Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: jacobPL »

Odpakowane, przejrzane. Wnioski:
- kolory żetonów widać w miarę dobrze na planszy, ale mogli zrobić bardziej odmienne od siebie barwy np. żółty/zielony zamiast pomarańczowego
- zobaczę po pierwszych rozgrywkach czy brak figurek/kostek będzie wkurzał przy żetonach
- grubość/jakość papieru kart niczym toaletowy (jakie koszulki polecacie ostatecznie, rebel premium 63 będą złe?)
- materiał planszy lub brak jej lakierowania to dramat, a może to miękkość? rysuje się plansza niesamowicie
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: NestorZolo »

Pierwsza rozgrywka za nami (3 osoby, wszyscy debiut). Dobrze że kumpel nie czytał o jakości komponentów, tylko kupił grę, bo okazało się jak podejrzewaliśmy, że gra jest świetna. Dziś czeka nas 4-osobowa rozgrywka, później zagramy w Diunę imperium i bardzo jestem ciekaw, która z tych gier będzie bardziej satysfakcjonująca. Fajnie jakby był remis :) jak na moje twórcy Diuny inspirowali się Tyrantami. Bardzo podobny system mieczyków na kartach oraz podobny system kupna kart. Wracając do komponentów, to dziwię się że zainwestowali w planszetki graczy, bez których mógłbym się obejść. Natomiast znaczniki mogłyby być drewnianymi dyskami z naklejkami. Po wywaleniu zbędnej wypraski, wszystko by się elegancko pomieściło. Jeśli gra utrzyma swój wysoki poziom w naszej ekipie, to pewnie sami to podmienimy. Podsumowując cieszę się, że powstała taka inicjatywa, bo pewnie ciężej byłoby nam zdobyć tę grę. Być może żylibyśmy w nieświadomości, jak dobra jest to gra.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: autopaga »

200 dysków z naklejkami świetny pomysł :D
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 507 times
Been thanked: 123 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: NestorZolo »

autopaga pisze: 14 lis 2021, 11:20 200 dysków z naklejkami świetny pomysł :D
Dobrze że nie ma piątego gracza, bo byłoby 240 :wink: Ale masz rację, w sumie obejdzie się bez naklejek, wystarczą same dyski.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 706
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 107 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Largo »

Wpadł mi do głowy pomysł żeby żetony szpiegów wsadzić w przezroczyste podstawki tak, aby były bardziej widoczne, stały w pionie. Trochę to chyba lepiej będzie wyglądać niż zwykłe meeple, aczkolwiek chwilowo nie dysponuje takimi żeby to sprawdzić. Jeżeli ktoś takimi dysponuje i mógłby sprawdzić, czy to w miarę wygodne i czytelne rozwiązanie to niech da znać :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: warlock »

Zagraliśmy wczoraj z kostkami/meeplami zamiast kartonu i było świetnie ;). Taka Hansa Teutonica się z tego zrobiła ;).

A sama gra rewelacyjna, najfajniejszy deckbuilder z planszą w jaki grałem (leży mi dużo bardziej od Clanka i Arnaka i póki co wolę ją od Diuny) ;).

Obrazek
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

warlock pisze: 19 lis 2021, 09:24 Zagraliśmy wczoraj z kostkami/meeplami zamiast kartonu i było świetnie ;). Taka Hansa Teutonica się z tego zrobiła ;).

A sama gra rewelacyjna, najfajniejszy deckbuilder z planszą w jaki grałem (leży mi dużo bardziej od Clanka i Arnaka i póki co wolę ją od Diuny) ;).

Obrazek
bardzo dobrze to wyglada z kostkami
lazarro
Posty: 231
Rejestracja: 01 sie 2017, 19:48
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 22 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: lazarro »

warlock pisze: 19 lis 2021, 09:24 Zagraliśmy wczoraj z kostkami/meeplami zamiast kartonu i było świetnie ;). Taka Hansa Teutonica się z tego zrobiła ;).

A sama gra rewelacyjna, najfajniejszy deckbuilder z planszą w jaki grałem (leży mi dużo bardziej od Clanka i Arnaka i póki co wolę ją od Diuny) ;).

Obrazek
Skąd nabyłeś kosteczki i meeple?
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Aras »

Najlepszy decbuilder w jaki grałem. Najbardziej satysfakcjonujący i z ciekawymi mechanikami z kart. Jeśli miałbym wybrać deck z Brzdęka, Arnaka, Diuny czy Tyrants, to wybieram to ostatnie. A jeśli połączymy to z kontrolą obszarów (którą uwielbiam) , dla mnie 10/10.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: warlock »

lazarro pisze: 19 lis 2021, 10:02 Skąd nabyłeś kosteczki i meeple?
To akurat kopia kumpla, ale sprawdź sobie na mepel.pl ;).
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1686
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 885 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: XLR8 »

Zagrane wczoraj na 4 i zgodnie stwierdziliśmy, że Tyrani Podmroku to zaskakująco dobra gra. Prościutka, ale nie prostacka. Budowa talii ma znaczenie i można brać zawsze najmocniejsze karty, ale jak się nie zbalansuje odpowiednio talii to raczej nie ma mowy o wygranej. Decyzje na mapie też nie są takie oczywiste. Szkoda tylko, że ta gra jest tak piekielnie droga przy tak badziewnym wykonaniu. W połowie partii już 3 żetony były rozwarstwione.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Wroobel »

I właśnie dlatego nie kupię tej gry chociaż kusi bardzo. Nie dość, że raczej droga to jeszcze trzeba sporo zainwestować w koszulki. No i jeszcze żetony do wymiany na kostki. Nie chodzi o to że są kiepskiej jakości, tylko po prostu niewygodnie się ich używa co psuje odczucia z rozgrywki.
A i z jakością planszy też różnie.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 568
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 178 times
Been thanked: 44 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Bartoszeg02 »

Mam podobnie jak Wrooobel - przez jakość wydania wstrzymuje się z zakupem. Już pal licho krzywe wydruki na żetonach ale rozwarstwienie się ich przy pierwszej partii? Nie mówiąc o kartach wydrukowanych na papierze toaletowym. Ciekawe czy w przypadku dodruki jest szansa ze te niedociągnięcia zostaną wyklepane (co najpewniej spowoduje gniew osób które kupiły grę w pierwszej fali :p )? Ew będę czatował na wersje angielska chociaż tam jak oglądałem unboxing dodatku tez był problem ze nowe karty były sporo grubsze niż te z podstawki.
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: menelobej »

Może jednak skończmy z tym mitem benadziejnej jakości kart w Tyranach, bo one takie nie są. Są dość standardowej grubości, owszem niezbyt grube, ale za to dość elastyczne. Poza tym to deckbuilding więc mieszanie kartami jest elementem gry. Jak dla mnie to oznacza obowiązkowe koszulki, bo one przecież nie tylko trochę usztywniają kartę, ale przede wszystkim chronią przed zaplamieniem, uszkodzeniem mechanicznym powodującym znaczenie karty, wycieraniem brzegów itd. A koszulki to inwestycja zwrotna, jak się gra znudzi, to można ją sprzedać bez koszulek i przełożyć je na inną grę, tym bardziej, że mają najpopularniejszy rozmiar czyli standard CCG. Narzekanie na jakość wydania Tyranów to może być, jak masowo po 5 rozgrywkach ludzie będą zgłaszać, że im się gra rozlatuje cała. W tej grze do ceny dokłada się zapewne również koszt licencji.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: dwaduzepe »

Rozumiem bronienie gry, ktora jest gameplayowo calkiem spoko, ale zdecydowanie slaba jakosc kart nie jest mitem. One sie niszczyly juz przy koszulkowaniu koszulkami premium, ktore maja ostre konce. Jak karta jest dobrej jakosci to sie od tego nie niszczy.
menelobej
Posty: 410
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 95 times
Been thanked: 207 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: menelobej »

Wczoraj swój ezgzemplarz zakoszulkowałem w Gamegenic matowe, które są zdecydowanie premium i żadna karta się od tego nie zniszczyła. Bardziej nie ufam planszy, czy się na łączeniach za szybko nie zniszczy, niż tym kartom.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Wroobel »

No właśnie w tym rzecz. To nie jest tylko kwestia kart. Bo jeszcze:
- żetony kiepskie i niewygodne
- jakość planszy taka sobie - jest tu kilka głosów obaw o jej trwałość
- brak planszetek wewn. kręgów
- karty w koszulkach nie mieszczą się w wyprasce
I za tę cenę po prostu za dużo tych mankamentów się robi.
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 774
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 144 times
Been thanked: 83 times
Kontakt:

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: raphaell7 »

Wroobel pisze: 22 lis 2021, 15:04 No właśnie w tym rzecz. To nie jest tylko kwestia kart. Bo jeszcze:
- żetony kiepskie i niewygodne
- jakość planszy taka sobie - jest tu kilka głosów obaw o jej trwałość
- brak planszetek wewn. kręgów
- karty w koszulkach nie mieszczą się w wyprasce
I za tę cenę po prostu za dużo tych mankamentów się robi.
  • Kostki/dropsy + ludki = 35–40 zł
  • Koszulki = 40–45 zł
  • Insert reDrewno = 85–105 zł
  • Razem : + 160–190 zł, czyli drugie tyle co gra :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 563 times
Been thanked: 1267 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: Fojtu »

Tak odłączając się już od tematu Polskiego/nowego wydania i jej jakości, to mnie trochę dziwi, że w grze nie ma odrobinę więcej ikon. Jest sporo keywordów, które możnaby zastąpić ikoną z kolorem i znacznie uprościłoby to czytanie kart z rynku. To, że są tylko 2 ikony i do tego obie są czarne jest dla mnie strasznie niezrozumiałe. W ogóle czytelność tej gry miejscami kuleje, chyba chcieli po prostu, żeby było mrocznie i średnio to działa na korzyść przejrzystości.
autopaga
Posty: 1438
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: autopaga »

Ja poszedłem po taniości i kupiłem drukarkę SLA żeby druknąć fajne figsy:D
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: jacobPL »

Super gierka, ostatnio lecę solo dużo.
Resetowanie gry przy tych krążkach to męka. Drewniane znacznki znacznie ułatwią sprawę i czytelność. Fakt, że wygląda to na Hansę na sterydach. Skoro odpuścili wewnętrzen kręgi (ale instrukcji nie edytowali pod ich brak), to też mogli odpuścić sobie planszetki gracza, które są zbędne. Lepsza byłaby jakość w wielu innych miejscach.
Znalazłem też błędy, np. talia wynaturzeń 18/40 "Umbrowy Kolos", jest 'musi odrzuć' zamiast 'musi odrzucić' itp. drobiazgi, ale są.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: warlock »

raphaell7 pisze: 22 lis 2021, 15:15
Wroobel pisze: 22 lis 2021, 15:04 No właśnie w tym rzecz. To nie jest tylko kwestia kart. Bo jeszcze:
- żetony kiepskie i niewygodne
- jakość planszy taka sobie - jest tu kilka głosów obaw o jej trwałość
- brak planszetek wewn. kręgów
- karty w koszulkach nie mieszczą się w wyprasce
I za tę cenę po prostu za dużo tych mankamentów się robi.
  • Kostki/dropsy + ludki = 35–40 zł
  • Koszulki = 40–45 zł
  • Insert reDrewno = 85–105 zł
  • Razem : + 160–190 zł, czyli drugie tyle co gra :)
A dajcie spokój z insertem, zbędna rzecz ;). Koszulki i kostki i jest git ;)
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: jacobPL »

Co więcej, jako, że planszetki są zbędne można wybrać dowolne 4 kolory graczy jakie nam się podobają.
bowie
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 225 times
Been thanked: 63 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: bowie »

Hej! Jeśli ktoś sobie już zrobił upgrade w postaci kostek itp. to poprosiłbym o info co i ile kupić oraz w jakich kolorach. Gry jeszcze nie mam, a chciałbym skorzystać z promocji na mepel.pl z góry dzięki!
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Tyrants of the Underdark (Peter Lee, Rodney Thompson, Andrew Veen)

Post autor: playerator »

bowie pisze: 25 lis 2021, 10:28 Hej! Jeśli ktoś sobie już zrobił upgrade w postaci kostek itp. to poprosiłbym o info co i ile kupić oraz w jakich kolorach. Gry jeszcze nie mam, a chciałbym skorzystać z promocji na mepel.pl z góry dzięki!
220 Plastic pieces

kolory
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
ODPOWIEDZ