Władca Pierścieni: Gra Karciana LCG (Nate French)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Z moich doświadczeń w podstawce ładnie się parują taktyka-duch i przywództwo-wiedza. Ale ja najchętniej grałem przywództwo-duch.

IMO najbardziej wykoksanym dodatkiem jeśli chodzi o moc kart gracza jest Kamienne Podstawy Ziemi.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: c08mk »

Ja z kolei najbardziej lubię zestaw dwóch bohaterów Wiedzy i jeden Ducha.
Z kart z dodatków które są uznawane za topowe to Elrond+Vilya i Glorfindel(sfera Ducha)+Asfaloth ale nie pamiętam w których zestawach się je dostaje.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

W podstawce przywództwo jest op i generalnie wszystkie kombinacje przywództwa z wyjątkiem przywództwo/taktyka jest ok. Mi najbardziej do gustu przypadło połączenie przywództwo/wiedza/taktyka, ale jestem chyba nielicznym zwolennikiem talii 3-strefowych ;)
Z kart z dodatków które są uznawane za topowe to Elrond+Vilya i Glorfindel(sfera Ducha)+Asfaloth ale nie pamiętam w których zestawach się je dostaje.
dwa ostatnie pudełka z drugiego cyklu. Wspomniane wcześniej podstawy ziemii i cień i płomieć. Dobra propozycja, aczkolwiek polecałbym kupić razem z khazad-dum, żeby w ogóle móc rozegrać questy z tych dodatków (chociaż one by chyba były ciupkę przytrudne bez większej ilości dodatków?)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: sqb1978 »

Z kart gracza Khazad Dum to dość fajna propozycja do talii z krasnoludami.
No i zawsze to 3 kolejne przygody.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: siekan »

Właśnie nigdy nie pałałem miłością do krasnali ;p Wolę Gondor / Rohan i Hobbity ;p
Poza tym mógłby wyjść cykl, gdzie gramy postaciami Cienia przeciwko złym hobbitom wyskakującym na nas znienacka ;p
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

No to czarni jeźdźcy must have. Jedno pudełeczko i masz gotową talię na hobbitach. Potem spadkobiercy numenoru i pudełka nr 1 i 4 z cyklu przeciwko cieniowi (wspiera gondor i podobne klimatycznie outlandy).
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: siekan »

Jako że dopiero zaczynam, mam kilka pytań :)
Po rozegraniu kilkunastu partii pierwszego scenariusza, zagrałem w funowski Stary Las. Ta gra jest genialna, wsiąknąłem całkowicie. Ciągle coś zmieniam i modyfikuję w swojej talii. Dodatki w drodze. Rozgrywka była pełna emocji i grałem z wypiekami na twarzy. Padł troll wymagany do ukończenia scenariusza, jedna stópka do końca, wychodzi drugi troll. Gandi wchodzi by zadać mu 4 obrażenia, dobijam trolla bez obrony przed resztą potworów w zwarciu. One zabijają mi Aragorna i Dunherna a Eowina z dwoma obrażeniami samotnie kończy scenariusz. Dawno się tak nie bawiłem przy planszówce.

Pytanka:
1) Gdy atakuję kilkoma postaciami jednego creepa to wygląda to tak:
a) łączny atak moich postaci wynosi 6 (2 + 3 + 1), obrona creepa wynosi 2 a życie 4. Creep broni dwa obrażenia, dostaje 4 dmg i pada
czy
b) łączny atak moich postaci wynosi 6 (2 + 3 + 1), obrona creepa wynosi 2 a życie 4. Creep broni dwa obrażenia od jednej postaci, dwa od drugiej i dostaje jeden dmg i broni jedno obrażenie od trzeciej?

2) Czy jeżeli na karcie wyprawy mam już wszystkie wymagane "stópki" a wymogiem jest zabicie creepa (np troll), to gdy w fazie ataku go zabije a jakieś inne creepy są w zwarciu ze mną to muszę je też zabić czy tylko trolla i koniec?
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Hej,

1a
2 Zabić trolla

Pozdrawiam :)

P.s. Chyba dziś kupiłeś ode mnie zdublowany 6 dodatek z CMP ;)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
natruszka
Posty: 36
Rejestracja: 13 cze 2015, 16:46

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: natruszka »

może ktoś z Was orientuje się gdzie można kupić taką wypraskę jak w linku? http://i.ebayimg.com/00/s/NzkwWDE1OTk=/ ... Z/$_57.JPG
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Bary »

natruszka pisze:może ktoś z Was orientuje się gdzie można kupić taką wypraskę jak w linku? http://i.ebayimg.com/00/s/NzkwWDE1OTk=/ ... Z/$_57.JPG
http://fabryka-planszowek.pl/wklady/14- ... r-lcg.html
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: c08mk »

Dodam, że karty w koszulkach FFG w takich wypraskach się nie zmieszczą.
Sam zrobiłem 3 przegródki z oryginalnej wkładki z pudełka ale tektura ma około 0,5 mm. Karty w trzech rzędach mieszczą się na styk.
AndO3131
Posty: 35
Rejestracja: 15 gru 2014, 18:37

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: AndO3131 »

W temacie dodatków fanowskich: wyszedł 2 scenariusz przygodowy do First Age: Among the Outlaws.

Polską wersję tego rozszerzenia (Wśród Banitów) można znaleźć w tutaj.
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: siekan »

Musze jeszcze raz zadac pytanie odnośnie Daina Żelaznej Stopy. Sam w sobie kiedy jest aktywny, dodaje 1 do woli i 1 do ataku każdego krasnoluda. Umiejętność super jezeli chodź o wyprawy, jednak jak to ma się do ataku? Dain ma 3 pancerza, i bardzo ładnie broni większość podstawowych ataków, jednak czy istnieje sposób by go przygotowac zaraz po obronie? Wg instrukcji najpierw jest obrona, później atak a dopiero później akcje graczy. Czyli Dain albo się broni i nic wiecej albo stoi bezczynnie i daje 1 do ataku reszcie krasnoludom? To musze się zastanowić czy to faktycznie takie super.

I jeszcze pytanie o obrońcę. Który wg was jest najlepszy nie biorąc pod uwagę cyklu Gondoru (gdzie występuje np Beregond z 4 obrony). Pytam bo nie chce inwestować jeszcze w ten cykl a zalezy mi na dobrym obrońcy na solo.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Opcji na przygotowanie bohaterów jest co najmniej trochę: http://hallofbeorn.com/Cards/Search?Category=Readying
Po drugie nikt Cię nie zmusza, żeby wykorzystywać Daina jako obrońcę. Szczerze u mnie zazwyczaj stoi przygotowany od początku do końca, przez całą grę.

Dobry obrońca to każdy, który ma łącznie siły obrony i punktów życia co najmniej 7. Jeśli do tego mają jakieś efekty, które mogą pomóc, albo są Wartownikami to tym lepiej. 6-ki są też ok. Tak na szybko przychodzą mi do głowy (oprócz Daina) Aragorn, Gimli, Boromir i Elrond, ale Beravora czy Denethor też się u mnie sprawdzali. Bardzo lubię też Gloina i (pomimo statów) dzięki swojej zdolności, to on często robi u mnie za głównego obrońcę :)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: Ayaram »

Czyli Dain albo się broni i nic wiecej albo stoi bezczynnie i daje 1 do ataku reszcie krasnoludom? To musze się zastanowić czy to faktycznie takie super.
No bez jaj :wink: Jest wiele postaci której umiejętność, wręcz się kłóci ze statami, ale Dain jest akurat totalnie przegięty ;) Atak jest o tyle łaskawszy od wyprawy i obrony, że łatwiej je przewidzieć. Oczywiście zawsze się może pojawić w obronie karta cienia, która spowoduje ponowny atak wroga, czy coś w tym stylu, ale generalnie już na początku fazy obrony wiemy ile potrzebujemy siły ataku by wybić wszystko, przez co łatwo skalkulować czy warto trzymać gotowego Daina, czy spokojnie możemy go wykorzystać do obrony.
I jeszcze pytanie o obrońcę. Który wg was jest najlepszy nie biorąc pod uwagę cyklu Gondoru (gdzie występuje np Beregond z 4 obrony). Pytam bo nie chce inwestować jeszcze w ten cykl a zalezy mi na dobrym obrońcy na solo.
Jak dla mnie Denethor. W odróżnieniu od innych obrońców nigdy się nie marnuje. Jeśli nie ma przed czym się bronić, używamy umiejętności i możemy bezpiecznie zaplanować kolejną turę w grzę solo, bajka. Chociaż ja osobiście wolę wybierać bohaterów nastawionych na atak i korzystać z chump blockerów jeśli quest tylko na to pozwala ;)
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Wiem, że to może nuektórym wydać się głupie pytanie, ale wolałbym mieć pewność :)

Chodzi mio akcje typu "wyczerp bohatera" jak np. W/w Denethora.
Czy jeśli nie użyję go do wyprawy czy obrony/ataku to mogę po prostu obrócić kartę i tak go wyczerpać?

I dodatkowe pytanie: czy mając w talii Denethora warto dodawać do kart gracza jedną kartę Hejnmara, który też pozwala podejrzeć kartę, choć bez opcji odłożenia jej na spód?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: uday »

Henamarth jest zawsze mile widziany w talii w co najmniej jednej kopii. Kosztue 1 zasób, może questować za 1, może atakować za 1, można go poświęcić do obrony, można nim podglądać karty. Bardzo dobry sprzymierzeniec.

Jeśli chcesz skorzystać z akcji Denethora to nawet musisz go wyczerpać. Można sobie wyobrazić, że karty mogą zostać wykorzystane w sposób znaczący tylko raz na rundę i wyczerpanie to właśnie sposób, żeby to śledzić. Podstawowe sposoby na wykorzystanie kart to quest, obrona, atak. Niektóre mają też specjalne zdolności, które mogą wymagać wyczerpania, tak jak Denethor, czy Eleanora. Jako gracz masz (zazwyczaj) pełną dowolność w jaki sposób użyjesz swoich kart.

Denethor to fajny obrońca jest, bo ma 3 punky obrony, ale z drugiej strony ma tylko 3 życia, więc bywa podatny na różne globalne efekty cienia, czy podstępów. Jest też problem, że taki Górski Troll to go zjada na śniadanie i nic nie poradzimy... Niemniej, dość często korzystałem z jego usług.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: donmakaron »

Najlepszym obrońcą jest Elrohir ze wsparciem Elladana i Arweny ;) Oczywiście gra solo w fioletowo-czerwono-niebieskim kolorze może nie być najlepszym pomysłem, ale przy dwóch graczach nikt tak nie broni jak Elrohir.
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

uday pisze:Henamarth jest zawsze mile widziany w talii w co najmniej jednej kopii. Kosztue 1 zasób, może questować za 1, może atakować za 1, można go poświęcić do obrony, można nim podglądać karty. Bardzo dobry sprzymierzeniec.

Jeśli chcesz skorzystać z akcji Denethora to nawet musisz go wyczerpać. Można sobie wyobrazić, że karty mogą zostać wykorzystane w sposób znaczący tylko raz na rundę i wyczerpanie to właśnie sposób, żeby to śledzić. Podstawowe sposoby na wykorzystanie kart to quest, obrona, atak. Niektóre mają też specjalne zdolności, które mogą wymagać wyczerpania, tak jak Denethor, czy Eleanora. Jako gracz masz (zazwyczaj) pełną dowolność w jaki sposób użyjesz swoich kart.

Denethor to fajny obrońca jest, bo ma 3 punky obrony, ale z drugiej strony ma tylko 3 życia, więc bywa podatny na różne globalne efekty cienia, czy podstępów. Jest też problem, że taki Górski Troll to go zjada na śniadanie i nic nie poradzimy... Niemniej, dość często korzystałem z jego usług.
Dobrze - czyli nie ma opcji wyczerpania np. Denethora albo Gleowina po prostu? trzeba użyć go do ataku, obrony bądź wyprawy - tak zawsze robiłem, ale chciałbym dostać jednoznaczną odpowiedź :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: sqb1978 »

Wyczerpać możesz aby coś zrobić: albo przydzielając postać do wyprawy/obrony/ataku, albo by wykonać jakąś akcję, która wymaga wyczerpania. To jest jednoznaczna odpowiedź.
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

sqb1978 pisze:Wyczerpać możesz aby coś zrobić: albo przydzielając postać do wyprawy/obrony/ataku, albo by wykonać jakąś akcję, która wymaga wyczerpania. To jest jednoznaczna odpowiedź.
Dokładnie :) Dzięki. Tak robiłem, ale wątpliwości zasiał opis jednej przygody w "HallofBeorn" :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: sqb1978 »

No karty mogą te zasady zmieniać. Podaj treść to rozgryziemy:)
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: olsszak »

Na ten moment wszystko jasne. Dziękuję :)

Miałbym pytanie z innej beczki - koszulki.
W tej chwili używam koszulki Dragon Shield (firmy Arcane Tinmen) przezroczyste i jestem z nich mega zadowolony. Rozmiar 66x91. Jedynym problemem jest cena przy takiej ilości kart. Znalazłem w sieci, że standard na karty Władcy według FFG jest de facto 63x88 i że ludzie używają koszulek firmy Arcane Tinmen, ale tych:

http://www.planszomania.pl/akcesoria/38 ... 88mm-.html

Cena jest dużo lepsza i jakość podobno taka sama jak FFG, ale zastaniam się:
czy ktoś ich używał i ma podobne odczucia?
Czy na pewno rozmiar jest idealnie dopasowany do karty Władcy?
I czy ktoś testował te z linku w porównaniu do Dragon Shield?

Pozdrawiam
P.s. Jeśli dobrze zmierzyłem kartę to ma 62x87...
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karciana

Post autor: siekan »

Czy jest gdzieś poradnik albo opis w jakiej najlepiej kolejności przechodzić przygody solo? Pytam, ponieważ chronologicznie to nie jest dla mnie dobra odpowiedź (już ostatni quest z podstawki jest mega trudny i dla mnie lepiej zostawić go na później) a niektóre średnio nadają się na solo, bardziej na 2.
Jaką kolejność byście wybrali od łatwiejszych do trudniejszych zakładając wszystkie dodatki? Jeżeli nie wszystkie przygody wymienicie, to chociaż złota piątka w kolejności od łatwiejszego do trudniejszego? Tylko na solo :)
olsszak
Posty: 1826
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 20 times
Been thanked: 37 times

Re: Władca Pierścieni LCG - Gra Karcian

Post autor: olsszak »

siekan pisze:Czy jest gdzieś poradnik albo opis w jakiej najlepiej kolejności przechodzić przygody solo? Pytam, ponieważ chronologicznie to nie jest dla mnie dobra odpowiedź (już ostatni quest z podstawki jest mega trudny i dla mnie lepiej zostawić go na później) a niektóre średnio nadają się na solo, bardziej na 2.
Jaką kolejność byście wybrali od łatwiejszych do trudniejszych zakładając wszystkie dodatki? Jeżeli nie wszystkie przygody wymienicie, to chociaż złota piątka w kolejności od łatwiejszego do trudniejszego? Tylko na solo :)
Moja propozycja to jeśli znasz angielski, skorzystać z HallofBeorn. Tam masz poradnik poczatkujacego,od podstawki, przez cykl pierwszych 6 przygód do pierwszych przygód krasnoludzkich.

Mogę Ci powiedzieć ze swojego doświadczenia, że ja zacząłem od pierwszego,z podstawki każdą mono talią, a potem wszystkie scenariusze fanowskie NinjaDorg wiedza/przywództwo, drugi scenariusz z podstawki. Pominąłem ostatni z podstawki, a potem Polowanie. Teraz mam zmiar grać trudny, ale niezwykle podobno ciekawy scenariusz z 4 trollami:) jak nie pójdzie w parę razy to ruszę na kolejną przygodę. Jak ogram wiedzą i przywództwem to spróbuje dokładnie tak samo duch/taktyka.

Kolejny krok jaki widzę to już krasnoludzka talia na cały cykl z Khazad-Dum :)

Ja bym się na żaden ranking nie nastawiał:)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
ODPOWIEDZ