Panzer general

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Panzer general

Post autor: Muttah »

to dziwne, bo w wersji konsolowej kostki w grze są :?


Natomiast porównanie ToI'a do Panzer General to śmiech na sali, aczkolwiek przyzwyczaiłem się już na tyle do panujących tu standardów "uprzejmości", żeby wiedzieć iż tego typu komentarze najczęściej nie pociągają za sobą dobrej znajomości gry. Tak więc możecie sobie dalej iść w zaparte i powtarzać swoje bujdy tak długo aż w nie uwierzycie (albo już uwierzyliście, jak znam życie 8) ). Natomiast nie zmienia to faktu, że ToI jest bardzo pożądnym middle-weightem w kwestii IIWW i choćby nie oddawał do końca takich rzeczy jak głębokość kałuż, kierunku wiatru, czy gęstości trawy, to jednak dla mnie nie mają te rzeczy większego znaczenia :mrgreen: Także ja tam dalej rażących błędów w ToI nie widzę, aczkolwiek ustalenie kryteriów kto co uważa za "rażące" w znacznym stopniu zależy od poziomu zboczenia. Dlatego bardzo mocno staram się edukować (np. czytając z zacięciem planszowego weterana :twisted:), żeby kiedyś zostać takim zboczeńcem, jak wy. Zdrugiej strony, projektując moją własną grę ciągle stawiam sobie pytanie "kto i do czego mógłby się tu doczepić". Dzięki temu jesteście dla mnie nieustanną inspiracją i wzorem do naśladowania, toteż zanim w ogóle zacznę testować moją grę, muszę jeszcze dokonać pomiarów gęstości asfaltu i wszelkich możliwych trajektorii rozprysku gruzu oraz innych substancji potencjalnie śmiertelnych :lol:
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Panzer general

Post autor: Dzej »

zedd: Twój opis wariantu solo właśnie sprzedał mi tą grę :mrgreen:

Ślicznie dziękuje. Niech tylko stanieje 50 zł :)
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Panzer general

Post autor: clown »

Ależ Muttahu ja w żadnym razie nie miałem najmniejszego zamiaru Ciebie obrażać. Dla mnie każda osoba czytająca Planszowego Weterana i czerpiąca z niego wiedzę jest dla mnie na wagę złota. Natomiast kwestia tego, co uznajemy za dobrą symulację pola walki jest czasem (często?) odmienna od tego, co uznajemy za dobrą grę. Klasycznym przypadkiem jest znany Squad Leader, czy Advanced Squad Leader, który jest wg mnie najbardziej zbliżonym realiami systemem wojennych gier planszowych w skali taktycznej, jednak nie uznaję go jako gry dobrej - zbyt dużo w nim dłubania w żetonach, przepisach itp. rzeczach. Dlatego powstają i cieszą się popularnością takie serie jak Combat Commander czy Conflict of Heroes.
Memoir, Tide of Iron, Panzer General stanowią jeszcze inną grupę gier wojennych - luźno związane z tematem, mają na celu zainteresować możliwie szerokie spektrum graczy, a nie tylko grupę zatwardziałych wargamerów. Dlatego też mają w miarę proste przepisy, najczęściej są ładnie wykonane (figurki itp.), i tworzą serie, do których wydawane są dodatki, ponadto same mają w sobie jakiś szeroki wachlarz scenariuszy.
Natomiast projektując swoja własną grę nie musisz kierować się tylko tym, co chcą mieć w grze inni gracze. Nie zadowolisz wszystkich. Pytanie podstawowe jest takie - dla kogo ma być ta gra i jaka gra sprawiłaby mi przyjemność? Bez tego raczej ciężko zaprojektować coś sensownego.
Dzej---> przecież i tak nie zagrasz w PG, a zaraz go sprzedasz :D najlepiej Adamowi za niższą cenę.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Panzer general

Post autor: Tycjan »

clown pisze:Dzej---> przecież i tak nie zagrasz w PG, a zaraz go sprzedasz :D najlepiej Adamowi za niższą cenę.
Dzej ja go potem od Ciebie odkupię ;)
Co wpis to walczę sam ze sobą: Zedd pisze - kupuję, kto inny - nie kupuję, Zedd - kupuję... strasznie nerwowe to forum się robi. I jeszcze te ankiety :)
Clown dobrze napisał, ta gra nie celuje w jakiegoś hardcora stratega, któremu wystarczy mapa i kilka kamieni, to takie wprowadzenie do tematu, np. dla mnie ;) I tutaj pewnie sprawdzi się. Tylko cena faktycznie trochę przytłacza. Za to wariant solo wygląda ciekawie, ale to może wina opisu Zedda... ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Panzer general

Post autor: TOMI »

Nie jestem zatwardziałym graczem wojennych pojedynków. Nie gram 8 godzin w gry z milionem żetonów i tabelek. Mam super ToI-a i szukam po prostu czegoś prostszego i szybszego. Siadasz, grasz odkładasz. Nie rozumiem więc wywodów Muttah.
Niestety miałem pecha do gier karcianych, które z natury są raczej proste ( albo na takie trafiałem - Troja, Cold War, Dominion). Dopytywanie o głębszą strategię w karciancę ma więc znaczenie bo często jej po prostu brakuje.
Ostatni opis jednak jest na tyle ciekawy, że dobrze wróży grze na 2 osoby.
Cena jednak ( za kilkadzieisąt kart ) ZAPOROWA :!: Co te gry takie drogie :!:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Panzer general

Post autor: Odi »

Tu placisz za ... ekhm... 'markę' Panzer General :|
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Panzer general

Post autor: Muttah »

Geez, a kto się niby obraża :D W sumie możemy sobie tak dosrywać w kółko, tylko po co? Tak jak ToI jest dla "głupich amerykańskich dzieci", tak mógłbym napisać że gry historyczne są dla brylatych pryszczaków, tracących dziewictwo po 40-tce :wink: Ale nie robię tego, bo jestem miłym i uprzejmym użytkownikiem forum :mrgreen: Także szanujmy się nawzajem, albo zanudzę was moimi wywodami do zes.... 8)

A co do projektu... ma to być lekka gra taktyczna o walce pododdziałów w terenie zabudowanym 8) System jest już względnie gotowy, jednostki właściwie też, także jestem w trakcie budowania grywalnego prototypu i pisania pierwszych scenariuszy - zobaczymy co z tego będzie. W każdym razie gra w założeniach jest prosta systemowo i szybka, bezkostkowa i (chyba) w miarę realistyczna. Ale na efekt końcowy przyjdzie jeszcze trochę poczekać...
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Panzer general

Post autor: TOMI »

I co :?: są już jakieś pierwsze wrażenia z gry na 2 osoby :?:
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Panzer general

Post autor: Dzej »

Składam zażalenie na Zeda! Wpierw opisuje grę, ja się kosmicznie na nią nakręcam a jak chce kupić w rebelu to już nie ma O_O

SKANDAL! :evil:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Panzer general

Post autor: zedd »

Dzej pisze:Składam zażalenie na Zeda! Wpierw opisuje grę, ja się kosmicznie na nią nakręcam a jak chce kupić w rebelu to już nie ma O_O

SKANDAL! :evil:
No na to akurat nie mam wpływu :) - ale chyba jej sprowadzenie to nie jakiś duży problem.

Niestety w weekend totalnie nie miałem czasu, żeby zagrać z kimś, a wygląda na to, że początek tygodnia również dość przeciążony popołudniami. Nie mniej gdy tylko rozegram partię na dwie osoby to dam znać.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Panzer general

Post autor: clown »

A dla tych, co nie dali się nabrać na lep propagandy Rebelowej :P inny tytuł:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... point-1943
Troche podobieństw jest, aczkolwiek nie ma planszy i są kości. Tym niemniej solidny (IMO) konkurent dla nahajpowanego Panzer Generala :wink:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Panzer general

Post autor: Dzej »

Właśnie wczoraj widziałem. Jak w Polsce cena będzie ok 80 zł to kupie :mrgreen: Chyba,że jakieś zagraniczne zamówienie robimy :D
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Panzer general

Post autor: Odi »

A ja czekam na tego typu karcianę grę (taktyczna, historyczna, z wariantem dla 1 os prostszym niż w Fields of Fire) która NIE BĘDZIE dotyczyła frontu zachodniego.

Niestety, to trudne będzie. W Niemczech nikt nie ryzykuje (z tego co kiedyś czytałem) tworzenia i wydawania planszówek wojennych, żeby nie zostać oskarżonym o gloryfikowanie nazizmu. A jak nie Niemcy, to kto zrobi taką grę? Francuzi? Polacy? ('Lis Pustyni' był podobno niezbyt udaną próbą).
Eickert i jego CoH (wydany pod zmienionym tytułem 'Angriff') jest wyjątkiem.

Więc biorą się za to tylko Amerykanie, i dlatego wałkujemy do znudzenia Normandię, Ardeny i ogólnie 'Shermany' w każdej postaci :/
A jest przecież tyle fajnych tematów, bitew, frontów...

Prawdę powiedziawszy, liczę mocno na nową grę twórcy Hell of Stalingrad, która dotyczyć ma Bitwy o Midway.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Panzer general

Post autor: Andy »

Odi pisze:Prawdę powiedziawszy, liczę mocno na nową grę twórcy Hell of Stalingrad, która dotyczyć ma Bitwy o Midway.
Mówiąc szczerze, Hell of Stalingrad nie jest o froncie zachodnim. ;)

A Fires of Midway będzie dotyczyć nie tylko tytułowej bitwy, ale wszystkich czterech starć lotniskowców w 1942 (i całej kampanii).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Panzer general

Post autor: janekbossko »

ja juz zlozylem pre-order :oops:

edit:
znalazlem cos takiego jeszcze, ale cena zaporowa jak na zamówienie z zagranicy
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... line-d-day
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Panzer general

Post autor: Dzej »

Kurde wysyłka za 14 $. Rewelacja :D Kusi mnie jeszcze to większe coś ale chyba dam sobie spokój :)

Dan Verssen ma fajne gry ale cholernie drogie :(

Poszło zamówienie. Jupii
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Panzer general

Post autor: Arteusz »

clown pisze:A dla tych, co nie dali się nabrać na lep propagandy Rebelowej :P inny tytuł:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... point-1943
Troche podobieństw jest, aczkolwiek nie ma planszy i są kości. Tym niemniej solidny (IMO) konkurent dla nahajpowanego Panzer Generala :wink:
PG ładniejszy 8)
A ten Frontline to nie był kiedyś za darmo do pobrania? Ta pierwsza cześć o lądowaniu na Sycylii (na początku jak startowali to w ramach rozpropagowania serii dawali wszystkie materiały na stronie do wydrukowania, jednocześnie można było sobie kupić wersję profesjonalną). Gdzieś to chyba mam na kompie.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Panzer general

Post autor: Odi »

Andy pisze: Mówiąc szczerze, Hell of Stalingrad nie jest o froncie zachodnim. ;)
Jeden HoS wiosny (zimy?) nie czyni :wink:
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Panzer general

Post autor: zedd »

clown pisze:A dla tych, co nie dali się nabrać na lep propagandy Rebelowej :P inny tytuł:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... point-1943
Troche podobieństw jest, aczkolwiek nie ma planszy i są kości. Tym niemniej solidny (IMO) konkurent dla nahajpowanego Panzer Generala :wink:
Raczej konkurent dla Up front`a, który w tej kategorii "wagowej" jest na razie bezkonkurencyjny.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Panzer general

Post autor: TOMI »

Jako, że ZEDD dokładnie opisał instrukcję i system gry ale nie spieszył się z wrażeniami sam kupiłem swój egzemplarz. :D
OTO wrażenia:
Plusy:
- instrukcja kolorowa i napisana prostym angielskim ( zaledwie 8 stron )
- proste angieslkie sformułowania na kartach ( move and fire ... itd )
- ładne klimatyczne karty ze zdjęciami ( podobne do tych z ToI-a )
- sporej wielkości kafelki terenu ( chociaż w mdłym kolorze )
- dość proste zasady do wytłumaczenia
- warianty solo
- spory poziom strategicznego myślenia
- krótki czas rozkładania ( 15 minut ) i gry ( 30/40 minut )
- mechanika jest dobrze przetestowana i wszystkie jej elementy dobrze się zazębiają.
Minusy:
- ogromne pudło ( większe od Dominiona) a w środku brak miejsc na karty więc sobie latają po tym pudle
- CENA :!: ( za 250 kart prawie 200 zł to przesada )
- za mało scenariuszy solo ( tylko 3) i brak większej ilości w necie
- początkujący mają słabe szanse z doświadczonym graczem
- liczenie wyniku walki zajmuje około kilku minut ( może to męczyć )
- po pewnym czasie plansza staje isę mało czytelna ( znaczniki,karty itd )
- jak na karciankę trochę duża plansza i pudło
To bardzo ogólne wrażenia po pierwszej rozgrywce. Zasad jest sporo ale proste więc nie ma kłopotu. Gierka ma klimat i sporą dozę skomplikowania.
Można powiedzieć, że to taki Taid of Iron obcięty z napompowanego pudła, figurek, znaczników i wielu wyjątków. Gra jest więc uproszczona ale zostaje to co najlepsze czyli planowanie, planowanie, planowanie.
Trzeba pomyśleć co i gdzie postawić by mieć sznasę na zwycięstwo. Czołgi zniszczą piechotę ale jeżeli damy piechocie wsparcie to szanse się zmieniają diametralnie. Tylko to liczenie punktów walki może trochę męczyć.

Osobiście myślę, że u mnie gra lepiej się spisze w wariancie solo bo jako doświadczony gracz nie bedę w stanie przyciągnąć nowych do gry. Nowicjusz nie ma tu raczej szansy z doświadczonym graczem chyba, że zawsze będziecie grać z tą samą osobą. Gierka jest fajna i klimatyczna. Jeżeli podobał Wam się ToI lub znacznie prostszy Memoir 44 to w PAnzer-ze dostajecie coś pomiędzy. Prostotę, fajną mechanikę, krótki czas gry ale sporą dawkę kombinowania i planowania.

Moja ocena: 7/ 10 ( minus za cenę i małą ilość scenariuszy ) :wink:
Ostatnio zmieniony 09 lut 2010, 20:35 przez TOMI, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Panzer general

Post autor: janekbossko »

szykuje sie do solo i zastanawia mnie czy sprawdzamy pole minowe zawsze kiedy moja jednostka wchodzi na nowy obszar? czy musi to byc obszar z markerem przeciwnika?

jak to jest z ta pogonia po wygranej walce? klade swoj marker na obszarze z ktorego obrnoca sie wycofał ale jednostki nie przesuwam na pole?
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Panzer general

Post autor: Arteusz »

Sprawdzasz miny tylko jak wchodzi na obszar z markerem przeciwnika, ale nie po wejściu po walce (mimo iż ten marker tam leży).
Po walce możesz wejść zwycięską jednostkom na opuszczone przez obrońcę pole. I od razu je znaczysz jako swoje.

Najlepiej od razu ściągnąć sobie z BGG zasady w wersji 1.3 i FAQ do gry. Wiele wyjaśnili i uszczegółowili.

Obliczenia w walce są czasochłonne tylko na początku, później idzie już intuicyjnie.
Jestem po 5 rozgrywkach solo (3 w Metz i 2 w Bulge) i są emocje.
Gra lekka, łatwa w nauce, przyjemna wizualnie, ma trochę podobieństw do komputerowego Panzer Generala (prestiż , kupa jednostek i na upartego awansowanie ich za pomocą morale), luźno związana historycznie (taka gra na motywach wojenno-historycznych). Ale to ostatnie mi pasuje, bo pogra w nią nie tylko zatwardziały wargamer, ale tez i eurogracz. Jest dużo kombinowania i pola do manewru. Nie ma kostek !

A co do małej ilości scenariuszy solo, to twórcy zapowiedzieli comiesięczne uaktualnienia ze scenariuszami. Pierwszy już poszedł i dano scenariusz turniejowy. Zobaczymy jakie będą następne.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Panzer general

Post autor: janekbossko »

malo scenariuszy solo?
We are in the process of making new solo scenarios. Please tell us the elements you enjoyed in the current solo scenarios. Let us know, as well, any special requests or battles on the Western Front 1944-1945 that you would be interested in. We are thinking on linking a few together to create a solo campaign. Any interest in that? Thank you.
no to jazda :)
While we started the monthly scenario feature with our first tournament release, I saw a lot of interest here about single player scenarios, so we switched gears for the next one :).

We have a few ideas on developing a campaign of single player scenarios that balance both sides. Also, since more of you are getting the game in your hands, would you be interested in a contest to develop a scenario?!
Awatar użytkownika
Arteusz
Posty: 151
Rejestracja: 27 sty 2008, 12:18
Lokalizacja: Kielce

Re: Panzer general

Post autor: Arteusz »

Właśnie. Kampania dla gracza solo? Brzmi ciekawie.
Czekam na dodatki do podstawki. Front Wschodni, Pacyfik, Afryka itd. Bo chyba nikt nie myśli że na podstawce się skończy. :wink: :D
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Panzer general

Post autor: TOMI »

Właśnie jestem po rozgrywce solo i muszę stwierdzić że grało się całkiem przyjemnie choć nie MEGA rewelacyjnie. Klimat, ładne wykonanie, dobra mechanika ale nadal czułem problemy z powodu:
- mało czytelnej planszy ( karty,znaczniki,opisy,markery - dużo tego itd)
- liczenia w walce ( 2+4-5+1-4+2 itd ...) w ToI mamy szybkie kostki a tutaj liczymy, liczymy i liczymy. Potem było lepiej i znaznie szybciej ale mimo wszystko ....
- długi czas przygotowania (w wariancie 2 osobowym max. 15 minut) w solo prawie 40-ci :!: W wariant solo grałem prawie 2 godziny - to jednak dość dlugo jak na karciankę

Wypadło na scenariusz METZ :
Z północy do walki ruszyły oddziały SS i jednostka Tygrysów. Nawałnica atakujących była tak duża, że musialem się wycofać aż na pozycje wyjściowe i walczyć o każdy metr terenu. W ostatniej chwili udało mi sie zniszczyć nadciągające jednostki wroga i ruszyłem na połnoc. Na środku planszy wpadłem jeszcze na 88-tkę, która nieźle namieszała w szeregach mojej piechoty. Częścią jednostek przerzucilem jednak bokiem i ruszyłem na miasto zajęte przez jednostkę niemieckich dział. Dramatyczny szturm piechoty i wsparcia wystarczyl by zdobyć ostatkiem sił miasto (w ostatniej turze i z 0 punków prestiżu).

Grało się fajnie, spokojnie jak w szachy. Trzeba planować i kombinować ale powyższe wady zabijały mi trochę klimat ( liczenie i czas gry). Nie mogłem skupić się walce z jednostkami tylko myślałem o cyfrach i liczbach hi hi ( przez to zapominałem o niektórych specjalnych zasadach ). Niemniej jednak chętnie siądę do gry ponownie bo gra się fajnie :wink: .
ODPOWIEDZ