Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Gambit pisze:
Hipke pisze:
Gambit pisze:Czego jest mniej?
Postaci. W podstawce jest zdaje się siedem, nie pamiętam dokładnie.
Grałeś w Pandemic Legacy?
W Legacy jeszcze nie... Rozumiem, że czeka mnie miła niespodzianka... :twisted: Ale ciiiii :wink:
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Czyli można sensownie kupić Legacy, a potem dodatek do tego i wszystko będzie ok? (poza naklejkami na planszy ?) Czy rewersy kart z dodatku i legacy są ok, pionki etc. ?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Sekator pisze:
Gambit pisze: Grałeś w Pandemic Legacy?
Może grał tylko w styczeń? Gambit, to się kwalifikuje chyba już jako spoilery :D
Wiem, że się kwalifikuje jako lekki spoiler, ale lepszy lekki spoiler, który w pewien sposób jest oczywisty po lekturze instrukcji, niż nieprawdziwa informacja na temat gry, która może zaważyć na tym, czy ktoś ją kupi, czy nie.

W zasadzie (wiem, że to zabrzmi chamsko i złośliwie), to o Legacy nie powinny się wypowiadać osoby, które nie grały, albo zagrały styczeń/luty. Bo te dwa miesiące, to w sumie Pandemia z naklejkami. Jasne, pojawiają się pierwsze ciekawostki, ale nadal doświadczenia z tych dwóch miesięcy nie są reprezentatywne dla całej gry.
kamron6 pisze:Czyli można sensownie kupić Legacy, a potem dodatek do tego i wszystko będzie ok? (poza naklejkami na planszy ?) Czy rewersy kart z dodatku i legacy są ok, pionki etc. ?
A to jest bardzo dobre pytanie. Niestety nie mam już zwykłej Pandemii z dodatkiem, więc Ci nie pomogę. Ale postaram się to sprawdzić. Inna rzecz, to karty zdarzeń. Są chyba takie, które są specyficzne dla Legacy. Poza tym nie wiem czy jest ich tyle co w zwykłym Pandemicu i czy się z nim pokrywają (nie licząc tych specyficznych dla Legacy). To musiałby zerknąć ktoś, kto ma obie gry.
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1090
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Toudi »

Tak w temacie odzyskiwania gry po przejsciu. Wydaje mi sie ze kombinujac tak psujecie sobie sobie gre. Cala idea Legacy jest taka ze macie czuc ze cos jest nieodwracalne i dlatego kazda decyzja bedzie bardziej przemyslana.
To troche jak z graniem w pokera na zapalki, niby ta sama gra i te same emocje, ale jednak jakos latwiej sie wchodzi all-in.. :)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Ale wciąż nie chce mi się wydać ekstra stówy na grę której prawie identyczną kopię będę miał ...
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

kamron6 pisze:Ale wciąż nie chce mi się wydać ekstra stówy na grę której prawie identyczną kopię będę miał ...
Pandemic Legacy to idealna gra, do złożenia się z ludźmi, z którymi masz zamiar w to grać.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Rozumiem, ale lubię też zwykłego Pandemica, i jestem na rozdrożu pomiędzy kupieniem nowej edycji z dodatkiem, a Legacy, gdyby się dało kupić Legacy z dodatkiem to nie miałbym tego dylematu, a Pandemica gram rodzinnie, więc rozłożenie kosztów nie wchodzi w grę :p
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Jako że mam pandemica z dwoma dodatkami i też legacy to się wypowiem ;)

1. Według mnie nie ma sensu granie w pandemica legacy tak żeby potem "odzyskać" grę - jest to psucie sobie zabawy, istny generator pomyłek i generalnie do .... ;)

2. Granie w pandemica legacy z dodatkiem -> Patrz pierwszy punkt :) Nie ma sensu według mnie. Te gry się jednak mocno różnią.

Według mnie jedyna słuszna ścieżka to:

albo kupujemy pandemica legacy
albo kupujemy pandemica z dodatkami

Albo i jedno i drugie ;)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Gambit pisze:
W zasadzie (wiem, że to zabrzmi chamsko i złośliwie), to o Legacy nie powinny się wypowiadać osoby, które nie grały, albo zagrały styczeń/luty. Bo te dwa miesiące, to w sumie Pandemia z naklejkami. Jasne, pojawiają się pierwsze ciekawostki, ale nadal doświadczenia z tych dwóch miesięcy nie są reprezentatywne dla całej gry.
No zgadza się, ale jeśli chcesz zagrać w zwykłą Pandemie mając do dyspozycji pudełko Legacy, to dysponujesz jedynie pięcioma postaciami. Podstawowa Pandemia ma ich siedem.
Nie mówimy o tym co będzie po rozegraniu kampanii... Zauważ, że instrukcja podpowiada, żeby wpierw zagrać w zwykłą Pandemie... Zatem na dzień dobry masz mniej postaci niż w podstawce, więc nie poznasz pełnych możliwości podstawki... Co będzie po rozegraniu kampanii, to już odrębna historia.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Hipke pisze:
Gambit pisze:
W zasadzie (wiem, że to zabrzmi chamsko i złośliwie), to o Legacy nie powinny się wypowiadać osoby, które nie grały, albo zagrały styczeń/luty. Bo te dwa miesiące, to w sumie Pandemia z naklejkami. Jasne, pojawiają się pierwsze ciekawostki, ale nadal doświadczenia z tych dwóch miesięcy nie są reprezentatywne dla całej gry.
No zgadza się, ale jeśli chcesz zagrać w zwykłą Pandemie mając do dyspozycji pudełko Legacy, to dysponujesz jedynie pięcioma postaciami. Podstawowa Pandemia ma ich siedem.
Nie mówimy o tym co będzie po rozegraniu kampanii... Zauważ, że instrukcja podpowiada, żeby wpierw zagrać w zwykłą Pandemie... Zatem na dzień dobry masz mniej postaci niż w podstawce, więc nie poznasz pełnych możliwości podstawki... Co będzie po rozegraniu kampanii, to już odrębna historia.
No właśnie mowa była o możliwości grania w "zwykłą" Pandemię już po zakończeniu rozgrywki w Legacy.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Gambit pisze:
Hipke pisze:
Gambit pisze:
W zasadzie (wiem, że to zabrzmi chamsko i złośliwie), to o Legacy nie powinny się wypowiadać osoby, które nie grały, albo zagrały styczeń/luty. Bo te dwa miesiące, to w sumie Pandemia z naklejkami. Jasne, pojawiają się pierwsze ciekawostki, ale nadal doświadczenia z tych dwóch miesięcy nie są reprezentatywne dla całej gry.
No zgadza się, ale jeśli chcesz zagrać w zwykłą Pandemie mając do dyspozycji pudełko Legacy, to dysponujesz jedynie pięcioma postaciami. Podstawowa Pandemia ma ich siedem.
Nie mówimy o tym co będzie po rozegraniu kampanii... Zauważ, że instrukcja podpowiada, żeby wpierw zagrać w zwykłą Pandemie... Zatem na dzień dobry masz mniej postaci niż w podstawce, więc nie poznasz pełnych możliwości podstawki... Co będzie po rozegraniu kampanii, to już odrębna historia.
No właśnie mowa była o możliwości grania w "zwykłą" Pandemię już po zakończeniu rozgrywki w Legacy.
Masz racje. Mimo wszystko warto zwrócić też uwagę na różnice przed rozgrywką Legacy.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Może zadam pytanie w ten sposób: czy karty podstawowe są niszczone / ponaklejane tak bardzo, że nie można ich używać w normalnej grze? Rozumiem, że na planszy będą naklejki i to sprawia, że nie można już grać normalnie (np. pojawia się atlantyda), plansze to jednak mogę zdobyć skąd indziej. Czy rewersy kart legacy i dodatków pasują do siebie? Czy ilość podstawowych komponentów się zgadza (czy może każą malować kosteczki na inne kolory :P ?). Dla przypomnienia: w grze podstawowej jest mapa, kwadraciki chorób, karty miast, karty epidemii, karty infekcji, postacie. Przede wszystkim czy karty są nieodwracalnie i niezaprzeczalnie nie możliwe do użycia w normalnej grze? To że postacie będą miały naklejone umiejętności raczej mi nie przeszkadza ...
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

kamron6 pisze:Może zadam pytanie w ten sposób: czy karty podstawowe są niszczone / ponaklejane tak bardzo, że nie można ich używać w normalnej grze? Rozumiem, że na planszy będą naklejki i to sprawia, że nie można już grać normalnie (np. pojawia się atlantyda), plansze to jednak mogę zdobyć skąd indziej. Czy rewersy kart legacy i dodatków pasują do siebie? Czy ilość podstawowych komponentów się zgadza (czy może każą malować kosteczki na inne kolory :P ?). Dla przypomnienia: w grze podstawowej jest mapa, kwadraciki chorób, karty miast, karty epidemii, karty infekcji, postacie. Przede wszystkim czy karty są nieodwracalnie i niezaprzeczalnie nie możliwe do użycia w normalnej grze? To że postacie będą miały naklejone umiejętności raczej mi nie przeszkadza ...
Wysłałem Ci PW, żeby nie spoilować wszystkim.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

l pozostaje otwarte pytanie o dopasowanie rewersów kart legacy z dodatkiem i już przestanę zaśmiecać wątek ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 934
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 98 times
Been thanked: 71 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: louiscyphre »

Obrazek

Porównanie kart: po lewej - Na krawędzi, po prawej: Legacy.

Karty delikatnie różnią się odcieniem (szczególnie epidemii). Poza tym karty z dodatku są lekko płótnowane, przy próbnym tasowaniu nie odczułem różnicy. Myślę, że jeśli nie będziecie dokładnie przyglądać kartom nie powinno być kłopotu z graniem. Zakoszulkowanie też pomoże.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Veridiana »

Posty traktujące o zasadach zostały przeniesiony do wątku w dziale Zasady 8)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2835
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gromb »

A co, gdyby dociąć cienką plekse na wymiar planszy i na niej naklejać naklejki. Oryginał zastałby nietknięty?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kwiatosz »

Drugi raz w Legacy raczej nie da się zagrać, bo się wszystko wie. Natomiast w kwestii grania zwykłego Pandemica na planszy Legacy po skończeniu Legacy - proponuję, żeby podczas każdej z partii w Legacy każdy grający wrzucał do słoika 1,50zł. Po zagranych średnio 18 partiach można wykorzystać te pieniądze i kupić sobie normalnego Pandemica zamiast musieć się męczyć z naklejkami możliwymi do odklejenia i kładzeniem na planszy płyt pleksi.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2835
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gromb »

Zatem Legacy staje się dosłownie Legacy. Kupujesz, zagrasz i wypominasz jak to bylo, gdy towarzystwo nad planszą się bawiło.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: 8janek8 »

Ni stąd ni zowąd gra jest już na 19. miejscu na bgg... czy zasługuje na aż tak wysokie oceny (śr. 8.99)?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4061
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

8janek8 pisze:Ni stąd ni zowąd gra jest już na 19. miejscu na bgg... czy zasługuje na aż tak wysokie oceny (śr. 8.99)?
Według mnie tak. Podejrzewam że dwa-trzy tygodnie i będzie pierwsza :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Trolliszcze »

Abstrahując już od samej jakości gry - tak wysoka ocena to częsta "przypadłość" wszelkiego rodzaju sequeli. Powód? Jeśli ktoś grał w Pandemica i mu się nie spodobał, to po Legacy nie sięgnie. W efekcie grę oceniają w większości ludzie, którzy już ją lubią. Caverna jako swego rodzaju sequel Agricoli też zaszła dzięki temu bardzo wysoko. Podobnie wszelkie inne "drugie edycje", kiedy na BGG figurowały jeszcze jako osobne gry (np. Puerto Rico w wypasionej edycji rocznicowej miało dużo wyższą średnią, choć to przecież ta sama gra).
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Trolliszcze pisze:Abstrahując już od samej jakości gry - tak wysoka ocena to częsta "przypadłość" wszelkiego rodzaju sequeli. Powód? Jeśli ktoś grał w Pandemica i mu się nie spodobał, to po Legacy nie sięgnie. W efekcie grę oceniają w większości ludzie, którzy już ją lubią.
Grałem w Pandemica i mi się nie spodobał. Legacy uwielbiam. Twój argument jest inwalidą :)
giventofly
Posty: 100
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 55 times
Been thanked: 29 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: giventofly »

Kolega troll pisał że w większości. Nie że tylko. I w tym pewnie ma rację, bo pandemię dużo osób lubi.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Nadis »

Osobiście liczę na to, że Sezon 2 - bo skoro jest pierwszy, to konsekwentnie i drugi być powinien - będzie mógł być grany jako gra samodzielna, ale też jako kontynuacja Sezonu 1 i wtedy smutek związany z zakurzonym, dużym pudełkiem na półce zniknie, w oczekiwaniu na kolejne sezony :)
ODPOWIEDZ