Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Tygrys69 »

Nie znam linku o którym mówisz. Niemniej posiadam plik excela z BGG w którym wypisasno wszystki karty z makrem dzielącym na typy, dodatki itp :) Mogę Ci na maila podrzucić jak coś.
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Bowman pisze:Natknąłem się kiedyś na stronę ukazująca wszystkie karty do gry w wersji podstawowej jak i w połączeniu z różnymi dodatkami...niestety w wyniku awarii kompa straciłem adres do tej strony i nie mogę jej znaleźć. Może ktoś wie o czym pisze i mógłby udostępnić.

Z góry dziękuje
Andy podawał go parę postów wyżej. Na tej stronie nie ma jednak informacji o kilku kopiach jednej karty.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Bowman »

Dzięki Andy. Wydaje mi się, że ostatnio znalazłem to pod innym adresem dlatego nie zwróciłem uwagi na Twój wcześniejszy post.
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

Pytanie do bardziej ogranych: rzucam konsumpcję, planeta pochłania towar i daje mi na przykład jeden PZ. Jak to wygląda w wypadku bonusów z technologii? Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Race for the galaxy

Post autor: neotom »

Co masz na myśli pisząc o "bonusach z technologii"?

Generalnie na technologiach konsumuje się tak samo (według tych samych zasad) co na planetach. Patrzysz co dana karta daje w przypadku konsumpcji (PZ i/lub karty na rękę) i to dostajesz. Wszelkie premie z innych kart (np. do $ czyli handlu) działają tak samo. Mnożnik x2 PZ, jeśli wybierzesz ten bonus z karty fazy, też działa tak samo.
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

Dobra rozumiem, jedno dobro wykorzystuję albo na planecie albo na technologii. Wcześniej myślałem, że technologie działają jako ulepszenia do działań w czasie konsupcji czyli efekt wybranej planety + efekty z technologii. Wydawało się to trochę przegięte. Sprostujcie jeśli coś pokręciłem. :wink:

To od razu nasunęło mi się pytanie odnośnie sprzedaży towarów: sprzedaję towar niebieski, żeby pociągnąć 3 karty i mam już na stole dwie karty technologii, które pozwalają mi w fazie handlu dociągać więcej kart (załóżmy, że każda daje +1 dodatkową kartę). No i mam zagwozdkę czy efekty obu technologii kumulują się czyli dobieram 5 kart (3 za niebieski towar + 2 za efekty obu technologii) czy dobieram 4 karty (3 za niebieski towar + 1 za efekt technologii)? Mam nadzieję, że w miarę logicznie to przedstawiłem. :wink:
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: cyberowca »

Efekty się kumulują, jeśli masz dwie karty z bonusem do sprzedaży to dostajesz dwie karty więcej. Niebieskie sprzedaje się za 2 karty jeśli dobrze pamietam :) .
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

szajus2 pisze:To od razu nasunęło mi się pytanie odnośnie sprzedaży towarów: sprzedaję towar niebieski, żeby pociągnąć 3 karty i mam już na stole dwie karty technologii, które pozwalają mi w fazie handlu dociągać więcej kart (załóżmy, że każda daje +1 dodatkową kartę). No i mam zagwozdkę czy efekty obu technologii kumulują się czyli dobieram 5 kart (3 za niebieski towar + 2 za efekty obu technologii) czy dobieram 4 karty (3 za niebieski towar + 1 za efekt technologii)? Mam nadzieję, że w miarę logicznie to przedstawiłem. :wink:
Bonusy się kumulują, ale nie możesz mieć dwóch tych samych kart na stole. Bonusy mogą być zupełnie dowolne, mogą być nawet takie same, byleby pochodziły z kart o różnych nazwach. Jeśli można je odpalić w trakcie wykonywanej pasującej akcji (tu: sprzedaż), to je odpalasz.
(Bazowa wartość sprzedaży niebieskiego towaru to 2, a nie 3.)

Edycja: ubiegnięty.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

Mój błąd z tymi niebieskimi kartami. :wink: Tak, wiem, że nie można posiadać dwóch takich samych kart na stole. :mrgreen: Dzięki, rozwialiście moje wątpliwości w tej kwestii. :mrgreen:

Będę nudny, ale jeszcze raz zadam pytanie odnośnie kosumowania: wybieram planetę LUB technologię na której towar ma być skonsumowany i wykorzystuję jej efekt. Rozumiem, że tutaj efekty z innych wyłożnonych technologii się już nie kumulują? Działa tylko efekt z planety/technologii na której towar został skonsumowany? Czy może istnieje tylko możliwość konsumowania towaru przez planety + dodatkowe efekty z technologii? Jest to trochę dla mnie nadal niejasne. :| Jeśli ktoś byłby mi to w stanie jakoś logicznie wyjaśnić to będę wdzięczny. 8)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: misioooo »

Podczas konsumpcji musisz odpalić tyle kart z mocą konsumpcyjną ile tylko dasz radę. Kolejność wybierasz Ty.
Zatem na przykład:
Masz wyprodukowane 2 towary.
Masz 3 karty z mocą konsumpcji (powiedzmy dwie planety gdzie za konsumpcję zgarniasz punkt, i technologię gdzie za konsumpcję dostajesz kartę).
Ty decydujesz, którą moc odpalisz pierwszą: 1. Technologia - konsumujesz jedno dobro i bierzesz kartę. Następnie sprawdzasz czy nadal możesz konsumować coś - jak tak to musisz! Odpalasz jedną z planet, konsumujesz twoje drugie dobro i zgarniasz punkt. Trzeciej karty już nie odpalisz, bo nie masz dobra do skonsumowania.

Pamiętaj też, że jak wybierzesz akcję konsumpcja/handel to najpierw MUSISZ sprzedać jedno dobro i dopiero potem konsumujesz to, co pozostało.

Nawiązując to Twojego pytania (o ile dobrze rozumiem) - nie, nie możesz skonsumować jednego dobra za pomocą kilku kart (czyli odpalić np obu planet z powyższego przykładu za pomoca jednego dobra).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

Wielkie dzięki za odpowiedź misioooo, wszystko już jasne. Czyli jednak trochę pokręciliśmy w trakcie pierwszych gier. :wink: Pierwsze koty za płoty. :mrgreen:

Jako, że mam już pierwsze partie za sobą, czuję się zobligowany wydać opinię na temat tego tytułu, o którym powiedziano już chyba wszystko. :wink: Dla mnie ta gra to ideał. Mnogość opcji, regrywalność oraz mechanika to po prostu cud, miód i orzeszki. Długo się zabierałem za kupno tego tytułu, bo miałem obawy związane z nauką tych wszystkich ikonek. Okazało się jednak, że już w czasie drugiej rozgrywki praktycznie wszystko szło bardzo gładko. Na początku nie podobała mi się również space operowa stylistyka gry, okazała się ona jednak bardzo fajnym uzupełnieniem całości. Nawet brak jakiejkolwiek interakcji mi nie przeszkadza. Powiedziałbym nawet, że gra w formie pasjansa sprawdza się naprawdę dobrze. :wink:

Teraz tylko wybrać jakiś dodatek, polecacie jakiś na początek? Brać coś z pierwszego arc'u czy od razu zaopatrzeć się w AA? Czy w AA da się grać tylko samymi kartami z dodatku, bez wykorzystywania mechaniki łażenia po planszy? :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Jeśli mam jakieś wątpliwości, to staram się sprawdzić działanie danej karty za pomocą Kaldona. Jest to doprawdy przewspaniały przyjaciel każdego fana Rejsa.
szajus2 pisze:Teraz tylko wybrać jakiś dodatek, polecacie jakiś na początek? Brać coś z pierwszego arc'u czy od razu zaopatrzeć się w AA? Czy w AA da się grać tylko samymi kartami z dodatku, bez wykorzystywania mechaniki łażenia po planszy? :wink:
Gdybym miał kupować tylko jeden, to wybrałbym AA. Da się grać tylko z dodaniem kart. W porównaniu z Gathering Storm jest znacznie lepszy.

Edyc.: Ale najpierw polecam porządnie ograć podstawkę, a po jakiś 50-100 partiach brać się za nowe karty.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

szajus2 pisze:Dla mnie ta gra to ideał.
This.
tomb pisze:Ale najpierw polecam porządnie ograć podstawkę, a po jakiś 50-100 partiach brać się za nowe karty.
And this.

Choć przyznam szczerze, że u mnie to "ogrywanie podstawki" trwało jakieś 2-3 dni i 8-10 partii. ;) Po czym kupiłem i dodałem Gathering Storm.

Jak pisze Tom: podstawka + AA to opcja dla średnio zaawansowanych. Podstawka + GS + RvI + BoW to zestaw dla zaawansowanych.

Czyli podstawka + GS to propozycja dla średnio zaawansowanych, którzy w przyszłości mogą stać się mocno zaawansowanymi. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: misioooo »

Dla nie za Alienami przemówiło jeszcze coś... Gra w grze (Alien orb)... Choć jeszcze ani razu nie zagraliśmy z orbem ;P Jak zechce nam się poświęcić na Race troszkę więcej czasu to odpalimy tą grę w grze :) Na razie partyjki po 20-30min są w sam raz - od razu rewanż można zagrać bez przemęczenia.

Alien Artifacts to również samodzielne i pełne rozszerzenie Arc 2. Nie trzeba nic dokupywać, aby poczuć "mam komplet" ;P Czekam teraz na Xeno Invasion - więcej interakcji powinno się pojawić (kooperacyjnej).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

Choć przyznam szczerze, że u mnie to "ogrywanie podstawki" trwało jakieś 2-3 dni i 8-10 partii. ;) Po czym kupiłem i dodałem Gathering Storm.
W weekend udało nam się rozegrać około 10 partii. :wink: Przyznam szczerze, że jest odczuwalne jeśli gracze znają talię, więc wypadałoby najpierw porządnie wyeksploatować podstawkę. :wink: Z drugiej strony chciałoby się więcej kart, więcej opcji, więcej wszystkiego. :P
Czekam teraz na Xeno Invasion - więcej interakcji powinno się pojawić (kooperacyjnej).
Wiadomo kiedy ma wyjść w Polsce? Rozumiem, że jest to trzeci arc?
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Race for the galaxy

Post autor: neotom »

Gram w RftG już parę lat, ale czy ktoś mógłby mnie oświecić: co to jest "pierwszy arc" i "Arc 2"?
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Wolf »

Arc 1: GS, RvI, BoW
Arc 2: AA
Arc 3: XI
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: misioooo »

Arc 1 to trzy dodatki tworzące spójną całość: Rebel vs Empire, Gathering Storm i Brink of War.
Arc 2 to pojedynczy, samodzielny dodatek: Alien Artifacts
Arc 3: Xeno Invasion (jeszcze go nie ma).

Poszczególnych Arców nie należy ze sobą łączyć ze względu na balans i pewne zmiany (dodatki) w mechanice.
Arc 1 dodaje prestiż jako kolejne źródło punktowania i walki o lidera, przejęcia (dla negatywnej interakcji) i generalnie wzmacnia (ponoć) strategię militarną, która w podstawce była dosyć słaba (ponoć). Wszystkie 3 dodatki dodają około 100 nowych kart do gry.
Arc 2 to 44 karty + Alien Orb - czyli gra-w-grze. W trakcie rozgrywki możemy budować ze specjalnych kart "Alien orba" i łazić po nim naszymi komandosami z ekipy eksploracyjnej. W orbie znajdujemy różne artefakty etc - dają nam punkty i inne ciekawe bonusy. Orb nie jest obligatoryjny - można grać tylko z tymi extra 44 kartami bez orba. Ponoć Arc 2 najfajniej zbalansowany i przyjazny nowym graczom (nie wprowadza nowych mechanik jak Arc 1).
Arc 3 ma dodać konieczność tłuczenia "Xeno" - czyli obcej rasy, która może spowodować, że nikt z ludzi nie wygra :) Czyli gramy rpzeciw sobie jak zawsze + kooperacyjnie trochę przeciw Inwazji obcych.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: szajus2 »

misioooo pisze:Podczas konsumpcji musisz odpalić tyle kart z mocą konsumpcyjną ile tylko dasz radę. Kolejność wybierasz Ty.
Zatem na przykład:
Masz wyprodukowane 2 towary.
Masz 3 karty z mocą konsumpcji (powiedzmy dwie planety gdzie za konsumpcję zgarniasz punkt, i technologię gdzie za konsumpcję dostajesz kartę).
Ty decydujesz, którą moc odpalisz pierwszą: 1. Technologia - konsumujesz jedno dobro i bierzesz kartę. Następnie sprawdzasz czy nadal możesz konsumować coś - jak tak to musisz! Odpalasz jedną z planet, konsumujesz twoje drugie dobro i zgarniasz punkt. Trzeciej karty już nie odpalisz, bo nie masz dobra do skonsumowania.

Pamiętaj też, że jak wybierzesz akcję konsumpcja/handel to najpierw MUSISZ sprzedać jedno dobro i dopiero potem konsumujesz to, co pozostało.

Nawiązując to Twojego pytania (o ile dobrze rozumiem) - nie, nie możesz skonsumować jednego dobra za pomocą kilku kart (czyli odpalić np obu planet z powyższego przykładu za pomoca jednego dobra).
A czy mogę skonsumować jedną planetą/technologią kilka towarów? Czy działa to na zasadzie jedna planeta/technologia = jedna konsumpcja?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

szajus2 pisze:
Choć przyznam szczerze, że u mnie to "ogrywanie podstawki" trwało jakieś 2-3 dni i 8-10 partii. ;) Po czym kupiłem i dodałem Gathering Storm.
W weekend udało nam się rozegrać około 10 partii. :wink: Przyznam szczerze, że jest odczuwalne jeśli gracze znają talię, więc wypadałoby najpierw porządnie wyeksploatować podstawkę. :wink: Z drugiej strony chciałoby się więcej kart, więcej opcji, więcej wszystkiego. :P
Czekam teraz na Xeno Invasion - więcej interakcji powinno się pojawić (kooperacyjnej).
Wiadomo kiedy ma wyjść w Polsce? Rozumiem, że jest to trzeci arc?
Tom Lehmann zdementował kooperacyjność - można wygrać grę gdy Xenosi wygrają. Pokonanie lub przegranie z Xenosami jest warunkiem (dodatkowym?) zakończenia gry i jeśli dobrze zrozumiałem punktowania niektórych kart.
http://bgg.cc/article/17997918#17997918
Tom Lehmann pisze: Repulsing the Xenos or falling to them is done collectively, but these just trigger game end (and various bonuses). Players still win individually
Ja już w cuda nie wierzę - Rebel już prawie na pewno zrezygnował z wydawania dodatków do RFTG. Dobrze jak bedą dystybuować i dorzucą wydrukowaną polską instrukcję do tego - jak zrobili z Alien Artifacts (ale wtedy już mieli gotową...).
No chyba że sie mylę :), wtedy bym się ucieszył - i tak pewnie bym kupił po angielsku do kompletu :)
Ostatnio zmieniony 27 lip 2015, 15:57 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 2 razy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: misioooo »

szajus2 pisze:A czy mogę skonsumować jedną planetą/technologią kilka towarów? Czy działa to na zasadzie jedna planeta/technologia = jedna konsumpcja?
Jeżeli na ikonie przy konsumpcji na tej planecie masz oznaczenie np. "x2" to wtedy możesz dwa razy "odpalić" tę moc konsumpcyjną (i jak odpalisz ją pierwszy raz to musisz od razu drugi, o ile masz towary odpowiednie). Jak takiego oznaczenia nie ma - to moc konsumpcji odpalasz tylko jeden raz w danej turze.

Na przykład jak masz naprodukowane 6 towarów i 3 światy z mocą konsumpcyjną (żaden nie ma "x2") potrzebującą po jednym towarze - to maksymalnie 3 towary skonsumujesz odpalając każdy świat po jednym razie.

Przykładowa karta pozwalająca odpalić konsumpcję dwa razy. Odpalasz tę kartę w fazie konsumpcji, "zjadasz" (odrzucasz) jeden brązowy towar w zamian za 1 punkt. Jak masz jeszcze jeden brązowy towar dostępny, to musisz go tą samą kartą skonsumować za kolejny punkt.
Obrazek

Jak przy konsumpcji na świecie masz narysowane np. dwie karty towarów - to oznacza, że oba towary musisz skonsumować, aby raz odpalić tę moc. I koniec, nie możesz tego drugi raz powtórzyć w tej samej turze. Tutaj odpalając taką moc musisz od razu skonsumować dwie karty zielone / niebieskie, aby otrzymać 3 punkty. Jak powiedzmy HUBem skonsumowałeś dwie niebieskie i zgarnąłeś punkty, to nie możesz tego HUBa raz jeszcze odpalić w tej samej turze (został już "użyty"). Jak ja gram to sobie karty "odpalone" w fazie konsumpcji lekko obracam, aby widzieć co już użyłem, a co jeszcze nie. Podobnie jak w innych karciankach użytą kartę się "tapuje" i potem resetuje na koniec tury czy na początku następnej.
Obrazek
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

szajus2 pisze:
misioooo pisze:Podczas konsumpcji musisz odpalić tyle kart z mocą konsumpcyjną ile tylko dasz radę. Kolejność wybierasz Ty.
Zatem na przykład:
Masz wyprodukowane 2 towary.
Masz 3 karty z mocą konsumpcji (powiedzmy dwie planety gdzie za konsumpcję zgarniasz punkt, i technologię gdzie za konsumpcję dostajesz kartę).
Ty decydujesz, którą moc odpalisz pierwszą: 1. Technologia - konsumujesz jedno dobro i bierzesz kartę. Następnie sprawdzasz czy nadal możesz konsumować coś - jak tak to musisz! Odpalasz jedną z planet, konsumujesz twoje drugie dobro i zgarniasz punkt. Trzeciej karty już nie odpalisz, bo nie masz dobra do skonsumowania.

Pamiętaj też, że jak wybierzesz akcję konsumpcja/handel to najpierw MUSISZ sprzedać jedno dobro i dopiero potem konsumujesz to, co pozostało.

Nawiązując to Twojego pytania (o ile dobrze rozumiem) - nie, nie możesz skonsumować jednego dobra za pomocą kilku kart (czyli odpalić np obu planet z powyższego przykładu za pomoca jednego dobra).
A czy mogę skonsumować jedną planetą/technologią kilka towarów? Czy działa to na zasadzie jedna planeta/technologia = jedna konsumpcja?
I tak i nie.
Kazda moc konsumpyjna która określa ile dóbr, jakiego typu i inne warunki.
RTzeczywiście najbradziej popularne są moce konsumcyjne - konsumujące "jedno dowolne dobro" i "jedno dobro typu X".
Ale jest sporo mocy majacych inne warunki. Zajrzyj do instrucji i na str 10 KAŻDA moc jest opisana.

I taka moc MUSISZ wykorzystać na maksimum obecnie możliwe. Jak skończysz rozpatrywać jedną moc przechodzisz do kolejnej. Sporo może zależeć od kolejności w jakiej odpalasz nietypowe moce.
Jesli masz na przykład 4 dobra: 2 niebieskie, 1 brazowe, 1 zielone, Diversified Economy (Zróznicowana Ekonomia) która konsumuje 3 dobra róznych kolorów za 3 PZ i Old Earth( Stara Ziemia) "DWA RAZY: 1 PZ za dowolne dobro" i Reserch Labs (laboratorium badawce) (1 PZ za zielone dobro) to mozesz:
- odpalic Starą Ziemie najpierw (zuzywajac zielone dobro) - i wtedy MUSISZ zużyc 2 dobra i zosatna ci 2 dobra. Zróznicowana ekonomia i Laboratorium nie zostaną odpalona = 2 PZ i 2 dobra nieskonsumowane
- odpalic Starą Ziemie najpierw (pozostawiając zielone dobro) - i wtedy MUSISZ zużyc 2 dobra i zosatna ci 2 dobra. Zróznicowana ekonomia nie zostanie odpalona, laboratorium skonsumuje ci zilone dobro = 3 PZ i 1 dobro nieskonsumowane
- odpalic najpierw Zróznicozwna Ekonomię - 3 PZ za 3 dobra w różnych kolorach da sie wybrać na 2 sposoby ale oba zostawia ci niebieskie dobro. Czyli Laboratorium nie zadzaiął a jedno dobro zostaje skonsumowane na Starej Ziemi = 4 PZ i bez dóbr.

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 27 lip 2015, 15:46 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

I jeszcze takie uzupełnienie: Arc 2 (AA) jest definitywnie zamknięty tym jednym dodatkiem. Arc 3 (XI) być może będzie rozbudowywany, zależnie od wyników sprzedaży XI.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: tomb »

Andy pisze:I jeszcze takie uzupełnienie: Arc 2 (AA) jest definitywnie zamknięty tym jednym dodatkiem. Arc 3 (XI) być może będzie rozbudowywany, zależnie od wyników sprzedaży XI.
Ciekawe, czy to oznacza, że drugi dodatek z nowego arca jest opracowany/wymyślony?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ