Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Czemu Portal nie wydaje nowych dobrych gier?

Post autor: Mr_Fisq »

azazelmo pisze: 15 lis 2022, 08:54 To chyba niespecjalnie „nowe” gry. Ale Stronghold (ja mam 2gą edycję) jest to świetna pozycja moim zdaniem. W Pret-a-porter nie grałem.
Dodałem Stronghold 2ed; natomiast to tylko zwiększa dysproporcję w w dobrych tytułach własnych między okresami 2020-2022 vs lata wcześniejsze, gdzie ten 1 solidny tytuł na rok wychodził (2014-2019 powiedzmy).
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
azazelmo
Posty: 923
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 155 times
Been thanked: 295 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: azazelmo »

shuji pisze: 15 lis 2022, 08:59
gogovsky pisze: 15 lis 2022, 08:45 A kiedyś wydał dobrą? Dajcie znać chętnie się zapoznam :)
  • Pierwszy Detektyw (szczególnie, że widziałem, że grałeś w Kroniki ;) )
  • Neuroshima Hex
  • 51 stan (chociaż nie w moim typie)
Poza wspomnianym jeszcze Stronholdem, to jeszcze Tezeusz jest moim zdaniem świetny, są jeszcze Osadnicy Narodziny Imperium. Był też Cry Havoc - też miał fanów (nie grałem).
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Gizmoo »

To jechanie po Portalu, jest nie tyle modne, co żenujące. Serio kolejny wątek do bicia piany, żeby założyciel utwierdził się w swoich wnioskach, bo jak się po kimś pojedzie, to poczuje się lepiej.

Jak ktoś ma ze sobą problem i chce poczuć się lepiej, to polecam masturbację. Tylko prywatnie, bez pokazywania innym na forum, co tu ma niestety częstokroć miejsce. :lol:

Nie chcę tutaj wyjść na jakiegoś obrońcę Portalu, bo nie mam w tym żadnego interesu, ale wydaje mi się, że powinniśmy doceniać wydawnictwo choćby za to, że wydało u nas mnóstwo kapitalnych tytułów, na które nikt by się nie pokusił. Np. Root, Mezo, a teraz Oath. O Ark Nova, czy Podwodnych Miastach nie wspominając. A gry z prywatnego portfolio?

Robinson Crusoe - wybitny
Cry Havoc - wybitny
Neuroshima Hex - wybitny

To jest absolutny planszówkowy top!

A dalej mamy:

51 Stan Master Set - bardzo dobry
Osadnicy: Królestwa Północy - bardzo dobre
Detektyw - bardzo dobre

Reszta, to owszem, średniaki, ale "do zagrania". Komuś mogą się nawet bardzo spodobać. Nawet takie Artefakty Obcych, które mi osobiście nie podeszły, uważam za całkiem przyzwoitą grę. Gdyby development potrwał dłużej i nie podjęto kilku błędnych decyzji, to może byłaby to gra wybitna?

A czemu ostatnio Portal nie ma jakiś spektakularnych sukcesów?

No to poproszę o odpowiedź - a które wydawnictwo cały czas trzyma wysoki poziom od wielu lat i wydaje hit za hitem? I dodatkowo nie ma w swoim portfolio wtop?

Jeżeli OP odpowie sobie na powyższe pytania, to może zrozumie, że nie każde wydawnictwo musi wydawać same "dobre gry" (w jego mniemaniu, ofc). Są czasy lepsze, są gorsze. Czasami brakuje hitów, czasami zwyczajnie nie ma czasu na własną twórczość, bo trzeba zająć się własną firmą.

Retorycznie pytając "dlaczego Metallica skończyła się na Kill 'em All"? :lol:
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8801
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2709 times
Been thanked: 2396 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Curiosity »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:17 No to poproszę o odpowiedź - a które wydawnictwo cały czas trzyma wysoki poziom od wielu lat i wydaje hit za hitem? I dodatkowo nie ma w swoim portfolio wtop?
Chip Theory Games 8)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Fojtu »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:17
Spoiler:
Dla mnie po prostu portal przestał być wydawcą swoich gier a jest po prostu wydawcą gier z zagranicy na rynek Polski. I chwała im za to, bo polonizują niezłe gierki.

Ich własne gry poza detektywem z ostatnich 10 lat to albo remake'i poprzednich gier (Monolit Arena, Odnicy: KP) lub po prostu słabiaki (Cry Havoc powiedzmy jest gdzieś na granicy). Po prostu biorąc pod uwagę jakie gry te wydawnictwo kiedyś stworzyło i ile te gry wniosły na rynek, trochę szkoda, że już nie robią nowych, dobrych, oryginalnych gierek. A nawet detektywa, który jest naprawdę niezły, od razu zeszmacili wydając Diunę.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Gizmoo »

Curiosity pisze: 15 lis 2022, 10:18 Chip Theory Games 8)
Według rankingu BGG - to nie hity. :lol:

Ale serio, CTG to niszowe wydawnictwo, mające na swoim koncie raptem kilka tytułów i co by nie mówić to takie Cloudspire, jest bardziej ciekawostką dla maniaków. Nie przeczę, że w jakości komponentów są niedoścignionym numerem 1. ;)
Fojtu pisze: 15 lis 2022, 10:30 po prostu słabiaki (Cry Havoc powiedzmy jest gdzieś na granicy)
Spoiler:
:lol:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3311 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:42 Według rankingu BGG - to nie hity. :lol:
Too Many Bones (2017) Rank: 38
Too Many Bones: Undertow (2018) Rank: 228
Cloudspire (2019) Rank: 429
burncycle (2022) Rank: 2186

A Portal
Detective: A Modern Crime Board Game (2018) Rank: 201
Imperial Settlers (2014) Rank: 274
Neuroshima Hex! 3.0 (2006) Rank: 318
51st State: Master Set (2016) Rank: 334
Imperial Settlers: Empires of the North (2019) Rank: 415
Prêt-à-Porter (2010) Rank: 649
Cry Havoc (2016) Rank: 707
Legacy: The Testament of Duke de Crecy (2013) Rank: 892
Stronghold (2009) Rank: 1014

Chyba jednak nie tak źle z tym CTG zwazywszy ze jednak tworza gry krocej niz Portal
Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:42 Ale serio, CTG to niszowe wydawnictwo, mające na swoim koncie raptem kilka tytułów i co by nie mówić to takie Cloudspire, jest bardziej ciekawostką dla maniaków. Nie przeczę, że w jakości komponentów są niedoścignionym numerem 1. ;)
Ani to ciekawostka, ani dla maniakow :P Te gre w Owned ma 5k+ graczy, to tyle co Strongholda pierwsza edycje, ktora jest na rynku od 2009 roku...

Chodzi o to, ze portal przestal wydawac oryginalne nowe gry, stawiam, ze Ignacy sie troche wypalil probujac postawic wydawnictwo na nogi, co mu sie udalo, a teraz chce wrocic do tworzenia gier i miejmy nadzieje wroci z kolejnym hitem, a nie kolejnym odgrzewanym kotletem w postaci reiteracji Osadnikow (chociaz takie legacy... hmmm... hmmm?) czy reedycja Robinsona, PaP, 51 Stanu czy Strongholda - poza neuroshima, to juz niewiele zostalo gier do Reedycji
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 407 times
Been thanked: 338 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: cactusse »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:17 To jechanie po Portalu, jest nie tyle modne, co żenujące. Serio kolejny wątek do bicia piany, żeby założyciel utwierdził się w swoich wnioskach, bo jak się po kimś pojedzie, to poczuje się lepiej.

Jak ktoś ma ze sobą problem i chce poczuć się lepiej, to polecam masturbację. Tylko prywatnie, bez pokazywania innym na forum, co tu ma niestety częstokroć miejsce. :lol:

(...)

Jeżeli OP odpowie sobie na powyższe pytania, to może zrozumie, że nie każde wydawnictwo musi wydawać same "dobre gry" (w jego mniemaniu, ofc). Są czasy lepsze, są gorsze. Czasami brakuje hitów, czasami zwyczajnie nie ma czasu na własną twórczość, bo trzeba zająć się własną firmą.
IMHO żenujące są właśnie takie komentarze. Czemu nie założyć optymistycznie, że OP jednak nie zna realiów wydawniczych, nie ma wglądu w dokładną sytuację wydawnictwa i chciałby podyskutować o Portalowych autorskich grach zamiast odpowiadać sobie samemu na swoje pytania ? Ech...

A w temacie, wydaje mi się, że przez ostatnie dwa-trzy lata Portal po prostu pchnął zasoby się w utrzymanie i promocję istniejących linii, evergreenów jak Detektyw, Hex czy Osadnicy i uznanych tytułów jak kampanie Robinsona i 51 Stanu.
A skoro Portalowacy zdobyli doświadczenie z wspieraczkami i figurkami, a Ignacy (jeśli dobrze zrozumiałem) oddał zarządzanie komu innemu i zajął się pracą twórczą, to może właśnie w fazie projektowania jest jakaś kampanijna gra w autorskim świecie (np. "Monastyr", bo to jest uniwersum całkiem zgrabnie pasujące do tego, co jest ostatnio wspierane).
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: menelobej »

A mi się wydaje, że po prostu coraz trudniej wymyślić dobrą grę, a Portal ma swoją specyfikę wydawniczą jednak czyli tytuły bardziej zaawansowane niż gry proste dla masowego odbiorcy i nakierowanie raczej w kierunku eurasów plus te wszystkie ameri serie typu Zombicide czy DMD. A na rynku obecnie konkurencja jest spora, ale innowacyjności raczej niewiele i liczyć trzeba na dobre złożenie znanych mechanik i temat, który chwyci lub popularne licencyjne IP.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2112
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 278 times
Been thanked: 437 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: tomp »

mi się wydaje, że tytułowe pytanie jest źle postawione.
pierwsza kwestia. jestem pewny, że portal (tak jak każde wydawnictwo) chce wydawać jak najbardziej popularne gry, aby na tym zarobić.
(zakładam zależność "popularna" => "dobra", ale bywają wyjątki lub są różne gusta).

druga kwestia. zaplecze designersko-testersko-deweloperskie. Pewnie nie znam wszystkich nazwisk, można wymienić przykładowo: Kijanka, Spyra, Święcicki, Trzewiczek. Czy to dużo czy mało - nie mam pojęcia, jak to wygląda w świecie gier planszówkowych. W mojej branży 4 osoby dewelopujące to dobry zalążek zespołu. I tylko to, a gdzie tutaj mówić o testerach lub designerach wszelakiej potrzeby. Mając na uwadze poziom dostarczania u mojej branży, to wynik Portalu 1(czasem 2) autorskie gry na rok to bardzo przyzwoity wynik. Perspektywa długoterminowa, ale rok do roku stabilna.

dygresja. Czy inne wydawnictwa maja podobne tempo prac ? Dalej mój subiektywny pogląd czas realizacji własnego tytułu.
Dewelopujące wydawnictwa: Phalanx efekty są "bardzo długoterminowe", Awaken Realms "długoterminowe", Lucrum (świeżaki 8) ) nie potrafię określić zakresu czasu realizacji, Rebel "długoterminowe", Luck Duck "długoterminowa", Nasza Księgarnia, Granna przy obu nie potrafię określić zakresu czasu realizacji. Pewnie o czymś zapomniałem. Jak dodać wydawców zagranicznych to mamy bardzo duże pole do zrobienia benchmarku.

Podsumowując. wychodząc od mojego 1szego zdania. Wydaje mi się, że pytanie powinno brzmieć "Jaka jest kondycja wydawania własnych gier na tle konkurencji ?"

PS. to czy gra będzie "dobra" lub "popularna" zweryfikuje rynek, designerów lub właścicieli wydawnictw nie podejrzewam o zdolności prekognicji...
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3311 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: japanczyk »

tomp pisze: 15 lis 2022, 11:53 dygresja. Czy inne wydawnictwa maja podobne tempo prac ? Dalej mój subiektywny pogląd czas realizacji własnego tytułu.
Sprawdz ile rzeczy wypuszcza rocznie B&D
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Gizmoo »

cactusse pisze: 15 lis 2022, 11:11 IMHO żenujące są właśnie takie komentarze. Czemu nie założyć optymistycznie, że OP jednak nie zna realiów wydawniczych, nie ma wglądu w dokładną sytuację wydawnictwa i chciałby podyskutować o Portalowych autorskich grach zamiast odpowiadać sobie samemu na swoje pytania ?
Bo to kolejny wątek "jadący po Portalu"... :roll: Ileż można?

A pytanie można było zadać tu:

viewtopic.php?f=60&t=74499

I uzyskać odpowiedź na zadane pytanie u samego źródła. Portal Games jest na forum. Dlaczego nie wysłać PW do niego? :wink:
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: shuji »

może właśnie w fazie projektowania jest jakaś kampanijna gra w autorskim świecie (np. "Monastyr", bo to jest uniwersum całkiem zgrabnie pasujące do tego, co jest ostatnio wspierane).
Jak ja bym wziął grę z fabułą (kampanią) w uniwersum Neuroshimy. To byłby hit nad hity. Połączenie Etherfields i Tainted Grail z Łowcami 2114.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3311 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 12:24 Bo to kolejny wątek "jadący po Portalu"... :roll: Ileż można?
Gizmoi, please EOT - tylko ty to tak odebrales :P Inni normalnie dyskutowali
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: tomb »

Może i temat prowokacyjny, może i kolejny o Portalu, ale to dowód, że Portal wywołuje raczej miłe wspomnienia. Nie czuję tu klimatu "skoro to niby taka dobra firma to gdzie są ich hity", raczej - "Portal zasłynął z wypuszczania głośnych tytułów własnych, więc skąd ten zastój". Taka tam gdybologia i nie ma sensu pytać oficjalnego przedstawiciela, bo co on może odpisać - że nie widzi podstaw do dyskusji, Portal rozwija się szybciej niż kiedykolwiek, i może ewentualnie doda, żeby poczekać, bo szykują mega niespodziankę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: arturmarek »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 10:17
Spoiler:
Nikt po nikim/niczym nie jedzie. Co najwyżej po Twojej umiejętności czytania ze zrozumieniem.

To co Portal przywozi do Polski i w jakich cenach to jest absolutny sztos. Poza Twoją wyliczanką wyróżniłbym jeszcze FCM i Weather Machine.

W temacie Twojego czytania ze zrozumieniem, to napisałem właśnie, że ostatnia gra Portalu in-house to Detektyw i sam wypisałeś rózne od wybitnych do "do zagrania", ale żadnej wydanej po Detektywie.

Ja bym się wręcz zaliczył do fanów Portalu. To co wydają na licencji przeważnie wcześniej znam "ze słyszenia", i cieszę się, że wydają. Kiedyś czekałem też z wypiekami na informacje o nowych grach Portalu, oryginalnie przez nich wydawanych. Tak jak pisałeś wiele było wybitnych, większość przynajmniej dobrych, a crapów prawie nie robili.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3652
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 461 times
Been thanked: 1075 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: psia.kostka »

japanczyk pisze: 15 lis 2022, 11:07 juz niewiele zostalo gier do Reedycji
Tak polowicznie zapowiedziany jest dodatek Beagle do Robinsona. Mialem tez wrazenie, ze miedzy wierszami wspominane bylo kiedys Legacy Testament.
Szukam/Kupie: Chronicle X, Tide of Iron, HoN, Laboratorium (1ed PSz), Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub] ʕ•ᴥ•ʔ
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Gizmoo »

japanczyk pisze: 15 lis 2022, 12:34 Gizmoi, please EOT - tylko ty to tak odebrales :P Inni normalnie dyskutowali
Prosz..:
arturmarek pisze: 14 lis 2022, 11:03 Już dobre parę lat temu zatrudnili projektantkę gier na pełny etat i nie bardzo widać efekty w postaci nowych, oryginalnych gier.
Na miejscu Joasi zrobiłoby mi się przykro po takim tekście. Bo to jak wół sugestia, że dziewczyna bierze kasę, jeszcze jest zatrudniona na pełny etat (sic), a efektów brak.
gogovsky pisze: 15 lis 2022, 08:45 A kiedyś wydał dobrą? Dajcie znać chętnie się zapoznam :)
:? Nie, no spoko. Chyba rzeczywiście te wbijanie szpilek i forumowa szydera, to po to, żeby zmotywować Ignacego. Na pewno ma czas na siedzenie na forum.
arturmarek pisze: 15 lis 2022, 12:59 Co najwyżej po Twojej umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Może nie posiadam umiejętności czytania ze zrozumieniem, ale wiem, jak zadawać pytania, kogo i gdzie pytać. :P Zatem dlaczego nie wyślesz PW do Portalu i zapytasz sam dlaczego prace nad oryginalnymi grami zwolniły? Może u źródła dowiedziałbyś się więcej, niż czytając dywagacje forumowych randomów (ze mną włącznie)?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4750
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1257 times
Been thanked: 1469 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: Mr_Fisq »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 13:25
Spoiler:
Prosz..:
arturmarek pisze: 14 lis 2022, 11:03 Już dobre parę lat temu zatrudnili projektantkę gier na pełny etat i nie bardzo widać efekty w postaci nowych, oryginalnych gier.
Na miejscu Joasi zrobiłoby mi się przykro po takim tekście. Bo to jak wół sugestia, że dziewczyna bierze kasę, jeszcze jest zatrudniona na pełny etat (sic), a efektów brak.
O.o
A przepraszam, widać efekty w postaci nowych oryginalnych gier?
Można za to kontrować, że wskazana osoba zajmowała się na razie głównie dodatkami do gier.
Sprzedam: Dochodzi: Necromunda. Obniżki: Deep Space D-6, Etherfields PL, Pożeracze Snów, Lands of Galzyr, Inferno
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3311 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 13:25
arturmarek pisze: 14 lis 2022, 11:03 Już dobre parę lat temu zatrudnili projektantkę gier na pełny etat i nie bardzo widać efekty w postaci nowych, oryginalnych gier.
Na miejscu Joasi zrobiłoby mi się przykro po takim tekście. Bo to jak wół sugestia, że dziewczyna bierze kasę, jeszcze jest zatrudniona na pełny etat (sic), a efektów brak.
Gizmo, ale to, ze komus sie zrobi przykro nie za bardzo jest przedmiotem dyskusji
Fakty sa takie, ze Joanna Kijanka jest codesignerem od czasów Osadników KP, a pracuje na pełny etat juz chyba ze 2 lata jesli mnie pamiec nie myli. Do tej pory wypuscila fajne dodatki frkacyjne do Osadników KP i umiarkowanie cieplo przyjete dodatki do Osadnikow (ten kampanijny) i dodatek solo (latarnia)
Teraz jej debiut jako solo designera obserwujemy w postaci marketowego Wędrowycza
Efekty są, ale nie są spektakularne i nie jawi sie na obecna chwile jako nastepca Trzewika
Gizmoo pisze: 15 lis 2022, 13:25 :? Nie, no spoko. Chyba rzeczywiście te wbijanie szpilek i forumowa szydera, to po to, żeby zmotywować Ignacego. Na pewno ma czas na siedzenie na forum.
Tak poza tematem - no nikt nikogo tutaj nie trzyma na sile :P poklepywanie sie po plecach tez nie sluzy produktywnej dyskusji - krytyka, szczegolnie konstruktywna, pozwala wyciagnac jakies wnioski i cos z dyskusji wyniesc

Faktem jest, ze od premiery Detektywa/Osadnikow KP Portal nie wydal zadnej nowej oryginalnej gry, ktora odnioslaby chociaz polowiczny sukces (jesli chodzi o renome, nie sprzedaz) poprzednich gier - Batman (rank 8,823), Wiedenski lacznik (rank 3,095), Dziki samogon, Diuna (rank 23150) - nic z tych rzeczy nawet nie lize butów poprzednim grom Portalu

I Gizmo prosze stonuj swoje wypowiedzi i nie rozkrecaj :kupa: :burza:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: tomb »

Parę lat temu, w mojej prywatnej ocenie, wydawnictwem bliźniaczym dla Portalu był Czech Games Edition, którego koniem pociągowym były gry tytana Vlaady Chvatila.

Ostatnimi laty Chvatil twórczo milczy i sygnuje swoim nazwiskiem w zasadzie tylko dodatki do swoich gier (może ktoś wie, co u niego?). Vladimir Suchy, inny popularny projektant, też już u nich nie wydaje. Co prawda dwa lata temu trafili hit w postaci Arnaku, ale to wydawnictwo nie jest już tak gorącą marką, jak wcześniej.

Popularyzacja hobby najwidoczniej nie wszystkim służy. Być może Portal, przerzucając moce przerobowe z dewelopu na lokalizacje, znalazł furtkę ratunkową dla kryzysu, który przechodzą nawet najlepsze (ale stosunkowo małe i wrażliwe na takie kryzysy) zespoły.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: pvdel »

Myśle, ze odpowiedz jest prosta - bardziej opłaca się lokalizować gry na język polski i dystrybuować hity innych wydawców w Ameryce. Mniejsze ryzyko, prostsza robota, więcej $$$. Jak zawsze w życiu - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o hajs.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1488
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 725 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: arturmarek »

pvdel pisze: 15 lis 2022, 14:57 Myśle, ze odpowiedz jest prosta - bardziej opłaca się lokalizować gry na język polski i dystrybuować hity innych wydawców w Ameryce. Mniejsze ryzyko, prostsza robota, więcej $$$. Jak zawsze w życiu - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o hajs.
To trochę temat poboczny, ale na pewno tak jest? Mi się zdaje, że takiego Detektywa Portal sprzedał więcej niż wszystkich gier na licencji w ostatnich 5 latach. Głównie dlatego, że sprzedaż w USA jest nieporównywalnie większa. Nie wiem też ile zarabiają na licencji w drugą stronę. Tzn. czy zarobek ze sprzedaży Detektywa w Niemczech to porównywalne kwoty jak sprzedaż Ark Novy w Polsce?

Oczywiście mogę mieć kompletnie mylne wyobrażenia. Nie wiem ile przykładowego FCM Portal sprzedał w Polsce, a ile Detektywa w USA. Strzelałbym, że to conajmniej x10 na korzyść USA.
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: menelobej »

Ja bym jeszcze pod uwagę wziął jednak gust Prezesa i generalnie ekipy wydawnictwa. Pamiętam, że w jednym z odcinków livea Prezes opowiadał, że Portal jako pierwszy w PL testował Brzdęka i się jako wydawnictwo nie zdecydowali na jego wydanie, bo im nie siadł wystarczająco. Więc możliwe, że nawet ktoś wychodził z czymś nowym albo nietypowym jak na portfolio Portalu, ale jednak ostatecznie nie zaryzykowali rozwoju takiego projektu nie będąc w pełni do tego przekonanym. A widocznie wydawanie polskich wersji tytułów już znanych i lubianych plus dystrybucja zagraniczna własnych gier i licencjonowanych pozwala im na pewien komfort decyzyjny co do wydawania nowych własnych gier.
shuji
Posty: 1293
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 37 times
Been thanked: 220 times

Re: Czemu Portal nie wydaje własnych nowych dobrych gier?

Post autor: shuji »

japanczyk pisze: 15 lis 2022, 13:39
Fakty sa takie, ze Joanna Kijanka jest codesignerem od czasów Osadników KP, a pracuje na pełny etat juz chyba ze 2 lata jesli mnie pamiec nie myli. Do tej pory wypuscila fajne dodatki frkacyjne do Osadników KP i umiarkowanie cieplo przyjete dodatki do Osadnikow (ten kampanijny) i dodatek solo (latarnia)
Teraz jej debiut jako solo designera obserwujemy w postaci marketowego Wędrowycza
Efekty są, ale nie są spektakularne i nie jawi sie na obecna chwile jako nastepca Trzewika
jeszcze dodatki do neuroshimy. Chyba nie jest jako autor, ale na pewno pilotuje temat (testy, co-dev itd.). Ogólnie są spoko, chociaż bez szału, ale tu też więcej się nie da wycisnąć. Moim zdaniem oni przyjęli dobrą strategię na rozwój tej dziewczyny - robi solidne rzeczy, uczy się i buduje osobiste portfolio. Strategia jest dobra, chociaż niewdzięczna bo to odpowiedzialne zadanie - te tematy, które dostaje nie mają potencjału na efekt "wow" za to łatwo je zepsuć (a chyba nie zaliczyła żadnej wtopy). Ten wędrowycz jako filer to też dobry pomysł na pierwszą grę jej autorstwa.
Jak zrobi pierwszą już dużą grę to pójdzie pewnie na KS i tam trzeba mieć czym się pochwalić - to co teraz robi + marka portalu powinno być wystarczające, żeby dobrze grę sprzedać.
ODPOWIEDZ