Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Dwie kostki więcej. Tylko premie +X do umiejętności się nie kumulują i możemy korzystać tylko z jednej na raz. Wszelkie inne bonusy, w tym zdolności dające dodatkowe kości, mogą być łączone.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Archiwista »

Cytując wydawcę "...już niedługo" :-)
http://galakta.pl/zapomniany-faraon/

Uzbroić się w cierpliwość i czekać :-D
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Dzięki wszystkim za wskazówki.
Wczoraj za dziesiątym podejściem, z ostatnim miejscem wolnym na Torze Zagłady, z ostatnią Kartą Mitów pokonałem Azathoth'a.
Pokonanie tegoż Przedwiecznego opłaciłem wysoką ceną: zginęło 4 Badaczy, z czego jeden został na koniec pochłonięty.

Dziś pora załatwić kolejnego Przedwiecznego.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

Chciałbym zapytać o dopuszczalność dwóch poniższych sytuacji.

1) Grając z kumplem przeciwko Yig'owi wyciągnęliśmy tajemnicę "Wężowa korona". Karta mówi, że jeśli ktoś ma otrzymać losowy artefakt to może wziąć Wężową koronę. I tak się złożyło, że wkrótce jednemu z nas trafił się losowy artefakt księga. Czy mimo wyraźnego zaznaczenia, że artefakt ma być księgą, można wziąć Wężową koronę (która z całą pewnością nie jest księgą)?

2) Grając niedawno solo, dwoma badaczami, przeciwko Cthulhu, wylosowałem tajemnicę z pokonaniem Hydry. Potwór ma napisane na swoim żetonie: "Ten Potężny Potwór nie może tracić Zdrowia, chyba że aktywny gracz posiada Artefakt Miecz Y'ha-Talla". Badacz posiadający ten artefakt znajdował się na innym polu niż Hydra, gdy wyciągnąłem kartę mitów "Wsparcie Srebrnego Świtu", która pozwala każdemu z badaczy wziąć wskazówkę, zasób lub zaklęcie. Uznałem wtedy, że skoro opis na żetonie Hydry nie mówi wyraźnie, że badacz z Mieczem Y'ha-Talla, musi odbierać jej zdrowie tylko podczas walki to może to zrobić też w inny sposób. Dlatego badaczem z tym artefaktem wziąłem zasób "kwarantanna" z rezerw i użyłem go przeciwko Hydrze, a ponieważ grałem na dwóch badaczy to był to koniec dla Hydry i tajemnica rozwiązana. Czy nie nagiąłem za bardzo zasad taką interpretacją?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Czarnyx pisze:Chciałbym zapytać o dopuszczalność dwóch poniższych sytuacji.

1) Grając z kumplem przeciwko Yig'owi wyciągnęliśmy tajemnicę "Wężowa korona". Karta mówi, że jeśli ktoś ma otrzymać losowy artefakt to może wziąć Wężową koronę. I tak się złożyło, że wkrótce jednemu z nas trafił się losowy artefakt księga. Czy mimo wyraźnego zaznaczenia, że artefakt ma być księgą, można wziąć Wężową koronę (która z całą pewnością nie jest księgą)?
Źle podane słownictwo stąd odpowiedź poniżej nie jest prawdziwa dla karty Wężowa korona. Słowo występujące na karcie to "jakiś" zamiast "losowy".
Spoiler:
Dobra odpowiedź dla tej karty znajduje się poniżej.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2016, 19:09 przez c08mk, łącznie zmieniany 2 razy.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Przejrzałem komponenty gry i co prawda to co pisałem powyżej jest prawdziwe ale nie dla tej sytuacji.
Czarnyx pisze:Chciałbym zapytać o dopuszczalność dwóch poniższych sytuacji.

1) Grając z kumplem przeciwko Yig'owi wyciągnęliśmy tajemnicę "Wężowa korona". Karta mówi, że jeśli ktoś ma otrzymać losowy artefakt to może wziąć Wężową koronę. I tak się złożyło, że wkrótce jednemu z nas trafił się losowy artefakt księga. Czy mimo wyraźnego zaznaczenia, że artefakt ma być księgą, można wziąć Wężową koronę (która z całą pewnością nie jest księgą)?
Źle podałeś słownictwo ; )
Na karcie pisze "gdy badacz dostaje jakiś artefakt", a nie "gdy badacz dostaje losowy artefakt".
Gdy badacz dostaje jakiś artefakt tzn, że może on dostać księgę i wymienić ją na Wężową koronę. Nie ma żadnych przeszkód.

Czarnyx pisze:2) Grając niedawno solo, dwoma badaczami, przeciwko Cthulhu, wylosowałem tajemnicę z pokonaniem Hydry. Potwór ma napisane na swoim żetonie: "Ten Potężny Potwór nie może tracić Zdrowia, chyba że aktywny gracz posiada Artefakt Miecz Y'ha-Talla". Badacz posiadający ten artefakt znajdował się na innym polu niż Hydra, gdy wyciągnąłem kartę mitów "Wsparcie Srebrnego Świtu", która pozwala każdemu z badaczy wziąć wskazówkę, zasób lub zaklęcie. Uznałem wtedy, że skoro opis na żetonie Hydry nie mówi wyraźnie, że badacz z Mieczem Y'ha-Talla, musi odbierać jej zdrowie tylko podczas walki to może to zrobić też w inny sposób. Dlatego badaczem z tym artefaktem wziąłem zasób "kwarantanna" z rezerw i użyłem go przeciwko Hydrze, a ponieważ grałem na dwóch badaczy to był to koniec dla Hydry i tajemnica rozwiązana. Czy nie nagiąłem za bardzo zasad taką interpretacją?
Jeżeli badacz z mieczem był "Aktywnym badaczem" czyli tym który rozpatrywał kartę mitów (postać z żetonem Głównego badacza) to w zasadzie to był legalny ruch.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: bulaxyz82 »

Przeglądając dzisiaj pewne materiały na YT z Eldritch Horror zauważyłem pewną nieścisłość w tłumaczeniu, a dokładnie brak jednego kluczowego słowa na jednej z kart, po pobieżnym przejrzeniu Erraty na stronie Galakty nie stwierdziłem by to uchybienie zostało zauważone przez kogokolwiek (ale może się mylę)

Sprawa tyczy się badaczki Patrice Hathaway, a dokładniej jej umiejętności bez akcji (dodatek Góry Szaleństwa)

Polskie tłumaczenie:
,,Kiedy zamykasz Bramę podczas Spotkania w Innym Świecie, otrzymujesz 1 żeton Skupienia.''

Angielska wersja karty:
,,When you close a Gate during an Other World Encounter, gain 1 Clue and 1 Focus.''

Myślę, że to dosyć znacząco zwiększa wartość tego badacza w akcji :)


Dodatkowo mam pytanie odnośnie umiejętności George Barnaby (Prawnik)
Wykonując test wpływu może uwolnić innego badacza od stanu długu lub uwiezienia, opis mówi ZA KAŻDY SUKCES, mam to rozumieć tak że jeżeli w teście wpływu udało się wyrzucić dwa sukcesy, a moi dwaj współtowarzysze każdy z osobna ma stan długu to mam pozbyć się obydwóch niechcianych kart czy tylko jednej ??
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Niestety masz rację, Wskazówka przedarła się przez korektę.

Co do prawnika, możesz pozbyć się obu długów. George Barnaby bardzo ułatwia całej drużynie pozyskiwanie zasobów.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

bulaxyz82 pisze:Polskie tłumaczenie:
,,Kiedy zamykasz Bramę podczas Spotkania w Innym Świecie, otrzymujesz 1 żeton Skupienia.''

Angielska wersja karty:
,,When you close a Gate during an Other World Encounter, gain 1 Clue and 1 Focus.''
Bardzo cenne spostrzeżenie! Dzięki!
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

c08mk pisze:
Czarnyx pisze:2) Grając niedawno solo, dwoma badaczami, przeciwko Cthulhu, wylosowałem tajemnicę z pokonaniem Hydry. Potwór ma napisane na swoim żetonie: "Ten Potężny Potwór nie może tracić Zdrowia, chyba że aktywny gracz posiada Artefakt Miecz Y'ha-Talla". Badacz posiadający ten artefakt znajdował się na innym polu niż Hydra, gdy wyciągnąłem kartę mitów "Wsparcie Srebrnego Świtu", która pozwala każdemu z badaczy wziąć wskazówkę, zasób lub zaklęcie. Uznałem wtedy, że skoro opis na żetonie Hydry nie mówi wyraźnie, że badacz z Mieczem Y'ha-Talla, musi odbierać jej zdrowie tylko podczas walki to może to zrobić też w inny sposób. Dlatego badaczem z tym artefaktem wziąłem zasób "kwarantanna" z rezerw i użyłem go przeciwko Hydrze, a ponieważ grałem na dwóch badaczy to był to koniec dla Hydry i tajemnica rozwiązana. Czy nie nagiąłem za bardzo zasad taką interpretacją?
Jeżeli badacz z mieczem był "Aktywnym badaczem" czyli tym który rozpatrywał kartę mitów (postać z żetonem Głównego badacza) to w zasadzie to był legalny ruch.
Czy mam przez to rozumieć, że ruch jest legalny tylko wtedy gdy badacz z mieczem ma żeton głównego badacza? Bo jeśli tak to coś mi się tu nie zgadza. Na karcie "Wsparcie Srebrnego Świtu" jest napisane "Każdy badacz może zrobić jedną z poniższych rzeczy", a nie "Główny badacz może [...]". Jeśli jest więc napisane, że każdy to według mojego rozumowania każdy gracz na moment będzie aktywnym graczem, oczywiście zgodnie z kolejnością (najpierw główny badacz, a potem każdy po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Przynajmniej ja to tak rozumiem.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Czarnyx pisze:Czy mam przez to rozumieć, że ruch jest legalny tylko wtedy gdy badacz z mieczem ma żeton głównego badacza? Bo jeśli tak to coś mi się tu nie zgadza. Na karcie "Wsparcie Srebrnego Świtu" jest napisane "Każdy badacz może zrobić jedną z poniższych rzeczy", a nie "Główny badacz może [...]". Jeśli jest więc napisane, że każdy to według mojego rozumowania każdy gracz na moment będzie aktywnym graczem, oczywiście zgodnie z kolejnością (najpierw główny badacz, a potem każdy po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Przynajmniej ja to tak rozumiem.
Hydra ma opis w którym jest napisane: ten potężny potwór nie może tracić zdrowia, chyba że aktywny badacz posiada artefakt miecz y'ha talla.

W przykładzie podanym powyżej sytuacja była rozegrana w fazie mitów. W fazie mitów aktywnym badaczem jest badacz ze znacznikiem głównego badacza. Ta sytuacja jest w almanachu o ile pamiętam.

W trakcie gry, owszem, aktywny badacz zmienia się zgodnie z kolejnością. W fazie mitów aktywny jest tylko jeden.

Edycja
Żeby nie być gołosłownym to cytat z almanachu.
Określenie aktywny badacz odnosi się do badacza, który w danym
momencie wykonuje akcję albo rozpatruje spotkanie. W Fazie
Mitów aktywnym badaczem jest Główny Badacz.
Czarnyx
Posty: 70
Rejestracja: 31 sie 2015, 00:40
Lokalizacja: Ryki (woj. Lubelskie)
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czarnyx »

W porządku, skoro tak jest napisane w almanachu to należy się do tego dostosować, zwracam honor.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Dwie kwestie:
1. Czy mogę wykonać ruchy w następującej kolejności:
- zakup biletu morskiego (1 akcja)
- przemieszczenie się na sąsiedni obszar (2 akcja)
- użycie właśnie kupionego biletu morskiego
- użycie posiadanego wcześniej biletu kolejowego

2.Udaję się na pole z Żetonem Wskazówki.
W Fazie Spotkań ciągnę kart Badawczą. Karta ma następujący tekst:
"(...)Jeśli znajdujesz się na polu z Bramą, stajesz oko w oko z legendą; z zasadzki atakuje cię Potężny Potwór Koszmar z Dunwitch!"
I teraz tak:
a) nie stoję na polu z Bramą -> nie walczę z potworem; otrzymuję wskazówkę?
b) stoję na polu z Bramą -> walczę:
- wygrywam - otrzymuję wskazówkę?
- przegrywam - otrzymuję wskazówkę? potwór zostaje na tym polu, czy go odrzucam?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

1. Możesz.
2. Nie ma tam na karcie info odnośnie warunków otrzymania wskazówki?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Kompletnie nic. Jest wstęp fabularny (który pominąłem w opisie) i cały tekst kończy się zacytowanym fragmentem.
Jest to jedna z kart Yog-Sothoth'a z Zaginionej wiedzy. Część dotyczy miasta.
O ile kojarzę, to przynajmniej raz gdzieś jeszcze się spotkałem z podobną kartą.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

To spotkanie nie daje możliwości zdobycia wskazówki. Rozszerzenia zapewniają badaczom dodatkowe "atrakcje" tego typu.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Ładna mi atrakcja :? Dzięki.
A co z drugą częścią (ppkt. b) drugiego pytania? Taki potwór zostaje na tej bramie po przegranej, czy nie?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

O, faktycznie, umknęła mi druga część pytania. Tu jednak nic zaskakującego nie ma, potwór atakuje z zasadzki i Almanach nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości :)
ALMANACH str. 11 pisze:Zasadzka
(...)
> Po rozpatrzeniu Spotkania Walki Potwór jest odrzucany, nawet jeśli nie został pokonany.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Dzięki.
Gdzieś mi uciekła ta informacja z Almanachu.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

Czy podczas np. Testów walki można sumować dopalenianze wszystkich swoich zdobytych kart dla danej postaci czy używamy tylko jednej?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Parametr "główny" (czli siła lub wola) tylko z jednego przedmiotu. Natomiast inne efekty (przerzut kości itp.) możesz stosować ze wszystkich kart
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

akahoshi pisze:Parametr "główny" (czli siła lub wola) tylko z jednego przedmiotu. Natomiast inne efekty (przerzut kości itp.) możesz stosować ze wszystkich kart
t
To sobie ułatwiem :) ale tylko siła i wola? A te wszystkie pozostałe jak wola itd? Jest gdzieś to w instrukcji? Bo nie mogę znaleźć...
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

pula kości = główna cecha + ulepszenie + wartość z jednego przedmiotu

Czasami zdarzą się dodatkowe kości np. ze zdolności marynarza na polu morza.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1409
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: raiden25 »

c08mk pisze:pula kości = główna cecha + ulepszenie + wartość z jednego przedmiotu

Czasami zdarzą się dodatkowe kości np. ze zdolności marynarza na polu morza.
Główna cecha to cecha z karty postaci (jeśli taka podsiada)?

Czyli do wszystkich cech tak samo się to rozpatruje?
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

INSTRUKCJA str. 12 pisze:Badacz może skorzystać tylko z jednej karty zapewniającej
premię do umiejętności (na przykład Zasobu o treści
„Otrzymujesz +1 Obrazek”). Jeśli posiada kilka kart zapewniających
premię, używa tej, która zapewnia mu największą premię.
ALMANACH str. 10 pisze:Badacz może skorzystać z jednego efektu zapewniającego
mu premię (np. „Otrzymujesz +3 Obrazek”). Jeśli premię zapewnia
mu kilka efektów, korzysta tylko z najwyższej.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
ODPOWIEDZ