Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jinx1337 »

Wiesz może jakiej ilości koszulek potrzebuję i w jakich rozmiarach?

edit Curiosity: jest osobny wątek dotyczący koszulek
Aż mnie wzdryga na samą myśl - tego jest od groma chyba?

Jakiś dobry wariant balansujący na solo byś polecił? :)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Jinx1337 pisze: 11 wrz 2021, 21:35 Wiesz może jakiej ilości koszulek potrzebuję i w jakich rozmiarach?
Aż mnie wzdryga na samą myśl - tego jest od groma chyba?

Jakiś dobry wariant balansujący na solo byś polecił? :)
Ja nie koszulkuje gier, tutaj nie pomogę :)

Wariant solo dobry? No ja gram na "cztery ręce" solo i sobie chwalę. Nic nie balansowałem, grałem jak autor wymyślił :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 71 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Zaraz siadam do ostatnich potyczek pierwszego scenariusza... po raz 3. Jakaż ta gra jest miodna. Szturmem zajęła pierwsze miejsce w mojej (małej) kolekcji gier i długo z niego nie zejdzie.
Pierwsze dwie rozgrywki to poznawanie mechanik, zależności, zasad. O ile te ostatnie są dość proste to podczas przygód, szczególnie spotkań trzeba pamiętać o wielu współczynnikach jednocześnie. I to jest jeden z elementów, który mnie zachwyca. Do tego autorzy sprytnie wprowadzili element houserulingu - mega miodność.
Tak czy inaczej egzorcysta, łowca wiedźm i telepatka ruszyli w poszukiwaniu kapłana... Bez spoilerów.
Dobrałem pierwszą drużyną dość losowo, spodobały mi się opisy na kartach. Wybór był dość dobry zwłaszcza Telepatka ze swoją umiejętnością odpychania przeciwników daj naprawdę fajne możliwości taktyczne.
Egzorcysta i jego Aspergillum, do którego można wlać wodę święconą (co za świetny pomysł!), żeby zwiększyć obrażenia.
Miód!

Trzeba wspomnieć, że wymieszałem ze sobą wszystkie karty z allin, co spotęgowało zawartość, możliwości i zmienność przygód do tego stopnia, że moje pierwsze 3 były za każdym razem kompletnie inne. Już pierwsza (dość szybka) wizyta w mieście i karczmie uruchomiła ciąg zdarzeń (plotek) na ok 3h (!). W karczmie moja drużyna podjęła się zadań pobocznych (idź i przynieś, poluj na potwory, ratuj miasto przed złodziejami).
Po dwóch weekendach przygód pobocznych czas na spotkanie w Osterlink! Zobaczymy jak mi pójdzie w rozwikłaniu zagadki...

@Yuri - dzięki za wiele cennych podpowiedzi w tym wątku, jak ułatwić sobie grę - skorzystałem niemal ze wszystkich i faktycznie działa:) Nie mam tylko kart Ability (faktycznie 92 strony przytłaczają), a monety w drodze z AliDziada;)
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Dazir pisze: 12 wrz 2021, 07:00 ...
@Yuri - dzięki za wiele cennych podpowiedzi w tym wątku, jak ułatwić sobie grę - skorzystałem niemal ze wszystkich i faktycznie działa:) Nie mam tylko kart Ability (faktycznie 92 strony przytłaczają), a monety w drodze z AliDziada;)
Monety będą służyć Ci do wieeelu gier również. Cieszę się baaaardzo że przydały Ci sie te sugestie moje. Ja jestem klimaciarz, nie ukrywam że lubię różne elementy dodawać do gier, ale zawsze muszą się praktycznie sprawdzać i przydawać, prócz podbijania klimatu.
Akurat w Folklore - jak pisałem - nadspodziewanie wiele tych elementów się "mieści" i sprawdza na tyle, że zupełnie nie widzę bez nich gry.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jinx1337 »

Gra powinna do mnie dojść w okolicach środy/czwartku - dlatego mam od razu parę pytań :)

Co powinienem dokładnie z którego pudła zmiksować już na starcie, żeby grać z całą zawartością?
Które reguły powinienem ogarnąć? Mam edycję 2, ale ktoś gdzieś wspominał, że dodatki klaryfikują i usprawniają parę zasad. Która instrukcja do przeczytania? :)
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 71 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Miksuj wszystko i graj po kolei każdy story book. Szczególnie rumours(nie wiem czy prawidłowo, ale ja dobieram 1 kartę / postać, i town events (nie tylko dodają klimacik, ale i zmieniają mechanikę korzystania z miast).
Co do zasad to za pierwszym razem ja polecam grać jak autorzy zaprojektowali grę. To pokaże Ci co pasuje, a co przeszkadza. Na bgg jest juz wiele modyfikacji (walka, barter...). Ja póki co gram vanilla style i bawię się świetnie. Nawet walka mi nie przeszkadza.
Z mojego krótkiego doświadczenia ogarnij walkę i branie pod uwagę wszystkich modyfikatorów, nie zapominaj po +dmg. Reszta przyjdzie sama. Popatrz też na podpowiedzi Yuri'ego w tym wątku odnośnie tego jak radzić sobie z "księgowością" w grze.
Aha i koniecznie przeczytaj i używaj umiejętności klasowych (na dużej składanej planszetce postaci), bo latwo o nich zapomnieć podczas rozgrywki.
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jinx1337 »

Ale instrukcje muszę ogarnąć i z podstawki i z dodatków?
Bo coś-tam gdzieś-tam czytałem, że dodatki robią pewne zmiany (na lepsze) w systemie walki.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Ja czytałem po kolei. W instrukcji do "Fall..." masz krótki opis zmian w walce o którym piszesz, chodzi o tor inicjatywy.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

Cześć.

Ja poszedłem za pomysłem od użytkownika BGG i zakupiłem owe wskazówki. I w końcu trackery z gry są przydatne i nawet dobrze się sprawdzają 😁

Spoiler:
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

LIFTY_HALFLING pisze: 14 wrz 2021, 18:21 Cześć.

Ja poszedłem za pomysłem od użytkownika BGG i zakupiłem owe wskazówki. I w końcu trackery z gry są przydatne i nawet dobrze się sprawdzają 😁

Spoiler:
Jak dla mnie trochę za krótkie i nadal mogą być problemy z odczytaniem wartości. A chodzą ciasno czy latają, bo to też istotne.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 199
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 41 times
Been thanked: 70 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: _Ukasz »

strid3rr pisze: 14 wrz 2021, 20:56
LIFTY_HALFLING pisze: 14 wrz 2021, 18:21 Cześć.

Ja poszedłem za pomysłem od użytkownika BGG i zakupiłem owe wskazówki. I w końcu trackery z gry są przydatne i nawet dobrze się sprawdzają 😁

Spoiler:
Jak dla mnie trochę za krótkie i nadal mogą być problemy z odczytaniem wartości. A chodzą ciasno czy latają, bo to też istotne.
Do Vita, PP i GP są dłuższe i nie ma kłopotu z odczytaniem. Do Vita stworów są krótsze, ale ja wyraźnie odczytuje z nich wynik i przynajmniej trackery nie pozostają w pudle bezużyteczne. Grając solo bardzo ułatwia mi to grę. Nie latają i nie są za sztywne, co nie sprawia trudności w obracaniu i utrzymaniu wskazówki na odpowiedniej cyfrze. Ja osobiście jestem zadowolony.
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 71 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

I wreszcie w 3 podejściu dotarłem do bossa pierwszego rozdziału, nie będę spojlerował, napiszę tylko, że walka jest fajna, klimatyczna.
Z potyczki wyszedłem z dość dużymi stratami, jeden zgon, egzorcysta na krawędzi, a łowca czarownic tuż za nim. Ale udało się... teraz czas na kolejny rozdział, tym razem ciut większy i bardziej rozbudowany.

Miodność gry mnie zachwyca, opcje i kombinacje, jakie można stosować, aby urozmaicić faktycznie dość prostą mechanikę walki, jest ogrom.

Mój numer jeden bez cienia wątpliwości!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Dazir pisze: 17 wrz 2021, 21:46 ...
Miodność gry mnie zachwyca, opcje i kombinacje, jakie można stosować, aby urozmaicić faktycznie dość prostą mechanikę walki, jest ogrom.

Mój numer jeden bez cienia wątpliwości!
Obrazek

Bo to bardzo dobra i mocno niedoceniana jeszcze niedawno gra. Baaardzo sie cieszę, że zyskała tutaj na Forum choć część należnego jej szacunku. Pozostaje mi tylko życzyć Ci wielu wspaniałych momentów w Kremel, a uwierz mi czeka Cie ich jeszcze tam sporo :) :twisted:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Yuri pisze: 17 wrz 2021, 22:18 Bo to bardzo dobra i mocno niedoceniana jeszcze niedawno gra. Baaardzo sie cieszę, że zyskała tutaj na Forum choć część należnego jej szacunku.
Jeszcze żeby tylko zrobili centrum dystrybucyjne w UE, to już w ogóle będzie super...
Dhel
Posty: 717
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 481 times
Been thanked: 405 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dhel »

Tak zachęcaliście, że sam nabyłem core z 2 dodatkami oraz accessory pack, nakręcony jestem strasznie, zwłaszcza po Łowcach 2114, które pokazały mi jak bardzo lubię takie gry, a tu dodatkowo klimat jak z Van Helsinga. Czekam tylko by Dark Tales dojechały bo chcę zacząć grę z wszystkim co ten dodatek oferuje. Mój portfel jest waszą ofiarą :lol:
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jinx1337 »

Pytanie - czy zamawiać z Ebeya missing card pack'a? Czy to jakieś brakujące karty tylko do edycji 1?
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 623
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 87 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Gab »

Wg mnie powinien powstać jakiś mini poradnik co kupić i w jakiej kolejności :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jiloo »

Jinx1337 pisze: 18 wrz 2021, 14:37 Pytanie - czy zamawiać z Ebeya missing card pack'a? Czy to jakieś brakujące karty tylko do edycji 1?
W razie czego ja mogę oddać, bo milem w Farmer Boxie, ale okazało się, że mam te wszystkie karty.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Jinx1337
Posty: 118
Rejestracja: 19 maja 2021, 13:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Jinx1337 »

To mógłbyś mi podać zakres tych kart? Sprawdziłbym czy mi brakuje, i w najgorszym wypadku bym wziął.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Gab pisze: 18 wrz 2021, 14:41 Wg mnie powinien powstać jakiś mini poradnik co kupić i w jakiej kolejności :)
Ale w przypadku Folklora nie ma czegoś takiego jak kolejność zakupów. Trzeba brać wszystko co jest i tyle.
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 623
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 87 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Gab »

strid3rr pisze: 18 wrz 2021, 23:23
Gab pisze: 18 wrz 2021, 14:41 Wg mnie powinien powstać jakiś mini poradnik co kupić i w jakiej kolejności :)
Ale w przypadku Folklora nie ma czegoś takiego jak kolejność zakupów. Trzeba brać wszystko co jest i tyle.
No nie ułatwiasz stary. Ok gdyby ktoś planował zamawiać coś dla siebie z Folklor to dajcie znać chętnie się podłączę - zawsze przesyłka wyjdzie trochę taniej.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2765
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 332 times
Been thanked: 1259 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Yuri »

Ma rację niestety. Jeżeli gra Ci siedzi to skończysz ze wszystkim. Choćby po to by większą ilość kart dała Ci większą ilość zmiennych, bo na tyle często grasz.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Dazir
Posty: 216
Rejestracja: 14 maja 2019, 19:18
Has thanked: 71 times
Been thanked: 66 times
Kontakt:

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Dazir »

Dobra to ja spróbuje:
Dark tales - świetna talia roumors - zadania poboczne do zdobycia w każdej karczmie. Grając z ta talia mam wrażenie, ze gra jeszcze bardziej przypomina mi baldurs gate. Ok nie są może szczytem fabularnym, bo wpisują się w kanon natomiast miodność podbita zdecydowanie.
2x grubsza księga scenariuszy niż w podstawce, bardzo chwalone. Nie wiem, nie czytam, bo nie chce psuć sobie zabawy.

Fall of the spire - kolejna mega talia z Town Events - zmienia mechanikę korzystania z town services! Super klimat :)
Tor inicjatywy usprawniający walkę - nie wypowiem się, na razie celowo gram vanilla, żeby zobaczyć co mi przeszkadza.
Żetony statusów - super ułatwienie rozgrywki, bo nie trzeba pisać, ścierać …must have.
Jeszcze grubsza księga scenariuszy.

Equipment pack - mega talia, klimat, dla mnie must have.

Mini crate - dla mnie must have. Taka gra bez figurek to bluźnierstwo :)

Maty postaci - dla mnie must have, bo bardzo porządkują rozgrywkę, wydawca zaprzestał produkcji, wiec zostaje ci ebay.

Oversized world map - nice to have, ja raz rozłożyłem i dałem spokój, fakt jest duża i klimatyczna natomiast mała sprawdza się równie dobrze. Swoją droga mapa świata dla mnie to najsłabszy element całej gry. Liczę, ze kiedyś wyjdzie upgrade.

Accessory pack - klimatyczny world events, crafting! Must have

Poprawcie mnie jeśli pomieszałem, nie pamietam już dokładnie szczegółów, co, gdzie było.

Gdybym miał ustalić kolejność vs. Budżet to ja bym poszedł: Dark tales > maty postaci + accessory pack / eq pack > fall of spire
Jeżeli dla ciebie figurki to must have to wrzuciłbym je gdzieś na początku zaraz po DT.

Innymi słowy potrzebujesz wszystko, żeby mieć baldurs gate na stole;)
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 487
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: strid3rr »

Znaczy się maty to już zdecydowanie dodatek - ładnie wyglądają, ale ja ich nie mam i nie narzekam. Natomiast gameplayowo to wszystkie dodatki jak najbardziej warto mieć, figurki są super, trochę szkoda, że duża skala, bo się gryzą z d&d, ale same standy też dają spokojnie radę.
Jedyne co przebija Folklore to sesje RPG na żywo ;)
Awatar użytkownika
Gab
Posty: 623
Rejestracja: 15 maja 2013, 00:39
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 87 times

Re: Folklore: The Affliction (Nick Blain, Will Donovan)

Post autor: Gab »

Bardzo dziękuję za takie podsumowanie, tego było mi trzeba :) Na chwilę obecną mam podstawkę oraz Fall of the spire + Equipment pack. Na pozostałe dodatki zaczynam polowanie, w pierwszej kolejności chciałbym nabyć Dark tales.
ODPOWIEDZ