Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

Zapewne jesteście ciekawi co z paczką...
Jeszcze jej nie dostałem. W środę otrzymałem maila od Yvonne, że dopiero ją wysyła, więc raczej w następnym tygodniu można się jej spodziewać...

Osoby proszone o kontakt w sprawie wysyłki - brak wpłaty za transport (razem do kogoś?)
W nawiasie kto w waszej okolicy będzie miał dostawę - możecie się dogadywać:

kuki Gdańsk (manus)
Leviathan Lublin
Andreus Warszawa (forlorn, konev, MataDor, Vatier, yosz, herman)
eazydoor Warszawa
zephyr Warszawa
Toudi
Ostatnio zmieniony 12 lut 2010, 14:43 przez pabula, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: Andreus »

Czy ktoś z zamawiających ze Stolicy nie chciałby przygarnąć moich dodatków i podzielić się kosztami wysyłki?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Le Havre

Post autor: MataDor »

Andreus pisze:Czy ktoś z zamawiających ze Stolicy nie chciałby przygarnąć moich dodatków i podzielić się kosztami wysyłki?
jak chcesz to ja mogę je przygarnąć ;) ale musiał byś je potem odebrać u mnie na Międzyborskiej przy Rawarze
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Opinie o Le Havre

Post autor: srokaplotkara »

Le Havre stoi wysoko w BGG. Jaką ma opinię wśród was, posiadaczy tej gry?
Tania nie jest... przymierzam się do jej kupna... ale waham się. Nic o niej nie wiem.
Na Rebelu chwalona.
Mam Agricolę i bardzo sobie ją cenię. Bardzo przyjemna w graniu. Dobrze dopracowana i pięknie wykonana.
Jak jest z wykonaniem Le Havre? Przypomina starannością wykonania Agricolę czy Ticket to Ride: Europa :) czy raczej Puerto Rico :? ?
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Opinie o Le Havre

Post autor: Filippos »

Pół tony opinii o Le Havre znajdziesz we właściwym wątku: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=1&t=5723

W dwóch słowach: to dwa razy lepsza od Agricoli gra! :)
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Opinie o Le Havre

Post autor: zath »

Wykonanie pod względem jakościowym jest świetne. Plansze są grube, wytrzymałe i dość przyjemnie oprawione grafiką. Elementów jest bardzo dużo - kwadratowe kafelki symbolizujące różne surowce. Są one dwustronne. Obrazki są praktycznie jednoznaczne. Karty są w porządku. Wszystkie ikonki są praktycznie oczywiste, po wstępnym zapoznaniu się z layoutem widać, ze tu jest opłata za wejście, tu jest koszt przy budowie, tutaj cena itd itd. Jeśli coś jest nieoczywiste to w instrukcji na końcu jest opis wszystkich budynków z dokladnym wyjaśnieniem co robią. Wszystkie elementy zapakowane są w woreczki strunowe.

Rozegrałem do tej pory koło 5-6 partii, w tym wariant 2, 3 i 4 osobowy. Gra się skaluje bardzo dobrze. Każdy z tych wariantów ma swoje 'smaczki', ale nie czuć, że gra jest stworzona pod jakiś jeden konkretny. Czas gry jest sporym plusem ujemnym. Im więcej osób tym dłużej się gra - około 45-60 minut na gracza. Jeśli grasz z kimś kto myśli długo nad swoim ruchem, to rozgrywka może się niekontrolowanie rozciągnąć. Każdy wariant jak napisałem ma swoje smaczki. W wersji na dwie osoby nie czujesz presji z powodu zajętych budynków. Jeśli gracz gdzieś wszedł to za chwilę będzie musiał wyjść, a wtedy można skorzystać i zająć to miejsce. Im więcej osób tym więcej zajętych bydynków i tym trudniej o idealne zagrania, więc trzeba się bardziej nakombinować.

Mechanika gry jest banalna. Kładziesz statek na kolejnym polu na torze, dokładasz dwa surowce narysowane na tym polu do pól ofert, następnie albo ściągasz surowce z jednego pola ofert, albo wykonujesz akcję jakiegoś budynku. Tak można to najprościej streścić. Gra jednak nie jest lekka, a to ze względu na ilość budynków w grze. Jest ich bardzo dużo, w swojej pierwszej grze dopiero w połowie rozgrywki pojawił mi się jakiś głębszy pomysł na grę. Dopóki nie zagrasz kilku ładnych partii nie zobaczysz co tak naprawdę grać.

Rozgrywki są od siebie różne, ze względu na element losowy w postaci budynków specjalnych. Są to dość mocne budynki które zwykle zmieniają część rozgrywki. Ma się jakiś ogólny pomysł na grę, typu: muszę zdobyć szybko tyle i tyle statków, muszę magazynować węgiel na koniec gry, muszę pierwszy mieć stal, koks itd itd, ale nie można nastawiać się na grę typu: "w tej turze wchodzę tu, następnie wchodzę tu, później tu, a przed turą 5 muszę wejść tu", bo wpływ budynków specjalnych takie strategie raczej uniemożliwia. I to mi się w tej grze podoba najbardziej.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Le Havre

Post autor: srokaplotkara »

Dzięki za umieszczenie we właściwym wątku :)

Zath, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Sporo rozjaśniła mi i właściwie jeszcze bardziej zachęciła do nabycia tej gry. :D
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: zath »

Zagrałem wczoraj w Le Havre w wersję 2-osobową. Kilka myśli:

Im mniej graczy, tym pożyczki są mniej bolesne, bo współczynnik interests/akcje jest dużo mniejszy niż na 3-4 osoby. Również budynki nie są aż tak oblegane, dzięki czemu zawsze można nazbierać towarów do wysłania. Można więc zrobić dużo więcej zanim się zacznie martwić o długi. Mieliśmy jakoś po 7 i 11 pożyczek, wszystkie udało się spłacić. Dla porównania w mojej ostatniej grze na 4os skończyłem z 8-ma na ręku.

Pierwszy raz (za dużo tych partii na koncie nie mam, 8 szt) widziałem przydatność węgla drzewnego. W ofercie nagromadziło się ze 12 szt drewna, jedna wizyta i 36 energii w jedynie dwóch akcjach. A że węgiel drzewny ma energię 3, to nadaje się świetnie na 'drobne' wydatki, przez co część koksu można wysłać statkiem i zgarnąć 5f/szt.

2-os Le Havre jest świetne, bo ciągle coś się dzieje. Co chwila mamy swoją akcję i można poplanować nawet do kilku swoich ruchów. Na 4-os sytuacja w budynkach i na ofertach zmieniała się na tyle szybko, że po każdej turze gracza trzeba było myśleć nad nowym pomysłem na ruchy, bo budynki były blokowane. 2-os wersja nie ma także długiego czasu oczekiwania na swoją akcję. Z drugiej strony przy 2 graczach nie ma za wielkiej możliwości blokowania ruchów. Jeśli pola z surowcami do dołożenia odpowiednio podejdą, to jeden gracz jest dość mocno uprzywilejowany.

Chętnie zagrałbym jeszcze na 3 osoby coby sprawdzić jak dobrze gra chodzi w tym wariancie.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Małe uzupełnienie do wypowiedzi zatha. Po ledwie 39 grach mogę powiedzieć, że budynki specjalne z podstawki (dodatek wygląda chyba lepiej) nie mają aż tak dużego wpływu na strategię jak początkowy układ budynków podstawowych. Jeśli np. taka stocznia (budynek podstawowy) znajdzie się nisko w stosie (będzie później dostępna) to znacznie bardziej wymusza to konkretne działania graczy niż pojawienie się jakiegoś budynku specjalnego. Budynki specjalne są dobrą alternatywą dla bardziej tradycyjnych sposobów zdobywania punktów, zwłaszcza w grach 4 i 5 osobowych kiedy rzeczywiście jest ciaśniej. W dwie i trzy osoby nie mają aż takiego znaczenia. Co do tego, że w grze na 2 jest "łatwiej" to oprócz luzu w budynkach jest po prostu więcej akcji na gracza w rundzie i w całej grze. Ma to oczywiście przełożenie na końcowy wynik. W grze 4 osobowej dobry rezultat to ok. 180 punktów, podczas gdy ostatnio grając z żoną przegrałem 312 do 306 :( Różnica jest więc zasadnicza. Dodam, że zarówno w 2 jaki i 3, 4 czy 5 osób gra się świetnie :D
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: bart8111 »

Według mnie na 2 osoby gra się dużo słabiej niż w 3,4,5 ze względu właśnie na to, że jest dużo mniejsza interakcja. Dużo lepsza na dwie osoby jest Cywilizacja IMO.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Le Havre

Post autor: srokaplotkara »

zath pisze:Zagrałem wczoraj w Le Havre w wersję 2-osobową. Kilka myśli: (...)
I tą wypowiedzią zath jeszcze bardziej zachęcił mnie do tej gry :)
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

zath pisze:Zagrałem wczoraj w Le Havre w wersję 2-osobową. Kilka myśli:

Im mniej graczy, tym pożyczki są mniej bolesne
Przypominam, że według zaktualizowanych reguł gry płacimy: 1 Franka (Interest) za pożyczkę, a później, jeśli liczba zaciągniętych pożyczek jest większa lub równa liczbie graczy - 2 Franki. Osłabia to "strategię pożyczkową", która mimo to nadal jest ciekawą drogą prowadząca do zwyciętwa.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Le Havre

Post autor: Wallenstein »

Megamaniac pisze:Przypominam, że według zaktualizowanych reguł gry płacimy: 1 Franka (Interest) za pożyczkę, a później, jeśli liczba zaciągniętych pożyczek jest większa lub równa liczbie graczy - 2 Franki.
Co? Gdzie? Jak?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: yosz »

Nie zgadzam się. Veto!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

?? Pierwsze słyszę, kolosalna zmiana.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

Zmianę w regułach ogłosił Rosenberg w swoim wywiadzie dla BGG na ostatnim Essen. Przyznał się tam, że tak silna strategia pożyczkowa to jego błąd projektowy. Tutaj link do tematu na BGG:

http://www.boardgamegeek.com/thread/456 ... s-from-uwe

a tu link do wywiadu z Uwe:

http://www.ustream.tv/recorded/2407733

fragment dotyczący Le Havre i pożyczek zaczyna się w 38 minucie wywiadu - dokładnie 38:20.
Ostatnio zmieniony 16 lut 2010, 16:02 przez Megamaniac, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: bart8111 »

Brzmi fajnie, w normalnych zasadach te odsetki to był śmiech na sali w porównaniu chociażby do takiego AoS.

edit: w sumie to chyba była jedyna rzecz, która mi się nie podobała, że bardziej opłacało się głodzić niż wyżywiać przez co odpadał jeden z potencjalnie fajnych aspektów gry.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 970
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Le Havre

Post autor: Wallenstein »

Będzie to jakoś oficjalnie ujęte w regułach?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

Ja bym nazwał to po prostu oficjalnym wariantem. Skoro jednak projektant gry uznał poprzednie zasady za złe, to jest to dla mnie wariant obowiązujący.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Le Havre

Post autor: jax »

Wallenstein pisze:Będzie to jakoś oficjalnie ujęte w regułach?
tak jak piszą na bgg - będzie to 'expert rule' w przyszłych wydaniach Le Havre

całkowicie ten wariant olewam - przynajmniej do czasu jak ktoś mi naocznie nie udowodni, że pożyczkowa strategia jest przegięta - na razie to widziałem jak ludzie panicznie unikają pożyczek a jak ich dużo biorą to wpadają tylko w tarapaty

owszem - pożyczki się przydają (miałem grę że miałem ich z 7-8 i wygrałem) ale trzeba brać je z głową i uznaję ich przydatność (nawet w dużej ilości) ale nie zauważam przegięcia z ich udziałem. Na razie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Megamaniac »

"I think it is a mistake in the game" - Uwe Rosenberg o starych zasadach dotyczących pożyczek, link wyżej.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: melee »

ja zawsze biorę masę pożyczek :) moja ulubiona strategia
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Le Havre

Post autor: bazik »

jax pisze:
Wallenstein pisze:Będzie to jakoś oficjalnie ujęte w regułach?
tak jak piszą na bgg - będzie to 'expert rule' w przyszłych wydaniach Le Havre

całkowicie ten wariant olewam - przynajmniej do czasu jak ktoś mi naocznie nie udowodni, że pożyczkowa strategia jest przegięta - na razie to widziałem jak ludzie panicznie unikają pożyczek a jak ich dużo biorą to wpadają tylko w tarapaty

owszem - pożyczki się przydają (miałem grę że miałem ich z 7-8 i wygrałem) ale trzeba brać je z głową i uznaję ich przydatność (nawet w dużej ilości) ale nie zauważam przegięcia z ich udziałem. Na razie.
ja chyba nigdy nie mialem mniej niz 7-8 i tylko raz skonczylem z wynikiem ponizej 200 grajac w 4 osoby. (mam silne wrazenie ze wygrane mam 8 na 8)
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Le Havre

Post autor: MataDor »

Dzięki za informację, pewnie nigdy bym na info o tej zmianie w zasadach nie trafił.
Sporo już gier w Le Havre mam za sobą. Od kilku ostatnich rozgrywek wszyscy moi współgracze idą ostro w pożyczki, jednogłośnie uznali że inaczej się nie opłaca grać ;)
Wprowadzam tą zmianę w zasadach do gry od razu.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Mi obecna sytuacja odpowiada - żywienie nie jest specjalnie istotne, ale to jednak sporo punktów w późniejszych turach więc inwestycja w statki, czy jakieś inne pożywienie nadal ma sens.

To nie agrykola gdzie nie posiadając żywienia trzeba iść żebrać. W ogóle pomysł żywienia własnych robotników wydaje mi się cudaczny, a nawet przy obecnych zasadach opłaca się od czasu do czasu wziąć te 7 rybek żeby nie tracić 10 pkt.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ