i wprowadza sporo do gry
Znajomy, który gral mowi ze bardzo spoko, skraca gra, wprowadza ciekawe decyzje itp
SG tez sa spoko - dodaja fajne karty hord, dyngus khan super, nowi generałowie i artefakty dają na prawdę mega roznorodnosc i regrywalnosc
antonio3333
Posty: 726
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 72 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: antonio3333 »

Kurczę, skusiłem się. Kupiłem teraz w sklepie z planszówkami na literę A podstawkę z streach goalmi. Wydaje mi się, że gierka może być super. Jak siądzie to może jeszcze dokupię Black Powder, bo serio podobają mi się te wieżyczki i balisty wyglądają miodnie. Czekam, aż dowiozą polską wersję i będzie grane. W sumie ciekawi mnie pewien aspekt, a mianowicie czy oprócz generała i doradców jakoś się klany różnią od siebie oprócz wyglądem?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Nie, dopiero w Black Powder dochodzą asymeteyczne jednostki
Moonz
Posty: 284
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Moonz »

A grał ktoś z was na 2 osoby? Wiem, że w tym wariancie trzeba kontrolować bota, ale czy przysparza to problemów, odrywa któregoś gracza od rozgrywki? I może ktoś odniesie się bardziej do dodatków, jak to z nimi jest? Wiemy już, że SG są warte zachodu, a jak z resztą?
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

Grałem na dwie osoby i całkiem sprawnie nam to poszło (mimo, że dla współgracza był to debiut). Bot przy rozgrywce dwuosobowej jest łatwy w obsłudze, jego ruchy kontrolowane są przez obu graczy (każdy gracz kontrolę ruchy bota w swojej turze, w turze bota kontrolę sprawuje gracz wyżej ustawiony na torze herbaty) - dzięki temu, że gra pozwala na ruchy wszystkich graczy w każdej turze, downtime jest znikomy. W moim odczuciu gra nabiera odrobinę innych rumieńców przy dwóch graczach, zarządzanie urzędnikami i wojskami bota dodaje kolejnej warstwy do przemyślenia przy planowaniu swoich ruchów.
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

My dziś w zagraliśmy w trójkę, z czego jedna osoba grała pierwszy raz. Fajnie, że udało się zejść do w miarę rozsądnego czasu ok 2h. Strategi których można obrać jest całkiem sporo. Ja tym razem skoncentrowałem się głównie na punktach za artefaty i mur ignorując prawie w ogóle walkę. Dołożyliśmy też bannermanów z SG. Zmieniło to trochę rozgrywkę bo nagle dbanie o przeżycie swojego wojska stało się dużo bardziej opłacalne, a możliwość wystawienia dwóch konnych za cenę niecałego jednego to naprawdę mocny ruchy. Nie mogę się doczekać kolejnej rozgrywki.
Sloth
Posty: 395
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 85 times
Been thanked: 78 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Sloth »

Czy ktoś już próbował grać solo w podstawkę. Oglądałem kilka filmików w necie i jakoś tak beznamiętnie dla mnie to wyglądało. W teorii gra ma 1-4 graczy ale, czy wogóle jest sens zakupu samej podstawki dla jednego gracza.
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

Grałem solo dwukrotnie i nie żałuję w ten sposób spędzonego czasu. Konieczność obsługi dwóch automatów równocześnie może być mocno onieśmielająca, ale nie jest aż tak skomplikowana - o ile jesteś przyzwyczajony do bardziej złożonych botów. W moim odczuciu obsługa trybu solo w tGW jest mniej złożona i bardziej intuicyjna niż taki Chronossus w Anachrony czy nawet automa w Scythe. A jak już przywyknie się do mechaniki botów, to ich tury przebiegają szybko i płynnie.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile Wielki Mur to bardzo ciekawa hybryda z dużą ilością interakcji i gry nad stołem, to tryb solo przesuwa ten tytuł bardziej w szufladkę euro z większym naciskiem na optymalizację przerabiania surowców na punkty.

Zapis "1-4" na pudełku jest jak najbardziej uzasadniony. Automat jest na tyle rozbudowany, że rozgrywka toczy się przeciwko niemu (a nie na zasadzie 'pobij swój wynik'), a biorąc pod uwagę, że bardzo duży wpływ na rozgrywkę mają zdolności generałów i doradców, regrywalność dla jednego gracza stoi na wysokim poziomie.

Odstraszać może czas gry - mi obie partie solo zajęły 2:30 każda. Tyle, że to jest duża, długa gra (przy czterech graczach trzeba nastawić się na minimum 3 godziny) i to nie jest jej wada, a po prostu cecha.

Zawsze można też zagrać tryb co-op na dwie czy nawet trzy ręce, co też brzmi ciekawie i ja na pewno spróbuję takiej rozgrywki w niedalekiej przyszłości (zwłaszcza, że co-op w przeciwieństwie do dedykowanego solo można łączyć z dodatkami).

U mnie na półce gra zostaje, mimo że prawdopodobnie częściej będę ogrywał ja sam niż w towarzystwie.
Pab1ooo
Posty: 1
Rejestracja: 07 mar 2022, 23:38

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Pab1ooo »

Pytanko, czy już są rozsyłane wersje przedsprzedażowe, bo zastanawiam się czy zamówić? 😅
Hrosskar
Posty: 357
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hrosskar »

Pab1ooo pisze: 10 mar 2022, 23:23 Pytanko, czy już są rozsyłane wersje przedsprzedażowe, bo zastanawiam się czy zamówić? 😅
Wciąż wysyłają do wspierających, później dopiero gra trafi do sklepów. Patrząc na tempo, to trochę jeszcze im z tym zejdzie...
sajlenthill
Posty: 242
Rejestracja: 30 mar 2015, 12:50
Has thanked: 79 times
Been thanked: 22 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sajlenthill »

Grał ktoś w weekend? Ciekawy jestem kolejnych opinii.
CzArO
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2006, 15:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: CzArO »

ja dziś właśnie otrzymałem swój egzemplarz z KS
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Dotarła dziś kopia z KS. No czapki z głów pod względem figurek. TOP. Nie wiem czy widziałem lepiej wykonany sundrop i figurki. Wszystko rozpakowane i obejrzane. Z jednej strony masa figurek, ale z drugiej strony zauważalnie widać, że mimo drożej gry na KS dostajemy mam wrażenie o wiele mniej zawartości niż w takim TG czy Etherfields. Tam masa kart, tutaj owszem nie jest ich chyba mało i nadrabia się figurkami, ale jakieś takie bardziej puste wydaje się to pudełko. Nie mogę się doczekać swojej partii i dwóch rzeczy nie mogę ogarnąć. Pierwsza to dlaczego kiedy wszystkie pudełka są takie piękne (core, sg, BP) to bestie są w jakimś tanim pudełku, które już przyjechało wygięte. No bardzo to nie pasuje. Wiem, że tylko 4 figurki i trochę kart, ale bardzo to odstaje od reszty. I drugie pytanie - gdzie wchodzi złożony mur? Mam go trzymać osobno? Jak w takim wypadku przewozić do kogoś grę xd
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
antonio3333
Posty: 726
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 43 times
Been thanked: 72 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: antonio3333 »

Hardkor pisze: 15 mar 2022, 00:19 Dotarła dziś kopia z KS. No czapki z głów pod względem figurek. TOP. Nie wiem czy widziałem lepiej wykonany sundrop i figurki. Wszystko rozpakowane i obejrzane. Z jednej strony masa figurek, ale z drugiej strony zauważalnie widać, że mimo drożej gry na KS dostajemy mam wrażenie o wiele mniej zawartości niż w takim TG czy Etherfields. Tam masa kart, tutaj owszem nie jest ich chyba mało i nadrabia się figurkami, ale jakieś takie bardziej puste wydaje się to pudełko. Nie mogę się doczekać swojej partii i dwóch rzeczy nie mogę ogarnąć. Pierwsza to dlaczego kiedy wszystkie pudełka są takie piękne (core, sg, BP) to bestie są w jakimś tanim pudełku, które już przyjechało wygięte. No bardzo to nie pasuje. Wiem, że tylko 4 figurki i trochę kart, ale bardzo to odstaje od reszty. I drugie pytanie - gdzie wchodzi złożony mur? Mam go trzymać osobno? Jak w takim wypadku przewozić do kogoś grę xd
Czytałem o tych murach i dużo ludzi narzeka na to, że nie można ich już schować w całości tylko trzeba rozkładać co pewnie znacząco zaważy na trwałości i wyglądzie tych murów po kilku, kilkunastu rozgrywkach. Gościu na YT BoardGameCo czy jakoś tak pokazywał jak on trzyma swoją kopię gry z figurkami i niestety figurki musi trzymać w woreczkach strunowych, ale za to bawi się w tetrisa i wieże i mury ładnie wchodzą do podstawki. Resztę rzeczy trzyma od pudełka od BP bo jak widzę wielkościowo i pojemnościowo największe.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

Czyli nie ma jeżdzenia z grą albo znajdz sobie osobne opakowanie. No nie powiem co Awaken Realms zrobi dobrą grę to odwali jakiś szajs z z produkcją/designem xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Majzownik
Posty: 162
Rejestracja: 06 sty 2020, 15:06
Has thanked: 29 times
Been thanked: 64 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Majzownik »

Ja swój mur poskładany (a nawet 'sklejony' blu-tackiem od wewnątrz) trzymam w pudełku od ulepszonych zasobów. Wchodzi na styk.
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Znajomy trzyma je pod wypraską od stretch goals (wersja z figurkami). Najlepiej wyjąc wypraskę i położyć do góry nogami (dobrze, że jest pokrywka to się nic nie wysypie :D). W tą odwróconą wypraskę wkładasz mury. A potem zakładasz na to spód pudełka. Odwracasz, nakładasz wieczko i voilà. Nie jest to super wygodne, ale przynajmniej działa. Tylko tych wież z Black Powder nie ma gdzie trzymać.

Jeśli chodzi o wersję z meeplami to:
https://www.youtube.com/watch?v=u0292fe0CKE
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11170
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3307 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: japanczyk »

Ja wyciagnalem plastikowy cover z podstawki z dolnego traya i wtedy tam idealnie wchodzi caly tray z SG z pomaranczowa armia + jeden tray z dwiema armiami z core boxa
Zlozone mury leza sobie pod tacka armii w pudelku od SG bardzo ładnie
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4549
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1371 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: Hardkor »

W piątek prawdopodobnie pierwsza gra. Będzie nas 5 - jest sens w ogóle grać od razu w taką ilość graczy, bo słyszałem, że gra jest długa. Dodatkowo jakieś rady na początek? Czy to w kwestii grania, tłumaczenia czy na jakie podstawowe błędy uważac.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
sasquach
Posty: 1854
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 944 times
Been thanked: 591 times

Re: The Great Wall (Kamil Cieśla, Robert Plesowicz, Łukasz Włodarczyk)

Post autor: sasquach »

Im więcej osób, tym mniej rund rozgrywacie (4 dla 5p, a 6 dla 3p). Dzięki temu liczba tur gracza jaka zostanie rozegrana jest w miarę podoba (18 dla 3p, oraz 20 dla 4p i 5p). Oczywiście pojedyncze tury będą dłuższe, bo więcej osób będzie w nie zaangażowane. Czyli w sumie to ciężko powiedzieć :) Na pewno polecam wszystkim filmik Asi z zasadami: https://www.youtube.com/watch?v=acy-dke1kM8. Będzie szybciej, jak wszyscy będą kumać jak to działa, bo trochę tego jest na początek.

O czym łatwo zapomnieć:
1) gdy rozpatrujemy kartę rozkazu aktywny gracz może wysłać nawet kilku urzędników na to samo pole. Pozostali gracze, mogą umieścić tylko po jednym na wybranej lokacji
2) wstawienie dwóch urzędników w herbaciarni oznacza przesunięcie się na samą górę toru herbaty
3) po aktywacji lokacji, urzędnicy są rozpatrywani w kolejności toru herbaty, aktywny gracz i tak musi poczekać na swoją kolej

Co do porad:
a) tor herbaty jest bardzo ważny, patrze punkt 3 powyżej :)
b) obrona każdego kawałka muru nie jest konieczna, a punkty można zdobywać na różne sposoby
c) nie zapomnijcie o artefaktach punktujących na koniec, niektóre mogą sporo VP przynieść
ODPOWIEDZ