Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

piegat pisze:
lesar pisze:Czy w sytuacji na koniec gry po fazie produkcji kiedy mam 14 jednostek roślinności i zmieniam roślinność w obszary zieleni, po zapłaceniu 8 jednostek za kafelek (czyli zostaje 6 jednostek) i wyłożenie go na planszę gdzie jest bonus 2 jednostki, to dobieram je i mając znowu 8 jednostek wykładam następny kafelek zieleni?
Dla mnie to jest nadal dyskusyjna sytuacja.

Instrukcja mówi że gracze mają jeszcze raz możliwość zamienić roślinność w obszary zieleni zgodnie z kolejnością i z "normalnymi zasadami". A "normalne zasady" mówią że akcji do wykonania gracz ma 2. W takim razie bardzo podejrzane jest te wystawienie aż 3 lub więcej obszarów zieleni podczas jednej tury po zakończeniu gry.

Przykładowo:

Mam korporację Eco-Line i w momencie zakończenia gry po produkcji mam 18 jednostek roślinności. Kładę więc 2x obszar zieleni (to są już dwie akcje) za 14 jednostek roślinności. Pozostało mi 4 ale kładąc dwa obszary zieleni zyskałem 3 jednostki roślinności. Stać mnie więc na wyłożenie jeszcze jednego obszaru zieleni ale moje dwie akcje zostały już wyczerpane. Moim zdaniem, zgodnie z "normalnymi zasadami" w tym momencie czekam na swoją kolejną turę i dopiero wtedy umieszczam trzeci obszar zieleni.
Ja gram tak jak piszesz w przykładzie. Jest sprawiedliwie. Nie obchodzi mnie co na ten temat mówią zasady. Taki homerule :D
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

piegat pisze:W takim razie bardzo podejrzane jest te wystawienie aż 3 lub więcej obszarów zieleni podczas jednej tury po zakończeniu gry.
Ekhm... https://boardgamegeek.com/article/23854811#23854811
Twórca gry twierdzi inaczej :P
piegat
Posty: 32
Rejestracja: 09 maja 2016, 19:08

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piegat »

No i super. Dzięki wielkie za pomoc :)
kamilpr
Posty: 375
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kamilpr »

Czy na miejscu zarezerwowanym dla NOCTIS CITY nie można stawiać żadnych innych terenów ?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

kamilpr pisze:Czy na miejscu zarezerwowanym dla NOCTIS CITY nie można stawiać żadnych innych terenów ?
Tylko Noctis! :)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: osa1908 »

Czy jak dokładam ocean obok oceanu to też dostaje 2m €.kolejne pytanie grałem jak narazie 2 razy w dwie osoby i za każdym razem graliśmy około 2 godziny 45minut czy wam też tak długo schodzilo na pierwszych partiach.1 partia w wariant podstawowy druga na wszystkie zasady.Pierwsza rozgrywka skończyła się na 10 pokoleniach druga na 14.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

Tak, dostajesz. Gra na dwie osoby jest paradoksalnie dluzsza niz na trzy lub cztery osoby, o ile odpuszczasz draft. Bo wiecej osob terraformuje i nie ma czasu na dluzsze rzezbienie na planszy, czy wystawianie miliona kart.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piotrest »

Czy efekt stały korporacji Mining Guild ma miejsce jeśli położymy jakiś obszar na planszy Marsa i weźmiemy premię w postaci tytanu lub stali?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

tak
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piotrest »

Tomzaq pisze:tak
i działa tylko w takim przypadku? Bo graliśmy tak, że jeśli ktoś otrzymywał stal/ tytan w wyniku zagrania karty to podnosił sobie poziom produkcji stali (i tylko wtedy). To chyba źle graliśmy :cry:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Źle graliście. Efekt specjalny korporacji działa tylko jak dostaniesz premię tytanu/stali z planszy.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: piotrest »

Tomzaq pisze:Źle graliście. Efekt specjalny korporacji działa tylko jak dostaniesz premię tytanu/stali z planszy.
Dzięki, tak myślałem.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Mam pytanie odnośnie do specjalnych kafelków terenu (brązowych) - jeśli mam taką możliwość, żeby zagrać ją przy moich innych terenach to MUSZĘ ją zagrać w sąsiedztwie ? w zasadzie chcę to potwierdzić - bo wydaje mi się, że tak powinno być :)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

GeQ pisze:Mam pytanie odnośnie do specjalnych kafelków terenu (brązowych) - jeśli mam taką możliwość, żeby zagrać ją przy moich innych terenach to MUSZĘ ją zagrać w sąsiedztwie ? w zasadzie chcę to potwierdzić - bo wydaje mi się, że tak powinno być :)
Jeżeli karta wymaga sąsiedztwa Twojego obszaru, to tak.
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Tomzaq pisze:
GeQ pisze:Mam pytanie odnośnie do specjalnych kafelków terenu (brązowych) - jeśli mam taką możliwość, żeby zagrać ją przy moich innych terenach to MUSZĘ ją zagrać w sąsiedztwie ? w zasadzie chcę to potwierdzić - bo wydaje mi się, że tak powinno być :)
Jeżeli karta wymaga sąsiedztwa Twojego obszaru, to tak.
podam przykład z pierwszej mojej rozgrywki - nie pamiętam jak to była karta i jaki teren, ale nakazywał mi wybudowanie tego brązowego terenu na terenie przeznaczonym standardowo pod ocean. i tyle. teraz pytanie, czy jeśli mam możliwość żeby umieścić ten teren zamiast oceanu i w moim sąsiedztwie to muszę to zrobić ? czy mogę olać sąsiedztwo i wybudować brązowy teren na przeciwległej stronie Marsa - bo na przykład tamten bonus mi bardziej odpowiada.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

GeQ pisze:
Tomzaq pisze:
GeQ pisze:Mam pytanie odnośnie do specjalnych kafelków terenu (brązowych) - jeśli mam taką możliwość, żeby zagrać ją przy moich innych terenach to MUSZĘ ją zagrać w sąsiedztwie ? w zasadzie chcę to potwierdzić - bo wydaje mi się, że tak powinno być :)
Jeżeli karta wymaga sąsiedztwa Twojego obszaru, to tak.
podam przykład z pierwszej mojej rozgrywki - nie pamiętam jak to była karta i jaki teren, ale nakazywał mi wybudowanie tego brązowego terenu na terenie przeznaczonym standardowo pod ocean. i tyle. teraz pytanie, czy jeśli mam możliwość żeby umieścić ten teren zamiast oceanu i w moim sąsiedztwie to muszę to zrobić ? czy mogę olać sąsiedztwo i wybudować brązowy teren na przeciwległej stronie Marsa - bo na przykład tamten bonus mi bardziej odpowiada.
Zerknąłem jeszcze raz do instrukcji - obowiązek sąsiedztwa dotyczy tylko terenów zielonych :roll: . Prawda ?
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

GeQ pisze: podam przykład z pierwszej mojej rozgrywki - nie pamiętam jak to była karta i jaki teren, ale nakazywał mi wybudowanie tego brązowego terenu na terenie przeznaczonym standardowo pod ocean. i tyle. teraz pytanie, czy jeśli mam możliwość żeby umieścić ten teren zamiast oceanu i w moim sąsiedztwie to muszę to zrobić ? czy mogę olać sąsiedztwo i wybudować brązowy teren na przeciwległej stronie Marsa - bo na przykład tamten bonus mi bardziej odpowiada.
Zerknąłem jeszcze raz do instrukcji - obowiązek sąsiedztwa dotyczy tylko terenów zielonych :roll: . Prawda ?[/quote]

Prawda, ale jest też karta, która pozwala położyć kafel na premii tytanu/stali i podnieść produkcję tegoż, ale tę kartę trzeba położyć obok innego swojego obszaru.
Who is John Galt?
Posiadam
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: GeQ »

Tomzaq pisze:
GeQ pisze: podam przykład z pierwszej mojej rozgrywki - nie pamiętam jak to była karta i jaki teren, ale nakazywał mi wybudowanie tego brązowego terenu na terenie przeznaczonym standardowo pod ocean. i tyle. teraz pytanie, czy jeśli mam możliwość żeby umieścić ten teren zamiast oceanu i w moim sąsiedztwie to muszę to zrobić ? czy mogę olać sąsiedztwo i wybudować brązowy teren na przeciwległej stronie Marsa - bo na przykład tamten bonus mi bardziej odpowiada.
Zerknąłem jeszcze raz do instrukcji - obowiązek sąsiedztwa dotyczy tylko terenów zielonych :roll: . Prawda ?
Prawda, ale jest też karta, która pozwala położyć kafel na premii tytanu/stali i podnieść produkcję tegoż, ale tę kartę trzeba położyć obok innego swojego obszaru.[/quote]

ale ten wymóg jest pewnie szczegółowo opisany na karcie. Ogólna zasada sąsiedztwa dotyczy terenów zielonych, a inne karty terenów specjalnych z ich indywidualnymi opisami. Dotarło dopiero teraz do mnie, że miasta należy budować nie w sąsiedztwie innych miast, ale nawet zupełnie na oddalonych od siebie obszarach. to zmienia podejście strategiczne :) ale pierwsza rozgrywka często jest ułomna ;)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Tak jest :)
Who is John Galt?
Posiadam
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: arturroq »

Kontynuacja dyskusji rozpoczętej przez ten post: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 77#p868814 (moderator)

Czy aby nie zapomniałeś o rozstawieniu miast i zieleni gracza wirtualnego co pokolenie?


Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Lothrain »

arturroq pisze:Czy aby nie zapomniałeś o rozstawieniu miast i zieleni gracza wirtualnego co pokolenie?
Co pokolenie? A to nie tylko na początku rozgrywki się robiło w grze solo?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: arturroq »

"Przed wyborem kart projektów..." - wybieramy karty co pokolenie więc tak trzeba. Chyba że instrukcja znów jest tu przekręcona.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

arturroq pisze:"Przed wyborem kart projektów..." - wybieramy karty co pokolenie więc tak trzeba. Chyba że instrukcja znów jest tu przekręcona.
Ale to chodzi o fazę przygotowań do gry. Pózniej już nie dolosowujemy neutralnych miast i lasów.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: arturroq »

DarkSide pisze:
arturroq pisze:"Przed wyborem kart projektów..." - wybieramy karty co pokolenie więc tak trzeba. Chyba że instrukcja znów jest tu przekręcona.
Ale to chodzi o fazę przygotowań do gry. Pózniej już nie dolosowujemy neutralnych miast i lasów.
Możesz zacytować fragment instrukcji który to zastrzega, że tylko w fazie przygotowania?

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

arturroq pisze:
DarkSide pisze:
arturroq pisze:"Przed wyborem kart projektów..." - wybieramy karty co pokolenie więc tak trzeba. Chyba że instrukcja znów jest tu przekręcona.
Ale to chodzi o fazę przygotowań do gry. Pózniej już nie dolosowujemy neutralnych miast i lasów.
Możesz zacytować fragment instrukcji który to zastrzega, że tylko w fazie przygotowania?
1. Kontekst opisu wariantów pod koniec instrukcji na to wskazuje.
2. Jeśli już tak literalnie podchodzisz do sprawy to napiszę iż w fazie przygotowań "wybieramy" karty projektów, a w czasie rozgrywki "dobieramy".
3. Gra solo zrobi się idiotyczna z uwagi choćby na zakaz stawiania miast obok siebie (co również winno dotyczyć gracza neutralnego) i długą rozkminę gdzie teraz miałby postawić kolejnego jego miasto
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ