Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: alagor »

Don Simon pisze:
alagor pisze: Co Wy z tą "niemainstreamowością" cyberpunka? :wink: A Matrix, Łowca Androidów, Johny Mnemonic, Raport Mniejszości, Pamięć Absolutna, Tetsuo, Neuromancer i reszta trylogii Gibsona, Philip K. Dick, Ghost in the Shell, Akira, wiele gier komputerowych czerpie z cyberpunka itd., itp. Jest tego trochę :wink:
Mainstream to sa Igrzyska Smierci, Harry Potter, Star Wars, 50 twarzy Greya i komiksowe filmidla.
Może Tetsuo i anime rzeczywiście zbyt niszowe :wink: Matrix może konkurować z Harrym i Gwiezdnymi Wojnami. Igrzyska i Twarze to hity jednego sezonu, nie ta liga :wink:

Aby wrócić do tematu - liczby z wywiadu Tycjana napawają smutkiem. Nie ma o czym dyskutować. Nawet jeśli w wersji oryginalnej sprzedało się drugie sto kilkadziesiąt dodatków to tylko kolejny dowód na to, że polski rynek jeszcze zbyt mało chłonny i ma za mało geeków.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Królik »

Trolliszcze pisze:
Samej Galakty są cztery: Inwazja, Netrunner, Władca pierścieni, Star Wars. Są też oczywiście LCG angielskie (ja gram np. w Call of Cthulhu) i cała masa innych karcianek, poczynając od Magica, a na World of Warcraft TCG skończywszy (choć nie wiem, czy ktoś w to jeszcze gra). To jest mnóstwo tytułów jak na nasz malutki ryneczek - a ich liczba będzie się powiększać.
Inwazji już de facto nie ma, a mój post odnosił się do Twojej wypowiedzi odnośnie rozczłonkowania rynku przez wydawców głównie Galaktę. Tym samym przywoływanie tytułów w języku angielskim czy gier CCG nie ma chyba sensu;) - to nie wina Galakty że te tytuły są dostępne w języku angielskim, a polonizowanie mniejszej ilości gier lcg dałoby trochę większą sprzedaż ale i tak zbyt małą by mieć z tego zysk rekompensujący stratę sprzedaży podstawek w 4 różnych lcg .
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

Ma o tyle, że Galakta jest także oficjalnym dystrybutorem angielskich karcianek od FFG (jeśli się nie mylę).
A w Inwazję ludzie na pewno wciąż grają i kupują dodatki.
EDIT: Zauważ, że Inwazję udało się chyba w całości wydać po polsku, prawda? Na pewno ma to związek z popularnością świata, ale może też z tym, że w czasach największej świetności Inwazji nie było ani Netrunnera, ani Star Wars i z polskich gier ludzie mieli do wyboru dwie: Inwazję i LOTR-a.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Czyli poniekąd jest tak, że Galakta sama popsuła rynek, przede wszystkim wrzuceniem dwóch nowych karcianek (SW i NR), przy dalszym wydawaniu WP. Niech będzie, WP to w sumie nieco inny target. Ale - teraz jesteśmy mądrzy po szkodzie - męską decyzja byłoby zatem NIE WYDAWANIE NR, i przerzucenie wszystkich mocy przerobowych na SW (bo - niech będzie - łatwiejsza, bo bardziej popularne uniwersum, bo mniej czasu upłynęło od premiery), przede wszystkim w zakresie promocji, obsługi graczy itp.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Królik »

No ja się z tym zupełnie nie zgadzam i jest to teza Troliszcza której nie uprawdopodobnił nawet :wink:
Liczby nie kłamią - sprzedaż na poziomie 150 egzemplarzy to żadna sprzedaż nawet pomnożona *4 :)
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: TTR_1983 »

Polski rynek uwielbia gry proste, rodzinne bez dodatków lub z 1 dodatkiem. Im trudniejsza tym ciężej ją sprzedać.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: Don Simon »

Odi pisze: Ale - teraz jesteśmy mądrzy po szkodzie - męską decyzja byłoby zatem NIE WYDAWANIE NR, i przerzucenie wszystkich mocy przerobowych na SW (bo - niech będzie - łatwiejsza, bo bardziej popularne uniwersum, bo mniej czasu upłynęło od premiery), przede wszystkim w zakresie promocji, obsługi graczy itp.
I za rok kolejny film, wiec sprzedaz na pewno wzrosnie. Pytanie, czy zdolaja to przez 1,5 roku utrzymac...
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

Królik pisze:No ja się z tym zupełnie nie zgadzam i jest to teza Troliszcza której nie uprawdopodobnił nawet :wink:
Liczby nie kłamią - sprzedaż na poziomie 150 egzemplarzy to żadna sprzedaż nawet pomnożona *4 :)
Nie możemy wiedzieć, jaka liczba egzemplarzy zapewnia zwrot z inwestycji, może 500? Wszystko zależy od nakładu. Zauważ, że "nieopłacalnego" LOTR-a jednak Galakta utrzymywała na rynku dłużej.

Taki mały przykład, oczywiście zupełnie teoretyczny. Dodatku do LOTR-a sprzedaje się 300 sztuk. Jest jakaś strata, ale da się jakoś ciągnąć. Wychodzi Netrunner i nagle LOTR-a sprzedaje się 150 sztuk, a Netrunnera tyle samo (o ile założymy, że liczba graczy LCG jest w miarę stała; oczywiście wcale nie musi tak być, ale nie oczekujmy też cudów!). I co się dzieje? Teraz masz DWA dodatki, które przynoszą straty, przy czym LOTR jeszcze większe niż wcześniej. Przy najwyraźniej cienkich granicach opłacalności wydawania dodatków do karcianek nawet pozornie niewielkie wahania mogą spowodować dużą stratę (szczególnie gdy inwestuje się w nowy tytuł i drukuje dodatków dwa razy więcej, a klientów wcale tak dużo nie przybyło).

Ale to tylko gdybanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rastula »

jak nie kijem go to pałą


galakta zepsuła rynek bo dała wybór graczom ?!!?...

czy wy czytacie, co piszecie?


jakby wydali 1 tytuł, to byłyby pretensje, że nie wydali drugiego .... BOJKOT! :D

poza tym sprzedaż w podanych ilościach x 2 ( a w rzeczywistości nawet x5) nie zmienia mizernego biznesowego sensu wydawania tego po Polsku...

ps ( właśnie kupiłem podstawkę NR ;)... uczmy się kochac gry - bo szybko odchodzą ;)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Android: Netrunner

Post autor: pattom »

rastula pisze:
ps ( właśnie kupiłem podstawkę NR ;)... uczmy się kochac gry - bo szybko odchodzą ;)
PL ?

:P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

rastula pisze:poza tym sprzedaż w podanych ilościach x 2 ( a w rzeczywistości nawet x5) nie zmienia mizernego biznesowego sensu wydawania tego po Polsku...
Sens jest nie tylko biznesowy, ale także wizerunkowy, co wynika z linkowanego wcześniej wywiadu.
No i co jest takiego kontrowersyjnego w tezie, że Galakta mogła sobie sama popsuć rynek? Przy tak małym rynku zbyt duża dywersyfikacja produktów może być przecież jak najbardziej szkodliwa. Rozumiem, że kochasz wydawnictwo za podejście do klienta, ale czasem warto ściągnąć różowe okulary i kierować się rozumem, a nie sercem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rastula »

pattom pisze:
rastula pisze:
ps ( właśnie kupiłem podstawkę NR ;)... uczmy się kochac gry - bo szybko odchodzą ;)
PL ?

:P
hope so :)...
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rastula »

Trolliszcze pisze:
rastula pisze:poza tym sprzedaż w podanych ilościach x 2 ( a w rzeczywistości nawet x5) nie zmienia mizernego biznesowego sensu wydawania tego po Polsku...
Sens jest nie tylko biznesowy, ale także wizerunkowy, co wynika z linkowanego wcześniej wywiadu.
No i co jest takiego kontrowersyjnego w tezie, że Galakta mogła sobie sama popsuć rynek? Przy tak małym rynku zbyt duża dywersyfikacja produktów może być przecież jak najbardziej szkodliwa. Rozumiem, że kochasz wydawnictwo za podejście do klienta, ale czasem warto ściągnąć różowe okulary i kierować się rozumem, a nie sercem.

Nie kocham wydawnictwa :) - odnoszę się do pretensji graczy do wydawnictwa, że podjął ryzykowną rynkowo decyzję ( tu się z tobą zgadzam) korzystną dla konsumentów ( bo wybór chyba jest korzystny dla konsumentów). Podejrzewam, że "wizerunkowo" nie wydanie światowego przeboju FFG byłoby jeszcze gorsze - ale wizerunek (rzecz cenna w biznesie) i tak na końcu nie płaci pensji. Powiedzmy szczerze: w moich oczach mamy w całej sprawie do czynienia z typowym polskim "bólem dupy" vs rynkową rzeczywistością. Zresztą , biorąc pod uwagę skalę sprzedaży to oburzenie może dotyczyć ok 100 osób w Polsce ... to co prawda więcej niż niektóre partie występujące w sondażach ale Galakty nie obali - i całe szczęście :)...
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hadrian »

A ja bym chciał zapytać o dane ze sprzedaży angielskich dodatków, szczególnie podczas cyklu Genesis kiedy zamówienia schodziły na pniu jak tylko się pojawiały w sklepach :twisted:
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

rastula pisze:Nie kocham wydawnictwa :) - odnoszę się do pretensji graczy do wydawnictwa, że podjął ryzykowną rynkowo decyzję ( tu się z tobą zgadzam) korzystną dla konsumentów ( bo wybór chyba jest korzystny dla konsumentów).
Mam wrażenie, że mocno nadinterpretujesz.
Nikt - a już na pewno nie ja - nie ma o nic do Galakty pretensji. Gdybamy sobie tylko, co się mogło stać. Jest taki dowcip o Jasiu, któremu się wszystko z dupą kojarzy. Może Tobie wszystko się kojarzy z bólem dupy? :D
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: romeck »

rastula pisze:[...] ale wizerunek (rzecz cenna w biznesie) i tak na końcu nie płaci pensji. Powiedzmy szczerze: w moich oczach mamy w całej sprawie do czynienia z typowym polskim "bólem dupy" vs rynkową rzeczywistością. Zresztą , biorąc pod uwagę skalę sprzedaży to oburzenie może dotyczyć ok 100 osób w Polsce ...[...]
Otóż to. Smutne, ale prawdziwe.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1310 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rastula »

Trolliszcze pisze:
rastula pisze:Nie kocham wydawnictwa :) - odnoszę się do pretensji graczy do wydawnictwa, że podjął ryzykowną rynkowo decyzję ( tu się z tobą zgadzam) korzystną dla konsumentów ( bo wybór chyba jest korzystny dla konsumentów).
Mam wrażenie, że mocno nadinterpretujesz.
Nikt - a już na pewno nie ja - nie ma o nic do Galakty pretensji. Gdybamy sobie tylko, co się mogło stać. Jest taki dowcip o Jasiu, któremu się wszystko z dupą kojarzy. Może Tobie wszystko się kojarzy z bólem dupy? :D
mnie się z dupą kojarzy , a ty wszystko bierzesz do siebie...nie namawiam do przeczytania całej dyskusji jeszcze raz - bo raczej nie warto - ale wylewa się "zawód", "bojkot", "skandal" i "oszustwo" z wypowiedzi kilku osób - ich prawo - ale właśnie realne spojrzenie , do którego nawołujesz - pozwala mówić o owym , jakże polskim zjawisku ...

pozdrawiam
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: farmer »

Andy pisze:
Karit pisze:Czemu się tak od razu czepiać... Kolejny raz na forum gdy "najmądrzejsi" wiedzą wszystko lepiej i znają się na rynku wydawniczym tak dobrze, mimo że sami nigdy nic w tym temacie nie robili.
Kolejny raz na forum zabierają głos "jeszcze mądrzejsi", którzy twierdzą, że klient ma być zawsze zadowolony i głaskać po głowie wydawcę. W "tym temacie" coś zrobiłem, kupując podstawkę i wszystkie dodatki ANR PL. A teraz zostałem na lodzie.
Na lodzie?

Dostałeś świetną grę w ojczystm języku.
Jako alternatywa... mogłeś jej nie dostać.

Szkoda oczywiście, że linia nie będzie kontynowana, jednak (nie piszę już do Andy'ego) spójrz czasem Polaku (kurde!) na szklankę i dostrzeż w niej czasem tą połowę miarki wody, a nie tylko górną część powietrza...
rastula pisze:Galakta powinna sobie wziąć do serca wasze głosy i żeby nikt się już nigdy "oszukany" nie poczuł powinna przestać wydawać cokolwiek po polsku - wtedy byłoby uczciwie ...

Żeby było jasne - rozumiem wasz żal ( nie rozumiem pretensji) - ja cieszę się że światowy przebój wyszedł choć częściowo po polsku - a że nie ma u nas wystarczającej liczny osób, które chcą to cudo kupować to raczej nie jest wina wydawnictwa.

Wasze posty utwierdzają raczej Galaktę w decyzji żeby się w przyszłości wycofać z wydawania w ogóle gier LCG...co będziecie mogli poniekąd uznać za swój osobisty sukces :)...

Szkoda - ale bądźmy szczerzy - kogo stać na taką kosztowną zabawę jak LCG ( zarówno pod względem finansowym, czasowym jak i towarzyskim)? - gry planszowe to wciąż u nas nisza a LCG to nisza - niszy...
Prawda.
+1
Odi pisze:Taka giera... 5 miejsce na liście BGG, tyle zachwytów, wielu eurograczy wkręconych...
I fail :roll:
... i 29 na 30-tu kupuje wersję angielską.
Mają oczywiście takie prawo i nikt Im nie broni...
... zabijać rynku na wersję PL.
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2014, 12:45 przez farmer, łącznie zmieniany 2 razy.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Trolliszcze »

rastula pisze:mnie się z dupą kojarzy , a ty wszystko bierzesz do siebie...nie namawiam do przeczytania całej dyskusji jeszcze raz - bo raczej nie warto - ale wylewa się "zawód", "bojkot", "skandal" i "oszustwo" z wypowiedzi kilku osób - ich prawo - ale właśnie realne spojrzenie , do którego nawołujesz - pozwala mówić o owym , jakże polskim zjawisku ...
Rzeczywiście, nie czytałem całej dyskusji.

Natomiast warto odróżnić dwie sprawy: wspominany przez Ciebie "ból dupy" i realną ocenę sytuacji. Można bez bólu dupy mówić o tym, że być może nie trzeba by likwidować dwóch linii wydawniczych, gdyby Galakta nie wydała dwóch nowych LCG w tak krótkim odstępie czasu. Mogę się oczywiście mylić, ale przykład Inwazji pokazuje, że się da.

Sens tej dyskusji jest taki, że być może warto się zastanowić, jaki będzie skutek wydania po polsku kolejnego LCG (WH 40000). Czy to przypadkiem prędzej czy później nie spowoduje zamknięcia kolejnych dwóch linii wydawniczych? No i sorry, ale nie trafia do mnie argument, że Galakta straciłaby wizerunkowo, gdyby nie poszła w Netrunnera. Jaki znów bojkot? Mógłbym sobie w tej chwili wymyślić dowolny produkt, którego dowolne wydawnictwo nie ma w ofercie i na tej podstawie bojkotować. Tylko obawiam się, że zostałbym wyśmiany.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6492
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 972 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Odi »

Trolliszcze pisze:
rastula pisze:Nie kocham wydawnictwa :) - odnoszę się do pretensji graczy do wydawnictwa, że podjął ryzykowną rynkowo decyzję ( tu się z tobą zgadzam) korzystną dla konsumentów ( bo wybór chyba jest korzystny dla konsumentów).
Mam wrażenie, że mocno nadinterpretujesz.
Nikt - a już na pewno nie ja - nie ma o nic do Galakty pretensji.
Ja tez pretensji nie mam w tej kwestii, tylko skonstatowałem, że Galakta sama poniekąd rynek zepsuła

Po drugie NIE WYDANIE NR nie musiałoby wszczynać bojkotu, jeśli tylko byłoby odpowiednio wyjaśnione, wytłumaczone. Do tego trzeba odpowiednio się z graczami komunikować. Ludzie są w stanie przyjac i zrozumieć wiele, JEŚLI się z nimi rozmawia.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Karit »

Odi pisze:Po drugie NIE WYDANIE NR nie musiałoby wszczynać bojkotu, jeśli tylko byłoby odpowiednio wyjaśnione, wytłumaczone. Do tego trzeba odpowiednio się z graczami komunikować. Ludzie są w stanie przyjać i zrozumieć wiele, JEŚLI się z nimi rozmawia.
To już jest gdybanie co by było gdyby + mądry Polak po szkodzie.
Niby skąd Galakta miała wiedzieć że z NR wyjdzie jak wyszło?
Piszecie jakby to po oraz kolejny Galakta zrobiła wtopę wydawniczą, znowu wydała coś i potem musiała zamknąć.

Niektórych rzeczy nie da się przewidzieć, a na pewno tak duża firma jak Galakta nie zamierzała wydawać czegoś co będzie przynosiło straty -> co trzeba będzie wycofać z rynku -> co spowoduje wieeeelkie oburzenie graczy -> co przełoży się na ich nie ufność do ich przyszłych projektów itd.

Galakta właśnie odebrała ciężką wydawniczą lekcję, na pewno weźmie sobie do serca to co się stało i będzie brała to pod uwagę planując kolejne wydania (mając świadomość że gracze też będą pamiętać co się stało).
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
conus
Posty: 293
Rejestracja: 17 kwie 2009, 17:08
Lokalizacja: opacz kolonia - prawie wawa
Has thanked: 1 time

Re: Android: Netrunner

Post autor: conus »

biorac pod uwage te i inne naprawde trudne decyzje wydawnictwa, nie mam juz serca dostarczac mu podobnych rozterek i zmartwien.
zdecydowanie odpuszczam kupowanie WH40K LCG w wersji PL.

wytarczająco długo naczekałem się już wcześniej na dodatek do Rune Age w wersji PL.
to jest tylko moja subiektywna opinia a nie Obiektywna Prawda Objawiona
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hsiale »

Tycjan pisze:Odpowiedzi na kilka pytań w sprawie wczorajszej deklaracji, znajdziecie w moim wywiadzie z Galaktą: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... kiego-lcg/
Szkoda, że wywiad przeprowadzała osoba, która chyba nie gra w żadną z wymienionych gier i w związku z tym "łyknęła" wszystko, co powiedział przedstawiciel Galakty.

"Tak jak napisaliśmy w informacji opublikowanej na naszej stronie, nadal będziemy podtrzymywać system rankingowy."

To może wyjaśnię, jak jest z systemem rankingowym. Po ponad roku obecności Netrunnera na rynku, pół roku od premiery polskiej wersji, pojawiły się pierwsze wiadomości o tym, że od stycznia 2014 ruszy ranking turniejowy. Po czym nadszedł Nowy Rok i cisza. Cisza trwała dość długo. Krążyły plotki, że coś się dzieje, ale raczej nikt nic nie wiedział. W końcu, 25 marca, został ogłoszony regulamin rankingu i ujawniona strona. Strona ta wyglądała jak przerobiona naprędce strona rankingu gry Warhammer: Inwazja (nawet nie do końca przerobiona, n.p. po rejestracji przychodził mail z potwierdzeniem o temacie "Warhammer: Inwazja - witamy"). Był na niej kalkulator, w którym można było symulować punkty w zależności od wyniku meczu i rankingu obu graczy. Niestety, podawane możliwe wyniki nie były wynikami, które mogą się zdarzyć w meczu Netrunnera. Przeczytałem zasady turniejowe Inwazji i okazało się, że kalkulator został żywcem skopiowany stamtąd, bez uwzględnienia, że te gry mają bardzo różne zasady.

No ale można było się zgłaszać jako organizatorzy turniejów. Ponieważ wcześniej w tym roku już dwa turnieje we Wrocławiu przeprowadziłem i planuję następne, wysłałem maila z prośbą o dostęp do strony na prawach organizatora. Nastąpiła cisza. Po tygodniu przyszła odpowiedź, wszyscy chętni dostali konta. Pytania o system liczenia punktów pozostały bez odpowiedzi. Więc po raz kolejny, jeszcze wyraźniej, zapytałem o to, jak będzie działał system, skoro wyniki możliwe w Netrunnerze nie są przez niego uwzględniane. I cisza zapadła, po raz kolejny, na ponad tydzień. W międzyczasie, przedwczoraj, w Warszawie odbył się pierwszy zaliczany do rankingu turniej (dobra wiadomość, bo świadczyła o tym, że przynajmniej moduł dodawania turniejów na stronę działa). Jego organizator wczoraj chciał wprowadzić wyniki. Ale okazało się, że się niestety nie da.

Dzisiaj napisałem w końcu do Galakty drugiego maila, pytając, czy mój poprzedni został potraktowany jako żart (bo akurat tak wyszło, że wysłałem go 1 kwietnia). Dostałem w końcu odpowiedź :) Dowiedziałem się, że najprawdopodobniej (czyli, mimo że ranking działa, a pierwszy turniej już się odbył, organizator jeszcze nie wie jak będzie liczył punkty) wyniki Netrunnera zostaną z grubsza przetłumaczone na wyniki Inwazji, tak, żeby nowy ranking chodził na starym kalkulatorze. Co jest kompletnie bez sensu, te gry bardzo się różnią (jedna jest symetryczna i podczas turnieju gra się do dwóch wygranych, druga jest asymetryczna i podczas turnieju gra się dwie partie i na tym kończy niezależnie od wyniku). Byle jak, byle się nie napracować.

Szczerze mówiąc, po takiej odpowiedzi miałem ochotę rzucić to wszystko i wysłać krótkiego maila treści "proszę o odebranie uprawnień organizatora turniejów, nie jestem już zainteresowany". Ale jakoś mi starczyło cierpliwości i zamiast tego napisałem bardzo długi tekst tłumaczący od podstaw (tak, żeby ktoś, kto nie ma pojęcia o Netrunnerze i Inwazji) zrozumiał, dlaczego to zły pomysł. I zaproponowałem parę rozwiązań, takich, żeby Galakta nie musiała się napracować przy ich wprowadzaniu, a ranking pasował do Netrunnera i jego zasad turniejowych. I czekam na odpowiedź, z dotychczasowego doświadczenia spodziewam się że może za tydzień ją dostanę. A ranking rzeczywiście, w teorii, "działa" aż od dwóch tygodni. W praktyce może zacznie działać za jakiś czas. Ciekawe, co się stanie z pierwszymi turniejami (w ten weekend zaplanowane są dwa kolejne).
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: hadrian »

farmer pisze: ... i 29 na 30-tu kupuje wersję angielską.
Mają oczywiście takie prawo i nikt Im nie broni...
... zabijać rynku na wersję PL.
A nie pomyślałeś, że wydawca może przed wydaniem gry jakoś zachęcić ludzi do wspierania polskiej wersji? Powiedzieć że od pewnego poziomu sprzedaży będą regularne turnieje, liga z nagrodami, promki itp. Dlaczego jak gracz kupi wersje PL to sam się musi martwić i namawiać innych "no weź kup też PL bo przestaną wydawać"? Obrońcy Galakty oskarżają graczy w angielską wersję, że sami przyczynili się do obecnego stanu. Galakta wydając polską wersję zgodziła się na ryzyko straty licząc na zyski jakie może przynieść tak popularna gra, bazując na sukcesie WHI. Dlaczego gracz znający angielski ma ponosić ryzyko inwestowania w polską linię nie mając przed sobą żadnych korzyści a jedynie widmo straty? Skoro nikt mi nie dał do zrozumienia, że wybór polskiej edycji będzie korzystniejszy pomimo minusów, to przepraszam, ale wybór był oczywisty. Galakta powinna myśleć co zrobić z WH40k, bo to będzie też gra którą kupi masa ludzi i to od nich teraz zależy czy kupią ją po polsku czy po angielsku.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2084
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 147 times
Been thanked: 395 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: walkingdead »

Z czystej ciekawości zapytam, ktoś orientuje się jakie są standardowe nakłady gier na naszym rynku?
Ciekawa jestem zarówno rodzimych gier jak i polskich wersji gier zagranicznych.
ODPOWIEDZ