Kolejka (Karol Madaj)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: mig »

MarekPomykalski pisze:No właśnie chyba nie do końca, tak wygląda wiadomość od Pani Joanny:

Cena brutto „Ogonka”:
Przy zakupie 1 szt. – 12 zł
Przy zakupie 2-5 szt. – 8,66 zł
Przy zakupie 6 szt. – 6,92 zł.
Wysyłka pocztą na koszt odbiorcy. Koszt wysyłki wg cennika Poczty Polskiej. Waga 1 szt. 0,18 kg.

Na mój gust nie wygląda to tak, jakby wliczali koszt wysyłki w koszt gry, bo wtedy gra byłaby warta z 2zł :P

Chyba, że innym odpisała inaczej, tylko u mnie tak to wygląda. Dlatego pytam :)
Koszt jest DOLICZANY do ceny gier a nie w cenę WLICZONY. Faktycznie mogło być to nieprecyzyjne.
Ja zapłaciłem ok 11 zł za przesyłkę. Była wyszczególniona jako osobny punkt na odesłanym potwierdzeniu zamówienia z wyliczeniem kwoty do zapłaty.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
menfri
Posty: 4
Rejestracja: 23 wrz 2014, 14:52
Lokalizacja: Łódź

Re: Kolejka od IPN

Post autor: menfri »

mnie koszt przesyłki do Łodzi wyniósł 5,17 zł (przy zakupie jednej sztuki).
a pani Joanna w przeciągu 20 min odpisała mi na maila i przesłała fakturę :D
Maslanka
Posty: 38
Rejestracja: 03 sty 2014, 08:39

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Maslanka »

kłaniam się nisko,
kupiłem dzisiaj 4 egzemplarze Ogonka. Jeśli ktoś chciałby to chętnie odsprzedam w dobre ręce bez narzutu dwa egzemplarze. 9zł + koszty wysyłki (preferuję paczkomat, od biedy PP) lub odbiór osobisty w Warszawie. Wkurza mnie spekulacja kolejką i ogonkiem, dlatego chcę pomóc.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: sqb1978 »

Czy u Was również po wpłaceniu pieniędzy za Ogonek, kontakt z IPN się urwał?
Pani Joanna Pamuła nie odpowiada, a przesyłki od 5 dni jak nie było tak nie ma...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: mig »

sqb1978 pisze:Czy u Was również po wpłaceniu pieniędzy za Ogonek, kontakt z IPN się urwał?
Pani Joanna Pamuła nie odpowiada, a przesyłki od 5 dni jak nie było tak nie ma...
Tak, również. Zresztą zawsze tak było:) Pewnie nie mają czasu/głowy to tego, żeby informować o otrzymaniu kasy, wysyłce itd.
A brak odpowiedzi może się wiazać z jakimś urlopem czy chorobą.
Bez obaw - dojdzie ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejka od IPN

Post autor: 100ch »

Dla chętnych Na targach książki w Krakowie na stoisku IPN (D51 hala Wisla) Ogonek za 7 zł
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Blacksad »

Dziś dotarła paczka, w środku koperta (tzw opakowanie zastępcze) instrukcja, karty, pionki białego gracza, wszystko fajnie, ale...
Niestety mam zastrzeżenia co do samych kart, mam wrażenie, że Trefl się nie popisał, nie zamierzam znęcać się nad odcieniami kart bo rozumiem, że farby się różnią, różne farby są w podstawce a inne w dodatku - ja to rozumiem i akceptuję.
Nie rozumiem tylko dlaczego 4 dodatkowe karty przepychanek są wyraźnie mniejsze od pozostałych 10 z podstawki?
Nie wiem czy to u mnie tylko tak wygląda, ale po wtasowaniu ich w talię odznaczają się "in minus"
Naprawdę nie można było tego dociąć lepiej? :(
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: MichalStajszczak »

Być może karty będą pasowały do podstawki z Trefla
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: vojtas »

mig pisze:Pewnie nie mają czasu/głowy to tego, żeby informować o otrzymaniu kasy, wysyłce itd.
A brak odpowiedzi może się wiazać z jakimś urlopem czy chorobą.
Jest w drodze na Barbados z pieniędzmi klientów. ;)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: sqb1978 »

Doszło. Pani rzeczywiście była na urlopie i stąd brak kontaktu. Hasło dnia w IPN: "autoresponder" ;)
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: uday »

Przecież za wydanie Ogonka wciąż jest odpowiedzialny IPN. Nie wątpię, że to właśnie Trefl drukował im karty, ale za wielkość kart należy się raczej bura IPNowi. No, chyba, że rzeczywiście są zrobione pod nowe wydanie Kolejki.
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Blacksad »

uday pisze:Przecież za wydanie Ogonka wciąż jest odpowiedzialny IPN. Nie wątpię, że to właśnie Trefl drukował im karty, ale za wielkość kart należy się raczej bura IPNowi. No, chyba, że rzeczywiście są zrobione pod nowe wydanie Kolejki.
Instrukcja str 19 - Druk: Trefl
MichalStajszczak pisze:Być może karty będą pasowały do podstawki z Trefla
Może faktycznie takie było pierwotne zamierzenie, ale szkoda, że nie pomyślano o tych, którzy podstawkę już mają.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: MichalStajszczak »

Blacksad pisze:Nie rozumiem tylko dlaczego 4 dodatkowe karty przepychanek są wyraźnie mniejsze od pozostałych 10 z podstawki? Nie wiem czy to u mnie tylko tak wygląda, ale po wtasowaniu ich w talię odznaczają się "in minus"
Jak duża jest ta różnica? Jeżeli większa niż 1 mm, to faktycznie jest to wada produkcyjna. Jeżeli mniejsza, to po prostu wynik tego, że Trefl ma wykrojnik zgodny ze specyfikacją zamówienia, ale nieco inny niż firma Cartamundi, która robiła karty do poprzednich wydań Kolejki.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Sprawdziłem i faktycznie karty z III wydania Ogonka są o 0,5 mm mniejsze. W specyfikcji była tolerancja do 0,5 mm i Trefl zrobił karty zgodnie ze specyfikacją. Trzecie wydanie Ogonka będzie miało identyczny rozmiar z treflowym VIII wydaniem "Kolejki" (ponad 100 000 egz.). Moim zdaniem te 0,5 mm jest dla normalnego człowieka niewidoczne i nie ma o co kruszyć kopii. Szanuję jednak karcianych fetyszystów i w ramach przeprosin jestem gotów wymienić karty z III wydania na te z II. Członków tej grupy proszę o przysłanie zwykłym listem na adres: IPN Karol Madaj Wołoska 7 02-675 Warszawa dużych kart z Ogonka a ja gratis odeślę karty z II wydania. Skarb Państwa zaoszczędził sporą sumę na wygraniu przetargu przez Trefl, więc może sobie pozwolić na kilka dodatkowych wysyłek :wink:
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: piton »

Karol Madaj pisze: treflowym VIII wydaniem "Kolejki" (ponad 100 000 egz.).
100 tysięcy egzemplarzy? WOW :shock: ta gra naprawdę bije rekordy popularności w naszym kraju.
Za bardzo nie śledzę statystyk i nakładów wydawniczych, ale czy jest znana liczba sprzedanych egzemplarzy Kolejki? Wychodzi na to, że to megahit polskich gier planszowych.
Jestem pod wrażeniem i naprawdę gratuluję sukcesu :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9478
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: MichalStajszczak »

piton pisze:100 tysięcy egzemplarzy
100 tysięcy egzemplarzy ma być wyprodukowane chyba w ciągu 5 lat
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Do tej pory nakład "Kolejki" to 97 000 egz. Trefl w przetargu zgłosił minimalny nakład początkowy 100 000 egzemplarzy z możliwością powiekszenia w kolejnych latach trwania licencji. Z tym, że to nie tylko na Polskę, ale w ogóle na świat. Skarb Państwa zarabia na tym gwarantowane 400 000 złotych za minimalny nakład + tantiemy za ewentualne dodruki. Przetarg był publiczny, więc jeżeli kogoś interesują detale to pewnie jeszcze gdzieś na stronie IPN wiszą.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Pixa »

Karol Madaj pisze:Do tej pory nakład "Kolejki" to 97 000 egz.
Ile z tego to zagraniczne edycje? Czy te 97 tys to tylko kraj?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: asiok »

Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka od IPN

Post autor: FortArt »

Karol Madaj pisze: Skarb Państwa zarabia na tym gwarantowane 400 000 złotych za minimalny nakład + tantiemy za ewentualne dodruki.
Ech, żebyś Ty tę grę nie w pracy wymyślił ...
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Legun »

FortArt pisze:
Karol Madaj pisze: Skarb Państwa zarabia na tym gwarantowane 400 000 złotych za minimalny nakład + tantiemy za ewentualne dodruki.
Ech, żebyś Ty tę grę nie w pracy wymyślił ...
No co ty! - spocząłby na laurach i się rozpił z tego bogactwa. A tak to ma motywację do układania kolejnych gier ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Pixa »

FortArt pisze:
Karol Madaj pisze: Skarb Państwa zarabia na tym gwarantowane 400 000 złotych za minimalny nakład + tantiemy za ewentualne dodruki.
Ech, żebyś Ty tę grę nie w pracy wymyślił ...
Ciekawe czy gra bylaby takim sukcesem, gdyby tak intensywnie nie promowal jej IPN. Wielu "zwyklych" autorow moze tylko pomarzyc o promocji jaka zapewnil IPN. Oczywiscie i tak gratuluje autorowi zrobienia naprawde dobrej gry.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Hiu »

Pixa pisze:
FortArt pisze:
Karol Madaj pisze: Skarb Państwa zarabia na tym gwarantowane 400 000 złotych za minimalny nakład + tantiemy za ewentualne dodruki.
Ech, żebyś Ty tę grę nie w pracy wymyślił ...
Ciekawe czy gra bylaby takim sukcesem, gdyby tak intensywnie nie promowal jej IPN. Wielu "zwyklych" autorow moze tylko pomarzyc o promocji jaka zapewnil IPN. Oczywiscie i tak gratuluje autorowi zrobienia naprawde dobrej gry.
Sukces jest wielki - nie ma co tego kwestionowac - gra jest przystepna i klimatyczna.
Moge tylko powiedziec, ze gralem w tego kolejka z ludzmi z tak roznych krajow - ze niech tylko wymienie:
- Iran
- Meksyk
- Rosja (OK, ale to pozycjonowane bylo, nawet instrukcja jest w cyrylicy)
- Serbia
- Malta
- Turcja

Kazdy z nich mial kopie gry (Amazon to potezna bron dalekiego razenia!)
Piekna sprawa. Amazon nie rozprowadzal ogonka - takze musialem pare kopii zabrac na eksport.

Pudla z kolejka stoja dumnie obok pudel od FFG, niemieckich eurosucharow, innych wydawcow z calego swiata oraz obok innych polskich wydawnictw i gier polskich autorow.
Naklejki na karty (zamieszczone w pudle od podstawki) zrobily furore. Kazdy byl pod ogromnym wrazeniem jakosci wydania (majac na uwadze, ze serbwie i panowie z iranu sikali po nogach mowiac - u nas tez tak bylo/jest) :)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Karol Madaj »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Historia sukcesu Kolejki jest jak sama peerelowska kolejka, długa i nudna :wink: Szkoda o tym tutaj pisać.

W skrócie: "Grę IPN, o PRL, z fajną grafiką, tanio sprzedam" :wink:
Co do przedostatniego to brawa dla Manuka Studio. "Ich" Kolejka jest dziś eksponatem na nietypowej wystawie polskiego wzornictwa w Tokio:

http://wyborcza.pl/1,112588,16876883,Po ... nasze.html

http://asia.culture.pl/en/48-social-club#obiekty
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka od IPN

Post autor: Hiu »

Thurn und Taxis takze maja "swoje muzeum" :)
A Kolejka naprawde podbila swiat. Naklad w ilosci 100k egzemplarzy i potencjalne nastepne 100k - tylko cieszy :)
Dajcie znac, jak dobijemy do pierwszego miliona ;)
ODPOWIEDZ