51. Stan: Nowa Era

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Tak dla ścisłości, bo czym dłużej czytam to się bardziej gubię.
W zasadach jest: Możliwe do wykonania Akcje to:
Zagranie Akcji z Frakcyjnej Karty Kontaktów. Że gracz kładzie żeton, lub żetony surowców i pobiera żeton Kontaktu, lub od razu realizuje Kontakt z kartą Lokacji o Odległości ... Efektem tego może być ...
Zagranie żetonu Kontaktu. Efektem jest ...
Gdzie jest napisane że jedna akcja dotyczy tylko kart lokacji z ręki, a dzięki drugiej możemy bawić się już z kartami przeciwnika.
Dla mnie to to samo. I tak samo jak pozwoliłbym Mutkom zaatakować dzięki Kontaktowi Podboju lokację innego gracza, tak samo pozwoliłbym Gildii Kupców podpisać Umowę handlową dzięki Kontaktowi Umowy handlowej.
Albo ja czegoś nie widzę, albo są jakieś inne zasady, inne niż w instrukcji.
I ta nieszczęsna Cysterna :)
Dostajemy 1PZ za każdy żeton paliwa wyprodukowany w fazie produkcji? Nie 1PZ za wyprodukowanie paliwa jako surowca, tylko za każdy, czyli wyprodukowałem 3, 4, 5 paliwa, to dostaje 3PZ, i mogę sobie kartę przebudować? :) Analogicznie pewnie działają inne karty dające PZ za wyprodukowane surowce.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

instrukcja pisze:Jeśli gracz zdecyduje się na Podbój karty Lokacji wystawionej
jako część obszaru innego gracza, deklaruje, z jaką siłą Podbija
jego Lokację i przedstawia na to żetony Podboju o odpowiedniej,
zadeklarowanej wartości.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

A w takim razie Kontrakt Umowy handlowej?
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

FAQ na bgg twierdzi, że również. Tyle, że w instrukcji nie jest to napisane wprost, można wnioskować o tej zasadzie chyba tylko per analogiam. Nie wydaje mi się, żeby to miało aż tak wielkie znaczenie, po prostu zdecydujcie się na jedną interpretację i już. :-P
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

W sumie ten nieoficjalny FAQ trochę wyjaśnia i już wszystko na razie wiem. :)
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Są karty wymieniające żetony jednego rodzaju kontaktu na inny. Chodzi tu o pojedynczy żeton, 1, 2, 3, 5? Czy mogę wymienić sumę takich żetonów żeby uzyskać np. 8?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Gottfryd pisze:Są karty wymieniające żetony jednego rodzaju kontaktu na inny. Chodzi tu o pojedynczy żeton, 1, 2, 3, 5? Czy mogę wymienić sumę takich żetonów żeby uzyskać np. 8?
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem powyższe, ale...

Na potrzeby konkretnej akcji możesz wydawać kilka żetonów, sumując ich wartości, więc nie ma potrzeby ich łączyć.
Nie możesz jednak rozmieniać żetonów na mniejsze wartości, a ewentualna nadwyżka przepada.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Bardziej chodziło mi o Zbrojownie, która zmienia żeton Umowy na żeton Podboju, albo Szalonego Sprzedawcę który wymienia żeton Umowy na dwie akcje Umowy o takiej samej wartości. Czy bierzemy pod uwagę tylko pojedyncze żetony, czy możemy dwa żetony zsumować i dopiero wtedy je zamienić?
I drugie pytanie, Zasieki albo Wóz Bojowy zagrane pod kartę lokacji żeby zwiększyć jej wartość obronną nie są liczone jako 1 PZ przy liczeniu ilości lokacji?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Zbrojownia - zamieniasz jeden żeton jednego rodzaju na jeden żeton innego rodzaju nie zmieniając wartości żetonu.

Zasieki/Wóz bojowy - zagrane "jak umowa" nie dają punktu.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Oczywiście to jest głupie, sam pomysł, ale, nie można sztucznie próbować wykonać jakiejś akcji jeżeli nie ma ona szans na powodzenie?
Zagranie Żetonu Podboju o wartości 1, aby wykonać Akcję Podboju, gdy nie możemy zaatakować przeciwnika bo potrzeba co najmniej 3, a na ręku nie mamy żadnej 1, albo mamy już 3 umowy pod bazą, a nie chcemy się żadnej pozbyć? To samo analogicznie z innymi rodzajami Akcji?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

żeby niby nie musieć pasować? hmmm, nie próbowałam i nie zastanawiałam się nad tym 8)
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Bardziej jako warunek konieczny do wykorzystania jakiejś właściwości innej karty. Dajmy na to za akcję podboju żeton uniwersalny (teraz strzelam bo nie mam kart przy sobie) :). A mam żeton kontaktu podboju o wartości 1 i trzy karty pod bazą których nie chcę się pozbywać, znaczy nic nie mogę zaatakować? Takie sztuczne atakowanie byłoby głupie, ale nie wiem jak w zasadach dokładnie jest.
A teraz pytanie z innej beczki, tak mnie ostatnio naszło.
Magazyn przechowuje 2 robotników i 2 żetony uniwersalne, czy 2 robotników i 2 żetony dowolnego surowca?
Bo gdzieś czytałem, chyba w opisie kart do Ruin, że jak jest karta która daje coś za wyprodukowanie iluś tam surowców i jest tam symbol surowca uniwersalnego, to wyjaśnione jest że tam chodzi o dowolny surowiec, i w sumie się już pogubiłem. Bo jak karta produkuje surowiec uniwersalny to jest to surowiec uniwersalny (czyli tak jakby każdy ale inaczej :)), a jak potrzebuje surowca uniwersalnego to znaczy że potrzebuje dowolnego surowca?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Trzewik powiedziałby w tym momencie "nie ma czegoś takiego jak surowiec uniwersalny" ;)
Magazyn przechowuje dwa dowolne surowce. pod jakąkolwiek postacią.
jeśli na jakiejś karcie ze zdolnością przechowania widnieje symbol US to możesz na niej umieścić cokolwiek. jeśli widnieje konkretny surowiec, to nie możesz tam przechować US, tylko musisz podmienić. tak gramy my, bo kiedyśtam tak wynikło z całej rozmowy gdzieśtam :D

a sztuczne atakowanie jest faktycznie bez sensu. ale zasady chyba tego nie precyzują.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

A jeżeli nie widnieje konkretny surowiec tylko surowiec uniwersalny, to nie muszę podmieniać? Tylko zostawiam US?
Czy po prostu nie ma czegoś takiego jak US, i zawsze na koniec tury muszę zadecydować jakiego rodzaju jest ten US?
To nie jest tak do końca dla mnie jasne. :)
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: metyu »

W momencie użycia decydujesz w jaki surowiec "zmienia się" SU, więc imo nie możesz zostawić żetonu SU na karcie.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

1. Dla mnie karta jak Radioaktywna Osada produkująca jednorazowo, między innymi 2 żetony surowca uniwersalnego, przechowuje te żetony do czasu ich wykorzystania. Nie muszę decydować na końcu tury, że to zmienia się w 2 cegły, bo nie wykorzystywałem tych żetonów. Czy muszę?
2. Melina. Nie wiem, czy bym nie pozwolił schować tam żetonu uniwersalnego do przyszłej tury, skoro takiego sobie wyprodukowałem. Rozumiem że mogę tam schować dowolne dwa surowce, ale żeton uniwersalny jest dowolnym surowcem, do momentu wykorzystania? Czy jak wsadziłem tam uniwersalny, to będzie to uniwersalny, a jak zwykły, to zwykły? Czy muszę zdecydować jakie to będą konkretnie surowce, nawet jak wsadziłem tam uniwersalny?
3. Czy w takim razie generalnie karty przechowujące surowce uniwersalne, mogą przechowywać surowce uniwersalne, czy mogą przechowywać tylko konkretny surowiec, ale dowolny?
4. Karty dające surowiec uniwersalny, dają surowiec uniwersalny, przynajmniej do końca tury. Karty wymagające surowca uniwersalnego, tak naprawdę wymagają dowolnego surowca? Czyli karta z Ruin, Stalowy Port, która daje 1PZ, za każde 3 surowce uniwersalne wyprodukowane w fazie produkcji (znaczy dowolnej fazie :)), daje ten 1PZ, tak naprawdę za dowolne 3 surowce, nawet jeden uniwersalny i dwie cegłówki?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: charlie »

Czy jest gdzieś może jakiś tutorial jak grać w Nową Erę lub chociaż pokazowa rozgywka/część rozgrywki (nie liczę vdeorecenzji)? Pożyczyłem grę ziomkowi na szybko i nie może ogarnąć zasad z instrukcji (nie dziwię się, mnie też kolega nauczył), a ja obecnie nie mam jak mu przekazać tej wiedzy tajemnej :) . Pamiętam, że instrukcja (?) odsyłała do filmików na stronie Portalu, ale nie mogłem ich wtedy i teraz też znaleźć. To by znacznie ułatwiło sprawę. Pamiętam, że Portal prezentował zasady w formie wideo do niektórych swoich gier.
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Ja długo nie mogłem załapać o co w tym chodzi. Aż trafiłem na to:
https://www.youtube.com/watch?v=wQwVlAwL1lE
i to plus instrukcja, już dały mi jakieś podstawy do gry. Nie od razu grałem prawidłowo, ale grałem.
Wtedy dopiero ma sens czytanie różnych forum, bo wiesz co czytasz. :)
Gottfryd
Posty: 51
Rejestracja: 28 mar 2012, 10:15
Lokalizacja: Ozorków

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Gottfryd »

Czyli jeszcze raz.
1. Karty mogące przechowywać surowce uniwersalne, tak naprawdę nie przechowują surowca uniwersalnego, tylko dowolny surowiec, ale konkretny, określony na koniec tury? (Melina, Radioaktywna Osada)
2. Karty dające surowiec uniwersalny, dają surowiec uniwersalny, wykorzystany do końca tury jako cokolwiek. (Ciężarówka, Przystań, Zbieracze, Dolina)
3. Karty wymagające surowca uniwersalnego, tak naprawdę wymagają jakiegokolwiek surowca, nie musi to być żeton surowca uniwersalnego? (Lombard, Motel Tommy'ego (ruiny))
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: tomb »

Według mnie - 3 x tak.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: gath »

Witam.
Są karty, dzięki którym w wyniku akcji otrzymujemy surowce i PZ z umów np. Karawaniarze i Camino Real. Z surowcami sprawa jest jasna, mamy je do dyspozycji do końca tury. Czy Punkty Zwycięstwa pozyskane w ten sposób idą na kartę frakcyjną czy na kartę z akcją z limitem 3 żetonów?
Dzięki.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

PZy pozyskiwane z kart Cech i Akcji lądują na tychże kartach (z limitem 3 gniazd). PZy z kart produkcyjnych lądują na Bazie.

tak gramy z nadzieją, że tak powinno być :wink:
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ahrian »

jestem po pierwszej partii i okazało się, że z grubsza graliśmy dobrze. dwa pytania - co na karcie typu Scavengers Safe House oznacza strzałka w górę? na środkowej części tej karty nie ma standardowych ikonek 'ludzików' i fabryk, tylko jakaś strzałka skierowana w górę. what the heck?

pytanie numer dwa - jak działa karta Mark (Mike? już nie pamiętam) Highway? nie rozumiem jej ikonki ;/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: Veridiana »

Strzałka w górę oznacza kartę reakcji. Otrzymujesz coś w momencie, gdy któryś z przeciwników wykona daną akcję.
Mike Highway... czy to nie gościu, co punktuje przyłączenia na odległość 3?
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: 51. Stan: Nowa Era

Post autor: ahrian »

Veridiana pisze: Mike Highway... czy to nie gościu, co punktuje przyłączenia na odległość 3?
tak, to ten ;] bardzo dziękuję!
ODPOWIEDZ