Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: kwiatosz »

W Mare Nostrum ciekawy jest handel - kombinowanie co wystawić, żeby nikomu się nie przydało, albo żeby się przydało tylko jednemu, od którego chcemy coś wziąć. Na dwie osoby nie widzę tego. Z tego co się orientuję dużo lepszym wyborem na dwie osoby będzie Polis.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 318 times
Been thanked: 347 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: tomb »

Dzięki, chłopaki. 250 zł zostaje (chwilowo) w kieszeni, a od mojej żony dostajecie odznaki "Forumowicza przyjaznego rodzinnym funduszom remontowym".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

Hmm z tego co widze i czytałem to raczej ciężko porównać shoguna z mare nostrum.
Ale moge sie mylić - gdzie widać podobieństwa ?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3084
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 93 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

tomb pisze:Dzięki, chłopaki. 250 zł zostaje (chwilowo) w kieszeni, a od mojej żony dostajecie odznaki "Forumowicza przyjaznego rodzinnym funduszom remontowym".
Oj, to niedobrze. Ozy i Waldek przestaną się do mnie odzywać :wink:
AkitaInu pisze:Hmm z tego co widze i czytałem to raczej ciężko porównać shoguna z mare nostrum.
Ale moge sie mylić - gdzie widać podobieństwa ?
W ogólnej koncepcji gry. Strategia w której są walki, rozwój terytorium itd. No i przede wszystkim sa to gry raczej wieloosobowe i dyplomacja może mieć znaczenie w tych grach
I jeszcze jedno. Nie trzeba się w tych grach bić, żeby wygrać. Wręcz jest tak, że gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.
Co do szczegółów mechaniki to zupełnie inne gry.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

cezner pisze:
tomb pisze:Dzięki, chłopaki. 250 zł zostaje (chwilowo) w kieszeni, a od mojej żony dostajecie odznaki "Forumowicza przyjaznego rodzinnym funduszom remontowym".
Oj, to niedobrze. Ozy i Waldek przestaną się do mnie odzywać :wink:
Wprost przeciwnie. Wolimy zadowolonego forumowicza z zadowoloną żoną, niż rozczarowanego klienta. ;)
AkitaInu pisze:Ja czekam na zasady tak naprawde, wtedy będzie można mówić że może nie działać, na razie nie wiadomo tak naprawde ;)
My też. Mamy wersję roboczą, ale na jej podstawie nie zrobimy polskiego składu. Pozostaje nam czekać na finalną wersję angielską. Może uda się jeszcze przetłumaczyć na ostatnie dni akcji. ;)
Błysk pisze:Ogólnie patrząc na Mare Nostrum i ogrom dodatków to bardzo mnie ta gra kusi i może ją wesprę. Jak wychodzi w kategoriach ciężkości? Gra o Tron czy ciężej/lżej?
To zupełnie inne gry, trudno porównać. MN nieco lżejsze, bo walka to nie szachy, jest w niej czynnik losowy. Z drugiej strony nieco cięższe, bo jest w MN wiele płaszczyzn, których nie ma w GoT, a które trzeba kontrolować by myśleć o zwycięstwie.

A jeśli chodzi o instrukcję, to podstawowe zasady MN mają tylko 8 stron. To bardzo zgrabnie zaprojektowana gra.
glorfindel pisze:Tylko odrobinę te doświadczenia zmodyfikujcie - np. nie kopiując brzydkiego zwyczaju publikowania aktualizacji od święta ;)
Jak tylko dojdziemy do siebie po UK Games Expo to pojawią się nowe aktualizacje. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Vester »

Mare Nostrum miało być w zamyśle Lageta Cywilizacją Treshama light.
Odpowiedzią Lageta na GoTa miał być Senji.

Wyszło jak wyszło. :)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Błysk »

Senji to jest całkiem dobra gra jak ma się komplet graczy. Tylko ta walka słaba.

Czynnik losowy mi nie przeszkadza, raczej go lubię- o ile nie jest bardzo mocno decydujący. Poczekam, popatrzę i może, może... ;) Urodziny się zbliżają, więc szansa spora, że wesprę... :D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Mały brzydki pędrak »

Miodzio :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6493
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 617 times
Been thanked: 974 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Odi »

Tak dla pełnej jasności zapytam: w normalnej dystrybucji dostępne będzie podstawowe wydanie gry (to, co widzimy powyżej) + niewielka liczba dodatków Atlas, zawierających wszystkie te kickstarterowe gadżety, czy tak?

A poza tym, to Mare Nostrum było moją drugą zakupioną planszówką. Grało się w to kapitalnie w pełnym składzie, nieco mniej kapitalnie w składzie uszczuplonym. Jeśli balans został poprawiony (Grecja!, 3-4 os.), to MN będzie leżeć idealnie po środku między GoTem, a grami cywilizacyjnymi, stanowiąc naprawdę fajną ofertę dla różnych typów graczy.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2470
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 578 times
Been thanked: 279 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Markus »

Trochę zaczyna być męczące to wydawanie gier przez kickstartery i inne badziewia.

Cały czas nie mam pojęcia co będzie w pudełku w normalnej dystrybucji?

Zmiana treści gry w zależności od celów osiągniętych na ks jest ... Słaba (generalnie)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

Odi pisze:Tak dla pełnej jasności zapytam: w normalnej dystrybucji dostępne będzie podstawowe wydanie gry (to, co widzimy powyżej) + niewielka liczba dodatków Atlas, zawierających wszystkie te kickstarterowe gadżety, czy tak?
Tak jest.

W normalnej dystrybucji znajdzie się:
- gra Mare Nostrum: Imperia, zawierająca to co na obrazku powyżej,
- dodatek Mare Nostrum: Atlas, opisany pod tym linkiem: http://www.phalanxgames.pl/blog/2015/05 ... rum-atlas/ (w limitowanym nakładzie).

Z kolei osoby wspierające akcję otrzymają w cenie gry dwie powyższe pozycje oraz wszystkie Kickstarter exclusives (jak dotąd to będą to dodatkowi bohaterowie: Minotaur, Ariadna oraz 10 znaczników wojny w prowincji).
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Szaweł »

Oczywiście, standardowo zaspałem :)

Chcę wesprzeć Mare Nostrum, ale marzy mi się wersja Limited Designer's. Niestety wyczerpał się już nakład pojedynczych sztuk, ale nadal można zakupić tę wersję przy zamówieniu dwóch lub trzech egzemplarzy, co istotne, wersja Limited wychodzi o 5$ taniej niż ta sama wersja z ograniczonej puli, co za tym idzie, kosztuje tyle samo co pojedynczy egzemplarz w standardowej wersji.

A zatem, czy jest ktoś chętny do podpięcia się pod zamówienie?

P.S. Tak, wiem, że do takich tematów zakłada się osobne wątki w innym dziale, ale tu sprawa tyczy się zaledwie jednej kopii a nie np. 8 i dlatego wolę, aby post pojawił się w tym temacie. A ponadto to jest gra, która zostanie wydana również przez polskiego wydawcę i dlatego rządzi się swoimi prawami :P

EDYTA: A jednak ze względu na ilość chętnych założyłem temat, w którym możecie dopisywać się do listy zamówienia zbiorowego.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2366
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: karawanken »

Doszły nowe cele i dwa płatne dodatki: zestaw dodatkowych kości za 8$ i wielkie, ciężkie pokerowe znaczniki zasobów :D niestety całe 45$. Dodatkowo za 71$ koleje 500 limitowanych podpisanych wersji.
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: glorfindel »

Nie rozumiem tej wyrafinowanej strategii wrzucania add-onów i braku aktualizacji (tak samo jak zresztą w przypadku nowych SG) :?
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: piwoslaw »

Pytanko jak dobrać te kostki???
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Pan_K »

piwoslaw pisze:Pytanko jak dobrać te kostki???
Zgaduję, że pewnie zwiększyć odpowiednio deklarowaną kwotę.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: ozy »

Tak - wystarczy zwiększyć wpłatę, a po zakończeniu akcji w ankiecie określa się na co idą wpłacone pieniądze.

Przepraszam za brak aktualizacji, niestety mamy serię chorób i szpitali w załodze. :(
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Banan2 »

A jak bardzo są potrzebne te kostki? Poza walorami estetycznymi oczywiście.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: glorfindel »

ozy pisze: Przepraszam za brak aktualizacji, niestety mamy serię chorób i szpitali w załodze. :(
Mnie chodziło o aktualizacje na stronie KS, a nie Waszej :)
Po prostu nie rozumiem dlaczego najpierw zmiany zachodzą na stronie kampanii, a aktualizacje są publikowane
z dużym opóźnieniem.

zdrowia życzę!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

Też mi się troche nie podoba brak aktualizacji ;)

Co do kostek - bitwy morskie to przeważnie 3-4 jednostki, co do lądowych to troche więcej. Podejrzewam że przy grze na 4-5-6 osób fajnie by było mieć dwa zestawy kostek, na każdą stronę stołu ;)

Co do poker chips jako znaczniki surowców. Owszem, są bardzo ładne, pudło z wypraską też fajnie ale ... to nie ten klimat :) Strasznie mi tu nie pasuje ten typ materiału. To pasuje do splendoru, Szmalu itp itd. Poza tym nie będą się mieścić na planszy gracza, będą wygląda na przerośnięte względem całej gry.

Ja chyba odpuszcze jednak niestety. Wolałbym to w jakiejś innej formie, choćby drewno.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Banan2 »

Nowe progi dodane :)
Wiedziałem, że prędzej czy później jakiś artbook się pojawi ... :?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: TTR_1983 »

Banan2 pisze:Nowe progi dodane :)
Wiedziałem, że prędzej czy później jakiś artbook się pojawi ... :?
Pozdrawiam
artbooki to zło. Po co to komu :evil:
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: warran »

mulek18 pisze:
Banan2 pisze:Nowe progi dodane :)
Wiedziałem, że prędzej czy później jakiś artbook się pojawi ... :?
Pozdrawiam
artbooki to zło. Po co to komu :evil:
Ja tam bym się nie obrażał, bo
1) "Includes inlustrations and historical references for each Hero and Wonder"
2) Dotąd SG były w ogległości 10k, ten jest 5k od poprzedniego, jak i następnego, później sytuacja wraca do 10k różnicy.
Czyli raczej traktowałbym to jako taki tam dodatek w połowie, bo dlaczemu nie.
swiety_1984
Posty: 156
Rejestracja: 10 sty 2012, 18:44

Re: Mare Nostrum

Post autor: swiety_1984 »

No i zawsze to powód do ponarzekania. Wszak obowiązkowo trzeba za ten artbook zapłacić dodakowo a bez tego gry sie nie dostanie... bo przecież na to że dostaje się bądź co bądź darmowy artbook który jak jest zbędny to można od razu do kosza wywalić nic nie tracąc pewnie nikt by nie narzekał ;)
ODPOWIEDZ